Testimi i fantazmës BSD

Po si, është e natyrshme që kur dikush fillon punën në GNU / Linux, ai vuan nga versionit, ka nga ata që nuk e bëjnë këtë.

Për shembull, unë fillova në Ubuntu, doja të dija shpërndarje të tjera por gjithmonë qëndroja në Ubuntu, por duke pasur parasysh vendimet që Canonical merr për këtë sistem, dhe duke qenë se është e mundur që hiqni instalimin alternativ, dhe duke qenë pak paranojak, mund të jetë edhe humbja e minicd, dhe meqenëse kam bërë instalime minimale për një kohë të gjatë, po filloj të testoj sisteme të tjerë për një migrim të mundshëm.

Opsioni im i parë është debian, por asgjë nuk më ndodh nëse shoh opsione të tjera, njëra prej tyre është GhostBSD.

Doja të instaloja FreeBSD për një kohë të gjatë, por nuk kisha përvojë dhe doja të merrja kohë për të mësuar, kështu që i thashë vetes se ishte koha të provoja një BSD.

Pra, le të fillojmë të punojmë, shkarkoni GhostBSD-3.0-BETA1-lxde-i386.iso, për rreth 2 muaj, por deri më tani nuk e kisha instaluar atë.

Gjëja e parë është ekrani ku na jep mundësitë e nisjes:

Ose e lëmë kohëmatësin të shkojë në zero ose demos të hyjë fillon cd-në e drejtpërdrejtë, pasi të fillojë mund të shohim një desktop pa kaq shumë ikona në të, përveç që kemi sfondin tipik LXDE.

Kjo shpërndarje ka më shumë mundësi për të ndryshuar sfondin sesa ato të ofruara nga shpërndarjet e tjera me LXDE

Pavarësisht se jam në cd të drejtpërdrejtë, është me të vërtetë e shpejtë, unë shfletova internet, për një kohë, dhe nuk u ngadalësua aspak

Kështu që duke lexuar dhe duke pasur manualin e instalimit FreeBSD (ghostBSD bazohet në FreeBSD) fillova instalimin, gjëja e parë është të zgjedh gjuhën, pastaj paraqitjen e tastierës

gjatë ndarjes kam lënë mundësinë për të përdorur diskun e plotë pasi është virtualizuar dhe nuk kam të instaluar një sistem tjetër operativ

sapo të ndahet, neve na kërkohet të dhëna për përdoruesit, fjalëkalim rrënjësor, etj.

Pas një dritare konfirmimi

Kur shtypim instalimin, të njëjtat të ardhura vijojnë

në këtë pikë kuptova që nuk kam përdorur manualin e instalimit, kjo pjesë është më e gjata, pasi të mbarojë na kërkohet të rifillojmë

gjatë rifillimit kemi sistemin me karakteristikën e LXDE, të lehtë, jo shumë të ngarkuar

Unë duhet të them se instalimi shkon përtej lehtë, disa hapa, punë e madhe nga ana e zhvilluesit.

Gjatë fillimit të cd-së së drejtpërdrejtë dhe sistemit të instaluar, ekziston një proces që thotë pak a shumë 8 për shkak të shpejtësisë, nuk mund ta lexoj mirë) konfigurimi pa tel i drejtuesit, më jep që nuk e kam, por do të jetë sepse jam në virtualbox, nuk e bëj E di.

Përshtypja e parë që kam marrë gjatë procesit të testimit dhe instalimit është shumë e mirë,

Ky është një opsion i mirë për çdo përdorues që fillon me shqetësimin e kërkimit të opsioneve për Mswindows.

të fala


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sergio Esau Arámbula Duran dijo

  Epo, instaluesi nuk duket i vështirë, po përsëritet apo si shpërndahet dhe azhurnohet?

 2.   xykyz dijo

  Sa rastësi, unë po shkarkoja GhostBSD tani për ta provuar dhe e has këtë artikull xD

 3.   kalbet87 dijo

  Më bën përshtypje të përdor një nga BSD-të (freebsd për të qenë specifik), por dua të di se si BSD-të shkojnë mirë me PC-të, domethënë, cili është ndryshimi me ArchLinux (që është distro që unë aktualisht zënë), si funksionon apo të tjerët. Pyetja lind nga një artikull që kam lexuar (nuk mbaj mend ku) që përmend se BSD është më e ngjashme me UNIX që ekziston dhe se Linux është më tepër një derivat i UNIX, kështu që unë kam pak frikë të migroj në BSD

  1.    jo nga larg dijo

   BSD-të nuk janë gjëja më e afërt me UNIX, është se ato janë UNIX. Ato janë derivate të drejtpërdrejta.

   1.    xhurat dijo

    Përshëndetje notfrombroklyn dhe Rots87 !! Epo, në rastin e BSD, nuk është se ato rrjedhin nga Unix, është se ata "JAN" "baza e Unix, një sasi e madhe e kodit origjinal të asaj që ishte Unix u zhvillua nga Universiteti i Berkley dhe që më vonë me Duke ardhur nga "kush e zotëron atë", Berkley zhvilloi variantin e tyre bazuar në kodin që ata zhvilluan vetë dhe u rishkrua duke lindur kështu BSD ... mirë, kjo është ajo që unë di.

    Sa i përket ngjashmërive dhe ndryshimeve me Linux, supozohet se atë që mund të bëjmë me Linux duhet ta kemi në gjendje ta bëjmë me BSD, megjithëse duhet të luajmë më shumë, pasi që mund të duhet të përpilojmë shumë softuer me dorë. Këtu shoh 2 opsione për të filluar me BSD, e para, për atë që vijnë nga linux mbase do të ishte instalimi i Debian kBSD, megjithëse nga sa pashë instalimi i tij është më i rëndë se ai i paraqitur nga Alf këtu sot në GhostBSD, e dyta do të ishte të provonte Versione BSD për "thjesht njerëz", kam dëgjuar një herë nga DragonFly, por sot shoh shumë më "të vdekshëm" nga Ghost.

    Unë do të këshilloja që të bënim atë që shumë prej nesh bënë kur njohëm Linux, të përdorim një LiveCD, të shohim se si sillet, mbase instalojmë një makinë virtuale dhe mirë, nëse na bind të marrim hapin e madh… «instalimin !!!

    Përshëndetje dhe shpresoj që këto të dhëna të shërbejnë !!

    1.    i gjallë dijo

     Unë duhet të rrëfej se * BSD është një detyrë në pritje që unë kam, e cila ndodh për shkak të faktit të thjeshtë të mos pasur kompjuterin tim, dhe që duhet të ruaj të dhënat e mia për shkak të çështjes së ndryshimit të Sistemit të Skedarëve, sepse kjo më bën të ndalem.

     1.    hakloper775 dijo

      Epo FreeBSD është një mundësi e shkëlqyeshme dhe duhet të jetë një sistem që nuk duhet humbur asnjë Unixero, unë e kam përdorur atë për një kohë të gjatë dhe është shumë i mirë, vetëm paketat pak të vjetruara pranë shpërndarjeve më të famshme të Linux

      të fala

     2.    xhurat dijo

      Unë, si elav, nuk i kam kushtuar kohën BSD që e meriton, por shpresoj që me lëshimin e Debian kBSD dhe paketat e tij me shumë harqe dhe këtë postim nga Alf jo vetëm unë, nëse jo më shumë njerëz inkurajohen, madje edhe ta njohin atë ...

      Shpresojmë që hackloper775 dëshiron të ndajë më shumë rreth përvojës suaj me BSD, pasi që kur e përdorni, të mirat dhe të këqijat që keni pasur dhe sugjerimet tuaja në lidhje me BSD

     3.    jo nga larg dijo

      Khourt, unë kam provuar kfreebsd-in e Debian. Shumë njerëz e pëlqejnë atë, unë u zhgënjeva. Kam dashur të provoj FreeBSD për një kohë të gjatë, por ende nuk e kam vendosur mendjen.

      1.    i gjallë dijo

       Çfarë problemesh keni pasur? Na thuaj, sepse ishte diçka që doje të provoje


     4.    xhurat dijo

      Po po po !! Na trego çfarë të zhgënjeu (shiko, isha shumë shpresëplotë ...)

      Dua të them, mbase do të merrem me sipër, por duke pasur një përmbledhje nga dikush që e përdor tashmë, unë tashmë do të di se me çfarë po përballem

     5.    elendilnarsil dijo

      në rastin tim është e njëjta gjë. Provova të instaloj PCBSD dhe FreeBSD, por në të dy rastet një panik i bërthamës më pengoi të instaloja sistemin. Unë jam konsultuar disa herë në forume zyrtare dhe kam kërkuar në rrjet, por kurrë nuk e gjeta zgjidhjen. me sa duket BSD nuk merret vesh me Dell-in tim.

 4.   elynks dijo

  Ummm, për ta shkarkuar për të parë se si shkon!

  Përshëndetje dhe faleminderit për këshillën!

 5.   davidlg dijo

  Kam instaluar dy ditë më parë në një makinë virtuale Isotope PC-BSD 9.0, e cila instalim është mjaft e thjeshtë dhe ju jep mundësinë e instalimit të mjediseve të ndryshme të desktopit dhe shërbimeve të tjera të tilla si samba, unë nuk kam pasur kohë të fyhem me të ende,
  por duke kërkuar informacion në lidhje me BSD nuk kam gjetur shumë dokumente në spanjisht

  1.    Të ndryshme dijo

   Unë do të flas për PC-BSD, i cili duket edhe më i thjeshtë se ky GhostBSD. A e keni parë tashmë atë? http://www.pcbsd.org/es/
   Si parazgjedhje ai ka KDE, megjithëse ka ambientet e tjera siç ka thënë Davidlg, dhe instalimi i një programi është aq i thjeshtë sa shkarkimi i një ekzekutuesi nga depoja e tij, dhe klikimi Next -> Next.
   E provova shumë kohë më parë dhe rrëfej se isha i befasuar nga lehtësia e përdorimit.

  2.    jo nga larg dijo

   Në lidhje me BSD-të, ajo që më bind më shumë është PCBSD, por natyrisht, nëse instaloj diçka më duhet i gjithë hardueri im për të mbështetur grafikë intel dhe Wi-Fi (dhe nuk duket se është kostumi i tij i fortë).

 6.   MSX dijo

  BSD-të janë akoma vite drite larg çdo GNU / Linux për sa i përket mbështetjes multimedia desktop dhe pajisjes ezoterike, duhet të keni një arsye shumë të qartë për të përdorur BSD dhe në këtë rast sigurisht që do të jetë për shkak të një prej derivateve të FreeBSD (Hapur , Net, DragonFly, etj.) Sepse nuk ka kuptim të përdorësh FreeBSD nëse nuk ke nevojë për ZFS me shpërndarjen e jashtëzakonshme të GNU / Linux atje! 😀

  1.    xhurat dijo

   Ose montoni një server !! Meqenëse siç e dimë, BSD karakterizohet duke ofruar siguri më të madhe, konkretisht OpenBSD, apo ishte NetBSD ??? Unë kisha për të kontrolluar analizat e sigurisë së sotme.

   Dhe sa i përket BSD që është me vite larg, unë vetëm do t'ju them se supozohet se i njëjti kod burimor i shumë aplikacioneve mund të përpilohet në BSD, edhe pse sigurisht, përdoruesi përfundimtar është më i punuar në Linux

 7.   Algave dijo

  Ju më bëtë të kujtoj kur kam përdorur pak FreeBSD (në cilën kohë) xD

 8.   Ngas dijo

  Artikull i mirë Provova pc-bsd për 1 muaj dhe më pëlqeu, por paketimi është pak i vjetër. Përndryshe ndihet i shpejtë, i lëngshëm, i qëndrueshëm dhe shumë i lehtë për t’u përdorur. Shpresoj të ketë më shumë artikuj si ky.

 9.   Blazek dijo

  BSD rekomandohet të montojë servera, për përdoruesit mund të përdoret gjithashtu por ka shumë më pak mbështetje sesa linux në seksionin për përdorimin e tij si një sistem desktop. Unë isha duke provuar pc-bsd dhe megjithëse duket si linux, nuk është e njëjta gjë, pasi funksionon ndryshe në aspekte të caktuara. Edhe nëse vini nga Linux, duhet të keni një kohë të mirë për ta mësuar atë.

 10.   xhurat dijo

  Faleminderit Alf, për informacionin, unë do të ndjek shënimet tuaja se si sillet BSD-ja juaj, dhe është mirë që jo vetëm të qëndrojmë në Linux, sepse duhet të pranojmë se ekziston një botë jashtë GNU / Linux për të njohur, BSD, Indiana, Minix ...

  Nëse mund të më tregoni se si po shkojnë GhostBSD vs DragonFly dhe PC-BSD

 11.   Alf dijo

  –Khurrt Nëse mund të më tregoni se si po shkojnë GhostBSD vs DragonFly dhe Pc-BSD, -

  Unë vështirë se do të krahasoj distros me klasik xxx vs xxx, pasi që çdo shpërndarje ka të vetat.

  Ajo që mund të bëja në çdo rast është të tregoj se si është procesi këtu, të komentoj se më është dukur, dhe më së shumti të them nëse do të vazhdoj ta përdor, pasi të gjithë mund ta përdorin atë dhe të nxjerrin konkluzionet e tyre nëse është e përshtatshme të përdorësh një ose një distro tjetër.

  Një ndjesë për gabimet drejtshkrimore, meqë tastiera mbeti brenda nuk e di në çfarë gjuhe dhe nuk i gjej dot thekset.

  të fala

  1.    xhurat dijo

   Një falje Alf, dhe çfarë suksesi i mirë dhe sqarimi i "kundërt", vetëm se po i referohesha më shumë një krahasimi praktik, për shembull unë do të filloja me instalimin e lehtë që ju paraqitët në Ghost, krahasuar me FreeBSD 8 (që është ajo që unë testova bën për një kohë), ose modaliteti i tekstit Debian kBSD ... dhe një tjetër, ne e dimë që paketat janë jashtë cilësie, por si bën përpilimin? A është saktësisht e njëjtë si në Linux? Mbaj mend për shembull një problem që kisha me një paketë shumë kohë më parë që kërkonte një varësi "XFree86" ose diçka të tillë, që mendoj se ishte versioni i vjetër i Xorg ... luftoni me këtë ??? Dhe pastaj gjithashtu si të përfshiheni kontrollorët? Se burimet supozohet se funksionojnë ... dhe gjithçka që ne tashmë e dimë në teori, por çfarë ndodh në praktikë ???

   Përshëndetje dhe faleminderit për përgjigjen e shpejtë

 12.   k301 dijo

  Në virtualbox shkon mirë, çështja vjen kur instalohet në një makinë të vërtetë, është e vërtetë që me nvidia të paktën pc-bsd e menaxhon atë, por as ati dhe as intels nuk janë kostumi i saj i fortë dhe se pa folur për wireless, shpresojmë që të mund të përdorni Drejtuesit e Windows me atë shpikje të shkëlqyeshme që është ndisgen por, thashë, me shpresë. Pa dyshim, BSD është më i përqendruar në server sesa në desktop, megjithëse pc-bsd dhe ghostbsd po bëjnë një përpjekje të madhe për të thjeshtuar gjërat.
  Personalisht më pëlqen shumë pc-bsd, kjo ju lejon të pini një birrë herë pas here. Isshtë e vërtetë që ka app-kafe por ka edhe porte për ditët që zgjohemi duke dashur të punojmë pak. Shpresoj që këto projekte të zgjasin.

 13.   pavloco dijo

  Artikull i mirë E vërteta është se unë nuk merrem më me një sistem tjetër operativ. Kalimi në Linux ishte tashmë disi i ndërlikuar për t'i ndezur gjërat përsëri në kokën time.

  1.    xhurat dijo

   Epo, nëse ndalet të mendosh për të, ato nuk janë aq të komplikuara, pasi që në kuptimin themelor është shumë e ngjashme me GNU / Linux, desktop të ngjashëm, KDE, Gnome, LXDE, E17, me WinMangers gjithashtu, OpenBOX, Flux , RazorQT, et .etj. Dhe në thelb ai gjithashtu ka depo dhe programin që nuk mund ta gjesh sepse e përpilon (i cili ndoshta kjo është ajo që mund t’i komplikojë gjërat pak). Gjëja është aventurë dhe njohja e një sistemi, struktura, forma dhe mjetet e tij, por siç e përmenda më parë, ne mund ta provojmë nga një CD Live dhe një makinë virtuale, dhe nëse na pëlqen, atëherë të gjithë vendosin.

 14.   i paemëruar dijo

  Nëse keni pasur gjithashtu një debian në mendje, atëherë mund të provoni Debian gnu / kfreebsd

 15.   RudaMashkull dijo

  Një ditë do të provoj BSD, nuk mendoj se ndryshimi është aq i vështirë, por në modalitetin e konsolës ndryshimet duhet të vlerësohen më shumë. Për më shumë sesa mundësia për të Planin 9, kjo do të ishte interesante

 16.   Carlos-Xfce dijo

  Alfa:

  Përshëndetje dhe faleminderit për artikullin. Vetëm një detaj që unë ndaj: folja për të shprehur se diçka "ngadalësohet" nuk është "inkurajoj" (siç e përdorni në artikullin tuaj) por ngadalë dhe ngadalë. 😉

  1.    MSX dijo

   A do të jetë inkurajuese ngadalësimi?

 17.   Germaine dijo

  Unë gjithashtu vuajta nga "versionitis" dhe provova shumë distro para se të vendosja të lejoja që "Güin2" të mos provonte kurrë një BSD, opsioni im përfundimtar dhe me të cilin makina ime portative "fluturon" është LM-13-KDE-64 me kernel 3.5.3 dhe KDE 4.9.0 E lashë si të vetmin OS
  Unë e rekomandoj atë për fillestarët si unë.

 18.   Gërvisht dijo

  PCBSD!

 19.   i fryrë dijo

  Për momentin unë përdor ubuntu për dembel dhe kam ndërmend të vendos winbugs minnetbook për arsye pune, por krahasoj ghostbsd dhe pcbsd për t'i instaluar në neetbook tim kur shoh se cili arrin të identifikojë gjithçka që unë pushtoj si kartë pa tel e integruar perverse; Epo, megjithëse fillova në Linux si një debianit i denjë dhe më vonë si një slackero ultra i denjë (slackware ishte i bukur x3), unë njoha OpenBSD dhe freeBSD dhe u dashurova, arrita deri në pikën që të vendosja OpenBSD në kompjuterin tim dhe gjysma e arritjes ta vendosja atë si një sistem desktop me gjithçka dhe multimedia dhe e vendosa gjyshin tim në freeBSD për një kohë ishte qesharake të shikoja se si nuk mund të bënim pothuajse asgjë edhe pse me javë zgjuarsie arrita ta bëja atë të dukej shumë i ngjashëm me xDD-në e tij të dritareve. Unë jam OpenBSDero dhe freeBSDero në zemër> u <, nga rruga që OpenBSD bazohet në NetBSD dhe DragonflyBSD Unë guxoj të them se është edhe më e vështirë sesa openbsd kaq e diskriminuar sepse është për të punuar me nyje duke vendosur HD në një kompjuter, internet në një tjetër dhe si kjo: P. Përshëndetje nga ubuntu im i mbrapshtë perverse dhe kërkoj falje për gabimet drejtshkrimore por është 1.12 në mëngjes dhe me punë godas tastierën ...

 20.   ngrica dijo

  duhet të shihni të sqaruar se të gjithë sistemet bsd nuk janë gnu / linux, sepse disa njerëz mund të hutohen

 21.   gjeli dijo

  Interesant

 22.   Jose Fernando Ayala imazhi i mbajtësit të vendit dijo

  Epo, tani jam me gome ArchBsd, është mirë përveç rrokullisjes, por jam i bllokuar, nuk kuptoj asgjë, unë jam përdorues i linux, por mirë, tani jam në këto nëse dikush dëshiron të më japë një dorë të mirëpritur, qoftë sepse për shembull nuk kam qenë në gjendje të instaloj terminatorin, ne shiko andej mirupafshim

 23.   kjo dijo

  Nga rruga, versioni i ri i GhostBSD 4 RELEASE ka dalë, është shumë i mirë.

 24.   tleyotl dijo

  Asus EeePC 1201HA im i vjetër me 2 GB RAM ishte shumë i ngadaltë me Windows 7, dhe gjithashtu u nxe. Unë provova Windows 8.1 dhe nuk isha i bindur, edhe pse ishte pak më i lehtë. Me Linux ekziston një problem dhe ai është se botimet e reja po bëhen më të rënda. Linux mint pushoi së qeni i dobishëm për mua. Më në fund, duke instaluar Gosht BSD 4.0, ekipi im u rinua. Ajo vjen me minimumin e nevojshëm. Ende nuk sqarohem me depot, por tani për tani as mua nuk më duhen. Një çështje është që ju duhet të rregulloni të lexoni skedarët NTFS, edhe pse lexon mirë ndarjet FAT. Mendimi im është se është i qëndrueshëm dhe i qëndrueshëm. Më kujton pak kompjuterin e parë që kisha, një Macintosh LC-III.
  Një paralajmërim: Edhe pse është një UNIX komandat nuk janë të njëjta si në Linux. Ndihma e komandës së komandës është e mirë.

 25.   Fabian Rattoni dijo

  BSD nuk është linux, është UNIX
  dhe ato nuk quhen Distros ose Distributions.
  ato janë sisteme operative të plota.
  Ndryshe nga një shpërndarje Linux është Kernel (vetë Linux) dhe paketa e programeve të grupuara në një mjedis, BSD është një sistem plotësisht i zhvilluar

 26.   josalz dijo

  Unë sapo lashë ubuntu 18.04, dhe një instalim i dështuar i windows 10 dr lite, duke provuar Ghostbsd, e vërteta është që unë instaloj shpejt live, pastaj e vërej dritë në disk, në një optiplex Dell Gx 680, 3 koncerte ram shkon si mëndafshi, me firefox, 64 bit, e imagjinoj në makineri të reja duhet të fluturojë !, herën e fundit që provova diçka të ngjashme ishte freebsd në 2011, mirë do të shohim nëse do të qëndrojmë, që nëse disqet e tjerë nuk i shoh, ato janë në formate të tjera ...