Doudou Linux: një shpërndarje GNU / Linux për të vegjlit

DoudouLinux është një sistem i konceptuar për fëmijët (dhe për prindërit gjithashtu!) në mënyrë që të përdoret computadora Një detyrë shtëpie i lehtë y qesharak.

Përveç kësaj për të ofruar një univers të gjerë të aplikacioneve që mund të përdoren nga 2 años de edad, DoudouLinux kërkon të prezantojë fëmijët në një mjedis kaq të lehtë për t'u përdorur, sikur të ishte një video lojë konsol.


Pushimet po afrojnë dhe bashkë me ta ditët kur të vegjlit kalojnë më shumë kohë në shtëpi dhe nivelet e stresit të prindërve rriten dukshëm, veçanërisht në këto kohë kur fëmijët nga mosha e hershme duan të prekin gjithçka, përfshirë kompjuterin e familjes.

Doudou Linux (që shqiptohet dudulinux) është projektuar në mënyrë që përvoja e parë kompjuterike e fëmijëve tanë të jetë shumë e lehtë, argëtuese por, mbi të gjitha, falas dhe e sigurt.

Ky është një shpërndarje e drejtpërdrejtë që mund të kopjohet në një CD ose një memorje USB, dhe për këtë arsye mund të përdoret në çdo kompjuter pa ndryshuar diskun e ngurtë ose konfigurimin fillestar. Në atë mënyrë, prindërit nuk do të tremben sa herë që fëmija i tyre shtyp një buton që mund të fshijë skedarët e tyre të çmuar.

Ka një ndërfaqe shumëngjyrëshe dhe miqësore për fëmijë, vjen me qindra aplikacione të krijuara posaçërisht për fëmijë 2 vjeç e lart, dhe për qetësinë e prindërve ka një kontroll prindëror, i cili do të parandalojë fëmijët të hyjnë në përmbajtje të papërshtatshme kur shfletojnë Uebfaqe Nëse jeni të interesuar, mund ta shkarkoni këtë shpërndarje GNU / Linux falas.

Fuente: doudoulinux


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Imazhi i mbajtësit të vëmendjes nga Javier Marcelo Paz dijo

  Disa pyetje që më lindin A mund të instalohet si një seancë ubuntu? Apo duhet të nisen direkt me këtë distro?

 2.   Mary dijo

  Më pëlqeu më mashtrues se doudoulinux, ka shumë më tepër programe, është më praktik dhe i lehtë për t’u përdorur. Në doudoulinux nuk mund të punoni me disa programe në të njëjtën kohë.