Equinox Desktop Environment (EDE): Një DE e vogël dhe e shpejtë për Linux

Equinox Desktop Environment (EDE): Një DE e vogël dhe e shpejtë për Linux

Equinox Desktop Environment (EDE): Një DE e vogël dhe e shpejtë për Linux

Vazhdimi me rishikimin tonë të rregullt për të gjithë Mjedise desktop (DE) e mundur, dhe pasi kemi biseduar rreth Lumina dhe Drako, sot është radha e një tjetri, pak më të panjohur, por po aq të veçantë sa të mëparshmit, emri i të cilit është Mjedisi i tryezës së ekuinoksit (EDE).

Mjedisi i tryezës së ekuinoksit (EDE) pasi DE, midis shumë gjërave interesante që ka dhe mund të thuhet për të, është se është ndërtuar me Paketa e Dritave të Shpejta (FLTK), një vegël grafike nën C ++, posaçërisht në disa Bibliotekat FLTK modifikuar (quhet e zgjatur) fltk një thjeshtë eFLTK).

Lumina dhe Draco: 2 ambiente të thjeshta dhe të lehta alternative për desktop

Lumina dhe Draco: 2 ambiente të thjeshta dhe të lehta alternative për desktop

Sidoqoftë, para se të merremi me çështjen e ekuinoks një thjeshtë DTS, ne ju lëmë lidhjen e botimit tonë të mëparshëm në lidhje me Lumina dhe Drako, ku ata mund t'i takojnë ata, përveç marrjes së lidhjeve me botime të tjera të lidhura me të: Trinity, Moksha, Deepin Desktop Environment ose DDE, Pantheon, Budgie Desktop, GNOME, KDE Plasma, XFCE, Cinnamon, MATE, LXDE dhe LXQT.

Lumina dhe Draco: 2 ambiente të thjeshta dhe të lehta alternative për desktop
Artikulli i lidhur:
Lumina dhe Draco: 2 ambiente të thjeshta dhe të lehta alternative për desktop

Ekuinoksi - EDE: Përmbajtja

Ekuinoksi: Një mjedis i vogël dhe i shpejtë për desktop

Çfarë është ekuinoksi?

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, përshkruhet si:

"Një ambient i vogël Desktop i ndërtuar për të qenë i gjithanshëm (i përgjegjshëm), i lehtë për përdorimin e burimeve dhe të ketë një pamje të njohur. E cila gjithashtu punon në Linux, * BSD, Solaris, Minix, Zaurus dhe madje edhe në XBox."

Ndërsa, në seksionin «Rreth ...» (Rreth) nga Wiki juaj zyrtar përshkruhet në një mënyrë më të detajuar, siç tregohet më poshtë:

"EDE është tin Mjedisi i thjeshtë dhe i shpejtë i desktopit për * sisteme të ngjashme me nix. I cili përdor paketën e veglave FLTK GUI dhe ofron një pamje të njohur. Përveç kësaj, ai është dizajnuar në përputhje me filozofinë UNIX, që do të thotë se ofron ekzekutues të veçantë për secilin komponent, në mënyrë që "të bëni një punë dhe ta bëni atë si duhet". Kjo e bën EDE shumë modulare dhe gjithashtu të lehtë për tu modifikuar për nevojat e veçanta dhe kërkesat e çdo përdoruesi."

karakteristika të

 • Të lehta dhe të shpejta.
 • Ndërfaqe miqësore dhe e njohur, pasi tenton të kujtojë shumë ndërfaqen Windows 95.
 • Shpejtësi e shkëlqyeshme e fillimit dhe ekzekutimit ose shpejtësia e aplikacioneve, përveç kohës së nevojshme për përpilimin e saj.
 • Ideale për kompjuterët e vjetër, si dhe pajisjet e ngulitura, ose thjesht për çdo pajisje aktuale kompjuterike të përditshme.
 • Ai përdor veçoritë C ++ me masë, duke lejuar fillimin e shpejtë, përdorimin e ulët të kujtesës dhe transportueshmëri të shkëlqyeshme.

Ekuinoksi - EDE: Përmbajtja

Versioni aktual dhe Shkarkimet

Tani EDE shkon për versionin e qëndrueshëm 2.1, e cila është në dispozicion për shkarkim, si në tuajin shkarkoni seksionin e faqes së tyre zyrtare, ku përveç kësaj, ju mund të shihni se si përpiloni dhe instaloni; si në të tijin faqja zyrtare në Sourceforge, ku gjithashtu mund të shihni më shumë foto nga ekrani gjendja juaj aktuale vizuale ose zhvillimi grafik. Dhe në të tijin seksioni i lajmeve Ju mund të shihni lajmet e fundit në lidhje me të.

Vlen të përmendet, që tha DE është e vjetëruar ose pa ndryshime të dukshme që nga versioni i tij i fundit që tashmë ka pak a shumë 5 vjet që nga lirimi. Sidoqoftë, në rast se doni të thelloheni në statusin aktual të tij në tuajin version 2.1, ju mund të përdorni skedarin e ndryshimeve të së njëjtës, duke klikuar në vijim lidhje. Dhe megjithëse e njëjta gjë, nuk është në depot e Debian nëse mund të instalohet lehtësisht në të Hark, siç thuhet në të saj Wiki i shkëlqyeshëm.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«Equinox Desktop Environment (EDE)», pak i njohur, i vogël dhe i shpejtë Mjedisi desktop (DE), ndërtuar me Paketa e Dritave të Shpejta (FLTK), një Paketë Veglash Grafike nën C ++; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private Telegram.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.