Drejtoni një komandë në çdo kohë që dëshironi me AT

Çfarë përdoruesi i GNU / Linux ai nuk e di se çfarë është ai Cron? Weshtë e çuditshme që dikush nuk ka dëgjuar ose lexuar në lidhje me të Cron diku, por për ata që nuk dinë se për çfarë është, sepse me Cron ne mund të ekzekutojmë një veprim të caktuar në muajin, ditën dhe orën që duam.

Por nuk është nga Cron Për kë dua të flas në këtë post, nëse jo AT, një komandë që zbulova duke lexuar blog i njerëz dhe kjo na lejon të ekzekutojmë një urdhër në një kohë të caktuar.

Dallimi midis AT y Cron është se e para nuk është e vazhdueshme, kështu që nëse ne rifillojmë PC detyra që ju besojmë do të jetë e humbur. Si punon AT? Epo, shumë e thjeshtë, mënyra themelore do të ishte të shkruash në terminal:

$ at 15:37

Dhe ne duhet të marrim diçka si kjo:
warning: commands will be executed using /bin/sh
at>

Më vonë ne shkruajmë komandën për të ekzekutuar në atë kohë, për shembull:
at> killall console

Pastaj u larguam AT shtypja Ctrl + D. Në përmbledhje do të duket diçka si kjo:

Nëse shikoni imazhin, kur të mbarojmë AT na jep numrin e procesit që ekzekutojmë:

job 3 at Tue Oct  2 15:45:00 2012

Në këtë rast është numri 3. Kur kemi ekzekutuar disa procese me AT, ne mund t'i këshillojmë ata me komandën:

$ atq

Kur e dimë procesin që duam të vrasim, thjesht duhet të shkruajmë:

$ atrm #

Pra, nëse dua të vras ​​procesin e shembullit, duhet të vendos:

$ atrm 3

gati

AT ka mundësi të tjera, siç është opsioni për të na dërguar një email kur ekzekuton detyrën. Këto opsione mund të shihen duke shtypur në tastierë:

$ man at


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   dmth dijo

  Këtë nuk e dija dhe është shumë e dobishme.
  Në archlinux duhet të instaloni paketën at dhe të ekzekutoni demonin atd për ta përdorur atë.

 2.   i paemëruar dijo

  interesante, mund të jetë e dobishme në momente specifike

 3.   kroto dijo

  Unë dua këshilla terminale! Përdorimi i Tilda / Yakuake për qasje terminali është një aleat besnik.

 4.   hakloper775 dijo

  Shumë e dobishme

  Falënderim

 5.   gomar dijo

  në debian kërkon "exim-base dhe exim-config"; Ka shumë njerëz në debian të cilët

 6.   BigM dijo

  A mund të shpjegoni pak a shumë se çfarë bën kur vendosni "killall console" në të dhe si e di që imi është ekzekutuar tashmë?

 7.   Alex dijo

  Bem objektiv! Bom artigo! Faleminderit!

 8.   pepo dijo

  Buff, nuk shërben për të automatizuar përgjithmonë ndonjë gjë duke ia bashkangjitur një komande. Komanda at kërkon një përgjigje njerëzore për t'u ekzekutuar.