Filtrimi themelor me grep

Një nga komandat që përdor më shumë në terminal është grep, madje edhe më shumë se cd o ls.

grep Ka shumë mundësi dhe ofron mundësi të ndryshme, megjithatë unë përdor mënyrën më konvencionale të mundshme, por le të fillojmë duke shpjeguar Çfarë është grep?

grep është thjesht një filtër, është një komandë që tregon linjat që përputhen me filtrin që kemi deklaruar.

Për shembull, në sistemin tonë kemi skedarin / usr / share / doc / bash / FAQ dhe përmbajtja e kësaj skedari është:

Shikoni përmbajtjen e skedarit

Nëse dëshironi të renditni përmbajtjen në terminal me komandën mace (po mace, si mace hehe) ata mund ta bëjnë atë:

cat /usr/share/doc/bash/FAQ

Tani, supozoni se duam të rendisim vetëm rreshtin e asaj skedari që flet për versionin, për këtë ne përdorim grep:

cat /usr/share/doc/bash/FAQ | grep version

Vendosja e kësaj në terminal do t'ju tregojë vetëm rreshti që përmban "version" në atë skedar, nuk do të tregojë më asnjë rresht që nuk e përmban atë fjalë.

Po sikur të dua të tregoj gjithçka përveç rreshtit të versionit?

Kjo do të thotë, në mënyrën që ju shpjegova, do të shfaqej gjithçka që përputhet me filtrin, tani unë do t'ju tregoj se si të bëni që gjithçka të shfaqet përveç çfarë përputhet me filtrin:

cat /usr/share/doc/bash/FAQ | grep -v version

E vëreni ndryshimin? ... thjesht duke shtuar -v tashmë bën një ndryshim

Pra, nëse ata vendosin grep do t'ju tregojë vetëm se çfarë përputhet me filtrin, por nëse vendosni grep -v do t'ju tregojë gjithçka përveç filtrit.

Epo këtu mbaron postimi, vetëm një këshillë tjetër që tani ndoshta ata mund ta përbuzin por ... ata nuk kanë ide se sa i dobishëm mund të jetë grep, është seriozisht një mbrojtës i jetës

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   DMoZ dijo

  Padyshim një komandë shumë e zhdërvjellët, sapo të mësoni ta trajtoni atë, kjo e bën jetën tuaj më të lehtë =) ...

 2.   Skalibur dijo

  Përshëndetje! .. .. vërtet një komandë shumë e dobishme .. në rastin tim unë e përdor atë shumë ..

  Një shembull i thjeshtë do të ishte, për shembull, dpkg -l | grep 'paketë' (në rast distros bazuar në debian), përdoret për të ditur nëse e kemi të instaluar atë paketë.

  E shkëlqyeshme për t'i dhënë këto mjete për të gjithë komunitetin tonë

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit shumë
   Në të vërtetë, grep është aq i fuqishëm sa imagjinata jonë hahahaha, së bashku me awk (dhe prerë) ata me të vërtetë arrijnë mrekulli * - *

   Së shpejti do të vë edhe disa këshilla për punën terminale
   Përshëndetje dhe faleminderit për komentin tuaj.

   PS: Interesante emailin tuaj LOL !!

 3.   heksborg dijo

  Shume mire!! Po. Sigurisht grep është një nga kursimtarët e jetës për këdo që pëlqen të përdorë terminalin. Vetëm disa pika: Ju me të vërtetë nuk keni nevojë të përdorni komandën mace fare. Ju mund ta vendosni emrin e skedarit si një parametër grep si ky:

  Grep version / usr / share / doc / bash / FAQ

  Gjithashtu, edhe nëse nuk mundet, gjithmonë do të ekzistonte mundësia për të ridrejtuar hyrjen e komandës duke bërë diçka të tillë:

  versioni grep </ usr / share / doc / bash / FAQ

  Kjo e fundit mund të bëhet me çdo komandë, kështu që nuk është kurrë e nevojshme të përdorni cat për të dërguar një skedar në hyrjen e një komande.

  Përdorimi i një ridrejtimi në vend të maces bën që predha të nisë një proces më pak, duke konsumuar kështu më pak burime. Nuk është një ndryshim i dukshëm, por konsiderohet si praktikë e mirë.

  Nga ana tjetër, grep bëhet vërtet i dobishëm kur përdor shprehje të rregullta ... Nëse do të doja të ndihmoja duke bërë një postim në lidhje me shprehjet e rregullta, çfarë do të duhet të bëja? A është e mjaftueshme për të shtuar një postim të ri nga desktop wordpress?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Oh interesant, gjithnjë jam mësuar ta përdor me macen HAHAHAHA, faleminderit për këshillën

   1.    Hugo dijo

    Me grep mund të bëni filtra pak më pak bazë, për shembull:

    grep -B3 -A3 -E -i --color=auto -n "(desde|hacia)?linux(\.)?$" ~/miarchivo.txt

    Kjo në thelb tregon linjat që përmbajnë termin që ne po kërkojmë (të cilat mund të jenë në çdo kombinim të shkronjave të mëdha dhe të vogla), plus tre linjat para dhe pas tre, nxjerr në pah rezultatet në një ngjyrë tjetër, vendos numrat e vijave në rezultate dhe lejon mundësimin e shprehjeve të rregullta të zgjatura që në këtë rast lejojnë kërkimin në "myfile.txt" për të gjitha linjat që përfundojnë me desdelinux, hacialinux ose linux të thahen (me ose pa një periudhë përfundimtare).

    Nga rruga, shprehjet e rregullta ofrojnë shumë fleksibilitet dhe çdo "geek" i mirë me pasion për softuerin e lirë duhet të mësojë t'i përdorë ato, hehe.

 4.   Dragnell dijo

  Isshtë gjithashtu e mundur të përdorni zgrep për tableta në .ta.gz është shumë e dobishme kur duam të rishikojmë regjistrat e vjetër. Brohoritje

 5.   Jhon dijo

  Pershendetje faleminderit per postimin. Më ndodh që duke përdorur grep, fjala që shkruaj në rreshtat që shfaqen nuk merr ngjyrë. (zakonisht është kështu) [shembull: grep cat file.txt]
  vijat dhe macja shfaqen, por macja nuk merr një ngjyrë të caktuar për ta dalluar atë
  (në ccompus të uni im nëse e shihni)
  A e dini se si mund ta aktivizoj këtë opsion?
  Ju lutem nëse mund të më përgjigjeni. Emaili im është sps-003@hotmail.com

  1.    fdy nb dijo

   shoku duhet të shkruajë mace në thonjëza "mace" ose gjithashtu "mace" e ndjekur nga emri i skedarit ku dëshiron ta gjejë atë

 6.   enrique dijo

  Përshëndetje mik, ju keni absolutisht të drejtë, ju keni një ndjenjë të shkëlqyeshme të dobisë. Tani e tutje, grep e vendos atë të parin në listën time të komandave të preferuara.
  regards

 7.   skanjura dijo

  Dhe si do të ishte të tregosh punonjësit e filtruar nga paga?