Facebook ka zhvilluar një kartë të hapur PCIe me orë atomike

Disa ditë më parë u publikua lajmi se Facebook publikoi zhvillimet në lidhje me krijimi i një bord PCIe, çfarë kam përfshirënjë zbatim i një ore atomike miniaturë dhe një marrës GNSS.

Bordi u krijua fillimisht si një pajisje modulare, duke lejuar përdorimin e një sërë çipash të orës atomike komerciale të disponueshme dhe moduleve GNSS, të tilla si SA5X, mRO-50, SA.45s dhe u-blox RCB-F9T. Orolia synon të fillojë prodhimin e dërrasave të gatshme sipas specifikimeve të përgatitura.

Karta e kohës është duke u zhvilluar si pjesë e një projekti më global të pajisjeve me kohë ka për qëllim të sigurojë komponentë për krijimin e serverëve të kohës kryesore (Time Master) (Open Time Server) që mund të zbatohen në infrastrukturën tuaj dhe të përdoren, për shembull, për të organizuar sinkronizimin e kohës në qendrat e të dhënave.

Përdorimi i një serveri të pavarur ju lejon të mos vareni nga shërbimet e rrjetit të jashtëm për të sinkronizuar kohën e saktë dhe praninë e një ore atomike të integruar siguron një nivel të lartë autonomie në rast të dështimeve në marrjen e të dhënave nga sistemet satelitore (p.sh. për shkak të kushteve të motit ose sulmeve).

Arkitektura e re e kohës e bazuar në NTP përdor Stratum 1, një komponent i rëndësishëm që lidhet drejtpërdrejt me një burim kohe autoritar, të tillë si një sistem satelitor global navigimi (GNSS) ose një orë ceziumi.

Veçantia i projektit është që të ndërtohet një server me kohë fillore, ju mund të përdorni një server normal bazuar në arkitekturën x86, e cila përfshin një kartë rrjeti tipike dhe një kartë kohore.

Në serverin në fjalë, informacioni i saktë i kohës merret nga satelitët përmes GNSS dhe ora atomike vepron si një oshilator shumë i qëndrueshëm, duke lejuar një nivel të lartë saktësie të ruhet në rast se asnjë informacion nuk merret nëpërmjet GNSS. Devijimi i mundshëm nga koha e saktë në rast të pamundësisë për të marrë të dhëna përmes GNSS në tabelën e propozuar vlerësohet të jetë rreth 300 nanosekonda në ditë.

Shoferi ocp_pt është përgatitur për Linux y është planifikuar të përfshihet në kernelin kryesor Linux 5.15.

Kontrolluesi zbaton ndërfaqet PTP POSIX ( / dev / ptp2), GNSS përmes portit serik / dev / ttyS7, ora atomike përmes portit serik / dev / ttyS8 dhe dy pajisje i2c / dev / i2c- *, me të cilat aftësitë e orës së harduerit (PHC) mund të arrihen nga mjedisi i përdoruesit.

Kur filloni serverin NTP (Network Time Protocol), sugjerohet të përdorni Chrony dhe NTPd, dhe kur filloni serverin PTP (Precision Time Protocol), sugjerohet të përdorni ptp4u ose ptp4l në kombinim me pirgun phc2sys për të siguruar kopjen të vlerave të kohës nga një orë atomike në një kartë rrjeti.

Koordinimi të funksionimit të marrësit GNSS dhe orës atomike mund të bëhet si në harduer ashtu edhe në softuer. Funksionaliteti harduerik i modulit të çiftimit zbatohet në bazë të FPGA, dhe versioni i softuerit funksionon në nivelin e monitorimit të drejtpërdrejtë të statusit të marrësit GNSS dhe orës atomike nga aplikacione të tilla si ptp4l dhe chronyd.

Arsyeja për zhvillimin e një bordi të hapur në vend që të përdorni zgjidhje të gatshme për përdorim të disponueshme në treg, është natyra e patentuar e produkteve të tilla, e cila nuk na lejon të sigurohemi që zbatimi është i saktë, softveri i propozuar nuk përputhet me kërkesat e sigurisë. (Në shumicën e rasteve, programet e vjetruara dërgohen dhe rregullimet e cenueshmërisë mund të kërkojnë muaj apo edhe vite për t'u dorëzuar), si dhe aftësi të kufizuara të konfigurimit dhe monitorimit (SNMP) (ofrohet CLI i tij ose ndërfaqja e përdoruesit në internet).

Bordi mund të përdoret për të organizuar punën e serverëve të veçantë të sinkronizimit të kohës. Specifikimet, skemat, skedarët BOM, Gerber, PCB dhe CAD që kërkohen për të fabrikuar tabelën janë postuar në GitHub.

Fuente: https://engineering.fb.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Pelayo dijo

    NGA FACEBOOK? Në asnjë mënyrë nuk e dua atë ...