Fillon testimi i instaluesit të ri openSUSE

D-Instaluesi

D-Installer është instaluesi i ri për openSUSE dhe SUSE

Zhvilluesit e projektit openSUSE njoftuan përmes një publikimi, të nisja e testeve të para të instaluesit të tij të ri "D-Installer" (për të cilën kemi folur tashmë këtu në blog), përveçse ftojmë përdoruesit të marrin pjesë në testet e instaluesit të ri D-Installer.

Instaluesi i ri shquhet për ndarjen e ndërfaqes së përdoruesit nga të brendshmet e YaST dhe siguroni mundësinë për të përdorur disa pjesë të përparme, duke përfshirë një fund për të menaxhuar instalimin përmes një ndërfaqeje uebi.

Instaluesi po shkon drejt OpenSUSE Factory dhe do të arrijë në një prototip të personalizueshëm të platformës Linux në një datë të mëvonshme. Instaluesi, të cilit ekipi YaST i referohet si D-Installer, ka imazhe të instaluesit për testim dhe kërkon informacion/feedback nëpërmjet një udhëzuesi reagimi.

Ka disa grupe udhëzimesh në udhëzues që synojnë të marrin reagime për instaluesin e gjeneratës së ardhshme.

bibliotekat e YaST vazhdon të përdoret për të instaluar paketa, verifikoni pajisjet, disqet e pjesëmarrjes dhe funksionet e tjera të nevojshme për instalim, përveç të cilave zbatohet një shtresë që abstrakton aksesin në biblioteka përmes një ndërfaqe të unifikuar D-Bus.

Ndërfaqja bazë për menaxhimin e bimëve është ndërtuar duke përdorur teknologjitë e internetit dhe përfshin një kontrollues që ofron akses në thirrjet D-Bus përmes HTTP dhe vetë ndërfaqes së uebit. Ndërfaqja e uebit është shkruar në JavaScript duke përdorur komponentët React frame dhe PatternFly.

Shërbimi për të lidhur ndërfaqen D-AutobusDhe serveri i integruar http, janë shkruar në rubin dhe të ndërtuara duke përdorur module jashtë kutisë të zhvilluara nga projekti Cockpit, të cilat përdoren gjithashtu në konfiguruesit e uebit Red Hat. Instaluesi përdor një arkitekturë me shumë fije në mënyrë që ndërfaqja e përdoruesit të mos varet gjatë kohës që po kryhen punë të tjera.

Ekipi po kërkon gjithashtu të riemërtojë D-Installer në një emër tjetër dhe një Tweet nga openSUSE u kërkon njerëzve të sugjerojnë një emër të ri. D-Installer verifikon vizualisht konfigurimin e instalimit me një shikim dhe është një nga fushat kryesore ku ekipi i lëshimit do të donte që komuniteti të fokusohej në javët e ardhshme.

Një seminar për instaluesit ishte planifikuar gjatë një takimi të komunitetit më 8 nëntor. Njerëzit mund ta përdorin këtë udhëzues komentesh për të testuar artikujt për instaluesin e ardhshëm dhe për të dhënë komente mbi dokumentin ose gjatë seminarit.

Ndër qëllimet e zhvillimit të D-Installer janë eliminimi i kufizimeve ekzistuese të ndërfaqes grafike, zgjerimi i mundësive të përdorimit të funksionalitetit YaST në aplikacione të tjera, duke mos qenë më i lidhur me një gjuhë programimi (API i D-Bus do lejojnë krijimin e shtojcave në gjuhë të ndryshme) dhe inkurajimin e krijimit të mjediseve alternative nga anëtarët e komunitetit.

Nga veçoritë që kanë nevojë për përmirësim, janë mjete për të informuar përdoruesin në lidhje me gabimet që ndodhin dhe organizojnë ndërveprim ndërveprues në procesin e punës (për shembull, shfaqja e një mesazhi fjalëkalimi kur zbulohet një ndarje e koduar). Planet përfshijnë gjithashtu aftësia për të ndryshuar sjelljen e fazave të ndryshme në varësi të produktit të zgjedhur ose funksionit të sistemit (për shembull, për MicroOS, përdoret një ndarje vetëm për lexim).

Së fundi, vlen të përmendet se për ata që duan të njohin instaluesin e ri ose duan të kontribuojnë me kokën e tyre të rërës në teste.

Ata duhet ta dinë këtë imazhet e instalimit përgatiten për arkitekturat x86_64 (598MB) dhe Aarch64/ARM64 (614MB). Imazhi i shkarkuar ju lejon të instaloni tre platforma: lëshimi i qëndrueshëm i openSUSE Leap 15.4, ndërtimi i rrotullimit të openSUSE Tumbleweed dhe botimi Leap Micro 5.2 i ndërtuar në kontejnerë të izoluar (vetëm x86_64).

Në të ardhmen, instaluesi i ri është planifikuar të përdoret në produktet e bazuara në ALP (Adaptable Linux Platform), e cila do të zëvendësojë shpërndarjen SUSE Linux Enterprise.

Nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth tij, mund të konsultoheni me detajet Në lidhjen vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.