Windows është shumë i lehtë, por GNU / Linux është gjithashtu

isha duke lexuar një koment nga një lexues pseudonimi i të cilit është "Udhëtari" të cilin e vendosi para pak çastesh dhe citoj:

Windows mund të rekriminojë shumë gjëra, por është e thjeshtë, e thjeshtë për t’u përdorur që nga fillimi, pavarësisht nga njohuritë që ka dikush ose mungesa e tyre.

Nuk është qëllimi im të heq të drejtën për të pasur atë mendim, por unë padyshim nuk e ndaj dhe shpjegoj pse.

Lehtësia e një Sistemit operativ ato varen pjesërisht nga zakoni i përdoruesit për të punuar me të. Nëse një fëmijë, i ri ose i rritur që nuk ka prekur kurrë një kompjuter, ju e rrini atë përpara cilitdo Shpërndarje de GNU / Linux ose ndonjë version i Dritaret, ju nuk do të dini se çfarë të bëni pa marrë parasysh sa e vështirë përpiqeni.

Nëse i njëjti fëmijë, i ri apo i rritur, vazhdon të ulet para të njëjtit kompjuter, ai gjen njerëz që i mësojnë atij gjërat themelore të tilla si përdorimi i një skedari, një komplet zyre, ai mëson të shfletojë internetin dhe të zgjidhë dyshimet e tij, pak nga pak Sistemit operativ që po përdorni bëhet i njohur, më i lehtë dhe më intuitiv.

Le të themi që tema jonë shembull filloi me Dritaret. Pesë muaj më vonë, pasi mësoi të punonte me të Windows Explorer, Internet Explorer dhe aplikacione të tjera që janë të integruara në desktopin e kësaj Sistemit operativ, do të ndihet shumë e çuditshme nëse për momentin ndryshoni kompjuterin dhe vendosni Ubuntu, Fedora, Debian ose ndonjë shpërndarje tjetër.

Në thelb mund t'ju tregojë se ku është menuja KDE për shembull, ose vetë përdoruesi mund të kuptojë ngjashmërinë me Windows Vista o Dritaret 7, por kur hapem Delfin, me sa di unë (ose të tregohet) se mund të bëjë të njëjtat gjëra "ose më shumë" sesa me Eksplorues, do të ndihet e pakëndshme, e çuditshme, të paktën në fillim. Dhe e njëjta gjë ndodh në mënyrën e kundërt.

Askush nuk mund të më thotë se ky djalë që nuk ka përdorur kurrë një kompjuter, në procesin e instalimit Dritaret ju do të dini se si të ndani një hard drive. Por ne nuk duhet të arrijmë në një çështje të tillë teknike, është shumë e vështirë për mikun tonë të papërvojë të dijë edhe si të konfigurojë Preferencat e Internet Explorer.

Kjo është arsyeja pse unë nuk ndaj kriteret që Dritaret është e lehtë dhe intuitive dhe GNU / Linux jo Ata të dy kanë në një mënyrë ose në një tjetër Mbështetje dhe Ndihmë, Komunitetet, forume, Kanalet IRC, domethënë vende për të ushqyer, informuar dhe mësuar.

Sidoqoftë, ekziston një ndryshim i vogël. E them si një përdorues nga i cili isha Dritaret për më shumë se 5 vjet, dhe si një përdorues nga i cili jam GNU / Linux për më shumë se 4. Pasi të mësoni të punoni me të GNU / Linux, që ju të mësoni se zgjidhja e problemeve tuaja mund të gjendet në Regjistrat e sistemit ose modifikimi i një skedari konfigurimi; sapo të mësoni të kuptoni se duke lexuar pak mund të zgjidhni shumicën e dyshimeve tuaja, atëherë bëhet shumë, shumë e vështirë të punosh me diçka sa më të thjeshtë të jetë e mundur (ose ata thonë se është) Microsoft Windows.

Kur ulem para Windows XP, ose ndonjë versioni tjetër, ndihem i lidhur. Nuk më ndihmon që pas një gabimi të shfaqet një dritare e vogël duke thënë:

Dorëzoni gabimin 0x00120YI00123 te Mbështetja e Microsoft

Sepse kjo nuk e zgjidh problemin tim të menjëhershëm. Sepse kjo nuk më tregon se cili është problemi im i vërtetë. Dhe kjo është një nga arsyet pse e përdor (dhe unë do të përdor) GNU / Linux, sepse në shumicën e rasteve, unë di se ku të kërkoj për të gjetur zgjidhjen e një gabimi, problemi, dështimi ose çfarëdo që lind.

Unë kthehem në fillim, them atë Dritaret janë të lehta eshte gabim Të them këtë GNU / Linux është e vështirë eshte gabim Vështirësia jepet sipas aftësisë së secilit person për të qenë në gjendje të zgjidhë gjëra të caktuara në situata të caktuara. Inshtë në kapacitetin e secilit kur bëhet fjalë për të mësuar dhe përmirësuar vetveten. Inshtë në mos ditur se me çfarë kemi të bëjmë dhe si funksionon secili element. Me pak fjalë, vështirësia është te ne.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

42 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   mitrat dijo

  Unë nuk kam përdorur MS WOS për 2 vjet tani ... kjo është mënyra se si Alkoolistët Anonimë duhet të na japin medalje.

  Kur ata tani më kërkojnë të riinstaloj ose rregulloj kompjuterin e tyre, unë u vë Ubuntu - është më e lehtë për ta ta kuptojnë -

  Të instalohet freeciv në windows për shembull?

  1.- Kërkoni për freeciv në google
  2.- shkarkoni
  3.- jepni exe

  Në Ubuntu

  Metoda grafike:
  1.- USC
  2.- kërko për freeciv
  3. - klikoni për të instaluar

  metoda "e vështirë"
  në tastierë
  sudo apt-get instaloni freeciv

  mësoni "sudo apt-get install" - dhe mbase dikush do të bënte një skenar për të "instaluar paketën" ku thjesht duhet të vendosni emrin.

  Lidhur me instalimin e të gjithë sistemit ME APLIKIME dhe KONTROLLUES

  MS WOS: metodë e thjeshtë

  1. - Shkoni te ninite zgjidhni programet dhe instaloni

  2. - shkoni në secilën faqe në internet, shkarkoni drejtuesit më të fundit dhe instaloni

  3.- pajtohuni në një laguna në internet që do t'ju njoftojë për azhurnimet - JO AUTOMATIKE - të drejtuesve

  Ubuntu:

  Instaloni dhe voila, me drejtuesit dhe programet që do të duhet të shkarkoni nga ninite.
  2.- Nëse dëshironi të përdorni kontrollorët e pronarit, dy klikime
  3.- updatedshtë azhurnuar VETYM, edhe ju pyet dhe ju kërkon fjalëkalimin tuaj

  Për këdo është më e lehtë të përdorësh Ubuntu sesa MS WOS, unë kam dhënë orë mësimi se si të përdorësh MS WOS, në fund, "si një dhuratë" unë do të të mësoj Linux atë që thonë se është kaq e vështirë ...

  1.- shikoni për wubi
  2.- drejtoje atë
  3.- ndiqni udhëzimet
  4.-reboot
  5.- Përdorni Libreoffice për të bërë ushtrimet MSO dhe nëse keni ndonjë pyetje, bëni

  6.- Unë dal të pi një cigare, nuk ka asnjë pyetje

  1.    Guxim dijo

   Unë kam një të tillë

   Dal për të pirë një cigare

   Po sikur ta lini duhanin?

   Nuk mund ta ndihmoja

   1.    Carlos-Xfce dijo

    Nëse nuk të mungon një gabim drejtshkrimor (si unë), do të të duhet të humbasësh pak detaje të shprehura me një sarkazëm të caktuar, hehe heh.

 2.   Oscar dijo

  Unë gjithmonë bëj një krahasim, Windows është një makinë me një kuti automatike dhe Linux është një me një kuti manuale, e para ndjej se më kontrollon dhe e dyta që e kontrolloj atë.

  1.    Perseu dijo

   Analogji e mirë

 3.   Guxim dijo

  E njëjta gjë më ndodh, nëse tani përdor një kompjuter Windows ndihem i çuditshëm, si një person i padobishëm që nuk di se çfarë të bëjë me të

  1.    Guxim dijo

   Transferimi për uL

 4.   i duhur dijo

  Unë mendoj se "Pasagjeri" është i gabuar.
  Le të shohim rastin vijues:

  Instaloni një OS në një desktop të krijuar nga vetja ose blini një kompjuter portativ pa një Sistem Operacional.
  Le të shohim hapat për të instaluar Windows dhe hapat për të instaluar shpërndarjen më miqësore për përdoruesit të GNU / Linux.

  Instalimi i Windows (Ky rast përfshin një numër të madh përdoruesish, ose shumicën)

  - Në një fazë të caktuar të procesit të instalimit, duhet t'u tregoni atyre se ne do ta aktivizojmë produktin më vonë (sepse logjikisht nuk kemi licencë, e përsëris jo të gjithë sepse ka njerëz që blejnë licencat: P )

  - Pasi të ketë mbaruar instalimi, duhet të kërkoni për drejtuesit e përbërësve sepse Windows nuk e njeh të gjithë pajisjen dhe nëse e njeh, drejtuesit e brendshëm të Windows lënë shumë për të dëshiruar, veçanërisht me drejtuesit e videos.

  - Pastaj duhet të gjesh një ngarkues që funksionon, siç është "Windows Loader by Daz".

  - E bëra këtë thjesht! ne mund të azhurnojmë sistemin.

  - Duhet të gjesh një antivirus dhe ta thyesh ose të përdorësh një antivirus falas.

  - E njëjta gjë për Spyware

  - Dhe për anti rootkit (:

  - Gjeni, instaloni dhe godisni zyrën në detyrë. Sepse ata nuk e dinë që ka alternativa falas dhe shumë të mira.

  - Duhet të instaloni kode për të luajtur muzikë dhe video

  - Instaloni lojtarët përkatës për ato që u thanë në pikën e mëparshme ose përdorni Windows Media Player për gjithçka.

  - Instaloni programe mesazhesh si Windows Live Messenger ose Yahoo, në varësi të asaj që përdorni

  - Instaloni një shfletues nëse nuk ju pëlqen Internet Explorer

  - Instaloni kompresorë / dekompresorë skedarësh (WinRAR) dhe hackojeni, ka edhe të lirë, por nëse doni të përdorni algoritmin e "RAR Lab", duhet të paguani.

  - Instaloni një ndezës disku si Nero së bashku me çarjen përkatëse ose përdorni një alternativë falas që ka disa për Windows por shumica e njerëzve thonë: "Unë dua të digj, ku është Nero?"

  Me këtë do të kishim instaluar Desktopin / Laptopin tonë të ri që erdhi pa një OS Windows themelor dhe funksional.

  le të shohim rastin tjetër

  Instalimi i distroit të Përdoruesit-Frienldy të GNU / Linux Plus

  - Futim diskun
  - Ne shtypim butonin tjetër, tjetër, tjetër ... (po, është një instalim i dritareve) derisa të përfundojë procesi i instalimit.

  - instaloni drejtuesit (nga një listë e treguar nga vetë sistemi), në rast se nuk keni pajisje që njihet nga kerneli.

  - Për të përditësuar

  - shijoni

  Siç mund ta shihni, i gjithë softveri që duhet të instalohet në Windows vjen i instaluar në këto distro-Friendly Friendly.

  Ah! Kam harruar ... Nëse keni nevojë për softuer shtesë ekziston një dritare që ju tregon një listë të madhe të programeve për ta instaluar thjesht duke e zgjedhur atë nga lista dhe duke klikuar butonin e instalimit, pa të çara ose asgjë.

  Siç e shoh, Windows është më e vështirë.

  Ky do të ishte kontributi im.
  Pajtohem me elav, gjithçka varet nga ajo që jemi mësuar, më janë dashur 4 ose 5 orë për të instaluar Windows me gjithë atë bateri të softuerit shtesë që duhet të instalohet, jo me GNU / Linux.

  1.    kik1n dijo

   1)
   Fitorja nuk është e vështirë, është vetëm komerciale.

   2)
   Pas instalimit ju përmendni Win,
   Sa zgjat? Minimumi 2 deri në 3 orë secila.
   Po kërkon programin, duke e shkarkuar, duke parë që funksionon, duke vendosur çelësa, plasaritje.
   Antivirus është vendosja e kohës, kërkimi i çelësave, etj.
   Shoferët vendosin shumë kohë, NFSE NUK KENI ORIGJINALET

   3)
   Në linux (Ubuntu) instalimi zgjat të paktën 20 deri në 30 min
   Në rast të kërkimit të programeve në të njëjtën Qendër Ubuntu do ta gjeni. Nese jo.
   Vendosni depot.
   Në Arch është vetëm për të parë Wiki dhe kjo është më e LEHT.

   4)
   Ashtu si Win, Linux, Mac, Unix. Mund të jetë e lehtë.
   Duke parë që Win është më komercialja, ata e mësojnë atë në shkolla dhe hedhin poshtë të tjerët.
   Nëse ata mësuan Linux, Mac, Unix. Do të ishte e njëjtë ose më e lehtë se Win.

   5)
   Asnjë OS nuk është më i mirë se një tjetër.
   Dallimet e tyre janë thelbësore në fushën e tyre.

   6)
   Në linux mund të luani Gears of War si pacman.
   A e dini se çfarë OS përdor Xbox ??? A e dini se çfarë OS përdor PS3 ???
   Detyrë shtëpie

   1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

    20 minuta? Njeriu, Ubuntu Natty më instaloi fjalë për fjalë në 7 minuta, mahnitëse haha

 5.   Hairo dijo

  Zotit i qoftë lavdia dhe ne Linux. Sapo instalova LMDE në kompjuterin tim në punë. Unë jam i çmendur, edhe pse nuk di shumë për këtë, më pëlqen mënyra se si lëviz pc-ja ime.

  Fatkeqësisht nuk mund ta instaloj në shtëpi sepse nuk kam internet dhe mbase është injorancë nga ana ime, por linux varet shumë nga interneti.

  edhe kështu jam i lumtur, tani do të gjej një mënyrë për të luajtur ndeshjen e vetme në të cilën humbas ligën time të legjendave.

  Faleminderit djema ... sidomos Gaara që më ndihmoi me komentet e tij ...

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   hehe ... Unë ju lë zgjidhjen për të instaluar LMDE në shtëpi pa internet
   https://blog.desdelinux.net/no-tienes-internet-aprende-como-llevarte-tus-repositorios-a-casa/

   Një kënaqësi për t'ju ndihmuar shoku

  2.    Nano dijo

   Eja, LoL funksionon keq kur e virtualizon atë në Linux, unë tashmë e kam provuar dhe të gjithë janë njësoj. Më mirë të keni një ndarje të vogël për atë specifike. xD

 6.   Hairo dijo

  Unë nuk mund të hyj në Ndarjen time të të Dhënave, kjo ndarje është NTFS dhe në GParted më tregon se kjo ndarje është e Panjohur.

  Ndonjë udhëzim?

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Kontrolloni nëse keni të instaluar paketat: ntfs-3g y ntfsprogs

   1.    Hairo dijo

    kur instaloj Ntfsprogs çinstalon Ntfs-3g…. Unë kam instaluar Ntfs-3g tani atë që nuk di si ta arrij.

  2.    Guxim dijo

   NTFS, me sa i thoni të gjitha, është ekskluzive për Windows

   1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

    Në të vërtetë jo ekskluzive, mund të lexohet dhe modifikohet pa problem në OS si GNU / Linux

    1.    Guxim dijo

     Ah mirë sigurisht që harrova super Ubuntu që është në gjendje të materializojë para dhe ato antidot për pleqërinë që aq shumë ju duhet JAJAJAJAJA

 7.   Nano dijo

  Epo, të gjithë e kanë shprehur mendimin e tyre dhe unë tani vij * me një pozicion heroik * të vendos kartat e mia në tryezë.

  Ata të gjithë kanë mbajtur fjalime monumentale, të lezetshme dhe shpjeguese, por u mungon komenti i karakterit. Unë e përmbledh atë në diçka aq të thjeshtë sa "paradigmat" dhe një edukim mediokër dhe tërheqës kompjuterik. Le ta pranojmë, çfarë u mësojnë atyre xhuxhëve kompjuterikë? "Kjo është CPU, kjo është monitor, kjo është zyra e MS dhe përdoret si kjo (gjysma)" -profesor dhe linux- * fytyra e përbuzjes së pafund * Jashtë klasës!

  Ata thjesht nuk mësojnë asgjë standarde, ata polarizojnë dhe mbyllin studentët në një sistem dhe krijojnë sindromën e vizionit të tunelit për ta. Në fund, paradigma krijoi dhe për të treguar një buton: vendosni një djalë 14-vjeçar libreoffice (ndërfaqe ultra e ngjashme me zyrën e MS) dhe ai do të shqyejë flokët dhe do t'ju bërtasë që ajo suitë është mut! (më besoni, përvojën tuaj).

  1.    ren dijo

   Jam plotësisht dakord, sepse nuk është e vështirë për fëmijët të mësojnë dhe kur bëhet fjalë për informatikë shumë më pak, vëllai im 9-vjeçar është i rrjedhshëm në LMDE, kështu që problemi nuk është që GNU / Linux është e vështirë të mësohet Nëse jo, siç thoni ju, këtu është ku ata vendosin ndonjë idiot për t'i mësuar të përdorë një sistem që ju lidh, kontrollon dhe tradhton.

  2.    Guxim dijo

   Epo, në moshën 14 vjeç kam përdorur Linux në mënyrë të përsosur, por nuk ka asnjë rregull pa përjashtim

 8.   Ruben dijo

  Një përvojë pune, nga rreth 4 vjet më parë:
  Unë po punoja në atë kohë në një kompani që po migronte në softuer falas për të kursyer kostot e licencimit.
  Në këtë kontekst, një vajzë që nuk dinte të përdorte kompjutera u vendos para një PC me Ubuntu, OpenOffice, Evolution, Firefox dhe një emulator terminal 5250 për AS / 400
  Ai mësoi të përdorë shënime dhe fletëllogaritëse të OpenOffice, ai dërgoi dhe mori e-mail me Evolution, ai përdori mesazhe të menjëhershme me klientin Jabber Spark, ai përdori Firefox për aplikacione intranet dhe ai hyri në internet.
  Një ditë u punësua një menaxher i cili bërtiti në qiell sepse ai nuk donte të bënte përpjekje për të përdorur OpenOffice, edhe pse le të themi se ky njeri nuk ishte një përdorues i përparuar i excel që do të përdorte tiparet që nuk ishin në dispozicion në OpenOffice në atë kohë kërkoi të përdorë MS Office.
  Për të kënaqur të lartpërmendurat - dhe në funksion të standardizimit që po kërkohet në zonat IT, plani për të migruar në softuer falas u kthye mbrapa, megjithëse jo 100%: dritaret u përdorën përsëri, u blenë më shumë licenca. Zyra për menaxherët - por pjesa tjetër vazhdoi duke përdorur zyrën e hapur - që nuk kishte rritje pagash atë vit mund të ketë lidhje ose jo -
  Gjëja interesante për këtë anekdotë është se për vajzën që mësoi për herë të parë Ubuntu, ishte pak e vështirë sipas saj, të mësonte Windows XP, megjithëse ajo përfundoi ta mësonte atë.
  Ajo që mund të konkludohet është se shumica e asaj që e bën Linux të vështirë është se përdoruesit kanë mësuar windows më parë.

  1.    Carlos-Xfce dijo

   -se nuk kishte rritje pagash atë vit mund të ketë të bëjë ose mund të mos ketë të bëjë me të-

   Duket se ky gabim i vogël është i zakonshëm në blog. Atje shkon përsëri, për ju Rubén dhe të gjithë: shprehja e ekzistencës "atje është" është gjithmonë njëjës, në të gjitha kohët.

   Ka rritje pagash; kishte rritje të pagave; kishte rritje të pagave; do të ketë rritje të pagave; do të kishte rritje të pagave; ka pasur rritje të pagave; do të ketë pasur rritje të pagave; që ka rritje të pagave; se kishte rritje të pagave; që ka pasur rritje të pagave; që ka rritje të pagave; etj.

   1.    elav <° Linux dijo

    Faleminderit për klasën Carlos-Xfce, është e vërtetë që ndonjëherë na mungojnë gabimet e këtij lloji

 9.   Hairo dijo

  Dikush mund të më ndihmojë me instalimin e Verërave në LMDE, unë kam shfletuar por nuk gjej diçka për të më ndihmuar.

  1.    Guxim dijo

   sudo apt-get -y install wine

   Jo me shume Jo me pak

 10.   Hairo dijo

  cfare ndodh qe vera nuk eshte brenda depozites DEBIAN, e shkarkova por nuk mund ta instaloj

  1.    Guxim dijo

   Shkoni atje ku keni skedarin

   Tani bëj

   tar -xvf nombredelarchivo

   atëherë

   ./configure
   sudo make
   sudo make install

 11.   Ernest dijo

  Unë më tepër e shoh Windows-in si një sistem me kufizime, ose më mirë që ju kufizon juve si përdorues. Dhe kjo (pa pasur nevojë të hysh në argumente në lidhje me korporatat, shumëkombëshet IT, softueri i pronarit dhe të tjerët) është tashmë një arsye bindëse për ta cilësuar atë si një OS joefikas dhe prandaj duhet të braktiset.
  Nga ana tjetër, duke përdorur Linux, përvoja e përdoruesit nuk ka një tavan të dukshëm, nuk ka asnjë kufizim për lirinë, ka gjithmonë diçka të re për të ditur dhe gjithmonë do të gjeni diçka për të ngatërruar.

  Nëse dikush gjen GNU / Linux të komplikuar, ata duhet të zgjerojnë pamjet e tyre përtej .exe.

 12.   Gabriel dijo

  Varet, ka njerëz që do të thonë se nuk është aq e thjeshtë vetëm për shkak të çështjes së lojërave, kur kjo për shkak të kompanive jo të gnu / linux.

  1.    elav <° Linux dijo

   Alsoshtë gjithashtu e vërtetë, zhvilluesit e lojërave bëjnë shumë pak përpjekje .. Nuk e di pse është e vërteta, loja mund të shitet e njëjtë për Windows sesa për Linux.

   1.    Ernest dijo

    Për lojtarët për një kohë të gjatë, ky është një problem serioz për ne. Derisa të kaloja në Linux, një pjesë shumë e rëndësishme e ekipit tim ishin lojërat, megjithëse ka shumë emulues të mirë të konzollave të lojërave në Linux. Por sidoqoftë, më shpejt i vdekur sesa përdorimi i Verërave.

 13.   Hairo dijo

  Epo, me sa duket nuk mund ta gjej LMDE, nuk kam asnjë mënyrë për të parë pajisjen time, nuk kam qenë në gjendje të instaloj shoferët e zërit ose videos ... dhe as ndonjë gjë tjetër, nuk kam qenë në gjendje të shoh ndarjen time NTFS ....

  Unë mendoj se do të qëndroj me fedora, megjithëse më pëlqeu shumë kjo distro.

  1.    elav <° Linux dijo

   Një pyetje .. Kur drejtoni LiveCD, a funksionon gjithçka?

 14.   Bubullimë dijo

  Unë kam qenë 5 vjet me Windows dhe 2 me Linux ... e vërteta është që unë kam për të mësuar shumë shkenca kompjuterike me Windows, por ishte për të bërë një hap në Linux dhe fanatik xD për të mos thënë se e gjithë familja ime kërceu së bashku, sepse unë jam ai që sjell temën kompjuterët në shtëpi xD. Vëllezërit e mi që kanë qenë në Linux për këto 2 vjet e njohin Kubuntu më mirë se çdo Windows, madje ata më pyesin pse në institutin e tyre kompjuterët kanë Windows dhe jo Kubuntu, me sa "lehtë është" (citoj).

  Pra, lehtësia e një OS ose një tjetri jepet nga dëshira e përdoruesit dhe koha e kaluar. Nuk ka dyshim se nëse një person që nuk ka prekur kurrë një kompjuter do ta shohë GNU / Linux po aq të vështirë sa Windows. (Megjithëse duhet të pranoj që kurbat e të nxënit nuk janë të njëjtat).

  Meqenëse nuk luaj më lojëra për PC, Windows nuk është më i nevojshëm për mua (dikur kisha Dual Boot), dhe me Linux do të vazhdoj deri në fund të kohës nëse ndonjë forcë madhore nuk më detyron të bëj hapin e kundërt xD

  Përshëndetje!

 15.   Carlos-Xfce dijo

  Pasi lexova të gjitha komentet, nga të cilat më pëlqyen shumë anekdotat, kuptoj diçka që e kisha harruar: sa e bezdisshme është të menaxhosh sistemin me Windows. Në të vërtetë, azhurnimi i gjithçkaje me fjalëkalim është një luks, plus që nuk duhet të rindizni çdo herë kaq shpesh. Kam qëndruar në XP: Nuk kam ide se si funksionojnë Windows 7 (lexo "shtatë" dhe jo "shtatë"). Sidoqoftë, nuk më mungon asgjë për Windows. Dhe mirë, lojërat ... Unë kurrë nuk kam qenë lojtar. Me XP-në time të vjetër kam luajtur me emulatorët SNES dhe Gameboy; Befasi! Ata funksionojnë në Linux, kështu që nuk më ka munguar asgjë.

 16.   0N3R dijo

  Në shtëpinë time, familja ime përdor GNU / Linux. Vëllai im dhe nëna ime përdorin Mint 11, unë përdor LinuxMint 10 por tani po shkarkoj versionin e Dymbëdhjetë të tij. Kemi vetëm një dele të zezë në familje dhe është një Laptop Asus me W7 por mos u shqetësoni se do të bjerë shumë shpejt.

  1.    elav <° Linux dijo

   Hahahaha .. Nëse ai nuk dëshiron të bjerë ti ma dërgove që unë do ta bëj të paguajë për sjelljen e djallit në hahaha

 17.   Hairo dijo

  Përshëndetje, unë tashmë arrita të zbuloj se cili ishte problemi me ndarjen, kisha harruar që në dritare kisha aktivizuar BitLocker kështu që nuk mund ta montoja, hyra në dritare dhe e hoqa atë puff ...

  tani kam nevojë për ndihmë për diçka që do të më lejojë të shoh harduerin e kompjuterit tim dhe të instaloj drejtuesit.

  1.    Guxim dijo

   Për të parë arkitekturën me do uname -a ai ju tregon

   Ndërsa për pjesën tjetër nuk e di, por nëse keni grafikë Intel nuk do të keni probleme

  2.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   E shihni, gjithnjë është Windows që të fajësohet LOL !!!!
   Nëse përdorni Gnome, provoni HardInfo