Staking on Cosmos (ATOM): Udhëzues hap pas hapi

Aksioni i atomit të kozmosit hap pas hapi

Staking Cosmos lejon përdoruesit të marrin pjesë aktive në qeverisjen e ekosistemit dhe në të njëjtën kohë merrni shpërblime. Ky sistem i provës së aksioneve synon të jetë më demokratik dhe gjithëpërfshirës sesa prova e punës dhe ndihmon në përmirësimin e sigurisë së zinxhirit. Është e lehtë të aksionesh në këtë rrjet, thjesht duhet të dimë hapat dhe të kemi fonde të mjaftueshme.

Kozmosi është një ekosistem duke zgjeruar vazhdimisht blloqe të pavarura të ndërlidhura të ndërtuara duke përdorur komponentë aplikacioni miqësorë për zhvilluesit. Ky ekosistem u zhvillua duke përdorur protokollin e komunikimit ndërblloqe (IBC), shumë i rëndësishëm për universin ndërzinxhirë.

Çfarë po rrezikon Cosmos?

Staking Cosmos ju lejon të merrni pjesë në mekanizmin e verifikimit që përdor provën e protokollit të konsensusit të aksioneve dhe ofron shpërblime në këmbim. Përdoruesit që vendosin të vënë në lojë ATOM-in, shenjën amtare të këtij rrjeti, ndihmojnë në mirëmbajtjen e rrjetit të decentralizuar dhe vërtetimin e transaksioneve. Këta përdorues kanë gjithashtu mundësinë për të marrë pjesë në qeverisjen e këtij interzinxhiri.

Delegimi i ATOM-it për aksione na garanton të drejtën për të votuar propozime të ndryshme dhe për të marrë vendime për të ardhmen e këtij zinxhiri. Është e rëndësishme të kemi parasysh se pasi të delegojmë argumentet, ato mbeten të kyçura, kështu që ne nuk mund t'i përdorim ato. Nëse duam të zhbllokojmë argumentet e deleguara, duhet të presim 21 ditë që ato të zhbllokohen dhe gjatë asaj periudhe nuk gjenerohen shpërblime.

blockchain kozmos

në këtë rrjet Shpërblimet pretendohen manualisht dhe pasi t'i pretendojmë ato, ne mund t'i delegojmë ato në grupin e aksioneve. Në këtë ekosistem nuk ka asnjë sasi minimale të ATOM-it për të aksionuar. Ekosistemi Cosmos ka më shumë se 180 vërtetues që ndihmojnë në sigurimin e zinxhirit dhe kryerjen e transaksioneve të tij.

Është e rëndësishme të zgjidhni një vërtetues të besueshëm për të deleguar argumentet tona dhe për të shmangur penalitetet. Kur një verifikues penalizohet, një pjesë e ATOM-it të deleguar për vendosje digjet pa mundësinë e rikuperimit të tij. Një nga verifikuesit më të besueshëm në treg është DragonStake, i cili ka marrë pjesë në këtë rrjet që nga fillimi i tij.

Ka disa mënyra për të aksionuar Cosmos, nëpërmjet portofolit Leap, Cosmostation dhe Keplr. Ne kemi zgjedhur Keplr për të aksionuar Cosmos.

Portofol Keplr

Ky portofol ka karakteristika ndërveprueshmëri e madhe midis rrjeteve të shumta Cosmos, duke qenë të parët që integruan komunikimin ndërblockchain. Ky portofol na lejon të kontribuojmë me argumentet e rrjeteve të ndryshme të lidhura me Cosmos Hub dhe na e bën më të lehtë votimin për të gjitha propozimet e qeverisjes. Portofoli është i disponueshëm si në aplikacionin celular ashtu edhe në shfletuesit e internetit. përmes zgjerimit.

Keplr Wallet mbështet 25 blockchains nga ekosistemi Cosmos, të tilla si Agoric, Axelar, Certik, Juno, Osmosis, Cosmos Hub dhe shumë të tjera. Gjatë muajit maj të këtij viti, zhvilluesit lëshuan versionin 2.0 me shumë funksione të reja. Ndër më të rëndësishmet janë menaxhimi i aseteve të disa zinxhirëve në një faqe dhe kërkoni shpërblime me një klik. Le të shohim se si mund të konfigurojmë portofolin Keplr:

Instaloni shtesën Keplr në shfletuesin

Ne hyjmë në faqen e internetit të portofolit (https://www.keplr.app/download) për të shkarkuar shtesën e disponueshme për Firefox, Chrome dhe Edge.

Hapni një llogari të re

Kur instalojmë shtesën, klikojmë në "Krijo një portofol të ri” për të krijuar një portofol të ri. Në faqen tjetër duhet të zgjedhim “Krijo një frazë të re rikuperimi” dhe kopjoni këtë frazë të farës. Është e këshillueshme kopjojeni këtë frazë të farës në letër, si p.sh. një planifikues ose fletore, dhe mbajeni në një vend të sigurt. Pas kopjimit të tyre, ne mund të shtypim butonin "Tjetër".

Krijoni emrin dhe fjalëkalimin e llogarisë

Pas kopjimit të frazës, ne duhet vendosni disa fjalë të kësaj fjalie në vendet përkatëse. Pastaj, futim emrin e portofolit dhe fjalëkalimin sigurohuni që nuk përmban asnjë informacion personal dhe në fund, klikoni në "Tjetër".

Zgjidhni zinxhirin

zgjidhni vargun e kozmosit

Hapi tjetër do të ishte zgjedhja e zinxhirit në të cilin do të përdorim portofolin tonë. Në këtë rast ne do të zgjedhim CosmosHub dhe ne klikojmë në "Ruaje".

Si mund ta vendosim me lehtësi Cosmos?

Duke vendosur portofolin tonë Keplr dhe duke transferuar fonde në të, ne jemi gati filloni të vendosni në Cosmos. Le të shohim hap pas hapi për të filluar:

Lidhni portofolin me platformën e basteve

Ne i qasemi faqja zyrtare e aksioneve dhe e lidhim portofolin me platformën.

Zgjidhni një vërtetues

Për të aksioneve me ATOM, ne duhet të zgjedhim një validator, të zgjedhim rrjetin Cosmos në panelin e djathtë dhe të klikojmë në "Stake“. Më pas do të shohim një listë të vleftësuesve të disponueshëm për të deleguar argumentet. ne kërkojmë "DragonStake” dhe ne klikojmë në këtë vërtetues. Pas pak çastesh do të shfaqet një dritare me emrin e verifikuesit të përzgjedhur dhe klikojmë në “Stake“. Pas, vendosim shumën për të deleguar dhe ne shtypim përsëri "Stake".

zgjidhni verifikuesin e zinxhirit kozmos

Në momente do të ridrejtohemi në portofolin ku do të konfirmojmë funksionimin e delegimit të ATOM te DragonStake.

Monitoroni dhe kërkoni shpërblime

Pasi të bëjmë procesin për të filluar vendosjen e argumenteve tona, ne do të fillojmë grumbullojnë shpërblime. Për sa kohë që portofoli është i lidhur me platformën, ne mund të menaxhojmë shpërblimet e marra. Për të marrë këto fitime, Ne hapim shtesën Keplr dhe klikojmë në "Kërkesë", duke miratuar transaksionin ne do të marrim shpërblimet në një çast.

DragonStake

staking kozmos atom DragonStake

DragonStake është një vërtetues i besuar në rrjetet e bazuara në prova të aksioneve me bazë në Spanjë. Ky verifikues operon një infrastrukturë të përzier të serverëve fizikë dhe VPS. Ndër masat e sigurisë të përdorura nga kjo kompani, gjejmë Mbrojtje Anti DDoS e shkallës industriale dhe mure zjarri. Ky vërtetues operon në zinxhirë të ndryshëm bllokimi si p.sh Kozmos, Orteku, Kusama, Kava dhe të tjerët më shumë.

Në çdo zinxhir, kompania merr pjesë aktive në qeverisje, duke u informuar për propozimet e ndryshme dhe duke votuar për secilën prej tyre. DragonStake ka lindur në “La Colmena”, një komunitet kriptos me bazë në jug të Spanjës. Kjo kompani ka qenë e pranishme në Cosmos që në bllokun e saj të parë pasi ka kontribuar nga rrjeti testues. Ekipi është i fokusuar në aksionet jo-kujdestare në blloqe të ndryshme, që operojnë në tregun e kriptomonedhave që nga viti 2017.

Dhe kjo është e gjitha për sot, më tregoni në komente se cila është gjëja më interesante që gjeni në ekosistemin Cosmos.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.