Përdorimi i Telegramit nga terminali

Deri më tani, me siguri më shumë se një prej jush ka dëgjuar dhe / ose lexuar telegram, sistemi i ri i mesazheve që rivalizon kudo (dhe i pasigurt) Whatsapp.
Ju gjithashtu do ta dini që është Softuer i Lirë dhe se si programi ashtu edhe API-ja e tij janë falas (përveç serverit, megjithëse duket se mund të lëshohet gjithashtu)
Në këtë artikull unë do të shpjegoj hapat që duhet të ndiqni për të instaluar dhe përdorur klientin për terminalin, i cili është ende në zhvillim, por që ne mund t'i përdorim pa shumë telashe.

instalimit:

Nëse jeni përdorues i archlinux ose derivatet nga të cilat mund ta instaloni AUR përmes paketës telegram-git, prandaj mund ta kaloni këtë hap. Përveç kësaj në depon e programit mund të gjesh një paketë rpm, si dhe për të gjeneruar paketën për Gentoo, Debian dhe derivatet.

Për të përpiluar do të na duhen paketat e mëposhtme (përveç GCC, automotools dhe të tjera):

 • git
 • openssl
 • hënë
 • libconfig
Në disa distro, si Debian ose Ubuntu, openssl është si libssl. Përveç kësaj, mos harroni të instaloni bibliotekat që përfundojnë në -dev o -zhvillimi.

Pasi të jenë instaluar varësitë, ne hapim një terminal dhe lëvizim në dosje ku do të klonojmë depon:
git clone https://github.com/vysheng/tg.git
Tani kalojmë te dosja e krijuar rishtas, tg dhe ekzekutojmë:

./configure
make

Nëse asgjë nuk ka dështuar, ne do ta kemi programin të përpiluar.
Për ta provuar ne ekzekutojmë:
./telegram
Ne do të marrim një ekran si ky duke na kërkuar numrin tonë të telefonit për të na dërguar një mesazh me kodin e verifikimit:

telegram-shtëpi

Pasi të futet kodi, ne mund të përdorim klientin.
telegram-seancë-filluar

Ai gjithashtu ka plotësimin automatik, si për komandat ashtu edhe për kontaktet:
telegram-autokomplet

Brenda dosjes ~ / .telegram ruhet konfigurimi i klientit, përveç një dosje ku do të ruhen imazhet, videot, etj. Që na dërgojnë kontaktet tona (megjithëse kjo duhet të bëhet me dorë përmes një komande).

Komandat themelore:

 • msg: Ne i dërgojmë një mesazh një prej kontakteve tona
 • send_photo / video / text: Ne dërgojmë një imazh, video ose skedar teksti
 • create_secret_chat: Ne krijojmë një bisedë sekrete me kontaktin e treguar
 • add_contact: Mundohuni të shtoni një kontakt që tregon numrin e tyre të telefonit

Këto janë disa nga komandat e disponueshme. Për të njohur pjesën tjetër, thjesht shkruani ndihmë.

Klienti, edhe në një fazë të hershme, është mjaft i mirë, nëse dini si ta trajtoni terminalin. Pika negative e momentit është se për të shkarkuar atë që ata na dërgojnë është e nevojshme ta bëjmë atë manualisht, duke ditur gjithashtu id-në e mesazhit. Për këtë ne ekzekutojmë komandën:
set msg_num 1
dhe sa herë që dërgojmë ose marrim një mesazh do të marrim numrin ID të mesazhit.

Shpresoj të të ndihmojë, duke pritur që një klient grafik të dalë për ata prej jush që nuk duan të përdorin terminalin, ose nuk janë mësuar ta përdorin atë.

Depo e projektit

Nuk ka ndërfaqe grafike NATYTAR për GNU / Linux. Nëse dëshironi të përdorni një ndërfaqe grafike, keni Uebgram për ta përdorur atë nga a shfletuesi i uebit. Ju lutemi, mos pyet përsëri për këtë temë, posa të dalë një, do të diskutohet. Faleminderit per mirekuptimin

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

55 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   fylux dijo

  Përshëndetje, Telegrami është fantastik, është më i miri që kam provuar ndonjëherë.
  Por është një tmerr ta përdorësh atë përmes një terminali me ndërfaqen e këndshme që ka në dritare, kështu që shpresoj që ata të lëshojnë një GUI sa më shpejt të jetë e mundur.

  Përshëndetje.

  1.    al_SeveR dijo

   Megjithëse nuk ka GUI për GNU / Linux mund të përdorim Webogram »
   http://zhukov.github.io/webogram

   1.    F3niX dijo

    Me sa duket nëse ka një ndërfaqe për linux https://github.com/vysheng/tg

 2.   matias dijo

  Shkëlqyeshëm!
  Kohët e fundit kam lexuar një udhëzues për të përdorur wathsapp nga pidgin,
  A ka ndonjë mënyrë për të përdorur telegramin në pidgin? përqafohem!

  1.    Ata janë Link dijo

   Për momentin jo, natyrisht që nuk kam gjetur asgjë, por do të ishte mirë.

 3.   Jorge dijo

  Telegram i shkëlqyeshëm, por siç thotë Fylux ata duhet të implementojnë një ndërfaqe grafike në Linux! Nga ana tjetër, ajo që nuk më pëlqen është se vetëm një nga të gjithë kontaktet e mia e përdor atë.

  1.    O_Piksot_O dijo

   Por kjo është çështje e publikimit të tij dhe nëse mundeni, bëjeni atë personalisht, sepse të gjithë e dimë se përtacia është arsyeja pse një aplikim i pasigurt dhe i pronarit vazhdon të jetë kaq i suksesshëm. Disa miq të mi dhe unë i kemi mashtruar të gjithë miqtë tanë të rëndësishëm me të cilët kemi biseduar për ta shkarkuar atë dhe tani kemi mjaft kontakte. Ajo që mezi pret është që një shenjtor të zbresë nga parajsa dhe t'u thotë që t'i instalojnë.

  2.    O_Piksot_O dijo

   Një pyetje, a duhet të dalë kontrolli c? xD

 4.   Dekomu dijo

  A ka ndonjë mënyrë për të krijuar një llogari telegrami pa dhënë numrin e telefonit?
  Jam përpjekur të krijoj një llogari përmes një klienti desktop dhe ai kërkon celular, a e kërkon edhe aplikacioni në google play?
  Nuk e di, por gjithçka që më kërkon një numër celular më jep mosbesim: /

  1.    O_Piksot_O dijo

   Nëse është një aplikacion që përdor numrin tuaj të telefonit për të krijuar një bisedë me kontaktet tuaja, minimumi që do t'ju duhet është numri juaj celular, në të njëjtën mënyrë si linja, whatsapp, biseda, etj. ata gjithashtu të pyesin ty. Nëse dëshironi ta bëni atë të funksionojë mirë, instalojeni së pari në celular sepse përndryshe ka shumë të ngjarë që kur të filloni të mos keni asnjë kontakt.

   1.    Dekomu dijo

    Ai kaloi.
    Nuk kam asgjë nga ato për të njëjtën arsye, nuk e di ... Thjesht nuk më pëlqen të jap numrin.
    Faleminderit për informacionin, pasi unë preferoj të jem "pa komunikim"
    Pershendetje

   2.    Bushels kaotike dijo

    Telegram gjithashtu përdor pseudonime për të vendosur kontakt midis përdoruesve edhe pse nuk është e detyrueshme, në të vërtetë do të ishte krejtësisht e mundur të krijoni një llogari të bazuar në pseudonimin pa një numër telefoni të lidhur, thjesht duke kërkuar kontaktet tuaja me pseudonim në kërkimin global.

 5.   Juanpa dijo

  Unë kam probleme me varësinë nga libconfing

 6.   michael dijo

  Ju lutemi mos vazhdoni t'i jepni famë Telegram. Nuk është asgjë më shumë se një kurth tjetër ashtu si WhatsApp. Fakti që është me burim të hapur është vetëm një strategji për njerëzit që të besojnë se është e besueshme kur në të vërtetë kodi nga ana e serverit është i pronarit, ai përdor një protokoll të mbyllur që nuk është standardi XMPP, ekspertët e sigurisë zbuluan se algoritmi i tij i kriptimit është i njëjti rand i përdorur nga NSA. Përveç kësaj, krijuesi i tij është i njëjtë me VKontakte, rrjeti social rus që kërkon numrin tuaj të telefonit për ta përdorur atë.
  është koha që kemi promovuar përdorimin e rrjeteve falas dhe protokollin falas / federuar XMPP / Jabber.

  1.    nate dijo

   Openwengo përdori XMPP për video konferenca. Ishte multiplatform dhe me cilësi të paktën për kohën e tij, por meqenëse pothuajse të gjithë kishin miqtë e tyre në msn, e mbylli chiriguito pas disa vitesh. Google dukej se nëse Talk do të shkonte për XMPP, por pothuajse gjithmonë përfundon duke vrarë standardet e hapura me të cilat fillon, në këtë rast me Hangouts.

  2.    Patrick dijo

   Dhe gjëja më e keqe është se ne Linuxeros nuk bëjmë asgjë për këtë. Besoj se është koha të promovojmë përdorimin e XMPP për komunikim falas dhe të decentralizuar dhe të inkurajojmë përdorimin e rrjeteve sociale falas si Diaspora *, Pump.io, si është e mundur që të lejojmë sistemet më të përdorura të bisedave në botë të pronarit, të mbyllur dhe të kontrolluar nga një kompani që e vetmja gjë që dëshiron është të abuzojë me përdoruesin me termat dhe kushtet e përdorimit?
   Si dhe si promovojmë përdorimin e GNU / Linux ose ngjarjet mbahen në softuer falas, etj. Pse nuk mund të bëhet e njëjta gjë për këtë kërcënim të ri që po na kontrollon të gjithëve kohët e fundit?

   Nga Linux, ju lutem kini kujdes për këtë.

   1.    diazepani dijo

    Klientët e XMPP Jabber janë të shëmtuar. Diaspora është plot me hipitë.

    1.    pandev92 dijo

     Në diasporë është plot anarkistë xd

    2.    elav dijo

     Pidgin nuk është i shëmtuar. Ndjeshmëria përpiqet të mos jetë. O_O

   2.    Pushim dijo

    Dhe jo vetëm kaq por ne vazhdojmë të përdorim dhe promovojmë përdorimin e Google, duke pasur Startpage, Ixquick, Duckduckgo dhe të tjerët; Ne vazhdojmë të reklamojmë Gmail falas, në vend të shërbimeve miqësore ndaj privatësisë si Openmailbox, Autistici, etj; Ne gjithashtu bëjmë reklama falas për Amazon (duket se nuk ka më libra / regjistra / pajisje / çfarëdo dyqane në internet).
    Ne duhet të bëjmë një provë qëndrueshmërie me veten tonë dhe të ndryshojmë shumë zakone që nuk përputhen aspak me filozofinë e softuerit të lirë.

  3.    Pushim dijo

   Keni të drejtë, por ju e njihni dikë që ka një program bisede XMPP (natyrisht përveç Facebook-ut) në celularin e tij, dhe një llogari, sigurisht. Nuk bëj. Njerëzit kanë "Guasa", Line, Viber dhe ndalojnë së numëruari. Telegrami po paraqitet si njëqind për WhatsApp, dhe pasi nuk është i përsosur, është shumë më pak i keq se WS. Pra, është shumë mirë që mes nesh të përpiqemi të përdorim alternativa të tjera, por nuk duhet të humbasim kontaktin me realitetin dhe të pranojmë që miqtë tanë nuk do të instalojnë dhe konfigurojnë një llogari dhe klientin XMPP vetëm për të folur me ne, pse jo nuk ka zgjidhje përveç përdorimit të alternativës më pak të keqe, dhe kjo, për momentin, është Telegram.

 7.   Miguel-Palacio dijo

  Supozoj se dikush është duke punuar në CLI për të bërë një fund, apo jo? Është e nevojshme! Më duket e çuditshme që asnjë klient vendas Linux nuk ka dalë akoma. A do të ketë shumë skepticizëm me Telegramin brenda komunitetit? Shpresoj qe jo. Do të doja të shihja Telegramin në KDE-Telepati për shembull

 8.   le të përdorim linux dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm!
  Gëzuar! Paul.

 9.   NauTilus dijo

  Faleminderit mik, funksionoi për mua menjëherë. Deri më tani programi po shkon mirë.

 10.   xuri dijo

  Unë kam instaluar klientin windows përmes verës në linuxmint 16 dhe funksionon shumë mirë, e them për ata që janë të interesuar për një GUI në linux

 11.   ianpocks dijo

  Do të ishte një gëzim nëse mund të përdoret me pidgin me xmpp

 12.   vidagnu dijo

  Terminali është shumë më i shpejtë, më pëlqejnë më shumë programet që mund të ekzekutojmë nga rreshti i komandës, faleminderit për tutorialin shumë të plotë.

  Regards,
  Oscar

 13.   Jorge dijo

  Përshëndetje post shumë i mirë, por doja të shkoja më tej. Do të doja të më shpjegonit se si mund ta ekzekutoni versionin e Telegramit për linux por me një mjedis grafik në aplikacionin e telegramit https://telegram.org/apps aty janë skedarët.
  Në rastin tim është për OpenSuse 13.1, dhe unë nuk mund ta instaloj rpm për shkak të mungesës së një biblioteke që nuk mund ta gjej: S

  Një përshëndetje

 14.   Brian dijo

  Kam një dyshim. Pasi të mbyllet terminali, kur ta hap përsëri, si ta ekzekutoj përsëri aplikacionin? E di që mund të jetë një pyetje pa kuptim, por thjesht nuk di si ta bëj. Faleminderit shumë!

 15.   Jo dijo

  Webogram - http://webogr.am

 16.   hej dijo

  unë marr
  $ ./telegram
  Versioni i klientit të telegramit 0.01-beta, E drejta e autorit (C) 2013 Vitaly Valtman
  Telegram-klient vjen me GARANCI PSRDORUR absolutisht; për detaje shkruani `show_license '.
  Ky është softuer falas, dhe ju jeni të mirëpritur ta rishpërndani atë
  në kushte të caktuara; shkruani `show_license 'për detaje.
  *** Lidhja e humbur me serverin .31.210.235.12 80:XNUMX
  *** Lidhja e humbur me serverin .31.210.235.12 25:XNUMX

  1.    Brian dijo

   Shkoni në dosjen tuaj personale, shtypni Ctrl + H dhe fshini dosjen .Telegram. Bëni kujdes, mos fshini asgjë tjetër.

   Ju do të duhet ta bëni atë sa herë që dëshironi të ekzekutoni aplikacionin. Dhe ri-vërtetoni me SMS. Ashtë një dhimbje në bythë.

   1.    hej dijo

    ajo që ndodhi ishte që serveri ishte i dobët dhe funksionon perfekt, nuk më duhej të prekja asgjë si ai gracais

 17.   maniktor dijo

  Whatshtë WhatsApp, e keni shkruar gabim në artikull. Dhe po, mund të përmirësohet. Një e metë është se nuk lejon dërgimin përmes send_audio sepse ai funksion nuk është i aftë të përpunojë hapësira në emrat e skedarëve, si shembujt që do të jap më poshtë:
  Kjo nuk funksionon
  "As kjo nuk funksionon"
  \ "Kjo as \"

  \
  Jo_ edhe_ kete_vete pune

 18.   gjeli dijo

  Le te provojme Faleminderit !!! 🙂

 19.   Gabriel dijo

  Unë mendoj se burimet e nevojshme nuk janë të plota, nuk di se ku të gjej
  «Për të përpiluar do të na duhen paketat e mëposhtme (përveç GCC, automjeteve dhe të tjera):

  git
  openssl
  hënë
  libconfig »
  gjithsesi, faleminderit

 20.   Adal dijo

  Përdorni Manjaro
  Dhe duke kërkuar telegram e gjeta këtë https://aur.archlinux.org/packages/arch-telegram/?setlang=es E instalova dhe po testoj, sqaroj se është në fazë alfa

 21.   andrezero dijo

  Meqenëse është e mundur që versioni grafik të mos ekzistojë ende. !

  1.    Brian dijo

   Zhvilloni atë. Nëse nuk e bëni, mos kritikoni që të tjerët nuk e bëjnë atë

   1.    jathan dijo

    Ose të paktën kontaktoni zhvilluesit Andrezero 😉 Nëse shihni se ka njerëz të interesuar në një GUI vendas Telegram për GNU / Linux, mbase kjo do të rrisë më tej avancimin tuaj. Telegrami CLI është shumë i mirë. Në disa mënyra është e ngjashme me Profanity for XMPP nga CLI në GNU / Linux: http://www.profanity.im/index.html Sidomos me opsionin për të dërguar mesazhe me / msg ja: http://www.profanity.im/basic.html

    Unë ju lë një artikull interesant në lidhje me Pavel dhe Nikolai Durov, të cilët janë themeluesit e Telegram për të parë se çfarë mendojnë edhe ata:

    http://www.muycomputerpro.com/2014/02/25/detras-telegram-matematicas

    Përshëndetje dhe urime për të gjithë komunitetin për ta bërë këtë blog një nga më të mirët në çdo mënyrë. Rroftë vëllezërit e Kubës si Elav dhe KZKG ^ Gaara që ishin partnerë me pjesën tjetër në këtë lloj arritjeje. Një përqafim virtual.

    1.    jathan dijo

     Kam harruar të përmend Pablo edhe për Le të përdorim Linux tani i bashkuar me Nga Linux. Çfarë kënaqësie të jesh pjesë e këtij komuniteti të madh.

 22.   Hektor Mamani dijo

  Këtu nga Ubuntu 16.04 x64 ky GUI funksionon shkëlqyeshëm https://blog.desdelinux.net/tips-para-instalar-popcorn-time-spotify-y-telegram-sobre-debian/
  Tani, unë jam akoma i interesuar nga terminali që të flas nga CHIP-i im përdor një distro bazuar në debian 8 :-D.
  Unë akoma jam dakord me komentin e përdorimit të mjeteve të tjera për të komunikuar, mm por çfarë na mbetet? IRC?

 23.   Dylli dijo

  apt-get instaloni libjansson-dev në Debian gjithashtu që ajo të përpilohet