Fedora 34 tashmë është lëshuar, di çfarë ka të re

Pas disa muajsh zhvillimi dhe të ndryshimeve të ndryshme që u njoftuan gjatë vitit të kaluar dhe prej të cilave disa prej tyre i ndajmë këtu në blog, Versioni i qëndrueshëm i Fedora 34 tashmë është lëshuar dhe është gati për shkarkim.

Ky version i ri i Fedora 34 përfshin një numër përmirësimesh të dukshme gjë që ia vlen të merret parasysh, pasi shumë ndryshime kanë të bëjnë me përmirësimin e performancës dhe veçanërisht të orientuar drejt pajisjeve.

Karakteristikat kryesore të reja të Fedora 34

Në këtë version të ri mund të gjejmë se çfarëdhe të gjitha transmetimet audio janë zhvendosur në serverin mediatik PipeWire, i cili tani është i parazgjedhuri në vend të PulseAudio dhe JACK dhe është se përveç faktit që PipeWire është superior në shumë aspekte, përdorimi i Wayland merret gjithashtu parasysh, përveç kësaj përpilimet me desktopin e KDE zhvendosen në përdorni Wayland nga By default, seanca e bazuar në X11 po promovohet në një opsion.

Dhe është gjithashtu duke folur për wayland, Fedora është bërë një pikë referimi dhe Fedora 34 përmban mbështetje të përmirësuar Wayland, pasi aftësia për të përdorur përbërësin XWayland u shtua në sistemet me drejtues të pronarit NVIDIA.

Në mjediset e bazuara në Wayland, Zbatohet mbështetja e punës në modalitetin pa kokë, duke ju lejuar të ekzekutoni komponentët e desktopit në sistemet e serverit të largët me qasje përmes VNC ose RDP.

Komponenti Xwayland DDX është zhvendosur në një paketë të veçantë të krijuar nga një bazë e re e kodit që nuk varet nga versionet e qëndrueshme të serverit X.Org.

Një tjetër ndryshim i rëndësishëm është se Fedora 34 është azhurnuar në Versioni 40 i GNOME dhe biblioteka GTK 4. Në GNOME 40, desktopët virtualë në Pasqyrën e Aktiviteteve janë konfiguruar në orientimin e peizazhit dhe shfaqen si një lak i vazhdueshëm nga e majta në të djathtë.

Çdo desktop i shfaqur në modalitetin e përmbledhjes tregon qartë dritaret e disponueshme, të cilat rrotullohen dhe shkallëzohen në mënyrë dinamike përmes ndërveprimit të përdoruesit, si dhe siguron një tranzicion pa ndërprerje midis listës së programit dhe desktopëve virtual.

Nga ana tjetër, në një mënyrë të përgjithshmeTë gjitha botimet e Fedora janë zhvendosur për të përdorur mekanizmin systemd-oomd për një përgjigje të hershme në memorjen e ulët të sistemit në vend të procesit të hershëm të zvogëlimit.

Ne gjithashtu mund ta gjejmë atë skedari Btrfs, i cili ka qenë i paracaktuar në versionet desktop Fedora (Fedora Workstation, Fedora KDE, etj.) Që nga versioni i fundit, përfshin ngjeshjen transparente të të dhënave duke përdorur algoritmin ZSTD. Kompresimi është parazgjedhja për instalimet e reja të Fedora 34.

Në edicionin e IoT, mbështetje për pllaka ARM Pine64, RockPro64 dhe Jetson Xavier NX, dhe mbështetje të përmirësuar për bordet e bazuara në i.MX8 SoC të tilla si Thor96 96boards dhe Solid Run HummingBoard-M. Me kusht që të përdoren mekanizmat e vëzhgimit të pajisjeve për rikuperimin automatik të sistemit.

Motori i shkronjave FreeType është zhvendosur për të përdorur motorin e modelimit glyph HarfBuzz. Përdorimi i HarfBuzz në FreeType ka përmirësuar cilësinë e sugjerimeve.

Mundësia e hequr për të çaktivizuar SELinux në kohën e duhur; Çaktivizimi duke ndryshuar cilësimet nuk mbështetet më. Pas inicimit të SELinux, drejtuesit LSM tani janë vetëm për lexim, duke përmirësuar mbrojtjen ndaj sulmeve që synojnë paaftësimin e SELinux pas shfrytëzimit të dobësive që mund të ndryshojnë përmbajtjen e kujtesës së kernelit.

Përveç kësaj, u dha rindezja e të gjitha shërbimeve të sistemitd azhurnuar menjëherë pas përfundimit të transaksionit në menaxherin e paketës RPM. Nëse më parë shërbimi u rindez menjëherë pas azhurnimit të çdo pakete që e kalon atë, tani formohet një radhë dhe shërbimet rifillojnë në fund të sesionit të RPM, pasi të jenë përditësuar të gjitha paketat dhe bibliotekat.

Shkarkoni Fedora 34

Më në fund, për të gjithë ata që dëshirojnë të marrin këtë imazh të ri të sistemit dhe të instalojnë këtë shpërndarje Linux në kompjuterët e tyre ose thjesht duan të testojnë sistemin nën një makinë virtuale.

Thjesht duhet të shkosh faqen zyrtare të internetit të shpërndarjes dhe në seksionin e shkarkimit të tij ju mund të merrni imazhin e sistemit.

Lidhja është kjo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.