Manuali Debian i disponueshëm në Spanjisht

Debian_Handbook_cover1
Raphaël Hertzog një nga zhvilluesit më të rëndësishëm të Debian, ka publikuar në faqen kryesore të Manuali i Administratorit të Debian versioni i përkthyer në Spanjisht i këtij manuali të mrekullueshëm dhe përkthimet më të përparuara në gjuhë të tjera.

download

Kështu që kushdo që dëshiron të kënaqet duke provuar Debian tani e ka këtë libër të mirë të përkthyer në gjuhën tonë, dhe më e mira nga të gjitha, përfshin shembuj praktikë për të konfiguruar aspekte të ndryshme të sistemit tonë, siç është siguria. Lëshimi i lumtur i debian wheezy me manual të hollësishëm të përfshirë në Spanjisht për përdorimin dhe administrimin e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

21 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   diazepani dijo

  Dhe nga rruga, një lidhje me draftin e librit për wheezy
  http://debian-handbook.info/browse/wheezy/

  1.    eliotime3000 dijo

   Faleminderit per librin Shpresoj që botimi të mbarojë shpejt përpara se Wheezy të mos jetë e qëndrueshme.

 2.   Juanra dijo

  Faleminderit që e kam shkarkuar tashmë, ishte ajo që doja, ka shumë tema (pothuajse të gjitha) të interesit tim, tani thjesht duhet të lexoj.

  1.    jathan dijo

   Po, vjen shumë i plotë. Shijojeni shumë Juanra.

 3.   si kush dijo

  A ka ky tablet Debian + KDE? 😮
  Unë aktualisht nuk e përdor Debian, por shkarkojeni! 😀

  1.    dhunter dijo

   Në atë foto mendoj se edhe kupa ka Debian ...

   1.    izzyvp dijo

    Edhe syzet ...

    1.    jathan dijo

     Ha, edhe Tux i librashitësit që është një lodër e tipit Furby

   2.    eliotime3000 dijo

    Unë mendoj se ajo foto është një paraqitje e një bote paralele, në të cilën Debian bëhet sistemi operativ më i promovuar (në jetën reale, më shumë pamje ekrani OSX vendosen në pothuajse të gjitha faqet e internetit të dizajnit, përveç atyre që përdorin Windows ose një sistem tjetër).

 4.   xino93 dijo

  më thuaj nëse nuk gaboj por shoh debian në një tablet, si mund ta instaloj debian në një tablet?

   1.    keopeti dijo

    Unë do të hedh një vështrim në instalimin e debian në tableta, faleminderit

 5.   keopeti dijo

  Unë tashmë e kam shkarkuar dje, versionin epub dhe bashkëpunoj pak, nuk do të jetë e gjitha duke qarë, përveçse them se versioni pdf nuk është i plotë, nuk u mërzita ta kontrolloj

  1.    st0rmt4il dijo

   A mund të ndani .epub? ..

   Ju faleminderit!

 6.   nuadera dijo

  Kënaqës. Faleminderit shumë për ndarjen e saj.

  1.    jathan dijo

   Ju mirepresim Nuadera. Shpresoj se ju duket shumë e dobishme dhe ju pëlqen shumë.

 7.   jathan dijo

  Faleminderit të gjithëve për komentet tuaja dhe kush plotësoi shkrimet kur unë e paraqita çështjen për shqyrtim.

 8.   Zironid dijo

  Sapo e shkarkova, dhe e vetmja gjë që kam parë deri më tani është numri i faqeve në indeksin XD. Faleminderit, një kontribut shumë të mirë.

 9.   st0rmt4il dijo

  Po shkarkon.

  Përshëndetje!

 10.   Daniel Gutierrez dijo

  Excellentshtë e shkëlqyeshme dhe shumë praktike, veçanërisht për mua që po hyj në botën debian pasi që kompania ku unë punoj do të implementojë debian Wheezy në serverat, do të jetë pjesë e përmirësimit tim profesional ... thjesht faleminderit që e botuat

 11.   Juan Carlos dijo

  Përshëndetje për të gjithë, dhe shumë faleminderit, xhevahir i gardhit të një libri, isha duke kërkuar diçka serioze dhe efektive, ju falënderoj shumë nga zemra.