TAG LinuxBlogger: Linux Post Install nga DesdeLinux

TAG LinuxBlogger: Linux Post Install nga DesdeLinux

TAG LinuxBlogger: Linux Post Install nga DesdeLinux

Pak më shumë se një vit më parë, dhe më pas gati 5 muaj më parë, këtu në Nga Linux, ne kemi publikuar tonë haraç i parë dhe i dytë linux, si një kontribut modest dhe një mbështetje e vogël, për të gjithë ata krijuesit e përmbajtjes linux në YouTube, që është, linuxtubers.

Që atëherë, ne kemi vërejtur me kënaqësi të madhe se Komuniteti i LinuxTubers që flasin spanjisht është rritur shumë, dhe është shumë më aktivë dhe të bashkuar, sepse ata e njohin njëri-tjetrin më mirë, dhe bashkëpunojnë më shumë me njëri-tjetrin. Edhe pse, herë pas here, edhe ata debatojnë e zihen pak, si linuxero "tipike". Cilat janë ato.

LinuxTubers 2022: YouTubers më të njohur dhe më interesantë të Linux

LinuxTubers 2022: YouTubers më të njohur dhe më interesantë të Linux

Dhe, para se të filloni temën e sotme në lidhje me «Etiketa LinuxBlogger» Rreth meje, Instalimi i Linux Post DesdeLinux, do të lëmë në vijim shënimet e lidhura për lexim të mëvonshëm:

LinuxTubers 2022: YouTubers më të njohur dhe më interesantë të Linux
Artikulli i lidhur:
LinuxTubers 2022: YouTubers më të njohur dhe më interesantë të Linux
Homazhi Hispano-Amerikan Linuxero: Nga Blogerët te Vloggerët
Artikulli i lidhur:
Homazhi Hispano-Amerikan Linuxero: Nga Blogerët te Vloggerët

TAG LinuxBlogger në DesdeLinux

TAG LinuxBlogger në DesdeLinux

Rreth etiketës LinuxBlogger

Një shembull i mirë i asaj që u përmend më parë për LinuxTubers më të njohur që flasin spanjisht, janë seritë aktuale të videove në YouTube që publikojnë, thirrën TAG LinuxTuber.

Seria e videove, ku na tregojnë përmes një seri pyetjesh, rreth tij jeta, njohuritë, anekdotat dhe mbresat e lidhur me Bota GNU / Linux. dhe se ato mbarojnë, duke ftuar LinuxTubers të tjerë për të vazhduar sfidën.

Dhe, megjithëse personalisht, nuk jam LinuxTuber, kam vendosur t'i qasem sfidës nga perspektiva e LinuxBloggers. Kështu që këtu e lë këtë «Etiketa LinuxBlogger» Rreth meje, Instalimi i Linux Post DesdeLinux.

Kush është Linux Post Install DesdeLinux?

Kush është Linux Post Install DesdeLinux?

L 10 pikat më të rëndësishme për mua dhe marrëdhënia ime me DesdeLinux shëndoshë:

 1. Emri i vërtetë: Joseph Albert.
 2. Mosha: 46.
 3. Vendi i origjinës: Venezuela.
 4. Profesioni: Inxhinier Informatike.
 5. Uebfaqe personale: Projekti Tic Tac.
 6. Viti i fillimit të përdorimit të GNU/Linux: 2006.
 7. Shpërndarjet GNU/Linux përdoren me kalimin e kohës: Knoppix, OpenSuse, Ubuntu, Debian dhe MX.
 8. Data e fillimit si Shkrimtar i Përmbajtjes në DesdeLinux: Janar 2016.
 9. Numri i artikujve të shkruar në DesdeLinux: Më shumë se 700.
 10. Trajnim profesional i lidhur me Linux: Administrim i integruar Linux – Niveli I në 2014, Operator i Certifikuar Linux (CLO) në 2014 dhe Administrator i Certifikuar Linux (CLA) në 2015.

10 pyetjet e TAG

10 pyetjet e TAG

Çfarë ju frymëzon për të krijuar përmbajtje Linux?

Që në moshë shumë të re më ka dashur të lexoj dhe të shkruaj, të mësoj dhe të mësoj. Mbi të gjitha, çfarë ka të bëjë drejtpërdrejt me Informatikën dhe Informatikën, kompjuterët dhe Sistemet e tyre Operative, veçanërisht GNU/Linux, përveç Software-it të Lirë dhe Burimit të Hapur. Rrjedhimisht, që kur isha i ri dhe në uebsajte të ndryshme, kam gjeneruar dhe shpërndarë përmbajtje teknologjike Linux dhe jo-Linux. Kështu, duke kontribuar kokrrën time të vogël të rërës në favor të kësaj fushe dhe komunitetit të saj të madh botëror, duke mësuar dhe mësuar, nëpërmjet artikujve praktik dhe të dobishëm, teknikë dhe informativ.

Si e keni promovuar përdorimin e GNU/Linux?

Fillimisht duke shkruar artikuj, udhëzues, udhëzime dhe manuale, si në internet për publikun e gjerë, si dhe për organizatat ku kam punuar. E cila përfshin edhe trajnimin (trajnimin) për personelin teknik. Gjithashtu, kam krijuar disa aplikacione të vogla GUI/CLI për GNU/Linux duke përdorur Bash Shell. Dhe aktualisht, unë ndaj Linux Respin tim të quajtur MilagrOS, me të gjithë komunitetin Linux në të cilin kam akses.

Cila GNU/Linux Distro ju pëlqen më shumë?

Unë kam qenë një përdorues Linux që ka përdorur pak Distro në jetën e tij, por për sa i përket Serverëve dhe Kompjuterëve Desktop pothuajse gjithmonë kam përdorur Debian dhe Ubuntu, ndërsa aktualisht përdor vetëm MX Linux. Meqenëse, është ai që më ka pëlqyer më shumë deri tani, sepse plotëson nevojat e mia për IT në harduerin tim aktual, në mënyrë efikase, ndërsa më lejon të kursej shumë orë/punë.

Çfarë kujtese të mirë keni lidhur me GNU/Linux?

Në 15 vjet, këto kanë qenë të shumta, si personalisht ashtu edhe profesionalisht, mjedisi im shoqëror në thelb sillet rreth përdorimit dhe promovimit të GNU/Linux. Prandaj, më është dashur të marr pjesë dhe të bashkëveproj me shumë njerëz, të njohur dhe të panjohur, si online ashtu edhe personalisht. Dhe për rrjedhojë, ka pasur shumë kujtime të mira nga ajo shëtitje intensive. Por, në thelb edhe sot e kësaj dite, kujtimet e mia më të mira vijnë nga ndarja ime e përditshme me Linuxers të tjerë, si në kanalin tim Telegram, ashtu edhe në palët e treta.

5 Programe që sot nuk mund të mungojnë në një Distro GNU/Linux?

 1. LibreOffice
 2. Firefox
 3. GIMP
 4. Një dyqan softuerësh me mbështetje për Flatpak, Snap dhe AppImage, si Softueri GNOME.
 5. Një menaxher i mirë i mirëmbajtjes dhe optimizimit, si Stacer dhe Bleachbit.

Dhe për ata që i shohin si thelbësore, të dobishme ose argëtuese, më poshtë 10 aplikacione: Shishe, Flatseal, PortWine, Steam, VirtualBox, RustDesk, Telegram, Scrcpy, Conky Manager dhe Compiz Fusion.

Nëse do të mund të ndryshonit diçka për të mirën e përgjithshme të komunitetit, cila do të ishte ajo?

Më shumë se ndryshimi, do të rritet. Kjo do të thotë se do të rriste frymën e bashkëpunimit mes të gjithëve, pasi shumica janë vetëm përdorues konsumatorë të GNU/Linux Distros. Dhe nevojiten më shumë përdorues, prodhues të përmbajtjes dhe zhvillues aplikacionesh, dhe të tjerë që kontribuojnë më shumë burime, nëpërmjet donacioneve ose pagesës së aplikacioneve falas dhe të hapura, por jo falas.

Cilat janë 10 kanalet kryesore të LinuxTubers që flasin spanjisht për të mësuar?

 1. Projekti i Karlës
 2. Geek Salmorejo
 3. I zënë
 4. Nga Windows në Linux
 5. Ne na pëlqen Linux
 6. Zathiel
 7. Shpella e dragoit të fundit, Dragoi i fundit
 8. Drivemeca
 9. Cmendur per Linux
 10. Duck JAD

Përveç GNU/Linux, çfarë përmbajtje tjetër të TI-së ju pëlqen të prodhoni dhe konsumoni?

Për të prodhuar përmbajtje të lidhura me pëlqimet:

 • Teknologjia Blockchain dhe DeFi.
 • Sistemi operativ Android dhe aplikacionet e tij.
 • Përdorimi dhe zgjidhja e problemeve në rrjetet sociale

Për të konsumuar më pëlqen përmbajtja që lidhet me:

 • Astronomi.
 • Aeronautika.
 • Fizika kuantike.

Çfarë anekdote qesharake, lidhur me GNU/Linux, mund të thoni?

Ndër të fundit që kam jetuar dhe shijuar, kanë qenë disa të lidhura me krijimin e IT Linux Memes, nga të cilat kam gjeneruar, deri më sot, rreth 400; dhe mblodhi rreth 100 nga palë të treta të panjohura. Ndarja e tyre në grupet e Telegramit dhe Komunitetet e Facebook-ut ka qenë një përvojë e këndshme, e kënaqshme dhe shumë argëtuese; plot momente qesharake dhe një pritje e mrekullueshme nga shumica e atyre që arrijnë t'i shohin ato.

Çfarë këshille do t'i jepnit dikujt që shkruan përmbajtje rreth GNU/Linux?

Një këshillë e dobishme do të ishte kujdesi dhe përmirësimi i drejtshkrimit dhe origjinalitetit të përmbajtjes, nëpërmjet përdorimit të shtesave të shfletuesit ose mjeteve online. Dhe, që ata të mësojnë dhe zbatojnë teknikat «SEO», në mënyrë që përmbajtja e krijuar të arrijë numrin më të madh të mundshëm të njerëzve, nëpërmjet pozicionimit më të mirë në rezultatet e makinave të kërkimit në internet.

LinuxBlogger u ftua të vazhdojë me TAG

LinuxBlogger u ftua të vazhdojë me TAG

Për të përfunduar, unë ftoj LinuxBlogger Diego Germán González nga Linux Addicts ose ndonjë LinuxBlogger tjetër nga çdo faqe interneti, për të vazhduar me tha sfidë e madhe dhe iniciativë e bukur linux, ne fushen e LinuxBloggers, ashtu siç bëjnë ata linuxtubers.

Blogerët: Profesionistët e së Ardhmes
Artikulli i lidhur:
Blogerët: Profesionistët e së Ardhmes. Ndër shumë të tjerë!
Informatika dhe Informatika: Pasioni i një JedIT!
Artikulli i lidhur:
Informatika dhe Informatika: Pasioni i një JedIT!

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Si përmbledhje, shpresoj që ky artikull i vogël të lidhet me temën e «Etiketa LinuxBlogger» dhe u fokusova tek personi im, Instalimi i Linux Post DesdeLinux, lejoni një nivel më të lartë besimi dhe vëllazërie, mes jush, lexuesit dhe vizitorët tanë, të shpeshta dhe të rastësishme; veten time, si një krijues modest Linux dhe përmbajtje teknologjike; Y DesdeLinux, një nga Software i Lirë, Burim i Hapur dhe Blogs GNU/Linux më i vjetër dhe më i besueshëm duke folur spanjisht në mbarë botën.

Nëse ju pëlqeu ky postim, sigurohuni që ta komentoni dhe ndajeni me të tjerët. Dhe mbani mend, vizitoni tonën «filloni faqen» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux, Perëndim grup për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Angel J Romero dijo

  E shkëlqyeshme e dua!!

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Engjëll. Faleminderit për komentin tuaj dhe është kënaqësi që ju pëlqeu ky format apo temë e publikimit.

 2.   I errët dijo

  Më duket mjaft interesante "Si?". ose "Çfarë?" Ajo bën që shumica e përdoruesve të Linux që ndajnë përmbajtje të fillojnë duke ndarë ose duke ndihmuar të tjerët.
  Siç thonë ata, askush nuk ka lindur duke e ditur, dhe në këtë rast, kur dikush vendos të hyjë në Linux, është një aventurë e madhe.
  Të paktën nga këndvështrimi im sot është më e lehtë të njohësh Linux-in se sa ishte 15 vjet më parë, sepse nëse hasni në një problem, ka shumë informacione rreth tij, bloge, forume, dokumentacion, video apo edhe në tiktok… dijeni që jo për gjithçka, por në krahasim me disa vite më parë, ishte pothuajse një mrekulli që dikush ju ndihmoi ose u përgjigj në një forum brenda disa orësh ose disa ditësh, në thelb, rritja në aspektin e komunitetit hispanik ka pasur një rritje e madhe dhe kjo është shumë mirë.

  Thjesht më duhet të them se karriera juaj në fushën GNU/Linux është për t'u duartrokitur dhe më shumë se 15 vjet është e lehtë për t'u thënë, por siç e përmenda, është një aventurë!

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Të fala, Darkcritz. Faleminderit për komentin tuaj dhe po, është mirë që mund të mësoni pak më shumë për ata që lexojmë, shohim ose dëgjojmë shpesh në fushën Linux. Shpresojmë që, si LinuxTubbers, kjo seri artikujsh mbi "LinuxBloggler TAG" do të jetë në pëlqimin dhe dobinë e shumë prej ndjekësve tanë në çdo blog ku marrim pjesë, dhe neve, krijuesve të përmbajtjes së shkruar.