Debati: Dokumentacioni Falas Kundër të Drejtave të Autorit dhe Pronës Intelektuale! Sepse jo gjithçka është Softuer i Lirë.

Mirësevini në këtë botim (postim) të ri, lexues të mi të dashur!

Këtë herë dua të ndaj me ju një temë të pazakontë, por të lidhur ngushtë me Filozofia e Softuerit të Lirë. Meqenëse të gjithë jemi shkencëtar kompjuterash ose adhurues të kompjuterit, por për këtë na duhet edhe një industri ose një e mirë mbështetje dokumentare ose letrare për të na siguruar me informacion zyrtar, relativ ose i qenësishëm i temave (harduer / softuer) që na interesojnë, pa paragjykuar se kush i krijon ata dhe kush i shpërndan ato. Përveç kësaj, Filozofia e Softuerit të Lirë duhet të masivizohet dhe zbatohet në çdo aspekt të mundshëm të veprimtarisë njerëzore dhe letërsia është një fushë e mirë për të!

lpi Sidoqoftë, sot do të flasim Dokumentim Falas dhe / ose Letërsi Falas!

 • Çfarë është dokumentacioni falas?

Ky koncept mund të interpretohet si dokumentacioni që garanton përdorimin falas të tij, pra kopjimin dhe modifikimin e përmbajtjes së tij, me kufizimin e vetëm të mos modifikimit të licencës së tij.

Unë personalisht e konceptoj këtë koncept si të njëjtë, por në një kuptim më të gjerë, domethënë, ai përfshin të gjithë atë manifestim të shkruar, kryesisht vepra letrare jo-teknike, të tilla si tregime, libra edukues, romane, ndër të tjera.

Por duke u thelluar në rastin e Dokumentacioni teknik falas, mund të përmendim:

Kjo ndër licencat më të njohura për dokumentacionin teknik ose tekstet falas është Licenca GNU për Dokumentim të Lirë. Dhe megjithëse në të kaluarën kishte të tjerë shumë si:

Aktualisht ka një numër të madh të licencave falas për këtë qëllim, dhe një nga më të famshmet është Creative Commons. Sidoqoftë, më poshtë po lë një listë të vogël të asaj që mund të jetë një nga alternativat më të përdorura në mënyrë që çdokush të mund t'i konsultojë ata dhe të shohë atë që i përshtatet më së miri për ta përdorur për krijimet e tyre dokumentare ose letrare.

Creative Commons

Creative Commons ka dy licenca falas, Atribuimi i Creative Commons dhe Attribution Creative Commons - Ndajeni njësoj. Këto dy licenca lejojnë shpërndarjen, kopjimin dhe ekspozimin e veprës nga palët e treta nëse emri i autorit origjinal tregohet në kredite. Licenca e dytë shton një klauzolë për t'i bërë licencës copyleft, i cili shton një klauzolë në licenca, në mënyrë që punimet që rezultojnë të jenë gjithashtu kulturë e lirë. Creative Commons në faqen e saj të internetit ka një ndërfaqe shumë të thjeshtë, e cila ju lejon të aplikoni disa nga licencat e saj në veprën tuaj letrare në mënyrë që të kopjohet lirisht dhe t'ju lejojë t'i jepni asaj liri të tjera që ju i konsideroni të rëndësishme.

Coloriuris

Coloriuris siguron dy lloje licencash falas, jeshile dhe blu, të cilat lejojnë riprodhimin, shpërndarjen, komunikimin publik dhe realizimin e punëve derivate për fitim ose jo. Licenca e gjelbër gjithashtu shton një klauzolë për të bërë licencën copyleft, i cili shton një klauzolë në licenca, në mënyrë që punimet që rezultojnë të jenë gjithashtu kulturë e lirë. Në të vërtetë, Coluriuris është një Ofrues i Shërbimeve të Mirëbesimit. Ofruesi i Shërbimeve të Mirëbesimit: "personshtë personi fizik ose juridik ai që ofron një ose më shumë shërbime të besimit" sipas Rregullores së BE 910/2014, datë 23 korrik.

Licencë Arti Falas

Lindur del Takimi i qëndrimit Copyleft në Paris në vitin 2000, kjo licencë buron nga ideja se njohuritë dhe njohuritë duhet të jenë të lira. Licencë për Artin Falas (LAL) ju autorizon të kopjoni, shpërndani dhe transformoni lirisht veprën që mbron, duke respektuar të drejtat e autorit të saj. Licenca e Artit Falas nuk i injoron të drejtat e autorit, por i njeh dhe i mbron ato. Rishprehja e këtyre parimeve lejon përdoruesit të përdorin në mënyrë krijuese vepra arti.

Licenca GNU për Dokumentim të Lirë

Licenca e Dokumentimit Falas GNU e njohur më mirë si GFDL është një licencë e krijuar kryesisht për dokumentacionin e softuerit por mund të përdoret gjithashtu nga çdo libër tjetër. Shembulli më i famshëm i përdorimit të kësaj licence është wikipedia. Qëllimi i kësaj licence është të lejojë një manual funksional dhe të dobishëm, libër shkollor, ose dokument tjetër të jetë "i lirë" në kuptimin e lirisë që siguron të gjithë lirinë efektive për ta kopjuar dhe rishpërndarë atë, me ose pa modifikime, komerciale ose jo, dhe në një mënyrë të tillë që autori dhe botuesi të marrin njohje për punën e tyre, pa qenë i fundit përgjegjës për modifikimet e bëra nga të tjerët.

B DNI ÇFAR F QYTETI DONI T TO LEENC P PUBLIKE

Përkthimi i emrit të kësaj licence do të ishte diçka e ngjashme me të "Licenca publike e përdor si të duash". Në thelb licenca thotë bëj çfarë të duash me punën. Më e thjeshtë e pamundur.

Licencë e Publikimit të Hapur

Akoma një licencë falas për kulturë. Nëse përdoren disa nga opsionet në seksionin 6, licenca nuk është falas.

Ka ndoshta shumë më shumë licenca falas, veçanërisht për dokumentacionin e softuerit, por ato mund të mos jenë gjerësisht të njohura dhe / ose të përdorura.

 • E drejta e autorit - Pronë intelektuale kundrejt licensimit falas

Çfarë është prona intelektuale?

Shumë ligje përcaktojnë Prona intelektuale dhe e drejta e autorit në shumë mënyra:

Në Spanjë, Ley Pronë intelektuale, E miratuar nga Dekreti Legjislativ Mbretëror 1/1996, i 12 Prillit, citon fjalë për fjalë: "Prona intelektuale përbëhet nga një seri të drejtash personale dhe / ose trashëgimore që i atribuojnë autorit dhe pronarëve të tjerë sigurimin dhe shfrytëzimin e punëve dhe shërbimeve të tyre"

Ky ligj gjithashtu detajon në të Kapitulli II, neni 10  cilat krijime hyjnë brenda këtij koncepti.

Ndërsa në Venezuelë, Ligji për të Drejtat e Autorit, i miratuar në Venezuelë më 16 shtator 1.993, vendos në neni 1 dhe 2, fryma e së njëjtës gjë mbi këtë koncept dhe kufijtë e tij të veprimit: Shih Ligjin.

Në nivelin ndërkombëtar në përgjithësi, vendet priren të pajtohen në Konventa e Bernës për Mbrojtjen e Veprave Letrare dhe Artistike për të garantuar dhe respektuar qytetarët e saj dhe të huajt e tyre E drejta e autorit dhe pronësia intelektuale.

 • Cilat janë përfitimet e njohjes së gjithë këtij informacioni mbi të Drejtat e Autorit, Pronës Intelektuale dhe opsioneve të shumta të Licencimit Falas për njohuritë e shpërndara nga secili prej nesh?

Për shembull, nëse kemi një faqe në internet (faqe interneti) të Lloji Blog, Revista, Argëtim, etj, ose thjesht postoni material i strukturuar mirë i informacionit (i dizajnuar) ne disa rrjet social ose media e shkruar ose jo, Me siguri duhet të dini se i gjithë materiali që kontribuoni (shpërndani, krijoni, krijoni) mbrohet me ligj, dhe kjo pra botimet tuaja (postime, artikuj, libra, revista, karikatura, midis materialeve të tjera dokumentare ose bibliografike, teknike ose jo, mund të mbrohen që nga momenti i botimit të tyre), sipas disa ligjeve të vendit tuaj, me kërkesën e vetme që ato të jenë vepra origjinale.

Dhe që ju ta përmbushni këtë qëllim, ka shumë mjete në internet për të shmangur kryerjen e plagjiaturës ose ngatërrimin e botimeve tona me plagjiaturë për shkak të nivelit të tyre të ulët të vërtetësisë. Midis atyre mjeteve që unë rekomandoj:

plagjiaturë kontrollor

Mos harroni se në një mënyrë pothuajse universale: Brenda pronës intelektuale ekzistojnë dy kategori të ndryshme: Të drejtat e autorit, për individët dhe pronën industriale, duke iu referuar kompanive dhe kompanive të mëdha. Dhe se në pothuajse të gjitha vendet ekziston edhe një periudhë e caktuar kohore për ushtrimin e të drejtat e shfrytëzimit të një vepre, qe mund te jete (perfshi) "E gjithë jeta e autorit dhe shumë vite të tjera pas vdekjes së tij".

Më në fund, dhe si një dhuratë e vogël, ju lë një nga krijimet e mia letrare falas, për leximin dhe kënaqësinë tuaj:

Trilogji e trillimeve shkencore: Shpresa


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gonzalo martinez dijo

  Personalisht, unë nuk jam një ungjillëzues fetar i së hapurës dhe më duket pak absurde të shtrihet hapja për çdo përbërës të universit.

  Në çdo kohë hamë koripanin të hapur.

 2.   Ing Jose Albert dijo

  Filozofia e Softuerit të Lirë duhet të masivizohet dhe zbatohet në çdo aspekt të "MUNDSISHM" të veprimtarisë njerëzore, dhe letërsia është një fushë e mirë për të!

  Kjo është arsyeja pse unë përfshiva fjalën e mundshme, nuk duhet të jemi ekstremë apo të ekzagjeruar!

  Sidoqoftë, krijimtaria letrare (Novela. Përralla, Tregime, Libra Edukues, ndër të tjera) është një nga fushat ku filozofia e lirë duhet të përfshihet në një mënyrë shumë të rregullt për të futur përfitime kolektive!

 3.   Manguloj dijo

  Unë do të doja të kontribuoja nga vendi im, si përdorues i softuerit të lirë dhe si shkrimtar i pavarur. Këtu në Argjentinë ne mbajmë panaire të quajtur FLIA (Panairi i Librit i Pavarur dhe i Vetë-Menaxhuar) ku mblidhen të gjitha llojet e artistëve dhe kryesisht botuesit. Ajo që qarkullon është shumë njerëz që vetë-botojnë (nga botimi në artizanat ose shtypshkronja të detyrueshme), dhe ata mësohen të vendosin licenca krijuese të përbashkëta dhe veçanërisht "pa licencë". Kjo do të thotë se ekziston një lëvizje e tërë e njohur si Devolutionism ose Lëvizja për Kthim, e cila konsiston në mos licencimin e punimeve me qëllim kthimin e informacionit në Domain Publik. Më duket e rëndësishme ta përmend këtë këtu: domeni publik është vendi ku kalojnë punimet pasi të kenë skaduar të drejtat ekonomike të autorëve të tyre (në disa vende 70 vjet pas vdekjes). Kjo nuk i shuan të drejtat morale për të cilat është e lidhur autorësia e tyre. Dallimi me Copyleft (përfshirë Creative Commons) është se këta të fundit mbajnë kufizime të tilla si, për shembull, ato nuk lejojnë fitime nga puna. Kjo është mirë për të mbrojtur librat dhe softuerin e monopoleve, për këtë FSF krijoi këto licenca. Por ka lloje të tjera licencash të quajtura CopyFarLeft që shkojnë një hap më tej: një klauzolë lejon që punët derivate të shiten për sa kohë që ato shiten nga një kooperativë ose kompani e menaxhuar nga punëtorët e saj, duke shmangur kështu të ardhurat e krijuara për punëdhënësit. Blog-u i Guerrillatranslation dhe lasindias.com përdorin këtë licencë, dhe unë ju inkurajoj të shfletoni CopyFarLeft dhe Devolutionism për tu zgjeruar. Ideja në fund të këtyre filozofive, si dhe ajo e Open Source, është që të zgjerohet e përbashkëta që i përket të gjithëve dhe të lejojë përmirësimin e ideve në modifikimin e tyre përkatës. Në planin afatgjatë do të ishte më së miri, siç thonë Telekomunistët, të arrijmë pajisje falas duke rritur të zakonshmet ...

 4.   Ing Jose Albert dijo

  Kontributi juaj në lidhje me: CopyFarLeft dhe Devolutionism është shumë interesant. Unë kurrë nuk kam dëgjuar për ato 2 koncepte!