Genymotion: Emulator i Aplikacioneve Android në GNU / Linux

Genymotion: Emulator Android për GNU / Linux

Genymotion: Emulator Android për GNU / Linux

Genymotion është një emulator specifik multiplatform për të mbështetur Android, i cili funksionon pa probleme dhe shpejt lloje të ndryshme të pajisjeve mobile (Telefonat dhe Tabletat), në të cilat mund të instalohen ROM Android, Aplikime dhe Lojëra.

Për ata që përdorin Emulues të tjerë për Android në Windows ose Mac OS si BlueStack, Andyroid, Koplayer, Leapdroid, NoxPlayer, Remix OS; Genymotion është opsioni më i mirë si një Emulator Android për të ekzekutuar në këto dhe gjithashtu në GNU / Linux, të gjitha llojet e Programeve Android që na duhen. Dhe është një mundësi e mirë për Emulator-in e kufizuar Shashlik që vjen për GNU / Linux.

Genymotion: Ekrani bazë

paraqitje

Ky emulator përdor VirtualBox për të ekzekutuar mjediset e ekzekutimit të pajisjeve të ndryshme mobile të instaluara që nga ana tjetër mbështesin versionet e ndryshme të vjetra dhe aktuale, të qëndrueshme ose testuese, të Sistemit Operativ Android, veçanërisht duke i lejuar zhvilluesit të testojnë çdo Aplikim të kaluar, të tanishëm ose të ardhshëm për Android në mjediset e përmendura para se t'i provojnë ato në pajisje celularë të vërtetë.

Genymotion ka arritur që përmes një ndërfaqe të thjeshtë të mbështesë lloje të ndryshme të pajisjeve për versione të ndryshme të Android duke lehtësuar përdorimin e tij për çdo lloj përdoruesi. Në disa hapa të thjeshtë na lejon të krijojmë, për shembull, një Makinë Virtuale që imiton një pajisje të lëvizshme nga marka të ndryshme si Google, HTC, Motorola, Samsung, Sony, ndër të tjera.

Këto mjedise të simuluara aktualisht mund të mbështesin konfigurimet Android 2.X, 3.X, 4.X, 5.X dhe 6.X, 7.X dhe 8.X duke shtuar rezolucione të ndryshme në ekran. Dhe më e mira nga të gjitha është që me kalimin e kohës numri i pajisjeve dhe versioneve të Android të disponueshëm rritet ndërsa zhvillimi i Aplikacionit përparon.

Genimotion: Versioni 2.12 (maj - 2018)

Instalimi i Genymotion në GNU / Linux

Për versionin 2.6 për të cilin kemi folur tashmë në një artikulli i fundit më shumë se 2 vjet më parë deri në versionin aktual 2.12 mbi të cilin është artikulli aktual, procedura e instalimit është pothuajse e njëjtë sot, kështu që ne do të përpiqemi të sqarojmë disa pika që do të na ndihmojnë të vërejmë ndryshimet gjatë tij dhe të shohim opsionet dhe lehtësitë e reja të shtuara.

Regjistrimi dhe hyrja në llogari

Gjëja e parë që ka ndryshuar është dizajni i faqe zyrtare në internet dhe vendndodhjen e butonave të ndryshëm kryesorë, të tillë si butonin për të regjistruar një llogari të re ose butonin për t'u identifikuar me një llogari ekzistuese.

Faqja zyrtare e Genymotion

Faqja zyrtare e Genymotion

Seksioni i Regjistrimit të Llogarisë së Re Genymotion

Seksioni i Regjistrimit të Llogarisë së Re Genymotion

Seksioni i hyrjes në Genymotion

Seksioni i hyrjes në Genymotion

Shkarkimi i aplikacionit

Në vendndodhjen e faqes ku seksioni i ekzekutueshëm i shkarkimit për qëllime të përdorimit personal, e cila është e ekzekutueshmja që duhet të përdorim për shembullin tonë dhe përdorimin e veçantë, duhet të shkarkohet, siç tregohet më poshtë:

Seksioni i Shkarkimit të Genymotion

Seksioni i Shkarkimit të Genymotion

Instalimi i aplikacionit

Pasi të regjistrohemi në faqen zyrtare të internetit dhe të shkarkojmë versionin për përdorim personal, duhet të vazhdojmë ta instalojmë atë si më poshtë, përmes terminalit me komandën e mëposhtme të komandës dhe siç tregohet në imazhin më poshtë:

sudo bash Descargas/genymotion-2.12.1-linux_x64.bin

Instalimi përmes terminalit të Genymotion

Aksesi në Aplikim

Në këtë hap duhet të ekzekutojmë Aplikacionin që ndoshta ka një ikonë hyrjeje në menunë e Aplikacioneve në kategorinë Zhvillim, dhe pastaj të hyjmë përmes opsionit Personal Use, të pranojmë licencën dhe të përdorim aplikacionin, si treguar me poshte:

"

"

"

"

"

"

Cilësimet e Pajisjes Virtuale të Android

Ky hap i fundit është shumë i thjeshtë dhe kërkon vetëm ndjekjen e hapave të mëposhtëm që do të shihni më poshtë në imazhet më poshtë:

 • Krijoni një pajisje të re virtuale

 • Eksploroni llojet e pajisjeve virtuale të disponueshme

 • Zgjidhni një (1) nga Llojet e Pajisjeve Virtuale të disponueshme

 

 • Emërtoni Pajisjen Virtuale të krijuar

 • Prisni për shkarkimin e ROM të Llojit të zgjedhur të Pajisjes Virtuale

 • Drejtoni Pajisjen Virtuale të krijuar

Konfigurimi i Sistemit Operativ Android të Pajisjes Virtuale

Në këtë fazë duhet të fillojmë vetëm një pajisje reale ose të formatuar së fundmi, të konfigurojmë lokalizimin, gjuhën, llogarinë gmail dhe të instalojmë aplikacionet e nevojshme nga Google Store, siç tregohet më poshtë në imazhet më poshtë:

Gëzoni Potencialin e Pajisjes së krijuar

Nga këtu e tutje ka vetëm përdorni dhe shijoni aplikacionet tona Android në Genymotion, për të punuar, luajtur ose minuar kriptovalutat ose ndonjë aktivitet tjetër të ekzekutuar në pajisjen tonë mobile fizike (reale).

Kujtojnë se Për të drejtuar në mënyrë optimale një Makinë Virtuale me VirtualBox ose një Pajisje Virtuale me Genymotion është gjithmonë e preferueshme të keni një pajisje kompjuterike moderne të mirë me performancë të mesme dhe / ose të lartë, të tilla si RAM të mjaftueshëm, bërthama të CPU-së dhe Hapësirë ​​në Disk, për t'i dhënë asaj

Shpresoj se ju pëlqen artikulli dhe gjithçka tjetër në lidhje me aplikacionin e thënë shihni videon e mëposhtme dhe të tjerët në kanalin zyrtar të së njëjtës:


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guillermo dijo

  Pothuajse gjithçka fantastike, madje edhe ndarja e clipboard dhe një dosje me kompjuterin host (duke përdorur vetë virtualbox për ta konfiguruar). Por
  Tingulli është i paqartë, i pamundur për të dëgjuar një video ose audio që më dërgohet nga WhatsApp, si nga WhatsApp ashtu edhe duke e hapur atë nga drejtoria përkatëse brenda Android.

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Unë nuk e kam testuar tingullin kur isha duke eksperimentuar me aplikacionin, por gjithashtu nuk kam hasur në literaturë për këtë çështje në lidhje me problemet ose mangësitë në riprodhimin e tingullit. Do të bëj prova më vonë për të parë nëse diçka më ndodh në lidhje me të. Faleminderit per komentin tuaj