PPSSPP: Një emulator klasik dhe i fuqishëm i PSP

2016 ishte një vit ku lojërat video monopolizuan të gjitha lajmet, kjo industri e fuqishme bëri të vetën dhe madje zgjeroi disponueshmërinë e lojëra për linux. Sidoqoftë, ne dashamirët e klasikëve vazhdojmë të shijojmë tonat PSP o NintendoTani, ata që nuk kanë një tastierë si PSP nuk duhet të shqetësohen, ne paraqesim një emulator i fuqishëm PSP i quajtur PPSSPP (Shumë zgjuarsi në emër, jo?). emulator psp

Çfarë është PPSSPP?

PPSSPP është një projekt i burim i hapur, i licensuar nën GPL 2.0 dhe e shkruar në C ++ nga Henrik Rydgård. Ju lejon të luani lojëra PSP në Kompjuter, në celularët më të mirë kinezë dhe Tabletët, është multiplatform (Linux, Windows, Android, MacOSX ...), duke iu përshtatur rezolucionit të pajisjes sonë dhe duke luajtur lojëra në një cilësi të lakmueshme.

Në të njëjtën mënyrë, ky mjet ofron mundësinë e përfshirjes së teksteve në lojëra, personalizimin e kontrolleve, krijimin e kopjeve të lojërave tona, ndër shumë veçori të tjera që e bëjnë atë një emulator të shkëlqyer të PSP.

Karakteristikat e PPSSPP

 • Ju lejon të luani në rezolucione të shumëfishta (përfshirë përkufizimin e lartë).
 • Përputhshmëria për të luajtur në Tablet dhe celularë.
 • Mundësia për të personalizuar kontrollet në ekran me prekje ose për të përdorur një kontrollues ose tastierë të jashtme.
 • Ruani dhe rivendosni gjendjen e lojës kudo, në çdo kohë-
 • Përfshirja e teksteve në lojë.
 • Mund të përdoret pothuajse në çdo CPU, GPU duhet të trajtojë OpenGL 2.0.
 • Rrotullimi i ekranit.
 • Kompaktësia me një numër të gjerë lojërash.

Si të instaloni PPSSPP në Linux

Ne mund të instalojmë PPSSPP në një nga mënyrat e mëposhtme:

Instaloni PPSSPP nga ato që mund të shkarkohen

Për këtë duhet të ndjekim hapat e mëposhtëm

Instaloni SDL2 duke përdorur menaxherin e paketës distro

 • Hapni një terminal
 • Për Debian / Ubuntu dhe Derivatet: Instaloni paketën "libsdl2-dev".
 • Për derivatet e Fedora / RHELy: Instaloni paketën "SDL2-devel".
 • Për shpërndarjet e bazuara në BSD: Instaloni paketën "sdl2".
 • Shkarkoni PPSSPP që korrespondon me arkitekturën tuaj PPSSPP (zip, amd64) o PPSSPP (zip, i386).

Instaloni PPSSPP në ubuntu dhe derivatet

Hapni një tastierë dhe ekzekutoni komandat e mëposhtme

sudo add-apt-repository ppa: ppsspp / stabil sudo apt-get update sudo apt-get install ppsspp

Instaloni PPSSPP në archlinux dhe derivatet

Thjesht hapni një tastierë dhe ekzekutoni komandën e mëposhtme

yaourt -S ppsspp

Përfundime në lidhje me PPSSPP

Ky emulator i mirënjohur PSP më ka ndihmuar shumë, pasi nuk harxhon një sasi të madhe burimesh, por kjo nuk do të thotë që nuk ka performancë të lartë kur luan me të, shumë kohë më parë kam kaluar shumë orë duke i përdorur ato dhe në versionet e fundit ato janë përmirësuar shumë.

Convenientshtë i përshtatshëm për ta përdorur atë me kontrollues (ka disa të pajtueshëm me Linux), marrja e lojërave dhe instalimi i tyre është i thjeshtë, por gjithmonë përpiquni të përdorni kopje "ligjore". Shpresoj që emulatori të të lejojë të shijosh lojën tënde të preferuar, personalisht ju rekomandoj Krimbat e Hapur Lufta


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ivan Sainz dijo

  Një kontribut i madh, faleminderit!