Eclipse Theia 1.0: alternativa me burim të hapur për Visual Studio

La Fondacioni Eclipse lëshoi ​​botimin e versioni i parë i qëndrueshëm i redaktuesit të kodit "Eklipsi Theia 1.0Cila është projektuar për të siguruar një alternativë me të vërtetë i hapur për projektin Visual Studio Code.

Fillimisht, redaktori është zhvilluar me qëllim përdorimin e plotë të të dyjave në formën e një aplikacioni desktop për të nisur në re me qasje përmes një shfletuesi në internet. Theia është një platformë e zgjerueshme për të zhvilluar mjedise zhvillimore të integruara shumëgjuhëshe dhe cloud të integruara (IDE) me teknologji të brezit të ardhshëm që u mundësojnë zhvilluesve, organizatave dhe shitësve të krijojnë përvoja të reja të zgjerueshme zhvilluesi.

Kontribuesit e hershëm dhe adoptuesit përfshijnë një larmi të gjerë të industrive dhe aplikacioneve dhe përfshijnë kompani të tilla si ARM, Arduino, EclipseSource, Ericsson, Gitpod, Google Cloud, IBM, Red Hat, SAP dhe TypeFox.

Kodi është shkruar në TypeScript dhe shpërndahet nën licencën falas EPLv2. Projekti është duke u zhvilluar me pjesëmarrjen e IBM, Red Hat, Google, ARM, Ericsson, SAP dhe Arduino.

Rreth Eclipse Theia 1.0

Redaktori është ndërtuar në bazë të arkitekturës frontend / backend, që nënkupton fillimin e dy proceseve, njëri prej të cilëve është përgjegjës për përfaqësimin e ndërfaqes dhe i dyti për logjikën e brendshme.

Proceset komunikojnë duke përdorur HTTP duke përdorur JSON-RPC përmes WebSockets ose REST API. Serveri përdor platformën Node.js dhe kur punon përmes Web-it, ekzekutohet në një server të jashtëm dhe ndërfaqja në ndërfaqe është e ngarkuar në shfletues.

Në rastin e një aplikacioni desktop, të dy proceset fillojnë lokalisht dhe platforma Electron përdoret për të krijuar një aplikacion të vetë-mjaftueshëm.

Përveç kësaj, redaktori ka mbështetje për zhvillim në JavaScript, Java, Python dhe gjuhë të tjera për të cilat ekzistojnë drejtuesit e serverave të bazuar në LSP (Language Server Protocol) që merren me operacione që lidhen me analizën e semantikës së gjuhës.

Përdorimi i LSP lejon përdorimin e më shumë se 60 kontrolluesve ekzistues përgatitur për redaktuesit e Kodit Visual Studio, Nuclide dhe Atom, të cilët gjithashtu përdorin LSP.

Nga karakteristikat e tij kryesore bien në sy:

 • Përdorimi i një baze të përbashkët kodi për të krijuar mundësi desktop dhe ueb.
 • Theia mbikëqyret nga Fondacioni Eclipse, i cili siguron një platformë neutrale që është e pavarur nga vendimet individuale të shoqërisë dhe vepron në interes të komunitetit.
 • Projekti është hartuar në mënyrën më modulare të mundshme, ju lejon të zgjeroni ose ndryshoni çdo funksionalitet përmes shtojcave.
 • Shtë e mundur të krijoni produkte të ngjashme me IDE të bazuara në Theia duke lidhur shtojcat e kërkuara duke i renditur në skedarin packet.json.
 • Mbështetje për protokollin VS Code Extension, i cili ju lejon të lidhni shtesat e zhvilluara për Kodin Visual Studio.
 • Një emulator i plotë terminali që azhurnon automatikisht lidhjen në rast se një faqe rimbushet në shfletues pa humbur historikun e plotë të punës.
 • Dizajn fleksibël i elementeve të ndërfaqes. Shellja e ekranit bazohet në kornizën PhosphorJS, e cila lejon lëvizjen arbitrare të blloqeve (mund të fshehni panele, të ndryshoni madhësinë e blloqeve dhe t'i ndërroni ato).

Dallimet kryesore me Visual Studio Code janë: një arkitekturë më modulare që ofron më shumë mundësi modifikimi; orientimi fillestar për të nisur jo vetëm në sistemin lokal, por edhe në re; zhvillimi në një sit neutral.

Vlen të përmendet se versioni plotësisht i hapur i redaktorit të Kodit Visual Studio gjithashtu zhvillon projektin VSCodium, i cili përfshin vetëm komponentë falas, lirohet nga lidhja e markës Microsoft dhe kodi i telemetrisë hiqet.

Si të instaloni Eclipse Theia në Linux?

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë këtë IDE në sistemin e tyre, ata do të jenë në gjendje ta bëjnë atë me ndihmën e Docker. Kështu që është e nevojshme të keni të instaluar Docker në sistem.

Ne mund të marrim imazhin e Theia duke shtypur komandën e mëposhtme:

docker run -it --init -p 3000:3000 -v "$(pwd):/home/project:cached" theiaide/theia:next

Dhe gati.

Më në fund, nëse doni të dini më shumë për këtë IDE, mund të kontrolloni detajet në lidhjen vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   saterdoe dijo

  Dhe lidhja?