Diferenconi dosjet tuaja në KDE duke i dhënë asaj një ngjyrë tjetër

Unë njoh njerëz që organizojnë kohën e tyre përmes njoftimeve në Facebook, të tjerët (përfshirë edhe unë) drejtohen me email, të tjerët madje përdorin WhatsApp, grupimin e mesazheve ose diçka të tillë ... deri në instalimin Whatsapp në kompjuter dhe jo vetëm në smartphone-in tuaj, të tjerët përmes kalendarëve (për të cilët kemi folur tashmë KOrganizer + Kalendari i Google), Etj

Diferenconi dosjet tuaja sipas ngjyrave

Ka nga ata që pëlqejnë të kenë një desktop të thjeshtë, ka nga ata që nuk e preferojnë dhe e preferojnë ta ngarkojnë atë me doke dhe widget të tjerë që i ndihmojnë të menaxhojnë kohën e tyre, listën e blerjeve, përkujtesat, etj

Gjithashtu, ka nga ata që kanë krijuar një mënyrë për të strukturuar punën e tyre, për të organizuar informacione me ngjyra të caktuara, siç kanë bërë disa prej nesh vite më parë me ato çarçafë me ngjyra që ishin ngjitur në ekranin tonë, frigoriferin etj.

Përmes një shtojce ose shtese në KDE ne mund të bëjmë të njëjtën gjë. Jo vetëm që kemi informacion në ndonjë nga redaktuesit ekzistues të tekstit ose shënimit, por tani ne gjithashtu mund të dallojmë dosjet tona sipas ngjyrave.

Si të dalloni dosjet tuaja sipas ngjyrave

Për këtë duhet të shkarkojmë Ngjyra e Dosjes së Delfinit, Këtu është lidhja:

Pasi të shkarkohen, vazhdojmë ta zbërthejmë atë, ai do të krijojë një dosje të quajtur: delfin-dosje-ngjyra-1.4

Ne e fusim atë dosje përmes terminalit (ose me shfletuesin e skedarëve dhe shtypni [F4] për të dalë në terminal) dhe ekzekutoni skedarin instalo.sh

A nuk e dini se terminali u shfaq me F4? … A doni të dini se si ta hapni terminalin si kjo në një shfletues tjetër skedari? … Vizitoni këtë lidhje: Shfaq / hap një terminal në shfletuesin tënd të skedarëve

./install.sh

Do të na pyesë se për cilin përdorues duam ta instalojmë këtë opsion, dhe kaq.

instalo-kde-delfin-ngjyrat

Pasi të instalohemi, ne mbyllemi dhe rihapim Delfin, shfletuesi i skedarit.

Tani kur klikojmë me të djathtën në një dosje, do të kemi një menu të quajtur Ngjyra :

kde-delfin-ngjyra

Dhe voila, ne mund të ngjyrosim të gjithë dosjet që duam ... derisa ta shndërrojmë kompjuterin në një ylber

Personalisht, unë kam vetëm 2 dosje me një ngjyrë të ndryshme nga e paracaktuara, dosja e punës dhe dosja Temp, nuk kam nevojë për shumë më shumë.

Autori i kësaj është autoban, këtu është lidhja për të KDE-Look.org

Validshtë e vlefshme të sqarohet se nëse ikona paketë NUK ka të njëjtën dosje me ngjyra të ndryshme, atëherë kjo nuk do të funksionojë. Kjo do të thotë, kjo funksionon në një mënyrë të thjeshtë, kur zgjedhim një ngjyrë tjetër që kërkohet dosja me ngjyrën e treguar, nëse paketa jonë e ikonave nuk ekziston, atëherë kemi një problem. Kam provuar disa pako ikonash dhe pa problem, por është një detaj për tu marrë parasysh

Këtu janë më shumë artikuj rreth Dolphin:

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   joako dijo

  Goodshtë mirë, duket si OS X

 2.   çaparal dijo

  Eshte shume mire. Faleminderit për kontributin Të fala.

 3.   Sergio dijo

  Shtesë shumë e bukur dhe shumë e dobishme për gjetjen e dosjeve me një shikim. Por unë zbuloj se vetëm ato dosje që nuk kanë pamje paraprake të skedarit marrin ngjyrë. Për shembull: Dosjet me fotografi, fotografitë paraprakisht shikohen në ikonë. Epo, në ato dosje ngjyra nuk merret dhe vazhdon ngjyrën e paracaktuar të Dolphin. Nuk e di nëse e njëjta gjë i ndodh dikujt tjetër.

  1.    elav dijo

   Kjo duhet të jetë për shkak të memorjes së fshehtë të KDE-së.

 4.   thasë dijo

  Zgjatje shumë e mirë
  Ja një tjetër për Nautilus, Nemo dhe Caja:
  http://foldercolor.tuxfamily.org/
  Një përqafim

 5.   PABLO dijo

  Tashmë kishte diçka të tillë, më kujtohet që edhe ikonat e oksigjenit e sjellin këtë mënyrë, por është çështje e lëshimit në menunë e Dolphin. A funksionon me cilën paketë ikonash apo është një standard pavarësisht nga ajo që keni instaluar. Në rastin e EOS dhe Mint funksionon vetëm më vete.

 6.   Whatsapp për kompjuter dijo

  Faleminderit shume
  http://whatsappparapcgratis.com

bool (e vërtetë)