ExMplayer: Luajtës multimedial me mbështetje 3D, Facebook dhe më shumë

Duke u përpjekur të pushoj pak nga alternativat më të njohura (VLC, SMPlayer, etj.) Gjeta në AUR një lojtar multimedial që jo vetëm që luan Audio dhe Video, por gjithashtu ka karakteristika të tjera interesante.

ExMplayer është një GUI para Shtresa MPL por me veçantinë që është shkruar në Qt dhe është multiplatform.

nëse, SMPlayer gjithashtu, por ndryshimi është se ExMplayer na jep mundësinë për të shikoni filmin në 3D, për sa kohë që video e lejon atë, duke përdorur metoda të ndryshme.

EXMPlayer1

Ne mund të zmadhojmë videon, të ndryshojmë rezolucionin, të rrisim cilësinë e saj, të ndryshojmë FPS dhe të marrim fotografi nga ato që po luajmë.

Jo vetëm kaq, për më shumë Geeks, ExMplayer ka filtra për video, disa prej tyre shumë WTF? të tilla si, për shembull, ai që na lejon të shohim se çfarë po luajmë në matricë:

Filtrat e ExMplayer

Përveç kësaj, ne mund të hapim skedarët tanë përmes një opsioni që na tregon dosjet tona lokale në pjesën e sipërme të luajtësit, me një efekt të ngjashëm me atë të Rrjedha e Mbulimit de iTunes:

Dosja_ExMplayer

Ende nuk mjafton? Epo, ky lojtar ka shumë veçori të tjera të mira, siç është mundësia e ekstrakt audio nga video o konvertojeni atë në MP3, OGG, AAC dhe një bandë e formateve të tjera të njohura.

EXMPlayer3

Ajo gjithashtu ka një mjet të quajtur MediaCutter, e cila na lejon të presim audio dhe video dhe në këtë mënyrë të bëjmë punë redaktimi në një mënyrë të thjeshtë, ose të krijojmë pantallona të shkurtra tona Erdha Video prej 6 sekondash të popullarizuara nga Twitter (mund të shohim disa shembuj në TheVestVine).

Një tjetër mundësi interesante e këtij lojtari është ajo që ata e quajnë Shikoni, që është, si riprodhuesit e YouTube, Vimeo, etj, ExMplayer na tregon fragmente të videos duke lëvizur kursorin mbi shiritin e kontrollit.

shfletues-ubuntu-ueb

përdorim Opensubtitles.org, ExMplayer na lejon të ngarkojmë, shkarkojmë dhe kërkojmë titra në gjuhë të ndryshme, në mënyrë që të harrojmë t'i kërkojmë në internet.

Ne gjithashtu mund të ndajmë në Facebook direkt (me një klikim të një butoni) atë që po shohim ose dëgjojmë.

En ArchLinux mund të instalohet nga AUR-të:

$ yaourt -S exmplayer

o

$ yaourt -S exmplayer-git

Por kur e ekzekutoj atë, unë kam gabimin e mëposhtëm:

Debug: Po kontrollon për binar MPlayer ... Debug: Fillimi i procesit mplayer ... Paralajmërim: QMetaObject :: ConnectSlotsByName: Asnjë sinjal i përputhshëm për on_sliderSeekFullSc_actionTriggered (int) Debug: "/ tmp" Debug: Rruga e konfigurimit: "/ home / elav /. config / exmplayer "Korrigjimi i gabimeve: Po kontrollon lidhjet e prera të shkurtra të përdoruesit ... false Debug: Duke ngarkuar skedarin e shkurtesës:" /etc/exmplayer/sc_default.xml "Korrigjimi: Kontrollimi i lidhjeve të prerjeve të shkurtra ... e vërtetë Debug: KDE zbuloi Debug: Lloji i sistemit "1" Korrigjimi i gabimeve: QDBusError ("org.freedesktop.DBus.Error.UnknownMethod", "Asnjë metodë e tillë 'Freno' në ndërfaqen 'org.freedesktop.ScreenSaver' në rrugën e objektit '/ ScreenSaver' (nënshkrimi 'susu') ") Debug: w_width: 600, w_height: 375 Debug: w: 600, h: 375 Shkelja e segmentit (gjeneruar" thelbi ")

Por për aq sa e zgjidh problemin, mund ta instaloj në çdo distro bazuar në Ubuntu me komandën:

sudo add-apt-repository ppa: exmplayer-dev / exmplayer sudo apt-get update sudo apt-get install exmplayer

Edhe pse estetikisht nuk është një lojtar i bukur, ne mund ta rregullojmë pamjen e tij duke pasur një Look & Feel siç është Gtk +, Aqua, Sy të pastër, Dritaret 95… Etj

Mund të kem më shumë detaje, por deri më tani kjo është ajo që unë kam qenë në gjendje të shoh dhe zbuloj kur përdor ExMplayer. Për momentin, unë e kam atë si luajtësin e parazgjedhur të videove


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

25 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Percaff_TI99 dijo

  Unë zakonisht përdor smplayer shumë më tepër sesa vlc, por ai që ju shfaqni sjell karakteristika shumë interesante, veçanërisht; duke shkarkuar titra, përsa i përket filtrave për video, stili Matrix është i dobishëm për të gjeneruar një sfond.
  Ajo që nuk është e qartë për mua është nëse gabimi që shfaqet cungon ekzekutimin e exmplayer, apo është thjesht një paralajmërim.

  Përshëndetje.

  1.    Cex dijo

   Si shkarkimi i titrave dhe filtrat e videos gjithashtu kanë SMPlayer.

   1.    Percaff_TI99 dijo

    Faleminderit për këshillën, unë isha gati për ta instaluar atë veçanërisht për çështjen e nëntitullit, unë do të shqyrtoj smplayer, më hollësisht.

    Përshëndetje.

 2.   vicky dijo
 3.   Dark Purple dijo

  Kam të njëjtin gabim në Kubuntu.

  1.    alebilët dijo

   edhe une

  2.    elav dijo

   E instalova në ElementaryOS

   1.    Dark Purple dijo

    Për sa kohë që mund ta përdor ose jo, do të isha i interesuar të di se si funksionon MediaCutter. A zgjidhni kohën e fillimit dhe kohën e mbarimit dhe e prisni videon vetëm? Apo duhet të bësh si në VLC, të shtypësh butonin e regjistrimit dhe të presësh momentin kur dëshiron ta ndalosh?

    1.    Dark Purple dijo

     Unë i përgjigjem vetes: koha e fillimit dhe koha e mbarimit, ose kohëzgjatja, është e përcaktuar. Nëse funksionon siç duhet dhe nuk i mungojnë funksione të caktuara SMPlayer (mendoj se jo, duke përdorur të njëjtin Mplayer) ka të ngjarë ta përdorë atë si video player të paracaktuar. Nuk e di nëse ka një temë oksigjeni por do të doja.

   2.    vicky dijo

    Atëherë duhet të punojë me bibliotekat e vjetra

   3.    alebilët dijo

    Shihet që në Kubuntu nuk funksionon, unë do ta çinstaloj. Një turp: 0 (

 4.   AGR dijo

  A ju jep një "vizion" të ri shikimi i videos së Katy në 3D? 😀

  1.    elav dijo

   Oh po !!! xDD

  2.    le të përdorim linux dijo

   haha!

 5.   pandev92 dijo

  Dhe a është në gtk apo në qt?

  1.    elav dijo

   Ay Pandev !! Nëse do ta kishit lexuar saktë artikullin, do ta kishit zbuluar .. Por ndaloni, unë do ta ruaj punën tuaj: Qt

   1.    pandev92 dijo

    Unë thjesht kaloj dhe lexoj fjalët me shkronja të zeza: f

    1.    le të përdorim linux dijo

     ah! hileja e vjetër e vajzës së zezë! prandaj nuk e përdor, por askush nuk të lexon.

     1.    elav dijo

      Google është si Pandev, prandaj duhet të përdorni Bold

 6.   eliotime3000 dijo

  Kjo video player është me të vërtetë e bukur. Shumë e ngjashme me VLC.

 7.   rvm dijo

  Shtë një tjetër pirun i smplayer. Ose të paktën përdorni shumë nga kodi smplayer.

  Jam lodhur nga kaq shumë pirunë tashmë.

  1.    Cex dijo

   Përshëndetje Ricardo.

   Faleminderit për SMPlayer (dhe SMTube). Si e shihni integrimin e pamjes paraprake në shiritin e kohës?

   Unë përdor SMPlayer për të luajtur video në Youtube dhe do të ishte shumë mirë për mua.

   Në rast se dikush është i interesuar, me një kombinim të çelësave (unë në të vërtetë përdor një gjest miu) në një lidhje ose video në YouTube ju mund të merrni adresën e videos dhe ta bëni atë të hapur në SMPlayer, me avantazhet që kjo sjell . Sigurisht, një shtesë e Firefox do të ishte shumë mirë ta bëja automatikisht, por nuk e kam gjetur.

 8.   gjeli dijo

  për ta provuar Faleminderit :) Extundelete

 9.   gjeli dijo

  Porno 3D është më e mira

 10.   vidagnu dijo

  Interesante!, Unë do të hedh një vështrim!