Entropia: ekuo. Përditësimi i bërthamës.


Le ta marrim këtë postim si vazhdim të postit të mëparshëm barazimi, dhe e them këtë sepse do të flas për një funksionalitet tjetër që ka barazimi.

Së pari duhet ta bëni të qartë këtë: kerneli azhurnohet vetë, problemi është kur doni të ndryshoni degë, unë do të jap një shembull.

Supozoni se kam kernel 3.6.2, nëse kerneli 3.6.3 lëshohet, ai do të instalohet vetëm duke ekzekutuar azhurnimi i eko-së, por supozoni se keneli 3.7 doli, aty bëhet paksa i komplikuar.

Ne ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

equo query installed `uname -r` -q > packages.txt

Kjo do të krijojë një skedar teksti të quajtur paketat.txt me të gjitha paketat në varësi të versionit të kernelit. Në rastin tim ekziston një skedar teksti si më poshtë:

shtesë-emulim / virtualbox-mysafir
app-emulation / virtualbox-module
aplikacion-laptop / nvidiabl
aplikacion-laptop / tp_smapi
neto-wireless / broadcom-sta
net-wireless / ndiswrapper
x11-shoferë / xf86-video-kuti virtuale

Ajo që mbetet nga ana jonë është të shtojmë në fund të secilës prej këtyre rreshtave versionin e kernelit për të cilin duam atë paketë. Duke ndjekur shembullin e kernelit 3.7:

app-emulation / virtualbox-guest-adds # 3.7.0-sabayon
app-emulation / virtualbox-module # 3.7.0-sabayon
app-laptop / nvidiabl # 3.7.0-sabayon
app-laptop / tp_smapi # 3.7.0-sabayon
net-wireless / broadcom-sta # 3.7.0-sabayon
net-wireless / ndiswrapper # 3.7.0-sabayon
x11-drejtuesit / xf86-video-kuti virtuale # 3.7.0-sabayon

Shumë e rëndësishme… pa marrë parasysh nëse është për kernelin 3.7.3, gjithmonë duhet të shtohet "# 3.7.0-sabayon". E vetmja gjë që ka rëndësi është "3.7". Gati skedarin që ekzekutohet:

equo install `cat packages.txt`

Dhe voila, kjo do të përpiqet të instalojë paketat brenda paketat.txt dhe nëse kerneli 3.7 nuk është instaluar, ai do ta instalojë atë në përputhje me varësitë.

Le të flasim për pyetja ekuo:

pyetja ekuo është një dobi për të bërë pyetje në depo. Për shembull:

Nëse duam të dimë cilat paketa janë instaluar:

equo query installed ""

Citimet me asgjë brenda është të të them se ne i duam të gjitha.

Nëse duam të dimë se çfarë skedarësh përmban një paketë:

equo query files <nombre del paquete>

Dhe kështu do të marrim të gjitha skedarët që instaloi / do të instalojë paketa e përmendur.

Nëse doni të dini të gjitha funksionet e pyetja ekuo mund te vrapoj:

equo query --help
man equo-query

Nëse keni dyshime, mos hezitoni ta lini në komente.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Marcelo dijo

  Madhe! Unë kam qenë me Sabayon për një muaj dhe ky informacion është i shkëlqyeshëm për mua. Faleminderit!

 2.   Elynx dijo

  Mjaft e dobishme!

  Ju faleminderit!

 3.   Sheko dijo

  Unë me të vërtetë nuk rekomandoj përdorimin e kernel 3.7 akoma, kohët e fundit e kisha të instaluar nga cd-të thelbësore me Gnome dhe Xfce dhe ata funksionuan mirë për mua, papritmas më tha se paketat po azhurnoheshin dhe nuk mund të instaloja asgjë. Unë instalova core sabayon në kompjuterin tim provë dhe as unë nuk mund të instaloja asgjë, tani u ktheva me laptop në Sabayon X me Xfce dhe gjithçka të mirë nga depot limbo
  Në kompjuterin provë sapo kam instaluar Slackware falë një postimi që gjeta disa ditë më parë këtu në FromLinux

  E vërteta është se Sabayon është bërë linux im i preferuar për një kohë shumë të gjatë, ishte ai që qetësoi shpirtin tim duke kërcyer, e vetmja gjë e keqe (për shumë) është pak informacioni që ekziston në gjuhën tonë