Fedora dëshiron të reformojë strukturën e drejtorive në GNU / Linux

Fedora njoftoi synimin e saj për të ndryshuar në mënyrë drastike sistemin e skedarëve të Shpërndarjet Linux. Kjo nuk është diçka kaq e re Ideja Ka ekzistuar jo shumë kohë më parë, megjithatë është hera e parë që lexoj për të, kështu që për mua është diçka e re.

Bazohet në lëvizjen e gjithçkaje në / usr, domethënë, të gjithë binaret e sistemit do të ishin brenda / usr / bin, libraritë në / Usr / lib (për 32 bit) dhe në / usr / lib64 (64-bit)

Struktura për "pamjen" mund të mos ndryshojë shumë, dmth ... po, binaret NUK do të ishin më / kosh Pa në / usr / bin, por do të kishte një lidhje simbolike të / usr / bin a / kosh, kështu që do të duket se asgjë nuk ka ndryshuar në sistemin tonë.

Padyshim, ndryshimi, ideja, sugjerimi ose çfarëdo që ata dëshirojnë ta quajnë, ata e marrin atë parasysh kryesisht për shpërndarjet e RPM, mirëpo nuk e di, mbase jam në gabim por ... Fedora jo se kam shumë zë dhe votoj në distros si Debian ose jo? 😀

Shpjegimi për këtë ndryshim është më i thjeshtë nga sa mendoja: «çrregullim«

Aktualisht ekzistojnë shumë direktori në /, kështu Harald y Sitat e kajit (të dy zhvilluesit e Red Hat) e bëri këtë propozim më shumë se gjithçka, për të arritur një pastërti dhe rregull më të madh në sistemin tonë, për shembull ... ai do të pushonte së ekzistuari / kosh y / sbin, dhe ndryshime të tjera që mund ta bëjnë këtë strukturë të drejtorisë Linux më të thjeshtë për fillestarët.

Përveç kësaj, sipas Poeting Lennart (gjithashtu zhvilluesi i Red Hat), duke bërë këto ndryshime në vendndodhjen e bibliotekave të sistemit mund të rrisin shpejtësinë e ngarkimit të aplikacioneve, ato do të funksionojnë në një mënyrë më të thjeshtë, si dhe fillimi i dy ose më shumë aplikacioneve që përdorin të njëjtën bibliotekë do të ishte një detyrë më e thjeshtë.

Tani për tani nuk duket se ka probleme me këtë, detaji është se nëse do të bëheshin këto ndryshime, ata do të kundërshtonin ose prisnin F.H.S. (Struktura standarde e skedarit) në distros tonë, një standard që është i bazuar në hierarkinë e sistemit të skedarëve të Unix v7 dhe Solaris.

Personalisht nuk jam plotësisht kundër ose plotësisht pro, mendoj që po, do të ishte jashtëzakonisht e dobishme (për shembull) të vendosni të gjithë binaret në një vend, pasi ka binare në / kosh, / usr / bin, / sbin, / usr / sbin, dhe në disa vende të tjera nuk është diçka plotësisht e qartë, të paktën më ngatërron pak ^ _ ^

Ne do të shohim se çfarë mban kjo.

të fala


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elav <° Linux dijo

  Personalisht, do të doja të shihja edhe shumë ndryshime të këtij lloji. Nuk do të dëmtonte t'i jepej një strukturë më e lehtë sistemit të skedarëve në GNU / Linux. Ka direktori si / mnt / sbin e kështu me radhë, të cilat nuk përdoren shumë.

  Unë do të propozoja diçka tjetër. Mos e ndryshoni sistemin e skedarëve, por fshehni, maskojeni atë, diçka që vetëm / shtëpia dhe / usr / janë të dukshme për përdoruesin

  Fedora nuk ka shumë zë dhe votë në distro si Debian, apo jo?

  Atje e keni gabim, shumica e ndryshimeve kryesore në GNU / Linux vijnë nga Fedora / RedHat

  1.    Guxim dijo

   Një zhurmë e madhe për rërën siç do të thoshte shoku Eduar2

   Atje e keni gabim, shumica e ndryshimeve kryesore në GNU / Linux vijnë nga Fedora / RedHat

   Meqë ra fjala, unë një herë bëra një koment të ngjashëm dhe ti më the që unë jam përdoruesi tipik që e them këtë dhe tani ti e thua haha

  2.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Ajo që dua të them është se Fedora / RedHat mund të propozojë ndryshime X, por komunitetet si Debian (dhe derivatet), Gentoo, Slackware, Arch, etj nuk kanë pse të përdorin / pranojnë ato ndryshime.

 2.   i çmendur dijo

  Personalisht, do të ishte:

  shtëpi - për përdoruesit

  sis - i gjithë sistemi, konfigurimet, etj ...

  në mënyrë që më shumë, ai që e di, e di dhe nëse nuk është një përdorues normal dhe është më lehtë një dosje e vetme.

  1.    elav <° Linux dijo

   Po po, diçka e tillë ...

 3.   Trembëdhjetë dijo

  Shpresojmë që zhvilluesit e "distros" kryesore (veçanërisht ato që janë baza, komerciale ose jo) mund të krijojnë një dialog mbi këtë lloj teme.

  Në gjëra të tjera të tilla si paketa, versione, desktop, ndërfaqe, licenca, etj., Çdo distro që merr vendimet e tij, por për çështje të tilla si ajo që ju tregoni në postim, një dialog midis komuniteteve të ndryshme do të dukej i përshtatshëm, dhe madje i domosdoshëm, Zhvilluesit e Linux.

  Përshëndetje.

 4.   Ignatius Stoppani dijo

  E dini këtë shpërndarje? ndërsa isha duke parë një strukturë tjetër skedari tashmë të pranishme: Sistemi - Skedarët e aplikacioneve - Të përkohshëm - Përdoruesit - Volumet

  1.    elav <° Linux dijo

   Çfarë distro keni parasysh? 😕

 5.   Nacho dijo

  hehe, me fal, distro quhet Hëna os… mund ta shihni që unë tashmë isha shumë në gjumë kur shkrova dje. Gëzuar!

  1.    elav <° Linux dijo

   Hahahaha faleminderit shumë Nacho, do të shoh nëse mund të gjej dokumentacion dhe referenca në këtë drejtim .. ^^