Poligoni: Ekosistemi DeFi me Burim të Hapur për Rrjetet Blockchain

Poligoni: Ekosistemi DeFi me Burim të Hapur për Rrjetet Blockchain

Poligoni: Ekosistemi DeFi me Burim të Hapur për Rrjetet Blockchain

Në këtë post të parë të qershorit, ne do t'i drejtohemi një tjetri Zhvillimi i Burimit të Hapur të Mbretërisë DeFi. Në mënyrë të veçantë ne do të shqyrtojmë dhe mësojmë gjërat thelbësore për një interesant dhe të dobishëm Platforma DeFi (Ekosistemi)i quajtur «Shumëkëndësh », i cili përfshin një katalog në rritje të aplikacioneve të hapura dhe të pahapura.

«Shumëkëndësh », në thelb është një protokolli dhe një kornizë zhvillimore përdoret për të ndërtuar dhe lidhur rrjetet e bllokimit i përputhshëm me Ethereum. Gjithçka në lidhje me një platformë qëllimi i së cilës është të krijojë funksione të reja që rrisin kapacitetin e vetë rrjetit, në mënyrë që ta shndërrojnë atë në një sistem më të madh, shumë më të shpejtë, më të lirë dhe më të arritshëm për të gjithë përdoruesit e tij në planin afatgjatë.

Kompjuter interneti: Platformë informatike kolektive me burim të hapur

Kompjuter interneti: Platformë informatike kolektive me burim të hapur

Dhe si zakonisht, para se të hyj në detaje teknike mbi temën aktuale të "Poligoni", ia vlen të kujtohet, e jona postimi i fundit i lidhur del Bota DeFi, e cila merrej me të Zhvillimi i Burimit të Hapur i quajtur "Kompjuter interneti", i cili ka të bëjë me një projekt që është përshkruar si më poshtë:

"" Kompjuteri i Internetit "është një projekt me burim të hapur që kërkon të zgjerojë funksionalitetin e Internetit aktual publik, në mënyrë që të mund të presë softuer backend, duke e shndërruar atë në një platformë informatike globale. Në një mënyrë të tillë që zhvilluesit të mund të krijojnë faqe në internet, sisteme kompjuterike të biznesit dhe shërbime të Internetit, duke instaluar kodin e tyre direkt në internetin publik dhe shpërndarjen me kompjuterët e serverit dhe shërbimet tregtare cloud. " Kompjuter interneti: Platformë informatike kolektive me burim të hapur

Artikulli i lidhur:
Kompjuter interneti: Platformë informatike kolektive me burim të hapur

Artikulli i lidhur:
Filecoin: Sistemi i Ruajtjes së Decentralizuar me Burim të Hapur
Artikulli i lidhur:
DeFi: Financa e Decentralizuar, Ekosistemi Financiar me Burim të Hapur

Poligoni: Interneti i Zinxhirit të Ethereumit

Poligoni: Interneti i Zinxhirit të Ethereumit

Çfarë është shumëkëndëshi?

Sipas faqen zyrtare të internetit e zhvilluesve të saj, kjo Projekti me burim të hapur DeFi Shtë përshkruar si:

“Një protokoll dhe një kornizë zhvillimi për ndërtimin dhe lidhjen e rrjeteve blockchain të përputhshme me Ethereum. E cila gjithashtu shton zgjidhje të shkallëzuara Ethereum që mbështesin një ekosistem me shumë zinxhirë Ethereum. "

Përveç kësaj, është e rëndësishme të theksohet për ata që kanë më pak njohuri në lidhje me Bota DeFi"Poligoni" para se të njihej si «Rrjeti i Maticit». Projekti që lindi, me qëllim të azhurnimit të arkitekturës së Ethereum, dhe kështu të arrihen përmirësime në aspektin e ndërveprimit dhe përdorshmërisë së përdoruesit, dmth kompleksiteti të platformës, ndërsa rrit shpejtësi operacionet dhe transaksionet, dhe të reduktuara tarifas ngritur nga rrjeti.

Sot, "Poligoni" o "Rrjeti Matic" është një e shkëlqyeshme Platforma DeFi e cila bazohet në biblioteka të mëdha, me cilësi të lartë, ku mund të krijoni aplikacione të decentralizuara (Dapps), si për ueb ashtu edhe për pajisje të lëvizshme. Shumë prej të cilave janë nga Burim i Hapur, dhe ne do të shqyrtojmë më vonë.

karakteristika të

Aktualisht, karakteristikat kryesore të kësaj Platforma DeFi shëndoshë:

 • Është një platformë e hapur dhe e fuqishme DeFi.
 • Zotëron a nivel më i lartë i shkallëzimit, e cila përmirëson shpejtësinë e transaksioneve, zvogëlon koston e operacioneve dhe rrit sigurinë, e cila është përgjegjëse e algoritmit të konsensusit PoS.
 • Oferta a përmirësimin e ndërveprimit midis zinxhirëve anësorë, gjë që lejon përdorimin më të madh të rrjetit Ethereum.
 • Komponenti i tij kryesor është "Polygon SDK", një kornizë e zhvillimit me burim të hapur Ai mbështet krijimin e llojeve të shumta të aplikacioneve, duke lejuar zhvilluesit të zbatojnë zinxhirë të pajtueshëm me Ethereum, duke e kthyer rrjetin në një sistem me shumë zinxhirë.

"Polygon SDK synon ta kthejë Ethereum në një sistem të plotë me shumë zinxhirë, duke futur strukturën në këtë ekosistem organik dhe duke siguruar një kornizë për Ethereum me shumë zinxhirë të rritet më shpejt dhe më shpejt."

Zhvilluar Aplikime me Burim të Hapur

Shumë prej tyre Aplikime të Decentralizuara me Burim të Hapur (DApps) ose jo, ekzistuese ose të zhvilluara brenda, për ose me "Poligoni", ata mund të takohen në internet Shumëkëndësh i mrekullueshëm, Rrjeti Matic i DApps y Poligoni i defiprimes. Dhe midis DApps me burim të hapur të theksuar mund të përmendim 3 në vijim:

 1. Aave: Një protokoll i likuiditetit me burim të hapur, jo-ruajtës për fitimin e interesit në depozita dhe hua të aktiveve. Shiko web y GitHub.
 2. Autonius: Një DAO (Organizatë Autonome e Decentralizuar ose Organizatë Autonome e Decentralizuar) e ndërtuar rreth zhvillimit të mjeteve dhe shërbimeve të arritshme, të lehta për tu përdorur dhe të përballueshme për ekosistemin e DeFi. Ai gjithashtu i referohet një terminali të tregtimit të kriptomonedhave të decentralizuar dhe me burim të hapur. Shiko web y GitLab.
 3. Portofolin e matematikës: Një portofol ndër-platformë që mbështet më shumë se 38 ekosisteme zinxhir publik si EOS, TRX, BTC, ETH, BinanceChain, Cosmos, IRISnet. Shiko web y GitHub.

Monedha e kriptomonedhës së shoqëruar

Së fundmi, vlen të përmendet se kjo Projekti DeFi World Open Source është e lidhur me Monedha kriptore thirren njësoj Poligoni (Matic). E cila aktualisht është pjesë e 20 Top e kriptovalutave kryesore nga kapitalizimi i tregut, duke qëndruar pranë atyre të tjera të njohura, të tilla si Litecoin (LTC) dhe Stellar (XLM).

"Poligoni është një projekt me burim të hapur i ndërtuar nga një ekip i decentralizuar i kontribuesve nga e gjithë bota."

Për më shumë informacion mbi këtë Zhvillimi i Burimit të Hapur të fushës Defi i quajtur "Poligoni" o "Rrjeti Matic" mund të hulumtohen Uebfaqja zyrtare e GitHub.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«Polygon», një Platformë interesante dhe e dobishme ose Ekosistemi DeFi, i cili midis shumë aplikacioneve të hapura ose jo, përfshin një protokolli dhe një kornizë zhvillimore për të ndërtuar dhe lidhur rrjetet e bllokimit i përputhshëm me Ethereum; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegramSinjalMastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht.

Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinuxNdërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.