Përshtatja e Urxvt (rxvt-unicode), ajo konsolë madhështore

rxvt-unikode një thjeshtë urxvt, kështu njihet ky emulator i mrekullueshëm i terminalit.

Unë gjithmonë kam qenë një adhurues i personalizimit të sistemit tim, dhe duke qenë një përdorues i rregullt i konsolës, duhej të kërkoja një që do të kënaqte nevojat e mia në këtë drejtim, kështu që pasi provova disa, qëndrova me këtë.

Unë nuk do ta shpjegoj mënyrën e instalimit duke pasur parasysh shumëllojshmërinë e shpërndarjeve që ne trajtojmë këtu, kontrolloni depot tuaja për të parë nëse është në dispozicion për shpërndarje (jam i sigurt se do të jetë në shumicën e rasteve) ose mund të vizitoni gjithashtu faqja e projektit.

Ajo që do të shohim tani është një udhëzues i vogël se si mund ta rregullojmë pak.

Le të fillojmë me një përmbledhje të shkurtër

rxvt-unicode është një përmirësim i rxvt (një emulator tjetër terminal), emri i tij vjen nga shtimi i mbështetjes për unikodiNjë nga tiparet e tij të dukshme është mbështetja për skedat, diçka që unë personalisht e shoh shumë të dobishme, është gjithashtu shumë e lehtë dhe ka një interpretues të integruar të perl.

Pasi të kemi instaluar urxvt do të kemi një surprizë ndoshta të pakëndshme kur ta hapim për herë të parë, dhe kjo është që ndërfaqja që ka është shumë "e lënë pas dore", për fat të mirë është diçka që ne mund ta zgjidhim lehtë.

Për ta bërë këtë ne duhet të editojmë skedarin D / .Xdafaault o Res / .Burimet, në varësi të asaj që ju përshtatet më shumë. Vlen të përmendet se të gjithë duhet të përdorin redaktuesin e tyre të preferuar të tekstit, në rastin tim unë do të përdor vrull.

$ vim ~ / .Burimet

Dhe ne do të shtojmë linjat e mëposhtme:

# - Ne specifikojmë ngjyrat me të cilat do të punojmë në urxvt, ju mund të bëni kombinimet që ju pëlqen

! E zezë
URxvt.color0: # 000000
URxvt.color8: # 555753
! E kuqe
URxvt.color1: # 990099
URxvt.color9: # 8E388E
Jeshile
URxvt.color2: # 4E9A06
URxvt.color10: # 699000
!E verdhe
URxvt.color3: # FFA500
URxvt.color11: # FFA500
Blu
URxvt.color4: # 3465A4
URxvt.color12: # 729FCF
! Purpurtë
URxvt.color5: # 75507B
URxvt.color13: # AD7FA8
! E kaltër
URxvt.color6: # 06989A
URxvt.color14: # 34E2E2
! E bardhe
URxvt.ngjyra7: #FFFFFF
URxvt.ngjyra15: #FFFFFF

# - Pamja e dritares
# | - Ne specifikojmë titullin e dritares, si parazgjedhje, urxvt
URxvt.titulli: Console
# | - Ne shtojmë një ikonë të personalizuar, e cila duhet të jetë në adresën që specifikojmë
URxvt.iconFile: /usr/share/icons/consola.svg
# | - Ne heqim shiritat lëvizës (personalisht nuk më pëlqejnë)
URxvt.scrollBar: false
# | - Ne shtojmë transparencën
URxvt. Thellësia: 32
URxvt.background: [80] # 000000
# | - Ne përcaktojmë ngjyrën kryesore (shkronjat)
URxvt. Paraprake: # 699000
# | - Ne përcaktojmë ngjyrën e kursorit
Ngjyra URxvt.cursor: # 699000
# | - Shtojmë ndezjen e kursorit
URxvt.cursorBlink: e vërtetë
# | - Ne përcaktojmë llojin e shkronjave që do të përdoret (për të marrë një listë të plotë të shkronjave të disponueshme në sistemin tuaj përdorni "fc-list" në konsolën tuaj).
URxvt.font: xft: Terminus: pixelsize = 12
# | - Nëse ka ndarje midis karaktereve shtoni, ku -1 është numri i pikseleve që do të ulet
URxvt.letterSpace: -1
# | - Shtohet mbështetja për skedat
URxvt.perl-ext-commoni: parazgjedhur, me skeda
# | - Ne përcaktojmë ngjyrën e sfondit të skedave
URxvt.tabbed.tab-bg: # 000000
# | - Ne përcaktojmë ngjyrën ballore të qerpikëve
URxvt.tabbed.tab-fg: # 699000
# | - Ne përcaktojmë ngjyrën e sfondit të ndarësve të skedave
URxvt.tabbed.tabbar-bg: # 000000
# | - Ne përcaktojmë ngjyrën e përparme të ndarësve të skedave
URxvt.tabbed.tabbar-fg: # 4E9A06

Tani ruajmë dhe rifillojmë ose rimbushim duke përdorur [b] xrdb [/ b] duke bërë

xrdb ~/.Xresources

o

xrdb ~/.Xdefaults

dhe ne do të kemi një terminal të ngjashëm me këtë:


Trajtimi i Ngjyrave Hexadecimal

Ekziston një numër i madh faqesh që na ndihmojnë në trajtimin e ngjyrave heksadecimale për të qenë në gjendje të bëjmë kombinime sipas asaj që ne e konsiderojmë të përshtatshme, rekomandoj të vizitoni kjo faqe.

Menaxhimi i skedave

Hapni një skedë të re:

Ka dy mënyra për të krijuar skeda të reja, njëra prej tyre është duke klikuar me miun mbi opsionin [I RI] në këndin e sipërm të majtë të tastierës sonë dhe tjetra është me kombinimin e tastave SHIFT + Butoni i shigjetës poshtë.

Mbyll skedën aktuale:

Kombinimi i tastave CTRL + D

Ndrysho skedën:

SHIFT + Çelësi i kursorit të majtë ose SHIFT + Çelësi i kursorit të djathtë, sipas rastit.

Referenca të tjera

Për referencë të mëtejshme mbi opsionet e personalizimit të ofruara nga urxvt ne mund të vizitojmë tuajin Faqja zyrtare ose mund të përdorim faqet e njeriut  nga tastiera jonë.

Ju gjithashtu mund të jeni të interesuar të vizitoni

Urxvt në wiki Arch
 Urxvt në wiki Crunchbang
 Urxvt në një blog të Fedora
 Urxvt në një blog të Debian
 Urxvt në blogun Ciberterminal


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   helena_ryuu dijo

  thjesht madhështore, nuk e dija që mund të bësh kaq shumë me atë tastierë! Niveli i personalizimit është vërtet i pabesueshëm, unë do ta vë në praktikë, faleminderit!

  1.    DMoZ dijo

   Po, në faqen e saj njeriu sasia e gjërave që mund të bëjmë me të është e plotë =) ...

 2.   kroto dijo

  Sapo e instalova DmoZ, si parazgjedhje është një goditje në…., Por modifikimi i tij është shumë i mirë. Po sikur, kur të filloj të shtoj -uc sepse më pëlqen kursori "të nënvizojë" "bllokun" e urrej atë. Më kujton C64. Gëzuar!

  1.    DMoZ dijo

   provoni të shtoni këtë rresht nëse ju pëlqen.

   URxvt.cursorUnderline: e vërtetë

   Brohoritje !!! ...

 3.   heksborg dijo

  Në distro (archlinux) tim ka dy binare për ta nisur. urxvt, i cili nuk ka skeda dhe urxvt, i cili ka skeda, por sfondi transparent nuk del. Gjithashtu, tastet SHIFT + Cursor nuk funksionojnë për mua as për të hapur skeda, as për të lëvizur nëpër to me secilin nga dy binaret.

  Mendoj se për momentin jam duke qëndruar pranë terminalit XFCE. 🙂

  1.    DMoZ dijo

   Në fund të shënimit shtoni disa lidhje, duke përfshirë Arch wiki, ju mund t'i kaloni ato, mënyra të tjera për të arritur transparencën janë specifikuar për urxvt, gjithashtu gjithmonë ekziston një mënyrë për të arritur transparencën me xcompmgr ...

   Brohoritje !!! ...

 4.   Lumi Damian dijo

  Shumë interesante, do të bëj një turne

  http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Rxvt-Unicode

  Kanë dalë

  Falënderim

 5.   529 dijo

  Faleminderit për shpërndarjen!. Këtu mund të gjeni më shumë cilësime ... http://dotshare.it/
  Ekzistojnë cilësime për ngjyrat e konsolës, vim, ncmpcpp, emacs, conky, etj. Ekzistojnë gjithashtu cilësime për tilings

 6.   Gregory Shpata dijo

  Unë mendoj se askush nuk e ka përmendur atë, por për të rimbushur disa ndryshime në res / .Burimet, duhet të ekzekutoni:

  xrdb ~ / .Burimet

  1.    DMoZ dijo

   Një mik i caktuar Gespadas, mendova ta vendos dhe e harrova = S ... Faleminderit, përshëndetje! ...

 7.   vcxz dijo

  Unë e kam përdorur këtë tastierë në sistemet e mia për një kohë të gjatë. Pjesa më e mirë është se mund të përdoret si daemon / klient falë urxvtd dhe urxvtc.

  Nga rruga, një opsion shumë i dobishëm është të jesh në gjendje të hapësh url në shfletues ose përmes miut ose tastierës

  EoF

 8.   Avrah dijo

  Shumë mirë, e provova dhe po, ndryshon, një stil tjetër, një pamje tjetër, shumë i mirë.
  Edhe pse unë jam një përdorues i Eterm, është mirë të kesh një alternativë tjetër. Gëzuar!

  Unë lë një pamje të ekranit të Eterm + urxvt:

  http://avrah.com.ar/images/instantanea293.png