Fini, një alternativë ndaj SysV init dhe systemd arrin versionin e tij të ri 4.0

Pas rreth tre vitesh zhvillimi publikimi u lëshua të lansimit të versionit të ri Sistemi i fillimit të Finit 4.0 (Fillim i shpejtë), i cili zhvillohet si një alternativë e thjeshtë për SysV inicin dhe sistemin.

Projektiose bazohet në inxhinierinë e kundërt të sistemit boot fastinit të përdorur në firmware Linux të netbooks EeePC dhe shquhet për procesin e nisjes shumë të shpejtë. Sistemi ka për qëllim kryesisht të sigurojë sisteme të integruara dhe kompakte të nisjes, por gjithashtu mund të përdoret për ambiente të zakonshme desktop dhe server.

Rreth Finit

Përfunduar mbështet nivelet e rrjedhës në stilin e fillimit të SysV, monitorimi i statusit të proceseve të sfondit (rindezja automatike e një shërbimi në rast të dështimit), drejtimi i kontrollorëve të vetëm, fillimi i shërbimeve duke marrë parasysh kushtet dhe varësitë arbitrare, bashkëngjitja e kontrollorëve shtesë për të filluar para ose pas ekzekutimit të shërbimit.

Për të zgjeruar funksionalitetin dhe për t'iu përshtatur nevojave tuaja, shtojcat mund të përdoren, për të cilin sigurohet një sistem i grepave, të cilat lejojnë bashkimin e një mbajtësi në fazat e ndryshme të ngarkimit dhe ekzekutimit të shërbimeve, si dhe sigurimin e një lidhjeje me ngjarjet e jashtme.

Mbështetet përdorimi i skripteve standarde për fillimin e shërbimeve të krijuara për SysV init, si dhe rc Scripts .local, skedarët me variabla të mjedisit dhe cilësimet e rrjetit si në Debian dhe BusyBox. Konfigurimet mund të përcaktohen në një skedar të vetëm konfigurimi ose të shpërndahen nëpër skedarë të shumtë.

Menaxhimi bëhet përmes paketës standarde të inctctl dhe run-parts, e cila ju lejon të aktivizoni dhe çaktivizoni shërbimet në lidhje me nivelet e ekzekutimit, si dhe të filloni në mënyrë selektive disa shërbime.

Përfunduar gjithashtu përfshin një implementim të integruar të getit (terminali i kontrollit dhe hyrjet e përdoruesit), vëzhgues për monitorimin e shëndetit dhe një mënyrë këmbyese gabimisht me suloginë të integruar për të drejtuar një guaskë sandboxi.

Karakteristikat kryesore të reja të Finit 4.0

Ndër ndryshimet e shtuara në lëshimin Finit 4.0 (versioni 3.2 u hoq për shkak të ndryshimeve që do të prishnin pajtueshmërinë e prapambetur). Shërbimi i veçantë i rindezjes është zëvendësuar nga një lidhje simbolike me initctl, e ngjashme me ndërmarrjet e ndalimit, fikjes, fikjes dhe pezullimit.

E shtojcë shtesë për ngarkimin automatik të moduleve të kernelit për pajisjet e lidhura gjatë kohës së ekzekutimit, përveç shtoi aftësinë për të regjistruar operacione që ndikojnë në sigurinë, si ndryshimi i nivelit të rrjedhës, fillimi dhe ndalimi i shërbimeve, dështimet e shërbimeve.

Theksohet gjithashtu se mbështetje e shtuar për rindezjen automatike të shërbimeve pas ndryshimit të konfigurimit, i cili eliminon ekzekutimin manual të komandës "reload load".

Funksionimi i komandave «inictl cond set | qartë COND »për të lidhur veprimet me shumë ngjarje. Për të identifikuar shërbimet, përdoret sintaksa në vend që të lidhen me itineraret .

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:

 • Shtojcë shtesë për të trajtuar /etc/modules-load.d/.
 • Tregues i zbatuar i progresit të operacioneve.
 • Zbatimi i integruar i serverit inetd është hequr, nëse është e nevojshme, në të cilin mund të instaloni xinetd.
 • Shtohet mbështetja për cgroups v2 për të ekzekutuar shërbime në grupe të ndara.
 • U shtua modaliteti i rikuperimit të aksidenteve me hyrje të personalizuar.
 • Mbështetje e shtuar për fillimin / ndalimin e skenareve nga SysV init.
 • Para: skenari dhe postimi: janë shtuar administruesit e skenarëve që ju lejojnë të specifikoni veprimet që duhet të bëni para ose pas fillimit të shërbimit.
 • Mbështetje e shtuar për env: skedar me variabla të mjedisit.
 • Shtohet aftësia për të gjurmuar skedarët arbitrar PID.
 • Shtohet aftësia për të filluar detyrat dhe shërbimet duke përdorur shtigje relative.
 • Addedshtë shtuar opsioni "-b" në initctl për të kryer veprime në modalitetin grumbull.
 • Mbështetje e përmirësuar për / etj / rrjetin / ndërfaqet.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth kësaj, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Merr Finit

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të provojnë këtë sistem inicializimi, duhet të dini se skripte të vendosjes së mostrave janë përgatitur për Void Linux, Alpine Linux dhe Debian.

Lidhja është kjo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.