Disa nga lajmet në Plasma2 [KDE SC]

Unë kam kohë që e kuptoj se desktopi më i mirë në GNU / Linux për mua, padyshim që është më modernja dhe ajo që i përshtatet më mirë nevojave të mia KDE SC.

Ka një zhvillim të qëndrueshëm dhe mundësi shumë interesante që e bëjnë atë unike, jo vetëm në GNU / Linux, por krahasuar me pjesën tjetër të Sistemeve Operative.

Lajmet që do të përfshijnë Plasma 2 konfirmoj mendimin tim, sepse përtej Pamja e veprave artistike gjë që do të përmirësohet shumë, nën kapak janë përgatitur mundësi shumë interesante.

Nga ndryshimet që po vijnë, ai që më tërhoqi vëmendjen ishte Baloo, një motor i ri semantik që vjen të zëvendësohet Nepomuk. Kjo e fundit, megjithëse u përmirësua shumë nga KDE 4.11, nuk është opsioni ideal për të arritur një tryezë semantike siç e kishte menduar Zoti.

Kjo është arsyeja pse Baloo Ajo vjen për ta zëvendësuar atë duke premtuar jo vetëm indeksimin më të shpejtë, por edhe një përmirësim të dukshëm në performancën dhe konsumin e CPU. Do të vijë gjithashtu nga Milou (për nder të qenit të famshëm Tintin), një aplikacion i ri për të kërkuar desktopin.

Një hap tjetër i rëndësishëm është mbështetja për Wayland, e cila do të bëhet një nga shtyllat e Plasma 2 dhe detyra e mundimshme e së cilës është të bëhet KWin dal (edhe më shumë) mbi pjesën tjetër të Menaxherët e Dritareve.

Nëse keni menduar se gjithçka ka përfunduar këtu, atëherë dijeni atë KDM do të ndërpritet. Të vjetruara Menaxheri i seancës me sa duket është shkaku që fillimi i KDE ngadalësohet pjesërisht. Alternativat? Mirë LightDM o SDDM ata janë në qendër të vëmendjes.

E gjithë kjo dhe më shumë ishte ajo që gatuhej në Zyra BlueSystems në Spanjë nga 10 deri më 16 janar.

Ekipi i KDE

Ekipi i KDE1

Ekipi i KDE2

Burimi dhe më shumë informacion në: Blog KDE


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

32 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   pandev92 dijo

  Jam i lumtur për kdm dhe nepomuk xd

  1.    freebsddick dijo

   Shumë e rëndë për shijen time! xD

   1.    eliotime3000 dijo

    Nëse keni një VGA 32MB, unë e kuptoj.

  2.    eliotime3000 dijo

   Mirë. Të paktën ishte koha për të lehtësuar gjërat.

 2.   Leviathan dijo

  Unë kam vetëm një pyetje, pse nëse në foto shihni që një nga zhvilluesit e KDE përdor google krom ose krom, nuk e di, pse dreqin nuk ndihmojnë ta integrojnë atë me të gjithë ndërfaqen e sistemit ??? ???
  Për të mos përmendur firefox, i cili mendoj se është ai që po bën më së miri estetikisht në KDE.

  Nga ana tjetër jam i kënaqur që ata flasin për shumë përmirësime në atë desktop që më pëlqen aq shumë (asgjë nuk ishte e njëjtë pasi humba Gnome2)

  1.    freebsddick dijo

   Ata mund të thonë të njëjtën gjë për sistemin operativ nga i cili botoni. «

  2.    elav dijo

   Chromium im duket mirë në KDE. Thjesht duhet të keni të instaluar Oksigjen GTK dhe në cilësimet e temës GTK, aktivizoni oksigjen-gtk. Në Chromium ju vendosni të përdorni temën GTK dhe kaq.

  3.    gato dijo

   Nëse përdorni oksigjen-gtk, edhe Firefox ju duket mirë, për të mos përmendur Libreoffice, i cili për mendimin tim duket bukur me atë temë.

   1.    shtoni dijo

    Pajtohem plotësisht!
    Kështu e përdor dhe aspekti vizual është më i miri!

 3.   danesc87 dijo

  Shumë interesante, ju po më bindni që të kthehem në KDE në ASUS tim dhe ta lëmë Xfce të dashur për laptopët e mi të vjetër !!!!

  PS: Milou Unë nuk mendoj se është qeni i Tintin, përkundrazi ata tingëllojnë si Baloo dhe Milou nga The Jungle Book !!!!

  1.    danesc87 dijo

   Tani që e kuptoj se është Mowgli !!!!
   Çfarë gomari, faji im

 4.   vicky dijo

  Unë nuk dija për baloo, nuk ka shumë informacion në lidhje me të.
  E vërteta është se versioni tjetër i kde duket shumë premtues, veçanërisht ajo që po bëjnë me kdelibs, do të ndihmojë shumë zhvilluesit e tjerë të qt

 5.   x11tete11x dijo

  Të urrej elav, thjesht pata një sulm të paparë ankthi xD

  1.    freebsddick dijo

   ankthi nuk justifikohet dhe as që ishte ushqim

   1.    x11tete11x dijo

    për mua po, unë e dua punën e këtyre djemve

    1.    pandev92 dijo

     Nerd xDDDDDDDDDDDDDD

     1.    freebsddick dijo

      Pse e quan budalla? xD

     2.    eliotime3000 dijo

      Me sa di unë, tete nuk është antisocial si të tjerët.

  2.    elav dijo

   Te kuptoj Tete, te kuptoj U_U

   1.    eliotime3000 dijo

    Unë gjithashtu.

 6.   juanr dijo

  Faleminderit për informacionin. Ai dinte për Milou por jo për Baloo. Më godet sepse Nepomuk po ngrihej dhe deri më tani, megjithëse nuk ishte gjithçka që pritej, ishte një nga shtyllat e mëdha të KDE SC. Ekziston edhe Sprinter që do të zëvendësojë Krunner, kështu që Milou do të duhet të diferencohet shumë nëse nuk duan të kopjojnë përpjekjet. Pyes veten se çfarë tjetër do të duhet të ndryshojë në KDE në mënyrë që ajo më në fund të bëhet, para publikut të gjerë, desktopi përfundimtar që për shumë është tashmë? Megjithëse gjithmonë e kuptojmë se mund të përmirësohet.
  Përshëndetje.

 7.   Martial del Valle dijo

  Çfarë zyrash të bukura ka KDE në Spanjë.
  Bosi përdor një MacBook .. !!

 8.   kamux dijo

  Kam provuar KDE (Kubuntu) për një muaj, definitivisht nuk më shkonte për shtat, ka disa gjëra pozitive, por nuk më pëlqeu, ata ju mbushin me opsione dhe kur kërkoni një mundësi themelore është të kërkoni një gjilpërë në një kashtë, por më pëlqen Qt më shumë sesa Gtk Unë kam programuar 2 dhe qëndroj me Qt, me pak fjalë do të doja stilin gnome (jo guaskë) por preferoj bibliotekat Qt, shpresoj që një ditë XFCE të migrojë në Qt jo tek Gtk, por duke ruajtur një stil të ngjashëm ose të ngjashëm me Mint.

 9.   Jose Jácome dijo

  Pa dyshim që e ardhmja e Linux është në KDE, unë do të doja të shihja Wayland të implementohej së shpejti !!! Jubilen së shpejti në Xorg, gjithashtu vendim i mirë i zhvilluesve për të ndërprerë KDM për mua ishte pak i shëmtuar! Dhe një gjë tjetër kur del Kornizat KDE 5 sepse Projekti Neon është akoma me shumë defekte… Nga rruga Informacion i mirë!

 10.   gato dijo

  E mirë për menaxherin e sesionit, pengesa kryesore e KDE është koha që duhet për të ngarkuar desktopin.

 11.   ftohje zjarri dijo

  Sa e shkëlqyeshme që KDE po përmirësohet edhe më shumë, pasi është desktopi im i preferuar dhe siç thotë elav është përmirësuar shumë kohët e fundit, gjë që më bëri të largohem nga uniteti dhe gnome3, duke u zhvendosur patjetër në KDE, kështu që shkoni përpara KDE, Përshëndetje

 12.   nosferatuxx dijo

  Falë @elavdeveloper unë ndryshova gnome2 për KDE sepse kanella dhe shoqja ende duken pak të papjekura për shijen time le të themi, por shpresoj të provoj një mentë 2014 LTS së shpejti. Ajo që më pëlqen tek Linux është shumëllojshmëria.

  1.    elav dijo

   Unë e pranoj fajin nëse është e nevojshme U_U

 13.   F3niX dijo

  Do të doja të punoja atje në atë zyrë 😀 C ++ dhe Qt gjithë ditën

 14.   Nebukadnetsari dijo

  SHKO SHKO, NJ M MAC
  RREGULLAT E MOLLS !!

  1.    freebsddick dijo

   Çfarë dreqin ka të bëjë ai koment me hyrjen e artikullit?

   1.    eliotime3000 dijo

    Të njëjtën gjë them. Linus Trovals përdor Fedora në një MacBook Pro dhe askush nuk është i tronditur.

bool (e vërtetë)