GNOME 3.4 i disponueshëm!

Gnome 3.4 është lëshuar dhe vjen i ngarkuar me veçori të reja. Që nga dalja e tyre e fundit e madhe (versioni 3.2) ato janë bërë ...

Lufta për telekomandën

Lufta midis Argjentinës dhe Brazilit për të imponuar softuerin e tyre për Interactive Digital TV, sipas gazetës zyrtare Página / 12.

Android kthehet në kernel 3.3

Nënsisteme dhe veçori të ndryshme të Android tashmë janë bashkuar dhe shumë më tepër do të ndjekin në të ardhmen. Kjo do t'i bëjë gjërat ...

Firefox 11 i disponueshëm!

Firefox 11 më në fund është zyrtarisht i disponueshëm. Versioni i fundit i shfletuesit të Mozilla-s përfshin mjete të reja ...

OpenLibra: biblioteka falas

OpenLibra është një faqe që ka lindur në përgjigje të nevojës së përdoruesve për të gjetur me lehtësi libra ...

Si të krijoni me lehtësi LiveUSB

Migrimi nga një sistem operativ në tjetrin është diçka që mund të jetë e lodhshme për disa, veçanërisht përdoruesit fillestarë. A

Pse përdorim Linux?

Ne u themi njerëzve që ne përdorim Linux sepse është i sigurt. Ose sepse është falas, sepse është i personalizueshëm, sepse është ...

TuxInfo 45 i disponueshëm!

Numër i ri i Tuxinfo, në rrjetin e rrjeteve. Me shumë lajme dhe shumë artikuj për të lexuar. Ky muaj do të ...

Ubuntu dhe Android bashkohen

Në blogun e tij, Mark Shuttleworth bëri një njoftim interesant: prezantimin e Ubuntu për Android në Botën tjetër Mobile ...

VLC 2.0 në dispozicion!

Versioni 2.0 i VLC Media Player është lëshuar, multimedia dhe multiplatform player i njohur për të luajtur praktikisht të gjitha ...

LibreOffice 3.5 në dispozicion!

Fondacioni Document sapo publikoi versionin e ri të qëndrueshëm të LibreOffice, me përmirësime interesante në të gjithë përbërësit e ...

Google Chrome vjen në Android

Pas disa vitesh mungesë nga skena e lëvizshme, Google ka lëshuar një version të shfletuesit të tij të njohur për të ...

10 lentet kryesore për unitet

Lentet e Unitetit janë dritare që synojnë të shfaqin rezultatet e kërkimit për skedarë, aplikacione ose informacione të tjera lehtësisht nga ...

Ndrysho ipin e modemit nga bash

Shumë herë kur duam të shkarkojmë skedarë nga serverat që kanë një kufizim të shkarkimit nga IP, duhet të ndryshojmë IP ...

PCLinuxOS KDE 2012.02 në dispozicion!

PCLinuxOS, është një shpërndarje shumë interesante, për qëndrueshmërinë e saj, për të qenë një lëshim kodrina, për të pasur një numër të madh paketash ...

Pardus: distro e rrezikuar

Vetëm një vit pas fillimit të tij, Pardus 2011 është ndërprerë, kjo nënkupton që nuk do të ketë më azhurnime ...

KDE 4.8 në dispozicion!

Zhvilluesit e KDE kanë njoftuar disponueshmërinë e versionit përfundimtar të KDE 4.8, një botim i ri i këtij ...

Ubuntu TV: Linux për TV

Kompania Canonical ka prezantuar Ubuntu TV, një sistem Linux i krijuar për televizion. Ky është versioni Ubuntu ...

HP vendos të lëshojë WebOS

Në muajt e fundit u tha se kompania mund të kishte vendosur të ndalonte punën në sistemin e saj operativ celular, ...

Kanella: guaska e re Linux Mint

Siç është botuar në Web Upd8, Kanella është një pirun i Gnome Shell i filluar nga Clement Lefebvre, udhëheqësi i projektit Linux ...

LightScribe në Linux

LightScribe (në spanjisht «Escritura por Luz (lazer)) është një teknologji e zhvilluar nga HP dhe LiteOn e krijuar për të etiketuar pjesën e përparme ...

Disa lente për Ubuntu Dash

Ashtu si GNOME Shell, ajo tregon potencialin e saj me shtesat e ndryshme të palëve të treta që mund të instalojmë për të përfituar dhe ...

MyPaint 1.0.0 sheh dritën

Aplikacioni popullor i pikturës dixhitale MyPaint ka arritur në versionin 1.0.0 dhe përfshin shumë veçori të reja, të tilla si: një menu ...

Popullariteti i Ubuntu bie

Siç e kemi parashikuar disa ditë më parë, duket se në botën Linux diçka po ndryshon, dhe ai ndryshim çon ...

OpenSUSE 12.1 në dispozicion

Zhvilluesit prapa projektit openSUSE njoftuan se versioni 12.1 i sistemit operativ të bazuar në Linux është tani në dispozicion,

Fedora 16 në dispozicion

Disa ditë më parë u lansua versioni i ri i kësaj shpërndarje të shkëlqyeshme bazuar në Red Hat, Fedora 16, i cili në ...

Debati: Arch Linux vs Debian

Këtë herë do të përballemi me dy distro të mëdha në botën GNU / Linux: Arch Linux dhe Debian. Ne do të shohim disa nga pro dhe ...

Linux: "Game Over"

Mike Gualtieri, pjesë e grupit kërkimor Forrester, kohët e fundit deklaroi se plani i Linux për të pushtuar the

Liçensimi i Koncept Hartës

Në Le të Përdorim Linux, ne jemi gjithmonë të shqetësuar me shpërndarjen dhe, mbi të gjitha, duke hedhur dritë mbi çështjen e licencave.

PyRenamer, riemëruesi i skedarit

Ndonjëherë për të mbledhur video, imazhe të një ngjarje të caktuar, etj. duhet të riemërtojmë një numër të madh skedarësh. Kjo

Rishikimi i BackTrack 5 - Video

BackTrack është një shpërndarje GNU / Linux në formatin LiveCD konceptuar dhe krijuar për auditimin e sigurisë dhe që lidhet me ...

Diaspora hap dyert e saj

Pas një pritje të gjatë, Diaspora hap dyert për regjistrim. Diaspora është një projekt me burim të hapur të filluar nga 4 studentë amerikanë, whose

Tuquito 5 në dispozicion

Versioni i ri i Tuquito është tani i disponueshëm, një shpërndarje GNU / Linux bazuar në Ubuntu dhe me origjinë Argjentinase, që synon ...

Pse Google bleu Motorola

Google ka njoftuar përmes blogut të saj zyrtar blerjen e sektorit Motorola Mobility për 12.500 milion ...

Si të pastroni memorien e Linux

Kompjuteri juaj nuk ka shumë memorje të disponueshme? Sapo të filloni të hapni shumë programe, a fillon të funksionojë normalisht? Mirë,…

SSLStrip: spiunim në trafikun SSL

Moxie Marlinspike prezantoi në Black Hat 2009 një mjet të zgjuar të quajtur SSLStrip, që synon t'i bëjë përdoruesit të besojnë se ...