Revista HD # 0 në dispozicion

Revista HD (Hackers & Developers) është një revistë dixhitale shpërndarëse mujore rreth Software-it të Lirë, Hacking-ut dhe Programimit. Jo,

Si të instaloni Sabayon Linux 10

Sabayon është një shpërndarje Linux e bazuar në Gentoo, por ndryshe nga Gentoo nuk është e nevojshme të përpilohen paketat për ...

Montoni automatikisht ndarjet me fstab

Ndonjëherë na duhet një ndarje për tu montuar automatikisht kur sistemi ngrihet. Mënyra e saktë për të zgjidhur këtë problem është të përdorni ...

Ndani njohuritë tuaja në Linux

Të shkruash një blog, të mbash të gjithë të azhurnuar çdo ditë, pa ngarkuar asnjë qindarkë, është një detyrë shumë e vështirë.

Ubuntu 12.10 i disponueshëm

Dita ka ardhur më në fund dhe ne tashmë kemi Ubuntu 12.10, versionin më të fundit të kësaj shpërndarje të njohur Linux, e cila

si për të

Programimi në bash - pjesa 3

Për të konsoliduar konceptet tona, ne do të mësojmë 2 mjete shumë të dobishme për programimin që funksionojnë në mënyrë të përsosur në Bash. Mësoni të

Linux në Windows?

Ka pak raste që u detyruam të punojmë në Windows për arsye të ndryshme (për shembull, për shkak të mjediseve ...

Programimi në bash - pjesa 2

Pjesa e dytë e këtij mini-tutoriali për programimin Bash, ku mësojmë të përdorim cikle dhe mjete të tjera që do të na ndihmojnë ...

Programimi në bash - pjesa 1

Megjithëse zakonisht e përdorim atë për operacione administrative ose menaxhim skedarësh, tastiera Linux zgjeron funksionalitetin e saj ...

GNOME 3.6 i disponueshëm

Projekti Gnome njoftoi më 26 shtator se mjedisi i pritur për desktop GNOME 3.6 është finalizuar ...

LDD: Cinnarch, Arch + Kanella

Cinnarch është një CD e Drejtpërdrejtë, e bazuar në Arch Linux dhe që zbaton ambientin e desktopit të Kanellës (ai pirun i ...

Fedora 18 alfa në dispozicion!

Me nofkën Lopa Sferike, Fedora 18 Alpha mundësohet nga kerneli Linux 3.5.3 dhe shton veçori dhe rregullime të shumta të reja ...

Shkruaj dhe përgjigju SMS nga Ubuntu

Dëshironi të lexoni dhe t'u përgjigjeni mesazheve SMS direkte nga Ubuntu? Kjo është pikërisht ajo që Blubphone ishte krijuar për të bërë. The ...

OpenSUSE 12.2 në dispozicion!

Ekipi i zhvillimit të openSUSE ka njoftuar lëshimin e sistemit operativ openSUSE 12.2. Me nofkën Mantis, openSUSE 12.2 sjell disa ...

si për të

Si të mbani gjallë lidhjet SSH

Nëse jeni administrator dhe përdorni SSH për t'u lidhur me sisteme të tjera, do t'ju ketë ndodhur më shumë se një herë më vonë ...

Softuer anti-falas i Disney

Javën e kaluar disa rreshta me komente "softuer anti-falas" u transmetuan në serinë e Disney Channel Shake It Up, ...

Në dispozicion Firefox 15

Versioni i ri i madh i shfletuesit të Mozilla është në dispozicion për shkarkim, duke ofruar përmirësime të dukshme në performancën dhe rregullimin ...

si për të

Si të vrasësh proceset lehtë

Në thelb, ekzistojnë 4 mënyra për të vrarë në mënyrë efektive një proces në Linux: ta vrisni me emër, duke specifikuar një ...

Firefox OS në Raspeberry Pi

Disa kohë më parë, bashkësia e pajisjeve falas u revolucionarizua me shfaqjen e Raspberry Pi, një lloj mikro ...

H.265: fundi i Webm?

Projekti i ri standard i Kodimit të Video me Efekt të Lartë (HEVC), i njohur gjithashtu ...

Lamtumirë Unitetit 2D

Sipas azhurnimit më të fundit të paketës "ubuntu-meta" nga depot Ubuntu Quantal Quetzal, Uniteti 2D nuk ...

Nokia shet Qt tek Digia

Nokia transferon Qt te Digia për një shumë të paditur. Kështu, kjo e fundit do të mbajë të gjitha aktivitetet ...

KDE 4.9 në dispozicion!

KDE 4.9 është versioni i parë i disponueshëm pas integrimit të ekipit të Cilësisë KDE, të cilët shpresojnë të përmirësojnë pamjen ...

Ushahidi, softuer i lirë në kohë krize

Ushahidi ("dëshmia" ose "dëshmitari" në suahilisht) është një platformë interneti që bën të mundur hartëzimin e informacionit jetësor në zonat e katastrofës ...

SpaceFM: PCManFM në steroid

Dje takova SpaceFM, një pirun të PCManFM, menaxherin e skedarëve që vjen në mënyrë të paracaktuar në desktop ...

AdminFest 2012

Për ata që nuk janë të vetëdijshëm, për 13 vjet e premtja e fundit në korrik u bë ...

Në dispozicion OpenSUSE 12.2 RC

Dhe së fundmi fillojnë publikimet e OpenSUSE 12.2! Pasi të keni pritur për shumë vonesa, versioni i Kandidatit të Lirimit është në dispozicion. Disa

Thashethemet rreth Mageia 3

Në momentet kur Mandriva vazhdon të përpiqet të stabilizohet pas problemeve që po zvarrit për vite me radhë, Mageia monopolizon ...

LibreOffice 3.5.5 lëshuar

Ky version i ri përfshin korrigjimin e ndërprerjeve aksidentale në lidhje me hapjen e skedarëve Visio, kur ruani dokumentet me ndjekjen ...

Si ta rregullojmë me lehtësi Grub

Grub Customizer është një mjet i dobishëm që ju lejon të personalizoni të gjitha aspektet e grub. Nëse dëshironi të keni një PC plotësisht ...

Në dispozicion VLC 2.0.2

Releasedshtë lëshuar versioni 2.0.2 i VLC Media Player, lojtari i famshëm multimedial me shumë platforma që lejon praktikisht të luhet ...

OpenSUSE nën mikroskop

Aktualisht e vendosur në vendin e gjashtë në renditjen Distrowatch, OpenSUSE po del si një distro e rëndësishme në ...

Origjina e kernelit Linux

A keni menduar ndonjëherë se si dukej kerneli Linux kur u lëshua për herë të parë? Epo, tani mund të ngopeni ...

GeoGebra, matematika në lëvizje

GeoGebra është një softuer dinamik i gjeometrisë, domethënë ju lejon të bëni konstruksione gjeometrike dhe t'i vini në jetë (lexoni "gjallëroni") për ...

si për të

Si të mundësoni gjumin hibrid

Ndër mundësitë e pezullimit dhe letargjisë, ekziston një e ndërmjetme, e cila konsiston në pezullimin e parë, dhe nëse pas një kohe ...

Mintbox: Linux Mint Mini PC

Linux Mint ka tërhequr prej kohësh vëmendjen në komunitetin Linux, duke siguruar një sistem operativ me sukses dhe popullaritet të jashtëzakonshëm.

Compton: alternativë ndaj xcompmgr

Compton është një pirun i xcompmgr-dana, i cili nga ana tjetër është një pirun i vetë xcompmgr, qëllimi i të cilit është korrigjimi ...

Stellarium: shikimi në qiell

Stellarium është një softuer që i lejon njerëzit të simulojnë një planetar në kompjuterin e tyre, është softuer falas dhe ...

Linux-libre bashkohet me Projektin GNU

Linux-libre bashkohet me Projektin GNU, duke u bërë GNU Linux-libre. Ky version, 3.3-gnu, shënon tranzicionin, megjithëse versione të ardhshëm të qëndrueshëm bazuar në ...

Licencë e re për pajisje falas

Avokati i pronës intelektuale Andrew Katz prezantoi një licencë të re për pajisje të hapura. Licenca për Hardware Solderpad është ...

Firefox 12 i disponueshëm!

Mozilla së fundmi ka prezantuar azhurnimin e ri në shfletuesin e saj, Firefox 12, për Windows, Mac, Linux dhe pajisjet mobile. The ...

Compiz ka vdekur?

Compiz është një aplikacion për përbërjen desktop për Linux. Kjo do të thotë që sjell shumë atraktivitet në desktop ...

Cairo Dock 3 i disponueshëm!

Cairo Dock 3.0 është një lëshues i aplikacioneve të animuara për Linux që funksionon nën GNOME, KDE ose XFCE. Kajro ...

Microsoft bleu Skype!

Ka pasur shumë thashetheme në lidhje me shitjen e Skype në javët e fundit.Më në fund, ishte Microsoft që bleu Skype për 8.500 ...

Trisquel 5.5 i disponueshëm!

Trisquel 5.5 STS «Brigantia» më në fund ka mbërritur! Ky edicion ka zgjatur më shumë sesa pritej por ka merituar ...

MATE 1.2 në dispozicion!

MATE është një menaxher i dritareve dhe zhvillimi i tij është një pirun i Gnome (domethënë, bazohet në ...

Çfarë ndodh me Microsoft?

Masat e çuditshme të ndërmarrjes Redmond janë ushqim për të menduar. Në kohët e fundit, të dhënat pozitive janë njohur ...

Encrypt skedarët tuaj me Tomb

Siguria, sot si gjithmonë, është një aspekt për t'u marrë parasysh, veçanërisht kur epoka e informacionit është ...

WebGL: 3D në Web

WebGl (nga shkurtesa e saj në anglisht, «Biblioteka e Grafikëve të Uebit») lejon të shfaqë grafikë 3D të përshpejtuar nga hardueri në faqet e internetit, ...