Disa nga ato që na sjell Fedora 17

Lajmi që do të përfshijë është publikuar Fedora 17Projekti Wiki dhe siç është tipike për këtë shpërndarje, ajo do të na sjellë përmirësime interesante që ia vlen të provohen.

Pa dyshim që një nga gjërat më interesante është lëvizjen e skedarëve dhe cilësimeve de / kosh, / sbin y / lib a / usr, duke përdorur lidhjet simbolike, diçka që tashmë ishte diskutuar në Ky artikull. Kjo sjell me vete një organizim dhe pastërti më të madhe në sistemin e skedarëve, tani duke qenë si më poshtë:

/
|-- etc
|-- usr
| |-- bin
| |-- sbin
| |-- lib
| `-- lib64
|-- run
|-- var
|-- bin -> usr/bin
|-- sbin -> usr/sbin
|-- lib -> usr/lib
`-- lib64 -> usr/lib64

Funksioni i secilit direktori do të jetë si më poshtë:

 • / usr - Sistemi i instaluar; Skedarë të shkëmbyeshëm; Mundësia vetëm për lexim.
 • / etj - Të dhënat e konfigurimit nuk mund të ndahen.
 • / var - Të dhëna të qëndrueshme, jo të ndara
 • / drejtuar - Të dhëna të paqëndrueshme, jo të ndara; Kërkohet për sistemin e skedarëve tmpfs.

Fedora 17 përfshin shumë risi të tjera, të tilla si Rritni 1.48, gnome-shell nuk do të ketë nevojë për përshpejtim 3D për t'u ekzekutuar, btrfs si parazgjedhje, Integrim më i mirë me PaketimiKit, Sistem i ri për kontrollimin e cilësisë së fjalëkalimeve dhe shumë të tjerë që mund t’i shohim në tabelën vijuese:

 % E kompletuar Emër përmbledhje Përditësuar
80% Rritni 1.48 Azhurnoni Boost në lëshimin 1.48 në rrjedhën e sipërme (më të fundit). 2011-12-17
0% Sistemi i parazgjedhur i skedarit BTRFS Bëni BTRFS sistemin e parazgjedhur të skedarëve për instalime normale. 2011-11-15
75% Heqja e ConsoleKit dhe Mbështetja Automatike e Vendeve Një qese me pak pastrime dhe përmirësime të gjitha në lidhje me sesionin dhe trajtimin e sediljeve. 2011-07-27
80% Vetëm shoferët DRI2 Dërgoni vetëm drejtuesit 2D DRI3 në F17. 2011-11-17
10% Paraqitja e softuerit për gnome-shell Bëni punën e gnome-shell me krijimin e softuerit në shumicën e pajisjeve]] 2011-11-21
100% Skema 2 Hartat kryesore hartat m17n për gjuhët indike ndjekin draftin e ri të standardit të Enhanced Inscript (Inscript2). 2011-11-15
100% GD gjenerimi i varësisë nga plazma dhe integrimi i paketës së paketës KDE Shtoni varësi RPM të gjeneruara automatikisht për shërbimet që lidhen me grepa KDE Plasma dhe PackageKit për t'i përdorur ato në Plasma. 2011-12-03
50% Lëviz të gjitha te / usr Siguroni një mënyrë të thjeshtë për të montuar pothuajse të gjithë sistemin operativ të instaluar vetëm për lexim, fotografojeni atomikisht atë, ose ndani atë midis hostave të shumtë për të kursyer mirëmbajtjen dhe hapësirën. 2011-11-22
80% Ns-3 Simulator i Rrjetit Një imitues rrjeti me ngjarje diskrete për sistemet e Internetit, i synuar kryesisht për përdorim kërkimor dhe arsimor. 2011-12-05
30% SysV në Systemd Transportimi nga skriptet SYSVinit në skedarët e njësisë systemd. 2011-11-04
40% virtio-SCSI Një arkitekturë e re e ruajtjes për KVM bazuar në SCSI. 2011-07-14

Unë uroj që pjesa tjetër e shpërndarjeve të ndjekin shembullin e Fedora.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guxim dijo

  Hahahaha super Debian nuk sjell kaq shumë hë ???? LOL

  Si gjithmonë Fedora duke sjellë shumë lajme me secilin version të ri

  1.    rogertux dijo

   Kaq shumë lajme që ndonjëherë shkaktojnë probleme!
   Para se të instaloni Fedora, sigurohuni që ajo të mos jetë lëshuar për disa ditë sepse përndryshe ...

   1.    Guxim dijo

    Unë tashmë e kam përdorur Fedora dhe me të vërtetë nuk kam pasur probleme

   2.    Trembëdhjetë dijo

    Fedora, siç dihet, është një nga shpërndarjet më të rrezikshme kur bëhet fjalë për integrimin e veçorive të reja dhe versioneve të fundit të paketave. Kjo është ajo ku ai bazon një pjesë të identitetit dhe virtyteve të tij. Kjo është arsyeja pse nuk duhet të na habisë se ekziston rreziku i hasjes së një problemi (sidomos kur sapo është lëshuar një version i ri). Sidoqoftë nuk është gjithmonë kështu. Në rastin tim, për shembull, ishte fatale me Fedora 14, por shumë mirë me versionet 15 dhe 16 për sa i përket stabilitetit.

    të fala

 2.   aeraulx dijo

  Duke menduar nëse duhet të instaloni Debian, LMDE, Arch apo Fedora ... Çfarë bërthame do të mbajë Fedora 17?

  Më duhet kernel 3.2 që broadcom-i im të funksionojë ...

  1.    Guxim dijo

   Instaloni Arch, lëshoni kodrina KISS

   1.    aeraulx dijo

    Unë kisha Arch, por nuk mund të bëja që broadcom të punoja me ndiswrapper, aq më pak me drejtuesin linux. Çfarë rrëmuje haha, gjithçka është "faleminderit" për Apple ... vetëm se më dështon, dhe shikoni, më pëlqen Arch ...

    Le të shohim nëse një ditë do të marr ...

    PS: Me siguri prekja e diçkaje në rc.conf zgjidh gjithçka Haha.

    1.    Guxim dijo

     Unë rekomandoj që së pari të shikoni listat e përputhshmërisë së pajisjeve.

  2.    pandev92 dijo

   Kerneli shkarkohet dhe përpilohet nëse është e nevojshme, kjo është më e pakta, në fakt ka mësime të këndshme dhe të shkurtra se si ta bëni atë

 3.   kik1n dijo

  Pfff nëse Fedora është Rollign mendoj se do të hiqte harkun tim

  1.    Guxim dijo

   Por nuk do të ishte BISHA

 4.   jose dijo

  Fedora ka fillimin më të butë dhe më të bukur nga të gjitha distros ros. por shkon me shpejtesi te plote dhe kjo mundet me mua. Pse nuk bëjnë një kodrina ose të paktën një LTS? Po në lidhje me distora me bazë Fedora? Nëse Ubuntu ka bërë mirë dhe keq njësoj.

  1.    Guxim dijo

   Ubuntu shkon më shpejt

   1.    ldd dijo

    po, por jo aq shpejt sa dritaret tuaja.

 5.   qejf dijo

  mirë, unë përdor fedora 16 dhe e vërteta është që fedora nuk më zhgënjen kurrë, siç ka bërë gjithmonë "windows linux", domethënë shpërndarja më e rëndë është ubuntu, dhe duhet të theksohet se kam depot e provës të aktivizuara dhe madje as aq nuk kam gabime ^. ^

  1.    i dashur dijo

   Unë do të doja të them të njëjtën gjë, kisha shumë dhimbje koke me Fedora 15 dhe 16, deri në atë pikë sa që ndalova së përdoruri Linux dhe programimin në gjuhë falas. Mjerisht Ubuntu u bë marrëzi që nga edicioni 11.x

 6.   Xavier i Krishtit dijo

  Vetëm disa muaj më parë u ndryshova nga windows në linux, fillova të testoj me ubuntu dhe në fillim më pëlqente, por kur u përpoqa të përfitoja nga aftësitë e disa prej programeve që sjell, e pata shumë të vështirë. Si për shembull, programet kur ishin duke u mbyllur për mua, në fillim ishte një rrëmujë e madhe për të konfiguruar wifi, ndër vështirësi të tjera, vendosa të provoja me fedora 15, përvoja nuk ishte shumë e ndryshme në disa gjëra, veçanërisht në konfigurimin e interneti, i cili konsideroj se ishte më i keq sesa në ubuntu, por disa probleme ndryshuan sidomos në pjesën e stabilitetit. Pika qendrore në komentin tim është se për një përdorues të zakonshëm ose tradicional vështirësitë janë zvogëluar shumë deri në atë pikë sa po guxon të thotë se një shpërndarje linux është më e mirë se një tjetër (unë di vetëm ubuntu dhe fedora). Sidoqoftë, unë ende kam shumë vështirësi, sepse një pjesë e madhe e gjërave që ai kërkonte softuer të fuqishëm dhe të specializuar (informatikë shkencore me performancë të lartë) dhe në atë aspekt gjeta ndryshime të mëdha në dy shpërndarjet, më lind një pyetje nëse të paketave (ato të specializuara) që sjellin të dy shpërndarjet janë softuer falas dhe burim i hapur sepse në disa raste ato ndryshojnë shumë dhe në disa raste paketat janë tashmë të vjetruara dhe janë ndërprerë, siç janë bibliotekat grafike LabPlot në fedora (shumë i vjetëruar) dhe zhdukja e qtiplot në fedora (mendoj se vazhdon në ubuntu) e cila është gjëja më e afërt me OriginLab që është e shtrenjtë nga rruga. Në këtë lloj situate kam kuptuar se ka më shumë gabime në Ubuntu sesa në fedora, kështu që ndryshimet për përdoruesit tradicionalë janë thelbësore dhe për përdoruesit specifik në disa raste jo, është e mundur që komenti im të jetë plotësisht i gabuar dhe prandaj kërkoj falje. siç thashë në fillim po flas vetëm për përvojën e një fillestari

 7.   ght dijo

  me fedora 16 gnome-shell shkon nga pasdite me drejtues falas ati hdxxx dhe gjithashtu me katalizatorë. Në ubuntu dhe arch më rrëzon deri në pikën që e bën atë të papërdorshëm (për formatim) Unë nuk e di se çfarë fedora ka në ndërlikimet e saj, por tani ka një avantazh të madh ndaj pjesës tjetër për sa i përket integrimit të gnome-shell, të paktën për atis dreqin

 8.   Diego Fields dijo

  Epo, unë jam vërtet i impresionuar me këto karakteristika të reja, të cilat si gjithmonë janë tipike për fedora, por që "usrmove" nuk duket më si një ide e shkëlqyeshme, veçanërisht pasi keni lexuar një postim në lidhje me një përdorues të fedora (shumë i avancuar?) Për "problemet" »Kështu që të thuash, kjo do të sillte atë ndryshim dhe distros që do të bënte gjithashtu atë D:
  sepse e vërteta thotë gjëra që për mendimin tim kanë shumë kuptim.
  http://hackingthesystem4fun.blogspot.com/2012/03/usrmove-la-mentira-usrmove-lie.html

  Brohoritje (: