Truket e dobishme për Firefox

Firefox është një shfletues i shkëlqyeshëm në internet. Sidoqoftë, shumë njerëz nuk dinë ta shfrytëzojnë sa më shumë. Para se të ankoheni dhe ...

Ubuntu Tweak 0.54 i disponueshëm

Versioni i fundit i këtij "jetëshpëtuesi" të vërtetë sapo ka dalë në treg. Ndër disa gjëra të reja që përfshin, disa dallohen ...

Nautilus Elementary 2.3 në dispozicion

Sapo është lëshuar versioni i ri i "përmirësuar" i Nautilus, i njohur si Nautilus Elementary, i pajtueshëm me Gnome 2.3. Nautilus-Elementary 2.30 ka ...

Bioteknologji me burim të hapur

Artikull shumë interesant që gjeta këtë mëngjes duke lexuar Rebelimin. Isshtë përkthimi i një artikulli botuar fillimisht në anglisht në ...

OpenStreetMap: Google Maps falas

OpenStreetMap ju ofron dhe ju lejon të krijoni të dhëna gjeografike si harta rrugësh, etj. lirisht në mënyrë që çdokush të mund të ketë qasje ...

Si të shndërroni PDF në DJVU

DjVu (shqiptohet deja-vu) është një format skedari kompjuterik i krijuar kryesisht për të ruajtur imazhe të skanuara. Karakterizohet nga përfshirja e teknologjive të përparuara ...

GStyle, menaxher i ri i temave për Gnome

Gstyle është një menaxher i ri temash / temash për Gnome që ju lejon të shkarkoni dhe instaloni automatikisht sfondet e desktopit (sfondet), temat për XSpash ose GTK, ...

Audacious 2.3 është jashtë

Muzikant i shkëlqyeshëm Audacious është një pirun i Beep Media Player (BMP), i cili në vetvete është një

Bota e rrezikshme e PDF

Në këtë postim të shkëlqyeshëm që doli sot në Segu-Info, një nga dobësitë e fundit dhe më të rrezikshme të ...

Konfiguroni verën me vreshtin

Një tjetër kontribut interesant nga Mukenio në të cilin tregohet Vineyard: një aplikacion i ri që ju lejon të konfiguroni verën me ...

Shpërndarjet Linux për fëmijë

Nuk ka mënyrë më të mirë për të promovuar Linux dhe për të shkatërruar disa nga mitet e tij (të tilla si kompleksiteti i tij ekstrem, etj.) ...

Gimp 2.8: çfarë tjetër ...

Versioni i ri i këtij procesori fantastik të imazhit është ende në zhvillim të plotë, pasi kryesorja e tij ka komentuar ...

Nautilus plotësisht

Analizë e shkëlqyeshme e kryer në blogun e mikut Ubuntu në thellësi, gjë që ia vlen të ndahet. Nautilus është, për më mirë ose ...

GNOME Split, ndarës skedarësh

GNOME Split është një mjet që na lejon të ndajmë skedarët dhe më pas të jemi në gjendje t'i ribashkojmë ato në një. Disa

Drapri, sëpata e GNU / Linux

Nëse jeni nga ata që zakonisht shkarkojnë programe të mëdha, filma, etj., Duhet ta njihni programin e famshëm «Hacha», i cili është mësuar të ...

Openshot 1.1 i lëshuar

Eshte ketu. Rishikimi i ri i Openshot, ndoshta tashmë nga shumë konsiderohet shpëtimi i tij në drejtim të redaktimit ...

Nvidia: drejtuesit problematikë

Nvidia ka vendosur të heqë drejtuesit e saj të rinj nga serverat e saj, GeForce 196.75 pasi shumë përdorues po raportojnë ...

Si të hapni skedarët .RAR në Ubuntu

RAR është një format i pronarit të kompresimit, që i përket kompanisë RarLabs. Ashtu si WinRAR i mirënjohur në Windows, ekziston edhe kjo ...

5 nivelet e përdoruesve të Linux

Miqtë e Linuxadictos vendosën 5 nivele të përdoruesve të Linux, në varësi të përvojës dhe angazhimit të tyre në sistem nga ...

Ailurus 10.2 në dispozicion

Versioni 10.2 i Ailurus është tani në dispozicion. Ailurus është një aplikacion qëllimi i të cilit është të bëjë Linux më shumë ...

Dyqan muzikor Ubuntu One

Versioni tjetër i shpërndarjes Canonical do të përfshijë opsionin për të blerë këngë në formatin .mp3 (320kbps).

Nga vijnë fitimet e Microsoft?

Në Montevideo Valley, një përfaqësues i Microsoft mbajti një bisedë rreth disa prej produkteve të kompanisë dhe përmendi ...

IPv4 po mbaron

Përtej diskutimeve për zbatimin më të shpejtë ose të ngadaltë të protokollit të ri IPv6 (jo aq i ri më), një

Dokumentet PDF janë të pasigurta

Në një betejë të vazhdueshme për të mbajtur kompjuterët tanë të pastër dhe të sigurt, kërcënimet dhe dobësitë shumëfishohen në një ...

VERI 1.1.38

Version i ri i Wine madhështore, një program që na lejon të ekzekutojmë aplikacione ose lojëra të Windows në Linux. Në këtë…

VirtualBox 3.1.4

VirtualBox, programi i shkëlqyeshëm i virtualizimit që është falas dhe multiplatform, është azhurnuar në versionin 3..1.4 me këtë ...

Qendra Mediatike Moovida

Moovida (e njohur më parë si Elisa) Media Center është një projekt që synon krijimin e një Qendre Mediatike multiplatforme. Moovida është shumë ...

Skanim i thjeshtë 0.9.0

Me disa rregullime të defekteve në kod, versioni i thjeshtë i skanimit 0.9.0 është tani i disponueshëm për testim. Skanimi i thjeshtë është ...

GIMP: Udhëzime për tu bërë ekspert

Nëse jeni të interesuar për redaktimin e fotove dhe manipulimin e imazhit, ndoshta keni dëgjuar për Programin e Manipulimit të Imazhit GNU, GIMP.