Zëvendësimi dhe kursimi i kohës me komandat e shkruara gabim

Sa herë bëjmë një gabim duke shtypur ndonjë komandë në terminal? … Nuk di për ty, por e kam zakon të keq të bëj gabime disa herë, ose sepse shkruaj në terminal dhe në të njëjtën kohë po i drejtohem personit pranë meje, ose sepse është thjesht një rresht i gjate se jam gabim.

Problemi me të gjithë këtë është që të rishkruaj vijën, ose në çdo rast të shtypësh Arriba tastierë, shkoni te gabimi që kemi bërë, rregulloni atë dhe më pas shtypni [Enter], çfarëdo që të jetë, mund të jetë pak bezdi

Epo, unë do t'ju mësoj tani se si të korrigjoni çdo gabim që keni bërë kur futni komandën e mëparshme, por pa pasur nevojë të shtypni ose shfaqni përsëri atë komandë të mëparshme në terminal përsëri ...

Tingëllon si magji po ... rregulloni një komandë të shkruar gabim pa e parë apo shtypur kurrë më? ... mirë po 🙂

Për shembull, unë ju tregoj hilen pa shumë ndërlikime. Për të hyrë në dosjen / var / log / në një terminal do të ishte: cd / var / log ose jo? mirë le të hapim një terminal dhe të shkruajmë gabim atë vijë, le të themi:

cd /var/lgo/

Siç mund ta shihni, unë e ndryshova regjistrin në diçka, që do të thotë se kam shkruar një letër në vend të një tjetre, domethënë një gabim shumë i zakonshëm

Kjo padyshim që nuk do të funksionojë, do t'ju tregojë se drejtoria / var / lgo / nuk ekziston, gjë që është e vërtetë. Tani në të njëjtin terminal shkruaj:

^lgo^log^

Dhe shtypni [Hyni], ju do të shihni se si ata kanë hyrë në mënyrë magjike në drejtorinë e saktë LOL !!

Çfarë do të thotë kjo? 0_oU ...

Thjeshtë, vendosim së pari se çfarë është gabimi (diçka) dhe pastaj vendosim pse duam ta ndryshojmë atë (hyni), e gjithë kjo linjë fillon me një karakter ^ dhe përfundon njësoj me të njëjtin karakter, nga ana tjetër ky karakter është ai që ndan gabimin nga ajo që është e saktë për të vendosur.

Thjesht, ata vendosin një ^, pastaj vendosin ku gabuan, vendosën një tjetër ^ që do të jetë ndarja, pastaj vendosin atë që donin të ishte e saktë dhe përfundojnë me një tjetër ^. E thjeshtë apo jo? 😀

Unë e di që disa do të preferojnë të shtypin [Lart] dhe të korrigjojnë gabimin në rreshtin e komandës, të tjerët mund ta përdorin këtë informacion, e vërteta është se me siguri të gjithë do ta shohin interesante ... dhe nëse jo, mirë, më pak ata tashmë mësoi një truk të ri

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

20 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   heksborg dijo

  Shume mire!! Një truk shumë i dobishëm që nuk mbaj mend ta përdor. LOL !! Një tjetër që më pëlqen është shtypja e Alt +. për të tërhequr parametrin e fundit të komandës së mëparshme. Nëse e jepni disa herë kalon nëpër komandat e mëparshme.

  Unë e dua terminalin. 🙂

 2.   rogertux dijo

  Unë nuk e njihja atë. Sa herë që bëja një gabim, kaloja gjysmë ore duke rregulluar komandën e mëparshme. Tani do të di se çfarë të bëj

 3.   Warper dijo

  Epo, unë kam Arch, dhe ai rregullon gabimin në vetvete. Sapo u hodha larg, hehehe

 4.   Leper_Ivan dijo

  Nuk e dija këtë këshillë, faleminderit ..

 5.   Versitimi i moderuar dijo

  Po, une vazhdoj te qendroj me hehe .. sepse ne pergjithesi nuk mbaj mend ku gabova .. hehehe ..
  Interesante në lidhje me autokorrektimin e Arch Terminal.

 6.   Skalibur dijo

  Mirë! ..

  E shkëlqyeshme! .. .. është si një dorezë! .. .. bakshish interesant, dhe i zbatimit të menjëhershëm ..

  PS: Më pëlqen ta përdor konsolën, përvoja ime e parë në linux ishte një instalim i zhveshur i Debian, vetëm konsol 😛 ..

 7.   helena_ryuu dijo

  si gjithmone shume interesante keshillat tuaja kzkg ^ gaara (nofka juaj nuk eshte e cuditshme mos u perputhni me veten xD)

 8.   Hugo dijo

  Truk qesharak.

  Një mënyrë tjetër e veçantë për ta bërë atë (e dobishme për komandat e gjata) është përmes komandës fc (komanda fikse), e cila lëshon redaktuesin e paracaktuar (zakonisht vim ose nano, megjithëse mund të ndryshohet duke vendosur diçka si "eksportuesi EDITOR = mcedit" në .bashrc) Me një rresht që përmban saktësisht komandën që sapo shtypëm, kur e editojmë, ruajmë ndryshimet dhe dalim nga redaktori, interpretuesi ynë ekzekuton komandën.

  1.    heksborg dijo

   Truk shume i mire. Unë nuk e njihja atë.

  2.    MSX dijo

   Ditto, të dhëna të mira!
   E njejta @KZ, nuk e dija hilen, hiper rehat!

 9.   sieg84 dijo

  interesante të dhënat.

 10.   Bler Paskal dijo

  Oh, unë rrallë përdor terminalin, por është e vërtetë që shumë prej nesh e kanë provuar këtë shumë herë, dhe është vërtet e bezdisshme deri më tani. Këshillë e shkëlqyeshme.

 11.   i paemëruar dijo

  interesante, faleminderit shumë, shpresoj ta kujtoj kur të më duhet

 12.   xykyz dijo

  Epo, kjo ka shumë përdorime: O

 13.   Gjysmëhënat dijo

  Në terminalin KDE nuk më lejon të fus karakterin "^" me tastierë. A di dikush se si ta zgjidhë atë? Dhe faleminderit për trukun, është gjithmonë interesante të takosh të reja.

  Një përshëndetje.

 14.   MystoG @ N dijo

  Ñoooooooooo njeri !!!! Ku ishe me atë komandë kur kisha nevojë për ty ???? Shikoni komandën "e vogël" që duhej ta përdorja në mënyrë të përsëritur disa ditë më parë, për të qenë në gjendje të migroj kutitë postare nga një server në tjetrin

  imapsync –buffersize 8192000 –noauthmd5 –nosyncacls – abonohu ​​–syncinternaldates –ssl1 –ssl2 –host1 10.30.150.3 –user1 agustin.castillo –password1 pass *** 123 –host2 10.30.150.7lo.2 –user2 agustin.castil

  A e dini sa herë kam gabuar kur ndërrova përdorues ???

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   HAHAHA !!! 😀
   Këto janë gjëra që i zbuloj pothuajse rastësisht ... LOL !!

 15.   Joaquin dijo

  Këshillë shumë e mirë!
  Gjërat që mëson.

 16.   anonim dijo

  Interesante, por më duket komplekse ... metoda ime është duke përdorur komandën "$ history | grep -i command-to-search-in-command-history".
  Më jep një listë të komandave të ekzekutuara me numrin e tyre të indeksit, pastaj për të ekzekutuar një për shembull unë vendos! 242 dhe hyj.

  Shembull:
  # histori | grep -i mace
  206 2013-09-16 01:02:49 mace / etj / çështje
  214 2013-09-16 00:59:04 mace /etc/slim.conf
  223 2013-09-16 01:07:56 mace /etc/pam.d/slim
  242 2013-09-16 03:26:37 mace .xinitrc
  250 2013-09-17 02:28:53 mace / proc / cmdline

  #! 242

  Ndoshta e keni ditur tashmë, për mua është shumë praktike.
  Faleminderit për këto këshilla që publikoni, çdo ditë e dua më shumë urvxt-in tim.

 17.   daniel2ac dijo

  Më pëlqen më shumë hileja ~ / .inputrc

  "\ E [A": kërkimi i historisë-prapa
  "\ E [B": kërkimi i historisë-përpara

  Veryshtë shumë shpejt dhe të bën të mësohesh XD Unë nuk mund ta përdor më bash pa këtë hile hahaha