Fairphone + Ubuntu Touch: Pajisje kompjuterike dhe softuer në favor të burimit të hapur

Fairphone + Ubuntu Touch: Pajisje kompjuterike dhe softuer në favor të burimit të hapur

Fairphone + Ubuntu Touch: Pajisje kompjuterike dhe softuer në favor të burimit të hapur

Meqenëse ne publikojmë rregullisht lajme në lidhje me Sistemi operativ për pajisjet mobile i quajtur Ubuntu prekje, për të ekspozuar veçoritë, ndryshimet dhe përmirësimet e tij të reja, sot gjithashtu do të flasim pak më shumë për pajisjet mobile të Projektit Telefoni i drejtë, të cilat ata zakonisht i përdorin Ubuntu prekje.

Thënie i lëvizshëm zhvilluar nga Projekti Telefoni i drejtë ato janë telefona që kërkojnë të gjenerojnë një ndikim pozitiv në zinxhirin e vlerave të minierave, projektimit, prodhimit dhe ciklit të jetës. Cfare ka me shume, Telefoni i drejtë është një ndërmarrje sociale që vë bast mbi përdorimin e Sisteme operative celulare falas dhe të hapura për pajisjet tuaja, aty ku është e mundur.

Android me ose pa Google: Android falas! Çfarë alternative kemi?

Android me ose pa Google: Android falas! Çfarë alternative kemi?

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë disa nga të mëparshmet tona publikimet në lidhje me temën, mund të klikoni në lidhjet e mëposhtme, pasi të keni mbaruar së lexuari këtë botim:

"Gjithnjë e më shumë, është një tendencë për të përdorur softuer dhe platforma falas, të hapura dhe të sigurta, domethënë që ofrojnë masa dhe garanci për privatësinë dhe sigurinë e kompjuterit. Meqenëse, publiku, konsumatori dhe qytetari, është gjithmonë në kërkim të alternativave për gjithçka që përdoret. Dhe Android si një sistem operativ është në kundërshtim, për shkak të marrëdhënies së tij të ngushtë me Google. Për këtë arsye, ka më shumë alternativa falas dhe të hapura siç janë: AOSP (Android Open Source Project), / e / (Eelo), GrapheneOS, LineageOS, PostmarketOS, PureOS, Replicant, Sailfish OS dhe Ubuntu Touch." Android me ose pa Google: Android falas! Çfarë alternative kemi?

Artikulli i lidhur:
Android me ose pa Google: Android falas! Çfarë alternative kemi?

Artikulli i lidhur:
Android: Aplikacionet për të përdorur një sistem operativ Linux në një celular
Artikulli i lidhur:
Ubuntu Touch OTA 18 tashmë është lëshuar dhe këto janë lajmet e saj

Fairphone + Ubuntu Touch: Pajisja celulare dhe sistemi operativ

Fairphone + Ubuntu Touch: Pajisja celulare dhe sistemi operativ

Çfarë është Projekti Fairphone?

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, projekti në fjalë përcaktohet si më poshtë:

"Fairphone është një kompani sociale që po krijon një lëvizje njerëzish dhe organizatash në favor të pajisjeve elektronike më të drejta. Fairphone prodhon një telefon me të cilin ne po krijojmë një ndikim pozitiv në zinxhirin e vlerës së minierave, dizajnit, prodhimit dhe ciklit të jetës. Së bashku me komunitetin tonë, ne po ndryshojmë mënyrën e prodhimit të produkteve." Rreth nesh.

Dhe sa i përket tyre i lëvizshëm sa vijon mund të theksohen:

  • Ata aktualisht ofrojnë 2 modele të quajtura Fairphone 3 dhe 3+ me karakteristika të shkëlqyera teknologjike.
  • Celularët kanë një dizajn modular dhe shumë të riparueshëm, të bërë që të zgjasë sa më gjatë.
  • Ato janë ndërtuar me materiale të ricikluara dhe të drejta, nga zona sa më të lira nga zonat e konfliktit dhe shfrytëzimi i punës.
  • Ato vijnë si parazgjedhje me sistemin operativ Android 10, por ato sqarojnë sa vijon:

"Po, instalimi i Sistemeve Operative alternative është i mundur, pasi ato të jenë në dispozicion. Ne mezi presim që komunitetet përkatëse të transferojnë sistemin e tyre operativ (të tillë si Ubuntu Touch, Lineage OS, Sailfish OS ose e-foundation) në Fairphone 3. Të gjithë Fairphone 3 dërgohen me ngarkuesin e kyçur të kyçur për të siguruar që një sulmues nuk mund kompromentoni pajisjen duke instaluar sistemin tuaj ose imazhin e nisjes. Nëse vendosni të instaloni ndonjë nga alternativat ose kontribuoni, mund të zhbllokoni ngarkuesin e nisjes së Fairphone 3 tuaj duke ndjekur këtë udhëzues hap pas hapi."

Për më shumë informacion në lidhje me pajisjet mobile të Projektit Telefoni i drejtë, në të cilën lehtë mund të përshtatni një tjetër Sistemi operativ celular me burim të hapur, mund të klikoni në vijim lidhjeMe Dhe për më shumë informacion se si Projekti Telefoni i drejtë favorizon përdorimin e burimit të hapur, mund të klikoni në vijim lidhje.

Çfarë është Ubuntu Touch?

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, projekti në fjalë përcaktohet si më poshtë:

"Ubuntu Touch eShtë një sistem operativ softuer me burim të hapur. Kjo do të thotë që të gjithë kanë qasje në kodin burimor dhe mund ta ndryshojnë, shpërndajnë ose kopjojnë atë. Kjo e bën të pamundur instalimin e programeve të pasme. Dhe nuk varet nga cloud, dhe gjithashtu është praktikisht pa viruse dhe programe të tjera me qëllim të keq që mund të nxjerrin të dhënat tuaja. Për më tepër, ai fokusohet në arritjen e qëllimit të Konvergjencës midis laptopëve / desktopëve dhe televizorëve, për një përvojë krejtësisht të unifikuar. Ubuntu Touch fokusohet në minimalizmin dhe efikasitetin e harduerit.

Ubuntu Touch është bërë dhe mirëmbajtur nga Komuniteti UBportsMe Një grup vullnetarësh dhe njerëz pasionantë nga e gjithë bota. Me Ubuntu Touch ne ofrojmë një përvojë vërtet unike në celular, një alternativë ndaj sistemeve operative më të njohura aktuale në treg. Ne besojmë se të gjithë janë të lirë të përdorin, studiojnë, ndajnë dhe përmirësojnë të gjithë softuerët e krijuar nga fondacioni pa kufizime. Sa herë që është e mundur, gjithçka shpërndahet nën licenca falas dhe me burim të hapur të miratuara nga Fondacioni i Softuerit të Lirë dhe Nisma me Burim të Hapur."

Dhe siç mund ta shihni në vijim lidhjeaktualisht Ubuntu prekje në lidhje me telefonat Fairphone 2 është shumë e pajtueshme dhe funksionale. Pra, me siguri, është vetëm çështje kohe para se të arrijnë në Fairphone 3Me Si të tjerët Sisteme operative celulare falas dhe të hapura.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Si përmbledhje, celularët e Projektit Telefoni i drejtë në kombinim me Ubuntu prekje ose ato të ngjashme, janë një opsion interesant për t'u eksploruar në aspektin e Pajisje kompjuterike të telefonit ndërtuar në një mënyrë më miqësore dhe më të përgjegjshme me shoqërinë dhe mjedisin. Por mbi të gjitha, më shumë u përqëndrua në lejimin e përdorimit të Sisteme operative celulare falas dhe të hapura që përmirësojnë tonat privatësia, anonimati dhe siguria kibernetike.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.