Përdorimi i Apt-Pinning në Debian

Unë jam kthyer në Shtrydh Debian. Arsyeja që më shtyu të kthehem në degën e qëndrueshme të Debian, (pasi kam perdorur gjithmone Testim) ka qenë shfaqja e pasaktë e tipografi duke përdorur një Kernel më i lartë se versioni 2.6.32-5-686.

Problemi kryesor me ndërmarrjen e këtij hapi është se unë humbas shumë pako që janë në depot e Testimi i Debian dhe kjo Debian i qëndrueshëm nuk ka. Shembull i tyre janë LibreOffice 3.4.3 y I turbullt.

Për fat të mirë në Debian ekziston një mundësi për të i prirur i quajtur Apt-Pinning dhe do të pyesni veten për çfarë është kjo? Epo, pa hyrë në gur teknik, me Apt-Pinning Mund ta perdor Shtrydh Debian dhe në të njëjtën kohë, pako me Debian Wheezy. Ftohtë apo jo?

Si e bej?

Pas instalimit Shtrydh Debian dhe konfigurojeni, azhurnoni atë e kështu me radhë, gjëja e parë që bëj është të shtoj depot e Testim, kështu që skedari /etc/apt/sources.list duket kështu:

# Repositorios Stable
deb http://ftp.debian.org/debian squeeze main contrib non-free
# Repositorios Testing
deb http://ftp.debian.org/debian wheezy main contrib non-free

Më vonë krijoj skedarin / etj / apt / preferencat dhe e vendos këtë brenda:

Package: *
Pin: release n=stable
Pin-Priority: 900

Package: *
Pin: release n=testing
Pin-Priority: 800

Tani hap një terminal azhurnimi i depove.

$ sudo apt-get update

Tani kur dua të instaloj I turbullt për shembull, unë kam dy mënyra për ta bërë atë në terminal:

$ sudo apt-get install turpial/testing
$ sudo apt-get -t testing install turpial

Y APT është përgjegjës për zgjedhjen e vetëm varësive të nevojshme të një depoje dhe tjetrës. Nëse dëshironi më shumë informacion në lidhje me këtë, mund ta vizitoni kjo lidhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

28 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Eduardo dijo

  mmm shumë interesante
  Unë përdor Debian Squeeze në kompjuterin tim të shtëpisë dhe këto të dhëna janë shumë të dobishme për mua. Le ta provojmë
  FALEMINDERIT për kontributet që bëni në blogun tuaj.

  PD = Nuk mund të fus lidhjen që vendos në fund të postimit, atë që tregon forumin esdebian.

  1.    elav <° Linux dijo

   Po lidheni nga Kuba? Sepse nëse është kështu, atëherë do t'ju tregoj se ne jemi mbyllur në esDebian.

   1.    Eduardo dijo

    Unë jam argjentinas 🙂 Duket se serveri esdebian nuk ishte në internet në kohën e postimit tuaj, kështu që nuk mund ta fusja atje.
    Në lulen e tyre ata sqarojnë:
    http://www.esdebian.org/foro/47527/esdebian-sitios-hermanos-estuvieron-caidos

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Faleminderit për informacionin, ne (elav dhe unë) nuk mund të përdorim esDebian thjesht sepse jetojmë në Kubë, kështu që për ne është gjithmonë jashtë linje ose e mbyllur haha.
     Gjithsesi faleminderit vërtet, dhe nga rruga: «Mirësevini në faqen tonë modeste»

     Pershendetje shoku.

   2.    MSX dijo

    Sapo e lexova këtë: "ne jemi mbyllur në esDebian".

    Sa e egër, pse po ndodh kjo?

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Ndodh sepse shumë idiotë nga vendi ynë (Kuba) hynë në esDebian dhe shkruajnë çdo gjë budallaqe, kështu që ... administratorët e esDebian zgjodhën "zgjidhjen" më të thjeshtë për ta, por më të dehurit për ne ... ata bllokoi të gjithë hyrjen nga IP-të kubane ¬_¬

     1.    Lex.RC1 dijo

      Kjo është diçka që më zemëron personalisht, me çfarë të drejte përjashtojnë ato?

      Kur u regjistrova në esdebian më duhej të prisja 5 ditë për të postuar dhe kur shkoj të postoj ata më kërkojnë 5 pikë… Nuk më pëlqeu dhe i kërkova (me mirësi) administratorit të më pyeste në dy raste, mora budalla përgjigjet dhe herën e tretë ia dërgova m. Jam akoma i regjistruar: /

      Ju duhet të konsideroni t'i jepni forumit një forcë dhe krijimin e një opsioni të sigurt. Unë mendoj se me udhëtimin dhe ndjekësit që keni nuk do të ishte e vështirë.

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       Me të drejtën që ata janë administratorë ... në asnjë mënyrë, është ujë i kaluar, ne duhet ta heqim atë dhe asgjë tjetër. Në fakt herët e fundit që kam hyrë ka qenë me IP nga vendet e tjera.

       Në lidhje me dhënien e një forumi forumit po keni të drejtë, ne thjesht nuk kemi menduar se si ta bëjmë atë


     2.    Lex.RC1 dijo

      Në disa ide, gjëja e parë do të ishte t'i jepni asaj më shumë promovim dhe nga logjika mund të merrni dy prani thelbësore në faqen kryesore dhe të ndryshoni komentet në një postim në forum ... Një indeksim më i mirë i komenteve sipas llojit dhe gjinia gjithashtu do të ndihmonte të jesh në të njëjtin nivel me forumin.

      1.    elav <° Linux dijo

       Ne jemi duke punuar për atë… Gjithsesi, nëse dikush mund të tërheqë një kordon për të na ndihmuar në detyrën, aq më mirë. Ajo që na duhet është se si të marrim informacione nga FluxBB RSS dhe t'i shtypim ato në një faqe në internet duke përdorur PHP.


      2.    KZKG ^ Gaara dijo

       Duke ndryshuar komentet në forum, duhet të jetë automatikisht dhe plotësisht transparent për lexuesin, dhe ne nuk kemi gjetur se si ta bëjmë këtë


 2.   Eduar2 dijo

  Duket se http://www.esdebian.org është poshtë tani, nga rruga ka disa hdp disa nëse jo shumica dërrmuese në atë forum. Kur përdora debian, kalova në forum për të parë se çfarë kishte të re dhe ata gjithmonë u përgjigjeshin noobs për goditje. Jo Unë preferoj të shmang përgjigjen e tyre sesa të jap një përgjigje që nuk i ndihmon ata dhe që më acaroi dhe nuk ishte me mua.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Unë përfshij veten time. Unë një herë bëra një pyetje jo shumë noob, dhe ata më thanë se isha budalla, vetëm sepse duhej të përpiloja një soft (nuk e mbaj mend se cili ishte, mendoj se ishte kallamar) me parametra specifikë ... hajde, mos me vidhos! nëse do të ishte ndonjë marrëzi, i pranoj, bëj kritikat e tua fyese, por mos e merr as kundër të gjithëve.

   Nëse kësaj i shtojmë se për një farë kohe IP-ve nga Kuba (ku unë dhe elavi jetojmë) u është refuzuar hyrja në sit, ata kanë fituar refuzimin tim ¬_¬

   Shumë informacione të vlefshme, po, por komunikim i keq dhe merrem shumë me kohën.

   1.    Guxim dijo

    Ka njerëz për gjithçka në forume, unë kam parë njerëz që flasin keq për atë forum dhe njerëz të tjerë thonë të kundërtën. Unë nuk e njoh atë, por di forume ku nëse nuk jeni "pro" nuk do t'ju përgjigjen, siç është Foro MTB.

    Dhe forumi Arch? Nuk duket si njerëz të këqij, por… Çfarë do të ndodhte nëse do të hyja atje?

    Kjo është arsyeja pse unë shtyp njerëzit me postë, atje kemi Malcer me tërë kutinë hyrëse plot me email nga unë, ose Jabba, disa prej tyre dërgojnë një me përpikëri te elav dhe një tjetër në KZKG ^ Gaara (dua të them ato serioze, jo ato të futbollit )

    Bettershtë më mirë për të gjithë apo jo?

    HAHAHAJAJAJAJAJAJA

    1.    José Miguel dijo

     Në lidhje me forumet, si në vetë jetën, ka "njerëz" që duhet të ndiejnë se janë dikush dhe për këtë ata duhet të jenë më shumë se të tjerët.

     Ata gëzojnë krahasimin e aftësisë së tyre të vetme dhe ata kënaqen duke goditur ose fërkuar supet me bashkëmoshatarët e tyre, sepse kjo është mënyra e tyre për të qenë dikush.

     Ata nuk japin më shumë, le të mos kërkojmë elm për dardha.

 3.   Eduardo dijo

  Trueshtë e vërtetë ajo që thua. Unë kurrë nuk kam guxuar të pyes ndonjë gjë nga frika e një përgjigje të parakohshme. Ata duket se harrojnë se nëse është një sistem operativ universal ata duhet të jenë të hapur edhe për të rinjtë jojojojojojo
  Por duhet pranuar që në wiki dhe në forumin esdebian mund të gjeni përgjigjet për gjithçka që mund t'ju duhet.

  1.    Eduar2 dijo

   hahahaha cfare gjerash, mire nese kur nuk merrni nje pergjigje groteske ju ndihmon, megjithese ne archwiki dhe forumi i saj eshte per mua e njejta gje ose me mire, per ata qe jane noobs duke pyetur gjera te qarta, ata vendosin lidhjen direkte te wiki ata japin një përgjigje me mirësi dhe ju kërkojnë të kërkoni në wiki ose në forum, mirë, në vend se të renditni, ata e sugjerojnë atë për probleme / pyetje / dyshime në të ardhmen.

 4.   oleksis dijo

  Ky post është shumë i dobishëm, por nëse duhet të instalojmë aplikacione si ato të përmendura. Do të jem i varur nga <° LINUX nëse ata vazhdojnë të postojnë në GNU / Linux Debian.

  Përshëndetje!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   I varur? … Kjo është ideja LOL !!!
   Nëse jeni një adhurues i Debian, unë ju rekomandoj që të kërkoni etiketën tonë Debian, gjithashtu mund të kontrolloni artikujt e LMDE (Linux Mint Debian Edition), i cili në fund të fundit është ende Debian 😉

   Asgjë që është një kënaqësi të dish se përmbajtja jonë të pëlqen, vërtet ... është shumë ngushëlluese
   Nëse keni ndonjë dyshim apo pyetje, ide, ankesë ose sugjerim, na tregoni, në rregull, këtu ne jemi të gjithë si miq dhe ndihmojmë njëri-tjetrin ^ _ ^

   të fala

   1.    Guxim dijo

    I varur? … Kjo është ideja LOL !!!

    Ne do të shohim nëse bëhem shumë i varur ... Varësitë janë të këqija haha ​​dhe nëse po bëj keq për shkak të tyre unë të fajësoj ty hahaha

   2.    oleksis dijo

    Faleminderit! Unë tashmë kam kërkuar etiketat, por do të doja të përqendrohesha në GNU / Linux Debian, mundësisht Lenny ose Squeeze

    Urime për blogun! ata vazhdojnë kështu ...

  2.    elav <° Linux dijo

   Më besoni se do të kemi më shumë nga kjo, unë gjithmonë kam përdorur Debian, unë përdor Debian dhe nga sa shoh do të vazhdoj të përdor Debian :)

 5.   Guxim dijo

  Ka qenë shfaqje jo korrekte e shkronjave duke përdorur një bërthamë më të lartë se versioni 2.6.32-5-686.

  Nuk e njoh atë shkronjë, por ... a është vërtet kaq keq?

  1.    elav <° Linux dijo

   Kur i referohem tipit, po i referohem Fontit të Tekstit të emërtuar gabimisht. Dhe po, më besoni është kaq keq, në blogun e mëparshëm fola pak për atë temë dhe lashë disa imazhe se si shfaqej tipografia. Almostshtë pothuajse e pamundur të lexosh ndonjëherë.

   1.    Guxim dijo

    Më lini lidhjen, unë tashmë jam kurioze

    Kur i referohem tipografisë, i referohem Fontit të Tekstit të emërtuar gabimisht

    Unë nuk jam një "retard"

 6.   Xhahalli dijo

  : ~ # apt-get instaloni turpial / testim
  Leximi i listës së paketës ... U krye
  Krijimi i pemës së varësisë
  Leximi i informacionit të statusit ... U krye
  Versioni i zgjedhur "1.5.0-1" (Debian: testimi [të gjithë]) për "turpial"
  Nuk mund të instaloj një paketë. Kjo mund të nënkuptojë se
  keni kërkuar një situatë të pamundur ose, nëse jeni duke përdorur shpërndarjen
  e paqëndrueshme, se disa paketa të nevojshme nuk janë krijuar ose nuk janë krijuar
  është zhvendosur nga Hyrja.
  Informacioni i mëposhtëm mund të ndihmojë në zgjidhjen e situatës:

  Paketat e mëposhtme kanë varësi të paplotësuara:
  turpial: Varet: python-gtk2 (> = 2.12.0) por nuk do të instalohet
  Varet: python-notify (> = 0.1.1) por nuk do të instalohet
  Varet: python-gst0.10 por nuk do të instalohet
  Varet: python-webkit (> = 1.1.2) por nuk do të instalohet
  Varet: python-gtkspell por nuk do të instalohet
  E: Paketat e thyera

  në të njëjtën mënyrë, nëse bëni një azhurnim të sigurt me aftësi ose azhurnim të apt-get ... paralajmëroni të shkarkoni më shumë se 500mb, dua të them që azhurnoni distro ... a mund të shpjegoni diçka më shumë rreth apt-pinning, dhe për atë problem të paketave të prishura Çfarë kam? Faleminderit shumë paraprakisht

  1.    elav <° Linux dijo

   Më tregoni skedarin tuaj / etc / apt / preferencat dhe /etc/apt/sources.list sepse funksionon për mua pa probleme. Tani, e sqaroj, kjo prirje e prirur nuk është ilaç, thjesht një alternativë që mund të shkaktojë ose jo probleme.

 7.   Sergio Alonso dijo

  Faleminderit, ai funksionoi në mënyrë të përsosur tek Wheezy drejt Jessie dhe më lejoi të bëj patch me testin më të ri openssh në stallë.