Eksportoni shtresat si imazhe të ndara në GIMP

Ndoshta për disa nuk është një situatë shumë e zakonshme, ndoshta për të tjerët është, e vërteta është se më shumë se një person ka pasur nevojë eksportoni të gjitha shtresat të një projekti në GIMP si imazhe të ndara, dhe ka hasur nja dy pengesa.

Gimp është një nga programet elementare në kompjuterin tonë për përdoruesit fillestarë dhe me përvojë të redaktimit të imazheve. Shtë një mjet i fuqishëm me funksione të pafundme, por me sa duket, gjithnjë kemi nevojë për më shumë.

Puna në shtresa brenda Gimp është dita ditës dhe pritet që përfundimisht të ketë një projekt në të cilin duhet të ruani secilën shtresë veçmas si një imazh. Nëse nuk ju ka ndodhur, do t'ju ndodhë, kështu që nuk është kurrë shumë se keni skenarin në dorë sg-ruaj-të gjitha-shtresat.scm sepse kur të vijë koha.

Kur instaloni skenarin, do të jeni në gjendje të vëzhgoni këtë funksion të ri Gimp brenda «Arkivi», Poshtë«Ruani një kopje'.

Shtresat e Script1

Do të shfaqet një dritare në të cilën modeli i riemërtimit për të gjitha shtresat mund të modifikohet. Emri do të caktohet në përputhje me pozicionin e secilës shtresë në projekt. Përveç kësaj, mund të shtoni shtesën në të cilën dëshironi të eksportoni imazhet e secilës shtresë, duke qenë të gjitha shtesat me të cilat eksportohen projektet në GIMP.

Shtresat e Shkrimeve

Skenari i paracaktuar ruan të gjitha imazhet në të njëjtën adresë ku ndodhet projekti Gimp.

instalim

Skenarin mund ta shkarkoni këtu: sg-ruaj-të gjitha-shtresat.scm. Pasi skenari të shkarkohet, thjesht vendoseni në adresën e Shkrimeve Gimp: /usr/share/gimp/2.0/scripts/.

Dhe kur e hapni përsëri Gimp, kaq. Tani do të keni funksionin e «Ruaj shtresat»Brenda projektit.

Një funksion shumë i dobishëm në disa raste kur me siguri ky mik i vogël mund t'ju ndihmojë pa ndonjë problem.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   eliotime3000 dijo

  Ide e mirë. Deri më tani nuk më kishte shkuar në mendje të bëja një procedurë të tillë.

 2.   Gio dijo

  Ka punuar për mua duke përdorur dosjen rip / .gimp-2.8 / skripte, sepse në dosjen /usr/share/gimp/2.0/scripts/ shënoi një gabim dhe nuk e ngarkoi skenarin

 3.   Korb dijo

  Faleminderit Gerark dhe Gio.

 4.   Korb dijo

  Faleminderit shume. Po kërkoja këtë veçori. Faleminderit Gerak dhe Gio

 5.   Jhamil moya dijo

  Ju jeni një shpëtimtar… ..faleminderit shumë, unë isha duke kërkuar për pikërisht këtë!

 6.   anonim dijo

  nuk funksionon për mua në dritare duket se i ruan ato por kur rishikoj nuk shfaqet asnjë imazh i ruajtur

 7.   Gonzalo dijo

  Kjo funksionon në dritare? Ajo nuk jep as një rrugë shpëtimi !!

  1.    Furrist dijo

   Ju klikoni në rregull, ngarkoni dhe nuk i gjeni dot imazhet?
   Nëse është kështu, ato mund të ruhen në C: \ Përdoruesit \ Emri juaj
   Unë përdor win8 dhe aty ruhet: v
   Nëse nuk janë, shkoni te C: dhe me motorin e kërkimit shkruani emrin që i keni dhënë sekuencës, ato duhet të shfaqen; pastaj kliko me të djathtën dhe Hap vendndodhjen e skedarit.
   (Më fal nëse është tepër vonë: 'v)

 8.   yo dijo

  djale i mire

 9.   Igor dijo

  Faleminderit shumë, e shpëtove natën: D. Pak kohë më parë po përpiqesha të instaloja një shtesë që shërben për të njëjtin qëllim: https://github.com/khalim19/gimp-plugin-export-layers Por meqenëse kisha probleme me pitonin kërkova një zgjidhje tjetër dhe Cha, Chan!, Gjeta këtë mënyrë super dhe skenar të shpejtë.

 10.   Isaia dijo

  Ky artikull ka "shpëtuar jetën time" për disa vjet tani.

  Ekziston një version pak më i vjetër i skenarit në github në rast se dikush dëshiron ta provojë, ai ka punuar mirë për mua.

  https://github.com/amercier/gimp-plugins/tree/master/scripts

  Përshëndetje.