Manuel Castells shkruan për SGAE

Sociologu Manuel Castells merr fjalën në gazetën La Vanguardia: «Ne duhet të ndërtojmë një regjim të pronësisë intelektuale ...

Shfaqjet më të gjalla të Linux-it

A mendonit se i njihnit të gjitha shpërndarjet Linux? A keni një motër apo një djalë adoleshent që dëshironi ta tërhiqni në botën e nëndheshme ...

Imazhet e Ubuntu ISO do të jenë hibride

WTF? Hibridet? Gjysmë makine njerëzore dhe gjysmë? Jo. Kjo do të thotë që tani nuk do të jetë e nevojshme të përdoret një mjet i veçantë për të ...

GRUB 2

Si ta rimarrni lehtë GRUB

Riparimi i Boot është një ndërfaqe grafike për të korrigjuar problemet me Grub, të cilat mund të na parandalojnë nga ...

Rrjetet sociale falas

Nëse flasim për rrjete sociale, flasim për privatësi dhe neutralitet. Nga njëra anë, askush nuk garanton që të dhënat tuaja do të mbesin ...

Pikturë dixhitale me softuer të lirë

David Revoy, ilustrues dhe drejtor artistik prapa Sintel të shkurtër, na jep një demonstrim të pikturës dixhitale duke përdorur MyPaint, piktor Gimp ...

Lëshohet KDE 4.6.4 RC!

Tani është në dispozicion azhurnimi i katërt mujor i serisë 4.6.x i cili, si zakonisht për këtë lloj ...

Kamoso 2 në dispozicion: Djathi KDE

Kohët e fundit, Kamoso 2.0 "Velázquez" është lansuar, një aplikacion që ju lejon të merrni fotografi dhe të regjistroni video me kamerën tuaj ...

LibreOffice 3.4 lëshuar!

Ky është tashmë versioni i dytë i LibreOffice që nga krijimi i tij, si rezultat i blerjes së Sun nga ...

Trisquel 4.5.1 i disponueshëm!

Pas më shumë se dhjetë mijë shkarkimesh të drejtpërdrejta që nga lëshimi i versionit 4.5 dy muaj më parë, ka dalë ...

Si të konfiguroni lehtë Unitetin

Besimi është një mjet shumë praktik dhe i lehtë për t’u përdorur me të cilin mund të konfiguroni të gjitha opsionet e Unitetit ...

Internet në disa duar

Dy ofrues globalë të Internetit njoftuan bashkimin e tyre disa ditë më parë për tre miliardë dollarë. 70 për ...

Firefox 5 beta i disponueshëm!

Duke konfirmuar procesin e ri të zhvillimit për versionet e reja të shfletuesit të saj anije, Mozilla ka lëshuar beta e parë të ...

CrunchBang Linux, minimalizmi i Openbox

CrunchBang Linux [#!] Ashtë një shpërndarje e bazuar në Debian që ofron një ndërthurje të "shpejtësisë, stilit dhe substancës" në një desktop me ...

Tint2, një panel shumë i shkathët

Tint2 është një panel / taskbar për Linux. Zhvilluesit e saj e përshkruajnë atë si të thjeshtë, të lehtë, dhe se nuk hyn në tuaj ...

Letër-muri me shkurtore për Unitetin

A po filloni ta përdorni Unitetin dhe tashmë doni ta trajtoni përmendsh? Epo, një mënyrë e mirë për ta bërë është duke përdorur këtë ...

Përdorimi i CloudApp në Linux

CloudApp është një aplikacion që përqendrohet në shkëmbimin e skedarëve në mënyrën më të thjeshtë dhe elegante të mundshme, ...

Softuer falas anti-katastrofë

Një komunitet virtual i programuesve të solidaritetit takohet në qytete të ndryshme të botës dhe krijon mjete virtuale për të luftuar katastrofat ...

Skype 2.2 beta në dispozicion!

Edhe pse ky version 2.2 Beta nuk është azhurnimi "i madh" që shumë prisnin, ai është ende i mirëpritur, veçanërisht me ...

Disa hile për të shpejtuar KDE

Epo, ata prej nesh që përdorin KDE e dinë se nuk është i përshtatshëm për asnjë makinë. Ndërsa është e vërtetë që ata kanë bërë ...

OS elementar në dispozicion!

Projekti Fillor na mrekulloi të gjithëve pak më parë duke krijuar një temë desktopi GNOME absolutisht të mahnitshme ...

Trisquel 4.5 i disponueshëm!

Ata që janë përgjegjës për Trisquel kanë njoftuar lëshimin e versionit 4.5, me emrin e koduar Slaine. Versioni i ri

Testimi i sistemit operativ Google Chrome

Të etur për të provuar sistemin operativ Google Chrome? Epo tani është e mundur të provosh ndërtimet e natës në Virtualbox, VMWare dhe madje edhe në pajisjen tënde ...

Hotot për Chrome

Deri më tani me siguri keni dëgjuar tashmë për Hotot, një klient i Twitter që që nga fillimi u dallua nga të tjerët ...

Hurd: bërthama që nuk ishte

Hurd është bërthama origjinale e sistemit operativ GNU nga projekti me të njëjtin emër themeluar nga Richard Stallman. Zhvillimi

Tellico, super organizatori

Ne të gjithë mbledhim diçka, qofshin muzikë, libra, komike, seri, patate të skuqura, copa tela, etj ... problemi vjen kur bëhet fjalë për të dëshiruar ...

Logo të reja për Chrome & Chromium

Këtë herë është radha jonë të kujdesemi për diçka jashtëzakonisht të rëndësishme për ata që punojnë në projekte Chrome & Chromium ...

KDE 4.6.1 në dispozicion!

Pa një lajm të madh, arrin azhurnimi i parë i KDE 4.6. Në parim konsiston në përmirësimin e stabilizimit të Plazmës dhe aplikacioneve, korrigjimin e të gjitha ...

Tema e ambientit për Windows XP

Nëse jeni një nga ata që janë "bllokuar" dhe nuk mund të ndalojnë së përdoruri Windows XP për ndonjë arsye, mos humbni ...

Përzierje 3 në dispozicion

Versioni i fundit i Comfusion, një shpërndarje e bazuar në Ubuntu + Debian +, është tani në dispozicion për shkarkim.

A është Debian pa lidhje sot?

Lidhur me sondazhin tonë të fundit të muajit në të cilin është shpërndarja më e mirë e Linux, në bloget që flasin ...

Anketa e muajit

Ne publikuam rezultatet e sondazhit të muajit të kaluar: cili është shpërndarja më e mirë? Dhe ne hapim pyetjen e re të ...

Revista TuxInfo Nr. 34

Edicioni i fundit i Revistës TuxInfo është tani në dispozicion. Në këtë Nro.:1.- Hartifikimi UV në Blender 3D2.- The ...

Lëshohet Shtypja Debian 6!

Pas 24 muajsh zhvillimi të vazhdueshëm, versioni i fundit i qëndrueshëm i Debian: Shtrydhja është tani në dispozicion. Debian 6.0 është ...

Në dispozicion XFCE 4.8!

XFCE 4.8 është në dispozicion nga 17 janari dhe paketat e para për instalim tashmë po shfaqen ...

Bangarang 2.0 në dispozicion!

Versioni përfundimtar Bangarang 2.0 është tani në dispozicion pas një viti zhvillimi dhe vjen me shumë veçori të reja. Bangarang ("fjala ...

Në dispozicion KDE SC 4.6!

Tifozët e KDE: gëzohuni! Versioni i fundit i këtij mjedisi të mrekullueshëm për desktop është tani në dispozicion. Përveç ...

Si të bëni një pendrive multiboot

MultiSystem është një mjet i vogël, por i fuqishëm që do t'ju lejojë të krijoni pendri multiboot, domethënë, do të jeni në gjendje të filloni disa ...

Tema e ambientit për KDE

Nëse keni kaluar në KDE dhe keni humbur "pamjen" e Ubuntu (më konkretisht, tema e ambientit), mos u dëshpëroni: tani ...

Makete mahnitëse të LibreOffice

Sot LibreOffice dhe OpenOffice nuk ndryshojnë shumë, por ka shumë prej nesh që presin të shohin ndryshime të mëdha ndërsa vrapojmë ...

Defektet e Wikileaks

Kam hasur në këtë artikull interesant të shkruar nga Patxi Igandekoa në blogun e saj. Ajo që më pëlqeu tek ai është se ...

Pajisjet USB nuk më njohin

Si të riparoni një shkop USB

Në përgjithësi, problemi kryesor me kujtesat USB është që tabela e ndarjes mund të dëmtohet ose mund të dëmtohet ...

Linux epidemik

João Teixeira, një nga lexuesit tanë, na solli informacion në lidhje me këtë distro interesante në të cilën ai bashkëpunon në mënyrë aktive. Ajo është rreth…

Firefox 4 beta 8 i disponueshëm!

Përmirësim mbresëlënës midis kësaj beta dhe asaj të mëparshme. Një sasi e konsiderueshme e të metave janë korrigjuar (1415, për tu ...

Ana e fshehur e Chrome / Chromium

A mendonit se dinit gjithçka për Chrome / Chromium? Ha! Këtu është një listë e funksioneve të saj të fshehura, jo të arritshme përmes ...

Opera 11 beta e disponueshme

Beta e re e Opera 11 përfshin disa veçori të reja, përmirësime të panumërta dhe, siç jemi mësuar, ...

Ditën kur Microsoft bleu Novell

Attachmate Corporation bleu Novell falë një financimi të bukur të dhënë nga Microsoft që, si shpërblim, do të vazhdojë ...

Firefox 4 vjen me gjithçka!

Zhvillimi i Firefox 4 ka përparuar me hapa të mëdhenj: gjithçka që kërkuam në atë kohë dhe çfarë bëri ...

Si të nisni një imazh ISO nga GRUB2

Linux ka një avantazh shumë të rëndësishëm mbi Windows në një aspekt themelor: mund ta provoni dhe të shihni nëse funksionon si duhet ...