Tmux: Fillimi me multiplekserin terminal (Pjesa e Parë)

Ne vazhdojmë me fanatizmat:

Nëse jeni përdorur në një mënyrë të caktuar për të bërë përdorimin e gjerë të konzollave (unë e përfshij edhe veten time) do të keni hasur në opsionin më të mirë kur ndërmerrni detyra të caktuara pa hedhur shumë konsola në desktop është të përdorni një multiplekser që nuk është asgjë më shumë sesa një njësi ekonomike që lejon krijimin e një grumbulli konsolësh të arritshëm nga i njëjti terminal. Në rastet më të mira kemi mjete të tilla si Ekrani i gnuskës  e cila është padyshim opsioni më i njohur dhe me jetëgjatësi. E vërteta është se në botën e softuerit të lirë nëse mund të gjejmë diçka, ato janë mundësi për t'u përdorur. Ne fjalë për fjalë kemi një gamë pothuajse të pafund:

Këtë herë dua t'ju tregoj pak për Tmux

Nëse si unë keni Hark thjesht bëj një pacman -S tmux për ta instaluar atë Përdoruesit e distrocave të tjera i kanë ato në të njëjtën mënyrë në repot zyrtare.

Pasi të instalohemi, ne fillojmë të shtypim tmux në tercmale:

startmux

Në shikim të parë është vetëm një terminal që pret komandat të ekzekutohen dhe sigurisht që po. Gjëja e parë për të kandiduar për këtë tutorial do të jetë disa terminale në një dritare të vetme, për të cilën ne shtypim kombinimin e tasteve:

Kontroll + b Kontroll +%

duke mbetur si më poshtë:

përçaj

Siç do ta shohim, hapësira e punës është e ndarë në dy të parat, por ne mund ta përsërisim procesin sa herë që është e nevojshme për të arritur sa më shumë terminale që të duam. Logjikisht, mbase me kaq shumë hapësira pune, sigurisht që duhet të rendisim rregullimin e atyre terminaleve në një mënyrë të caktuar. Për të cilën ne shtypim:

SHENIM: në përpjekjen e parë të këtij kombinimi çelësash, terminalet do të rregullohen për të pasur një madhësi të barabartë në dimensione, kështu që ju nuk do të shihni një ndryshim në pozicion në vetvete, por një rregullim të tyre.

Kontroll + b Çelësi i hapësirës

ndryshimi i pozicionit

Tani na paraqitet rasti i dëshirës për të shkuar nga një terminal në tjetrin, për të cilin përdorim logjikën e drejtimit të tastave lart e poshtë tastierës. Në këtë rast, meqenëse kemi dy terminale njëri mbi tjetrin, shtypim:

Kontroll + b Çelësi poshtë (duke supozuar që treguesi është në terminalin sipër)

Kontrolli + b Çelësi lart (duke supozuar se treguesi është në terminalin e poshtëm)

 Në rast se do të kishim më shumë terminale, për shembull një në terminalin e sipërm dhe pasi të ishim vendosur në terminalin e parë më poshtë, ne do të përdornim logjikën e drejtimit të çelësave të tastierës që është:

Kontrolli + b Çelësi i djathtë

drejtësi deccionale

Tani, siç e përmenda në përshkrimin e hyrjes, Tmux fjalë për fjalë krijon një sërë sesionesh në të njëjtin terminal. Komanda për këtë është:

Kontrolli + b c

ekran i ri

Nga ky moment ne do të kemi krijuar një sesion të ri (pjesë e pirgut që po komentoja) dhe që mund ta kontrollojmë duke parë pjesën e treguar të imazhit (). Do të shohim një yll të ndryshuar në terminal ku e gjejmë saktësisht këtë si udhëzues. Nëse duam të kthehemi atje ku kemi filluar, shtypim:
 
Kontroll + b p (Për t'u kthyer në terminalin e mëparshëm) 
Kontroll + bn (Për të shkuar në terminalin tjetër)
 
Do të shohim yllin të ndryshojë përsëri vendet. Çdo dritare është e pavarur kështu që ju mund të ndani dhe modifikoni sipas dëshirës.
Nëse duam të mbyllim një nga dritaret e sesionit do të duhet të shtypim:
 
                                                                                                                                                                 Kontroll + b &
 
kufiri
 
Në pjesën e treguar me të verdhë do të shohim një dialog të konfirmimit të mbylljes ku duhet të vendosim Y (për ta mbyllur) ose N (për të anuluar porosinë)  Y / N . duke qëndruar në terminalin ngjitur pasi t’i jeni përgjigjur pyetjes pozitivisht.
 
Pyetja do të ishte sa e dobishme mund ta jap këtë mjet? Përgjigjet janë të shumta, por ajo që më vjen më shpejt në mendje është: të kesh disa konzola për menaxhimin e llogarive ssh, analizën e rrjetit, ekzekutimin e komandave në një mënyrë të përgjithshme dhe monitorët e sistemit pa lënë një terminal rrit produktivitetin e një personi i cili duhet të merren me shumë terminale. 
 
Në pjesën e dytë të këtij tutoriali hyrës do të shpjegoj pak më shumë rreth konfigurimit të brendshëm të Tmux dhe veçorive të tjera, megjithëse manuali i ofruar nga zhvilluesit është gjithmonë i disponueshëm.  "Njeriu tmux" 

Unë ju lë një kapje shtesë:

gati iii

Brohoritje-….


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

35 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   shejtani AG dijo

  Përshëndetje, post i shkëlqyeshëm. Sqarimi dhe informimi se është në depot e Debian Wheezy (7). Mjafton atëherë, me një instalim apt-get tmux

  Përshëndetje.

  1.    freebsddick dijo

   Isshtë mirë që ju ka sjellë dobi. Brohoritje !!

  2.    eliotime3000 dijo

   Unë tashmë e kam instaluar, dhe funksionon shumë mirë për mua.

 2.   Ezekiel dijo

  Mbi të gjitha, tmux është shumë i dobishëm kur lidheni në distancë përmes ssh. Hyrje e shkëlqyeshme!

  1.    freebsddick dijo

   Pa dyshim .. Sinqerisht është përdorimi i parë që të vjen në mendje !! por sigurisht që mundësitë janë shumë të gjëra !! .. Përshëndetje

 3.   Jesus Ballesteros dijo

  Faleminderit shumë për këtë postim, isha duke kërkuar diçka të tillë për KDE, më parë kam përdorur emulatorin e terminatorit por nuk ka asnjë alternativë qt që bën të njëjtën gjë, kjo më ndihmoi shumë.

  Përshëndetje

  1.    freebsddick dijo

   Epo, sep .. është një mjet mjaft i fundit .. i cili më tërheq vëmendjen për shkak të thjeshtësisë së përdorimit. mbase nëse i hidhni një sy dokumentit zyrtar mund të arrini shumë gjëra interesante. Brohoritje

  2.    pandev92 dijo

   Unë nuk e kuptoj, nuk punon konsole për ju? oO

 4.   pyetje dijo

  I freskët Por unë kam një pyetje: çfarë ndryshimi ka në përdorimin e një emuluesi terminal (si gnome, për shembull) që ju lejon të hapni disa skeda në të njëjtin aplikacion?. Më duket më e lehtë të përdor atë që përmend, dhe shumica e terminaleve të mjedisit desktop që di se e kanë atë mundësi ...

  1.    freebsddick dijo

   Objekti është një fakt disi subjektiv. Kur një përdorues duhet të përdorë mjete si urxvt, ata kërkojnë thjeshtësi, nuk kërkojnë që të jetë i bukur (megjithëse mund të jetë me ndonjë konfigurim tjetër shtesë).

   Në rastin e rxvt, ju keni mundësinë të keni skeda të identifikuara siç duhet me shkronjat që preferoni me ngjyrat që dëshironi. Unë mendoj se pika themelore e kësaj është në thelb konsumi i burimeve. terminali i gnome dhe të tjerët vijnë me ambiente desktop përgjithësisht kështu që ata përdorin shumë më tepër ram që mund të jenë të parëndësishëm në një kompjuter relativisht të ri, por në një kompjuter të vjetër çdo kursim pa hequr funksionalitetin është diçka për t'u marrë parasysh

 5.   pandev92 dijo

  MHH duket interesante

  1.    freebsddick dijo

   Njerëzit që kanë tendencë të kenë terminale të shpërndara në tryezën e tyre dhe të cilët gjithashtu kanë pak hapësirë ​​për ta përdorur i duan këto lloj mjetesh .. !! Gjithashtu nëse përdorni një mjedis si i3 i cili është një menaxher i tipit ujëvarë mund të përfitoni shumë nga ai sepse kursen shumë hapësirë ​​në desktop.

 6.   Saito dijo

  E vërteta shumë interesante dhe e kam përdorur atë dy herë, por duke parë performancën, peshën (varësitë e programit) dhe lehtësinë, gjithmonë përfundoj të kthehem te «terminator», i cili është një terminal me multiplekser të përfshirë dhe skeda, dhe kjo bën njëjtë për mua, unë madje mund të kursej profile dhe gjithçka, mund të hap lidhje pa nevojën e një shtese si urxvt, duhet ta provoni

  Kjo nuk do të thotë që Urxvt është i bukur, por për rehati dhe lehtësi Terminator.

  Vini re nëse dikush dëshiron konfigurimin e Terminator, mos hezitoni të më pyesni

  1.    freebsddick dijo

   Në tmux ka edhe ato karakteristika. Nëse është për shkak të numrit të programeve, unë mund të sigurohem që vetëm të shkarkoni Tmux nuk keni nevojë për asgjë tjetër! Aktualisht kam disa makina pa një mjedis grafik duke përfshirë drejtimin e disa shërbimeve paralelisht. Konsumi i burimeve është me të vërtetë i rëndësishëm për mua pasi që kompjuterat në të cilët përdor tmux janë më të vjetër se 10 vjet. Lidhur me emulatorin e terminalit në veçanti, unë zakonisht përdor zsh si konsolën e paracaktuar + urxvt. Çështja është që Tmux mund të kursejë sesionet e asaj që keni bërë pa ndonjë problem në mënyrë që t'i rifillojë ato në çdo kohë që dëshironi. Po në lidhje me skedat duhet të dini se thjesht duke aktivizuar skedat në uxrvt ju do ta keni atë funksion .. Sigurisht që duhet të merrni parasysh se nuk është se unë do të shpjegoj gjithçka menjëherë do të ishte shumë e gjatë për një post hyrëse.pjesë.

   Nëse dëshironi të kontrolloni se çfarë ju them, thjesht duhet të shkoni në dokumentin zyrtar, ju siguroj se do të gjeni të gjitha ato karakteristika që zakonisht përdorni me mjetet që unë komentoj. Brohoritje

  2.    eliotime3000 dijo

   Unë tashmë e kam instaluar atë. Tani, unë jam duke ndjekur tutorialin. Faleminderit për paralajmërimin, sepse nuk kam pse ta instaloj më domosdoshmërisht.

 7.   Ghermain dijo

  Diçka tjetër për të provuar dhe mësuar; kontributi vlerësohet, megjithëse tani për tani me Konsole në KDE jam duke bërë mirë.

 8.   eliotime3000 dijo

  Mjet i mirë, megjithëse është i vlefshëm edhe përdorimi i RatPoison herë pas here për të punuar.

  Deri më tani mjeti më i KISS dhe më i lehtë për tu përdorur.

 9.   @Jlcmux dijo

  Pershendetje Ju mund të redaktoni tmux në mënyrë që tastiera të ketë ngjyra. dhe e gjithë kjo që ne i redaktojmë pothuajse të gjitha në .bashrc?

 10.   Saito dijo

  Nëse ajo që më thoni është e vërtetë, vetëm siç thashë për lehtësi dhe rehati, Terminator është më i mirë, një shembull:

  Si e ndani terminalin në 2 pjesë horizontale
  Kontrolloni + b dhe pastaj tastin Space

  Si kaloni në terminalet e bashkangjitura:
  Kontrolloni + deri atëherë Shigjeta e Drejtimit

  Si mund ta ndaj terminalin në 2 pjesë horizontale:
  Kontrolli + Shigjeta poshtë

  Si një kalim midis terminaleve të bashkangjitur:
  Shigjeta Alt + Drejtimi

  Një hap më shumë që duhet të bëhet me tmux është që dy herë që e kam testuar mirë, unë përfundoj të kthehem te terminator për atë lehtësi, përveç faktit që konfigurimi nuk është aq i gjatë sa në rastin e Urxvt + Tmux

  Dhe siç thashë sigurisht që ai konfigurim është i bukur, vetëm sikur ta konfiguroja në të njëjtën mënyrë që më ndodhi menjëherë terminatori, gjë që nuk mund ta bëja (ndoshta për shkak të përtacisë për ta konfiguruar, ose sepse ndoshta e bëra gabim )

  Shpjegim i mire ne postim !!!!

  PS: Më pëlqen desktopi juaj është fluxbox apo jo ???

  1.    freebsddick dijo

   Epo imagjinoj që tashmë është çështje shije .. për shembull po kërkoj thjeshtësi dhe vërtet e shoh përdorimin e këtyre dy elementeve jashtëzakonisht të thjeshtë, do të më duhej të bëja një postim për të përshkruar arsyet. Ndoshta kam pak më pak tendencë për të përdorur miun.
   Nëse është fluxbox i konfiguruar me pak elemente ..

   të fala

 11.   tmux dijo

  për lehtësi dhe lehtësi që keni tmux, harta kryesore mund t'i caktohet asaj që këndoni.

  Ju gjithashtu mund të krijoni një fole dhe të ndani sesione, dhe nëse doni diçka që para-konfiguron mjedisin ose vendos leje për fole, ju keni skripta si tmuxinator për të menaxhuar projekte dhe wemux për të ndarë sesione. Dhe në këtë aspekt, terminatori mbetet i shkurtër, përveç se konsumon më shumë burime sesa tmux.

  1.    Saito dijo

   Siç thashë, terminatori është më i lehtë dhe më i rehatshëm për shkak të mënyrës sesi konfiguroni shkurtesat e tastierës, nuk kam arritur ta konfiguroj që të ndahet direkt me (Control + Arrow) por gjithmonë që e kam përdorur është (Control + z + Shigjeta), kjo është mënyra se si mund të konfiguroj të paktën siç e shoh, më duket si një hap më shumë, por siç tha "freebsddick" është më shumë çështje shijeje, unë nuk jam duke shkuar në një luftë krahasimi midis tmux dhe terminator, që siç thotë terminatori "msx" është një terminal grafik, natyrisht që vjen me një multiplekser të përfshirë, ndryshe nga tmux që mund ta përdorni nën një tty

 12.   MSX dijo

  Për të gjithë ata që krahasojnë tmux me pjesën tjetër të terminaleve grafikë:

  TMUX NUK ASHT terminal, është një shumëfishues i terminaleve TTY / VTY

  Dallimi kryesor është se edhe pse Terminator, Konsole dhe miqtë mund të ndajnë ekranet e tyre kryesore në shumë të tjerë, ata gjithmonë e bëjnë këtë në SHTYPIN GRAPHIK.

  tmux dhe Ekrani i GNU-së në vend të kësaj imitojnë vetvetiu një terminal teksti që lejon TUNDOUBLE enën kryesore si aplikim të planit të parë dhe vazhdojnë të ekzekutojnë në sfond.

  tmux është veçanërisht i dobishëm kur kemi qasje në distancë përmes SSH dhe kur kemi nevojë për besueshmëri 100% kur ekzekutojmë detyra të caktuara jo-grafike në mjedise grafike që nuk janë 100% të besueshme.

  Supozoni se po bëjmë një kopje rezervë, scp ose duke ekzekutuar një skenar që do të duhen orë të tëra për të përfunduar dhe nuk mund të rrezikojmë ndërprerjen: tmux vjen në ndihmë.
  Në vend që të ekzekutojmë skriptin, rezervimin ose scp-në e përmendur drejtpërdrejt nga një terminal grafik ose të na duhet të futemi në një tty në modalitetin e tekstit, ne mund të kërkojmë tmux, të fillojmë detyrën e caktuar dhe të zhbllokojmë terminalin e shumëfishuar në rast se nuk kemi nevojë të shohim reagimet nga komanda jonë.
  Nëse për ndonjë arsye seanca jonë X rrëzohet në heshtje, ne fillojmë një sesion të ri ose shkojmë në një tty, ne ankorojmë seancën aktuale tmux dhe vazhdojmë nga aty ku jemi.

  Ose nëse, për shembull, ne kemi nevojë për të ekzekutuar një detyrë që do të kërkojë pak kohë dhe ne duhet të largohemi nga makineria, ne gjithmonë mund të kemi qasje në seancën e tmux drejtimin përmes SSH dhe të vazhdojmë të punojmë nga atje.

  tmux është fantastik edhe pse me modifikimet e fundit që i bënë Konsole e gjej veten duke e përdorur atë gjithnjë e më pak dhe vetëm për disa detyra shumë specifike si ato që përmend më lart.

  http://i.imgur.com/L4JJI8m.png
  http://i.imgur.com/rfWjAMs.png
  http://i.imgur.com/oy5uqSN.jpg
  http://i.imgur.com/AN8guja.png
  http://i.imgur.com/og6NQBE.png
  http://i.imgur.com/JTH4SHc.jpg
  http://i.imgur.com/LaO9IUp.png
  http://i.imgur.com/fQoaKSk.png

 13.   thjesht-një-përdorues tjetër i DL-së dijo

  Të dhëna të shkëlqyera, vetëm ditën tjetër më duhej diçka e tillë.

  1.    freebsddick dijo

   Goodshtë mirë që të shërben ty .. për sa kohë që kam pak kohë do të botoj pjesën e dytë

 14.   David Solorzano dijo

  Një nga terminalet që unë rekomandoj pasi ka atë karakteristikë të të qenit multiplekser është terminatori, unë e rekomandoj atë
  Për ta instaluar atë thjeshtë me aftësi të instaluar terminator

 15.   Dragnell dijo

  Sa keq, në fillore nuk funksionon, Përshëndetje

  1.    MSX dijo

   QUE !?
   Në të vetmin OS elementar që kam instaluar (Beta 2 në ditë) është një nga mjetet e para që kam instaluar.

   tmux punon edhe në dolli, dhe nëse jo shikoni në projektin NetBSD.

 16.   Algave dijo

  Shumë i mirë Tmux shumë i ngjashëm me Terminator, edhe pse jam mësuar të përdor ekranin

 17.   dreq dijo

  A mund ta përzieni konsolen me tmux?

  1.    MSX dijo

   Ato nuk përzihen, plotësojnë njëra-tjetrën, kontrolloni pamjet e ekranit të komentit tim më sipër.

 18.   Armando dijo

  Tmux është e mahnitshme më vete dhe gjithashtu në kombinim me Vim. Për ata që përdorin ekranin, hapi drejt Tmux është i drejtpërdrejtë, është vetëm çështje e hartës së ctrl në ctrl dhe mësimit të disa komandave.

 19.   virus dijo

  tmux = Përfundues

  Siguron një ndërfaqe plotësisht funksionale të rreshtit të komandës (CLI) për Linux, Rregulloni terminalet në një rrjet, Hapni sesione të shumta në skeda, Zvarritni dhe lëshoni renditjen e terminaleve, Shumë shkurtore të tastierës të konfigurueshme, Ruaj paraqitjet dhe profilet e shumta në preferencat, Shkrimi i njëkohshëm në grupe arbitrare të terminaleve, Stili vizual i personalizueshëm.

 20.   Luigi dijo

  E shkëlqyeshme, më ka shërbyer shumë.

 21.   karta tregtare dijo

  Faleminderit shumë për kontributin