Dita e Debian 2021: A u lirua Debian 11 Bullseye në Ditën e Debian?

Dita e Debian 2021: A u lirua Debian 11 Bullseye në Ditën e Debian?

Dita e Debian 2021: A u lirua Debian 11 Bullseye në Ditën e Debian?

Dje, 14 gusht 2021, ishte për shumë dashamirës të Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux në mbarë botën, një ditë shumë e veçantë dhe e shumëpritur. Ai që vit pas viti njihet si Dita e Debian ose "Dita e Debian GNU / Linux".

Mbi të gjitha, sepse në këtë Dita e Debian 2021 shumë prisnin njoftimin e lëshimit përfundimtar të versionit të parë të qëndrueshëm të "Debian 11 Bullseye"Me Dhe po, dje pothuajse në fund të ditës, versioni i pritshëm u lëshua dhe ISO -të e tij janë në dispozicion në pjesën e zakonshme të Projekti DebianMe Pra: Ne tashmë kemi "Debian 11 Bullseye" për të provuar, përdorur dhe shijuar!

Debian 11 Bullseye: Një vështrim i vogël në instalimin e Debian të ri

Debian 11 Bullseye: Një vështrim i vogël në instalimin e Debian të ri

Përveç kësaj, ne do të ndajmë disa nga lajmet më të fundit në lidhje me të thënë dita e festimit y lëshimin e versionit të ri.

Por para se të futesh në lajme të tilla që lidhen me Dita e Debian 2021 filloi me 14 / 08 / 2021, si zakonisht do të lëmë menjëherë lidhjen e a postimi i mëparshëm i lidhur me "Debian 11 Bullseye" ku e kishim përmendur tashmë të mundshmen e tij data përfundimtare e lëshimitMe Kështu që, nëse është e nevojshme, ata lehtë mund ta lexojnë atë në fund të leximit të këtij botimi:

"Nga informacion zyrtar në WikiOrganizata Debian, ky vit është viti i "Debian 11 Bullseye", pasi që, këto janë piketat kryesore në zhvillimin dhe lëshimin e këtij versioni:

12-01-2021: Kalimi dhe ngrirja fillestare.
12-02-2021: Ngrirje e butë.
12-03-2021: Ngrirje e vështirë.
17-07-2021: Ngrirja totale.
14-08-2021: Data e mundshme e lëshimit përfundimtar."

Artikulli i lidhur:
Debian 11 Bullseye: Një vështrim i vogël në instalimin e Debian të ri

Dita e Debian 2021: Çfarë ka të re për Ditën e Debian GNU / Linux 2021

Dita e Debian 2021: Çfarë ka të re për Ditën e Debian GNU / Linux 2021

A është lëshuar tashmë Debian 11 Bullseye në Ditën e Debian 2021?

Po, dje 14/08 pothuajse në fund të ditës ajo u liruaMe Siç thuhet në publikimet më të fundit të disponueshme dje, në faqen e internetit të Mikro-lajme nga Projekti Debian dhe siç mund të vërtetohet me ISO në dispozicion Në tjetrën lidhje.

Informacion mbi festimin e Ditës së Debian 2021

 1. El Dita e Debian u shpall zyrtarisht për 14 / 08 / 2021, por në realitet çdo vit festohet në disa data të afërta në pjesë të ndryshme të botës, siç mund ta shihni në vijim lidhje.
 2. El Dita e Debian Reallyshtë me të vërtetë çdo 16 gusht të çdo viti, ditën e Projekti DebianMe Meqenëse data ishte një 16 / 08 / 1993, siç thuhet në vijim lidhje.
 3. Çdo version i ri i qëndrueshëm i "Debian 11 Bullseye" do të lëshohet vetëm kur nuk gjenden më gabime. Pika që u arrit dje në mbrëmje, siç regjistrohet në vijim lidhje.

Lajmet e fundit në lidhje me lirimin e Debian 11 Bullseye

 1. 23:40 – 14/08/2021: Debian 11 Bullseye është lëshuar: Eksploroni lajmet
 2. 23:31 – 14/08/2021: Në rastin e Debian 11 Bullseye, kompleti i sigurisë riemërtohet bullseye-security, kështu që përdoruesit do të duhet të përshtatin skedarët dhe cilësimet e listës së burimit të tyre APT në përputhje me rrethanat kur azhurnohen. Eksploroni lajmet
 3. 23:14 – 14/08/2021: Nëse sistemi juaj është Debian 9 (Stretch) ose më herët, ju lutemi ndiqni udhëzimet në Shënimet e lëshimit të Debian 10 për të përmirësuar në Debian 10 (Buster) së pari dhe më pas mund të kaloni në Debian 11 Bullseye. Eksploroni lajmet
 4. 23:08 – 14/08/2021: Debian 11 Bullseye po kalon në depo pranë jush! Nëse nuk mund të prisni më gjatë, imazhet e CD -së tani janë të disponueshme në vijim lidhje. Eksploroni lajmet

Informacion zyrtar, lajme dhe përditësime zyrtare në Debian GNU / Linux

Për të qenë më të azhurnuar në Projekti Debian lidhjet e mëposhtme mund të eksplorohen shpesh:

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, kjo Dita e Debian 2021 versioni i shumëpritur i ri i Projekti Debiani quajtur "Debian 11 Bullseye" dhe mbetet vetëm për përdoruesit e tij të apasionuar dhe palët e interesuara ta shkarkojnë për ta testuar, përdorur dhe shijuar ose komentuar mbi të.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.