EDuke32: Si ta instaloni dhe luani Duke Nukem 3D në GNU / Linux?

EDuke32: Si ta instaloni dhe luani Duke Nukem 3D në GNU / Linux?

EDuke32: Si ta instaloni dhe luani Duke Nukem 3D në GNU / Linux?

Për sot, ditën e parë të qershorit, ne sjellim një lojë tjetër përrallore të dikurshme në argëtimin tonë, interesant dhe në rritje Lista e Lojërave del Zhanri FPS (revole e personit të parë) me çfarë mund të luajmë GNU / Linux. Dhe kjo, nuk është askush tjetër përveç botës së vjetër dhe të njohur Duke Nukem 3D nga dora e "EDuke32".

"EDuke32" është një mundësi përrallore për ata që e konsiderojnë veten e tyre Gamers"Shkolle e vjeter", mund të luajë përsëri kaq mrekullueshëm dhe klasik Lojë FPS në GNU / Linux, duke zëvendësuar Windows 95/98, nga ajo epokë e artë e lojërave 16/32 Bit.

Doom: Si të luani Doom dhe lojëra të tjera të ngjashme me FPS duke përdorur GZDoom?

Doom: Si të luani Doom dhe lojëra të tjera të ngjashme me FPS duke përdorur GZDoom?

Dhe për ata që e duan Lojëra në Linux, dhe posaçërisht për Lojërat e Lojërave FPS"Shkolle e vjeter", ne do t'ju lëmë më poshtë disa nga shënimet tona më të fundit në lidhje me Dënim dhe lojëra të tjera të ngjashme më shumë:

"GZDoom është një nga 3 Portet aktuale që i përkasin ZDoom, e cila është një familje e Porteve të përmirësuara të Motorit Doom për ekzekutim në Sistemet Operative moderne. Këto Porte punojnë në Windows, Linux dhe OS X modern, duke shtuar veçori të reja që nuk gjenden në lojërat e botuara fillimisht nga Id Software. Portet e vjetra ZDoom mund të përdoren dhe shpërndahen falas. Asnjë fitim nuk mund të bëhet nga shitja e tij. GZDoom dhe pasardhësit e tij që nga versioni 3.0.0 janë licencuar nën GPL dhe u nënshtrohen kushteve dhe kufizimeve të licencës së re." ¿Si të luani Doom dhe lojëra të tjera të ngjashme me FPS duke përdorur GZDoom?

Artikulli i lidhur:
Doom: Si të luani Doom dhe lojëra të tjera të ngjashme me FPS duke përdorur GZDoom?

Artikulli i lidhur:
Quake3: Si ta instaloni dhe përdorni këtë lojë klasike FPS në GNU / Linux?
Artikulli i lidhur:
Wolfenstein - Blade of Agony: Versioni i ri 3.0 i disponueshëm për GZDoom
Artikulli i lidhur:
FPS: Lojërat më të mira me revole të personit të parë të disponueshëm për Linux

EDuke32: Duke Nukem 3D në GNU / Linux

EDuke32: Duke Nukem 3D për GNU / Linux

Çfarë është EDuke32?

Sipas zhvilluesve të saj në të faqen zyrtare të internetit, "EDuke32" është:

"Një motor mbresëlënës i lojërave shtëpiake falas dhe një adaptim i lojës klasike të revoleve të personave të parë për PC të quajtur Duke Nukem 3D (Duke3D), i disponueshëm për Windows, Linux, Mac OS X, FreeBSD, pajisje të ndryshme portative, ndër shumë të tjerë. Për më tepër, ne kemi shtuar mijëra veçori dhe azhurnime të dobishme dhe tërheqëse për lojtarë të rregullt, si dhe aftësi shtesë redaktimi dhe zgjerime skenarësh për zhvilluesit e krijuesve të shtëpisë dhe krijuesit e modeve. EDuke32 është plotësisht i lirë të përdorë softuer me burim të hapur për të gjitha qëllimet jo-komerciale."

karakteristika të

Ndër të shumtët karakteristikat, funksionet dhe lajmet çfarë përfshin "EDuke32", 10 mund të përmenden në vijim:

 1. EDuke32 është licencuar sipas licencës GNU GPL dhe licencës BUILD.
 2. Funksionon natyrshëm pa u varur nga asnjë lloj imitimi.
 3. Ajo funksionon me rezolucione të larta, të tilla si: 3072 x 2304.
 4. Ju lejon të zgjidhni midis dy interpretuesve të ndryshëm të përshpejtuar të pajisjeve OpenGL, ose mënyrës klasike të softuerit të deformuar me të cilin jeni rritur.
 5. Rregullon një numër të çmendur të të metave që ishin të padëmshëm në ditët e DOS, por janë fatale me modelet moderne të kujtesës së mbrojtur. Prandaj, EDuke32 rrëzohet më pak se origjinali.
 6. Aktualisht është porti i vetëm i Duke3D i zhvilluar dhe mirëmbajtur në mënyrë aktive për vite me rradhë.
 7. Ajo paraqet interpretuesin e mahnitshëm "Polymer" të Plagman, i cili zëvendëson interpretuesin "Polymost" të Ken Silverman.
 8. Ka një numër të madh zgjerimesh të reja në sistemin e skenarit të lojës, duke lejuar mod-et e lojës që rivalizojnë edhe lojërat moderne.
 9. Ekzekuton HRP me mbështetje për të gjitha tiparet, shumica e të cilave kërkojnë EDuke32; asnjë port tjetër ekzistues nuk mund të ekzekutojë HRP me të gjitha tiparet e aktivizuara.
 10. Shtoni një tastierë me karakteristika të plota, duke përfshirë lidhjet e çelësave në stilin e Tërmejve, pseudonimet e komandave, përfundimin e përparuar të skedave, historinë e plotë të komandave, tekstin me ngjyra dhe shumë më tepër.

Shënim: Vjen vetëm në gjuhën angleze.

Shkarkimi, instalimi, përdorimi dhe pamja e ekranit

Shkarkoj

Për ta shkarkuar, thjesht duhet të shkoni në sa vijon lidhje dhe shkarkoni skedarin aktual të quajtur:

«eduke32_src_20210629-9443-33e98f55a.tar.xz»

Dhe nga kjo tjetra lidhje, skedari me emrin:

"Duke3d.grp"

Instalimi dhe përdorimi

Për instalimin e tij, ju duhet vetëm të shkëputni skedarin «eduke32_src_20210629-9443-33e98f55a.tar.xz» dhe brenda dosjes së paketuar të krijuar duhet të kopjoni skedarin "Duke3d.grp". Pastaj duhet të përpilohet, për të krijuar ekzekutuesin duke përdorur komandën e mëposhtme nga brenda dosjes së krijuar nga dekompresimi:

make RELEASE=0

Dhe për përdorimin e tij (ekzekutimin), në rast të një përpilimi të suksesshëm, duhet të ekzekutohet vetëm komanda e mëposhtme:

./eduke32

Për përdorim më praktik, rekomandohet të riemërtoni dosjen e zbërthyer në "Eduke32". Dhe në rast të përpilimit ose ekzekutimit të pasuksesshëm, provoni të instaloni paketat e rekomanduara në vijim:

sudo apt install build-essential nasm libgl1-mesa-dev libglu1-mesa-dev libsdl1.2-dev libsdl-mixer1.2-dev libsdl2-dev libsdl2-mixer-dev flac libflac-dev libvorbis-dev libvpx-dev libgtk2.0-dev freepats

më shumë informacion zyrtar në lidhje me instalimin dhe përdorimin e "EDuke32" për të ndryshme Sistemet operative, dhe të ndryshme Shpërndarjet GNU / Linux mbështetur, hyni në lidhjet e mëposhtme në tuaj Wiki:

 1. Instalimi dhe konfigurimi
 2. paketa
 3. Depot e APT
 4. Ndërtimi i EDuke32 në Linux

Shënim: Për rastin tonë praktik, ne kemi përdorur Përgjigju Linux-it i quajtur Mrekulli GNU / Linux e cila bazohet në MXLinux 19 (Debian 10), dhe është ndërtuar duke ndjekur tonën «Udhëzues për Snapshot MX Linux».

Të shtëna në ekran

EDuke32: Pamja e ekranit 1

EDuke32: Pamja e ekranit 2

EDuke32: Pamja e ekranit 3

EDuke32: Pamja e ekranit 4

EDuke32: Pamja e ekranit 5

EDuke32: Pamja e ekranit 6

EDuke32: Pamja e ekranit 7

"EDuke32 është mbreti i padiskutueshëm i porteve Duke Nukem 3D."

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«EDuke32», e cila është një motor lojërash shtëpi e lirë dhe një përshtatje e lojë klasike personi i parë revole për PC të quajtur Duke Nukem 3D; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegramSinjalMastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht.

Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinuxNdërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Të lumtë dijo

  Dhe si gjithmonë pa ndonjë rishikim të gjuhëve të disponueshme.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Bravo. Faleminderit për komentin dhe vëzhgimin tuaj. Bërë, shtoi tekstin: «Shënim: Ajo vjen vetëm në anglisht, në seksionin e veçorive.»

 2.   Deadpool dijo

  Ku eshte libraria?

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Urime, Deadpool. Faleminderit per komentin tuaj. Cilës bibliotekë (skedar) i referoheni? Unë thjesht provova të gjithë procedurën e instalimit dhe funksionon në mënyrë perfekte. Apo nënkuptoni një pjesë të lojës që përfshin një Bibliotekë?

bool (e vërtetë)