Familja ime me GNU / Linux: Blog i një geek

E para së gjithash dua të falënderoj komunitetin pasi që jam i ri dhe me të vërtetë jam zhytur në shumë artikuj tuaj dhe jo vetëm që është gjithashtu një nga faqet e mia të preferuara dhe që çdo ditë ose shumica kontrolloj se çfarë ka të re për ju .

Epo, mirë do t'ju tregoj për udhëtimin tim të vogël në botën e softuerit të lirë dhe sesi familja ime ka ndryshuar Windows për GNU / Linux pak nga pak falë faktit që në një mënyrë të caktuar unë u mësoj dhe u tregoj atyre ndryshimet e mëdha midis këtyre dy sistemeve.

Para së gjithash fillova të përdor Ubuntu. Si shumë prej jush, unë isha një fillestar i vogël që hyra në një sistem të ri operativ me shumë dyshime, por me entuziazëm të madh.

Unë jam zhytur në të gjithë këtë që përfshin leximin në lidhje me softuerin e lirë, dëgjimin e Richard S. në leksionet e tij, duke rënë dakord me të për shumë gjëra dhe për të tjerët, sepse unë vë në dyshim, pasi njom këtë botë spektakolare që më hapi sytë si inxhinier i sistemeve kompjuterike.

Shumë kohë më parë, në fakt në mes të shkollës sime të mesme, ishte kur isha duke provuar këtë kurs por jo me shumë shpejtësi, duke filluar karrierën time ishte kur kuptova se sa i mrekullueshëm është softueri i lirë dhe që në fakt ai duhet të mbështetet .

Fillova me Ubuntu dhe më pas provova të gjitha aromat e tij, Nenexhik, LUbuntu, Xubuntu, etj Unë qëndrova në Mint, pastaj u përpoqa Debian.

Shumë stabilitet për mua, u ndjeva i ashpër dhe kam versionit, nuk mund të jetoj pa patch-in e fundit aktual ose versionin më të fundit në dispozicion, kështu që Jo, Debian nuk është për mua.

U përpoqa Kapele e kuqe, JO! Fedora, uff më pak, askush nuk më kënaqi, dhe pastaj gjatë përdorimit të Mint unë u ndesha me këtë faqe në internet dhe jo shumë kohë më parë fillova të përdor Hark, OH WONDER distribution shpërndarja ideale për mua, dhe kjo ishte kur kuptova pse kaq shumë shpërndarje! dhe sa e mrekullueshme është që ato ekzistojnë.

Për të gjitha këto në procesin e të mësuarit kam filluar të indukoj familjen time, me gjëra të tilla si unë nuk kam një virus, nuk më bllokon, nuk kam nevojë të formatoj më shumë se 1 herë në jetën time nëse e kam kështu, etj etj.

Pastaj ata filluan të më pyesnin për dallimet dhe padyshim që pasi dëgjuan GJITHÇKA që Richard S. dhe Linus T. kishin ekspozuar unë isha më se i gatshëm t'u përgjigjem atyre dhe ata ishin të kënaqur me shpjegimin kështu që u inkurajuan të provonin dhe provonin sistemin.

Cfare bera? Epo, si nëna, motra dhe babai im kam instaluar Linux Mint LTS, pasi isha i vetëdijshëm se ata duhej të përdornin një shpërndarje sa më miqësore, por vërtet të përdorshme.

Në varësi të kompjuterit, kam përdorur mjedise të ndryshme, për motrën time të bukur KanellëPër nënën time me laptopin e saj pak të vjetëruar, pasi më parë nuk kishin GPU të integruar, unë përdorja XFCE, dhe për babanë tim Mate.

Të gjithë ishin të kënaqur, babai im kërkoi MS Office kështu që unë e instalova atë pa probleme me Wine, pasi ai kishte licencën e tij origjinale MS Office 2010, do të ishte humbje për të mos e përdorur atë.

Kam menduar për përdorimin Zyra e KS Por ai tha që i duhej më i përshtatshmi për punën e tij, kështu që unë nuk lëviza asgjë, përkundrazi motra ime punoi shumë mirë në Libre Office dhe për nënën time të njëjtën gjë.

Kam pasur një ndërlikim që kur motra ime studion për Inxhinieri Ndërtimi, dhe ajo kishte nevojë AutoCad, Gjeta një softuer falas po aq të fuqishëm dhe të gatshëm që jam i kënaqur që mund të punoj në sistemin tuaj të ri pa viruse pa pengesa dhe më shpejt se Windows 7 i vjetër, dhe historia nuk mbaroi këtu.

Kushërinjtë e mi, duke parë që familja ime filloi ndryshimin, tashmë kanë filluar të interesohen dhe tani për tani vetëm një kushëri ka Linux Mint Xfce dhe po mëson për meritat e saj se si të instalojë / çinstaloj dhe përdor terminalin, i cili është një përparim i shkëlqyeshëm për mosha e saj 15 vjeç.

Dhe une? Epo unë jetoj në Arch me Kanellë dhe Zyra KingsoftEdhe pse nuk është 100% falas, më jep më shumë komoditet sesa LibreOffice dhe vizualisht e dua, nuk kam asnjë problem me të, dhe siç e thashë edhe më parë, është çështje shijeje dhe falë Zotit ka shumë alternativa falas.!

Unë jam gjithashtu një lojtar dhe jam i mbërthyer me Windows 8 që ekzekutohen në PC-në time pasi që praktikisht është tastiera ime e lojës> _ <por është diçka që do të ndryshojë së shpejti falë Steam.

Faleminderit që keni lexuar deri në këtë pikë dhe shpresoj që historia ime sa më shumë ju pëlqen dhe ju keni lexuar mirë për të kaluar kohën


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

45 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   anonim dijo

  Një program aq i fuqishëm sa AutoCad për linux? A mund të na thoni cila? Me sa di unë, nuk ka asgjë si ajo. Faleminderit.

  1.    cerberus dijo

   Unë mendoj se 'alternativa' më e mirë për autocad është freecad.

   Unë them alternative, sepse nuk trajtohet njësoj si autocad. Thellë thellë, unë mendoj se është më mirë që të ketë softuer që ka liri të rritet ku të duan zhvilluesit, sesa të imitojë softuer të pronarit.

   Me pak fjalë, duket se duket mirë, nga videot që kam parë, pasi nuk e kam përdorur.

  2.    Shpërndaj dijo

   Quhet Draftsight por nuk di si ta redaktoj postimin ose më mirë mendoj se nuk më lejon. Nëse disa administratorë mund ta bëjnë atë dhe të vendosin që ky është programi që unë përdor për të zëvendësuar mungesën e AutoCAD do të ishte mirë 🙂 ki kujdes.
   http://www.3ds.com/es/productos-y-servicios/draftsight/

   1.    përplasja py_ dijo

    Freshtë falas, por asgjë falas, dhe problemi tjetër që ka është se është vetëm për 2D, unë e përdor atë dhe është mirë, por ki kujdes që falas nuk është e barabartë me falas

 2.   le të përdorim linux dijo

  Mirësevini në komunitet! Ne presim kontributet tuaja të reja, veçanërisht ato që lidhen me distros që përdorni çdo ditë. 🙂
  Perqafo! Paul.

  1.    Shpërndaj dijo

   Ju mund ta redaktoni postimin sepse pa marrë parasysh se sa përpiqem të redaktoj dhe vendos që programi i ngjashëm me AutoCAD është Draftsight ... por nuk mundem, nëse mund të më ndihmoni ju lutem n_n ju faleminderit shumë

 3.   Miguel dijo

  Hej, çfarë është Autocad që keni përdorur?

  1.    dako dijo

   Unë mendoj se DraftSight është më e mira që ekziston në Linux. Mund ta provoni http://www.3ds.com/es/productos-y-servicios/draftsight/ ...

   1.    Shpërndaj dijo

    Pikërisht ATA 🙂 në atë kohë nuk e mbaja mend por është se ju falënderoj shumë

 4.   diazepani dijo

  Një tjetër që tregon historinë e tij për migracionin e tij dhe të familjes së tij. Urime

  Një tjetër që do të kalojë në Linux mund të jetë xhaxhai im, nëse XBMCbuntu punon për të.

 5.   Raul dijo

  Përshëndetje, unë jam shumë i interesuar të di se cili është programi i autocad. Për informacionin e njerëzve dhe në rast se dikush e shfrytëzon atë, unë i di këto:
  - DraftSign
  - LibreCad
  - QCad

  1.    Shpërndaj dijo

   DraftSign, unë dua të redaktoj postimin por hej nuk mundem ... hehe ose nuk do të më lejojë n_n të kujdesem.

 6.   Leper_Ivan dijo

  Epo, ju përgëzoj. Mendoj se është shumë mirë që fton më shumë njerëz të bashkohen me botën e GNU. Familja ime përdor Arch + XFCE, gjyshja ime ka Arch + LXDE dhe unë përdor Arch + KDE në laptopin tim.

  😀

 7.   RosVel dijo

  Histori e shkelqyer !!

 8.   Shpatore dijo

  Mbresëlënës. Sapo kam detyruar babanë tim të përdorë Linux. Më saktësisht OpenSuse dhe Ubuntu. Pjesa tjetër vijon me Windows Vista
  Por unë do të vazhdoj të përpiqem, gjë që mendoj se mund ta kap, dua të them, ta bind motrën time më të madhe.

 9.   Dr.Bajt dijo

  Histori e shkëlqyeshme. Gjëja më e vështirë nuk është t'i bindësh ata që të kalojnë në Linux, por përkundrazi se kur ata kanë nevojë për një aplikacion të veçantë dhe nuk mund të ekzekutohet ose thjesht nuk ka diçka të ngjashme për Linux, aty është gjithçka që bie. Por për përdorim normal, shfletimi, kontrollimi i postës, redaktimi i skedarëve të zakonshëm dhe dëgjimi i muzikës është më e lehtë për të gjetur aplikacione.

  Përshëndetje.

 10.   i errët dijo

  histori e shkëlqyer, unë gjithashtu arrita të bëj që motra ime dhe një kushëri të migrojnë në Linux

 11.   aioria dijo

  Mirësevini… Faleminderit për ndarjen e përvojës tuaj

 12.   Joaquin dijo

  Histori e mire, faleminderit per ndarjen.

 13.   Mika_Seido dijo

  "Motra ime studion për Inxhinieri Ndërtimi, dhe asaj i duhej AutoCad, gjeta një program falas që ishte po aq i fuqishëm dhe i gatshëm, jam i kënaqur që mund të punoj"

  Ju lutemi na tregoni se çfarë programi keni gjetur, unë dua ta prezantoj të dashurin tim në botën magjepsëse të gnu / linux, por ai punon si një topograf dhe programet që përdor zakonisht janë vetëm për Windows.

  1.    Shpërndaj dijo

   Draftsight, u përpoqa ta redaktoj postimin por nuk mundem, prandaj më së shumti që mund të bëj është ta heq: 3, dhe më kujtohej emri falë komenteve të më shumë njerëzve ... Nuk e mbaja më mend atë.
   Drafti

   1.    Mika_Seido dijo

    Faleminderit!!!

    Unë do t'ia jap atë për ta provuar dhe më në fund vendos të përdor Linux.

    1.    eliotime3000 dijo

     Dhe për ata që punojnë me 3DSMax: Blender.

  2.    mitrat dijo

   Programet e anketimit GVA Generalitat Valenciana dhe linux GVA janë pothuajse standarde - natyrisht ato bëjnë versione MS WOS
   GVSIG
   http://www.gvsig.org/web/
   http://www.gvsig.org/web/organization/quienes-somos/quienes-somos

 14.   Daniel dijo

  Histori e shkëlqyeshme
  për kuriozitet po përpiqem ta bëj edhe atë në familjen time, nënës sime i pëlqente se si funksionon GNU / Linux (unë bëra një shembull me ZorinOS), veçanërisht sepse funksionon më shpejt se XP i saj i modës së vjetër ... Unë thjesht po prisja Linux Mint 16 për të dalë kështu që instaloni atë.
  Unë kisha vetëm një pyetje, cili ishte CAD që instalove për motrën tënde? Unë studioj inxhinieri në mekatronikë dhe përdorimi i CAD dhe disa aplikacioneve të tjera do të thotë që unë kam W7 në diskun tim

  1.    Daniel dijo

   Nga rruga, kjo është lidhja Linux Mint 16. It'sshtë versioni i qëndrueshëm, por ata nuk e kanë njoftuar ende zyrtarisht, unë e shkarkova atë mbrëmë

   http://ftp.heanet.ie/pub/linuxmint.com/stable/16/

  2.    Shpërndaj dijo

   Draft draft (Y)

 15.   mitrat dijo

  1.- kapja njëzet e një x njëzet e një

  2.- Ju lutemi thoni çfarë programi falas kadesh mund të ketë me Autocad - mund të përdorni tb vere -

  3.- Për lojërat, edhe ato të fuqishme, vera jep rezultate të ngjashme me MS WOS

  1.    diazepani dijo

   Ai që thotë beny (Draftsight) nuk është i lirë. Shtë falas.

   1.    eliotime3000 dijo

    Epo, të paktën diçka është diçka. Nëse përdorni 3d Studio MAX, unë rekomandoj Blender një mijë herë, sepse është një mjet që ka evoluar me hapa të mëdhenj.

 16.   mitrat dijo

  Sa keq që autori ende përdor MS WOS, identifikuesit e tij të komenteve e japin atë

  1.    Shpërndaj dijo

   Unë e përmenda atë, unë jam një lojtar dhe prandaj në kohën time të lirë po luaj kompjuterin tim, ai ka win2 Unë nuk e shoh gabimin ... Unë e përmenda atë. në laptopin tim është ndryshe se ku punoj. në kohën time të lirë vetëm në PC.

   1.    eliotime3000 dijo

    Avulli ka lojëra për GNU / Linux. Nëse ka lojëra që nuk janë transferuar ende për atë OS, unë ju kuptoj.

    1.    Shpërndaj dijo

     lojë Battlefield 4 🙂 merrni një ide XD hehehe budallallëk budalla

 17.   xan dijo

  Përshëndetje Beny, mirë se erdhe.
  Unë kam prezantuar Linux në familjen dhe mjedisin tim për një kohë të gjatë, gjëja më e rëndësishme që shoh është ajo që keni bërë, shpërndarjet e përshtatshme për secilin person sipas nevojave të tyre, rezultatet e mia janë vetëm të ulëta sepse desktopi dukej disi i dobët (Lxde në një kompjuter antediluvian) dhe më shumë se 15 hite.
  Me artikuj si ky më rrit moralin …… ..
  të fala

 18.   F3niX dijo

  Unë nuk kam qenë në gjendje ta bëj nënën time të ndryshojë uu. /: Dhe motra ime është me Windows të Plota, si dhe mënyrën se si i dhanë asaj Win 8 Original, ajo ende dëshiron më pak

 19.   diazepani dijo

  Unë nuk dua të jem një qumësht i keq por d .drafsight është një pronar
  https://en.wikipedia.org/wiki/DraftSight

 20.   auroszx dijo

  Shumë interesante, ju keni bindur shumë njerëz ...

 21.   tifozi debian dijo

  … Ahh nëna ime përdor stabile të debianit (aktualisht gromësirë) + xfce dhe krom. E dashura ime në fletoren e saj gjithashtu ka debian gulçim + kde. Dhe unë përdor aptosid (debian sid me ndryshime që nuk lejojnë që ajo të prishet). E vërteta është një luks. Nëna ime nuk di për dritaret. Nativeshtë vendas për Gnu / linux Debian, E dashura ime pëlqen etikën dhe edhe pse kishte dy ose tre pengesa në migrimin nga Windows, ajo u përshtat dhe pranon që Linux nuk ka "aq quilombo" sa Windows. Ata nuk kanë nevojë fare për konsolën. Ndoshta duhet ta pranoj që e dashura ime dëshironte të instalonte skype dhe për shkak të mungesës së durimit dhe njohurive, ajo nuk hyri në wiki debian dhe nuk e instaloi atë. Por ai nuk i pëlqen ato gjëra kështu që nuk i bën ato. Por as skype / microsoft nuk bën një version për linux 64 bit (përdorni –adt-Architecture i386)
  Kam harruar, një klient ka Xubuntu dhe është i habitur. Ai nuk thirri më shërbime teknike që i ndryshuan antivirusin çdo 5 ose 6 muaj dhe humbnin para.
  Me pak fjalë, ëndrra e dritareve po zbehet falë android (i cili është më shumë një armik i softuerit të lirë sesa një mik), dhe zhvillimit të njerëzve që nuk programojnë për para. Nëse e shikoni me kujdes, Gnu / linux bëhet një luftëtar kundër sistemit aktual ecomik dhe gënjeshtrës së të drejtave të kopjimit <- fitoni para pa punuar.
  Përshëndetje njerëz. Debian Pueblo !! Debian Pueblo !!

  1.    eliotime3000 dijo

   Swnjtje apo Fanboy? Sepse Agjenti i Përdorimit ju dhuron.

   1.    Shpërndaj dijo

    Nuk e kuptova përdoruesin-agjent XD, a mund të ma shpjegonit?

    1.    diazepani dijo

     Kjo është për shkak se përdoruesi-agjent i komentit tregon se ai e bëri atë nga Windows 7

 22.   bazookon dijo

  Wow histori e shkëlqyer, shkova më tej dhe po përpiqem të ndryshoj të gjithë agjencinë 360 ku po punoj në Linux, unë përdor fedora 19 me gnome shell për të zhvilluar të gjitha projektet (Eclipse për android, Gedit për Nodejs dhe Geany për Vala GTK +) dhe është e mrekullueshme, unë kam kompjuterin më "Basic" nga të gjithë, por është ai që funksionon më shpejt nga të gjithë, të tjerët me 7 probleme të pastra ... Ndryshoni nasin me openmediavault, duke ndryshuar të ardhmen. projekte neto me server fitues nga debian me django dhe nyje ... super linux!

 23.   Hoze Manuel dijo

  Më pëlqeu historia juaj, kam provuar edhe disa shpërndarje dhe më pëlqen shumëllojshmëria e Linux, dhe gjithashtu dua të promovoj Linux te njerëzit e tjerë

 24.   Cuauhtemoc dijo

  Shkëlqyeshëm !!! dhe mirëseardhje !!