Firebird RDBMS: Çfarë është ajo dhe çfarë ka të re në versionin e saj të ri 4.0?

Firebird RDBMS: Çfarë është ajo dhe çfarë ka të re në versionin e saj të ri 4.0?

Firebird RDBMS: Çfarë është ajo dhe çfarë ka të re në versionin e saj të ri 4.0?

Pak më shumë se një muaj më parë, RDBMS "Firebird", nje i njohur Sistemi i menaxhimit të bazës së të dhënave relacionale burim i hapur, ka lëshuar një version i ri 4.0 e cila ka lloje të reja të të dhënave dhe shumë përmirësime.

Dhe në mënyrë që të mos humbasim lajmet, në këtë botim do të thellohemi pak për të thënë RDBMS (Sistemi i menaxhimit të bazës së të dhënave relacionale) në anglisht ose RDBMS (Sistemi i administrimit të bazës së të dhënave relacionale) në spanjisht.

dkastor

Si zakonisht, për ata që janë të interesuar të thellojnë temën pasi të lexojnë këtë botim, menjëherë do të lëmë poshtë disa postimet e mëparshme të lidhura me temën në mënyrë që ata të kenë mundësi të lehtë të plotësojnë leximin:

"DBeaver është softuer me burim të hapur që vepron si një mjet universal i bazës së të dhënave për zhvilluesit dhe administratorët e bazës së të dhënave. Ka një ndërfaqe përdorimi të dizajnuar mirë, dhe lejon shkrimin në shumë shtesa, si dhe është në përputhje me çdo bazë të dhënash. Prandaj, mbështet të gjitha bazat e të dhënave më të njohura si: MySQL, PostgreSQL, MariaDB, SQLite, Oracle, DB2, SQL Server, Sybase, MS Access, Teradata, Firebird, Derby, ndër të tjera." DBeaver: një mjet i shkëlqyeshëm për menaxhimin e DB-ve të ndryshme

Artikulli i lidhur:
DBeaver: një mjet i shkëlqyeshëm për menaxhimin e DB-ve të ndryshme

Artikulli i lidhur:
35 motorë të të dhënave me burim të hapur

Firebird RDBMS: Baza e të dhënave relacionale të sistemit të menaxhimit

Çfarë është Firebird?

Sipas zhvilluesve të saj në të faqen zyrtare të internetit"Zog i zjarrtë" Describedshtë përshkruar si më poshtë:

"Isshtë një RDBMS i fuqishëm dhe i plotë, i cili mund të trajtojë bazat e të dhënave nga vetëm disa KB deri në shumë Gigabajt me performancë shumë të mirë dhe praktikisht pa mirëmbajtje. Plus, ai ka një performancë të shkëlqyeshme dhe është jashtëzakonisht i shkallëzuar, nga një model i integruar me një përdorues në çdo vendosje të ndërmarrjes me baza të të dhënave të shumta prej 2Tb ose më shumë, duke shërbyer qindra klientë të njëkohshëm."

Karakteristikat e përgjithshme

Ndërmjet Karakteristikat kryesore de "Zog i zjarrtë" mund të përmenden sa vijon:

 • Firebird është softuer i pajtueshëm me Windows, Linux, MacOS, HP-UX, AIX, Solaris, ndër të tjera. Dhe sa i përket Hardware, ai punon në x386, x64 dhe PowerPC, Sparc, midis platformave të tjera të pajisjeve. Gjithashtu, ai mbështet një mekanizëm të lehtë migrimi midis këtyre platformave.
 • Zakonisht përfshihet në depot e Linux të Shpërndarjeve të mëposhtme: Fedora, OpenSuse, CentOS, Mandriva, Ubuntu.
 • Ka një arkitekturë shumë gjeneratash, e cila lejon zhvillimin dhe mbështetjen e aplikacioneve hibride OLTP dhe OLAP. Kjo bën të mundur që një bazë e të dhënave Firebird të shërbejë njëkohësisht si një depo për të dhëna analitike dhe operacionale, sepse lexuesit nuk bllokojnë shkruesit kur hyjnë në të njëjtat të dhëna në shumicën e kushteve.
 • Ai mbështet procedurat dhe ruajtjet e ruajtura dhe ofron mbështetje të gjerë për SQL92. Kjo përfshin përfitime të tilla si pajtueshmëria e lartë ANSI SQL, Shprehjet e Përbashkëta të Tabelave (CTE), Menaxhimi fleksibël i transaksioneve, Procedurat gjithëpërfshirëse të ruajtura, Pyetjet ndër-bazës së të dhënave, Koncepti i tabelave dhe ngjarjeve aktive dhe funksionet e përcaktuara nga përdoruesit.
 • Transaksionet e tij janë të llojit ACID (Akronimi i: Atomik, i Qëndrueshëm, Izolim, Qëndrueshmëri), që do të thotë se transaksioni është i garantuar në mënyrë të sigurt.
 • Isshtë falas për përdorim tregtar dhe arsimor. Prandaj, nuk kërkon përdorimin e tarifave të licencës, ose instalimin ose kufizimet e aktivizimit. Licenca e Firebird bazohet në Licencën Publike Mozilla (MPL).

Dhe midis shumë të tjerëve, mund të shtohet shkurtimisht si më poshtë: Ajo ka një konsum i ulët i burimeve, kërkon pak ose aspak nevojë për DBA të specializuara, praktikisht nuk kërkohet asnjë konfigurim (instaloni dhe përdorni praktikisht), dhe ka një komunitet i madh dhe shumë faqe ku mund të gjejmë mbështetje të shkëlqyeshme falas.

Shumë më shumë informacion në lidhje me "Zog i zjarrtë" dhe karakteristikat dhe përfitimet mund të merren në lidhjet e mëposhtme:

 1. Karakteristikat: Në anglisht
 2. Njihuni me Firebird në 2 minuta!: Në spanjisht

Çfarë ka të re në versionin 4.0

"Zog i zjarrtë" 4.0 prezantoj llojet e reja të të dhënave dhe shumë përmirësime pa ndryshime rrënjësore në arkitekturë ose operacion. Midis 10 më të rëndësishmet Për t'u theksuar, mund të përmenden sa vijon:

 1. Replikimi logjik i integruar;
 2. Gjatësia e zgjatur e identifikuesve të meta të dhënave (deri në 63 karaktere);
 3. Llojet e reja të të dhënave INT128 dhe DECFLOAT, saktësi më të lartë për llojet e të dhënave NUMERIKE / DECIMALE;
 4. Mbështetje për zonat kohore ndërkombëtare;
 5. Afatet kohore të konfigurueshme për lidhje dhe deklarata;
 6. Grumbullimi i lidhjeve të jashtme;
 7. Operacionet e grupeve në API;
 8. Funksionet e integruara kriptografike;
 9. ODS i ri (versioni 13) me sistemin e ri dhe tabelat e monitorimit;
 10. Madhësia maksimale e faqes u rrit në 32 KB.

Për ta parë atë lista e plotë e ndryshimeve ju mund të klikoni në vijim lidhje.

"Firebird rrjedh nga kodi burimor i Borland's InterBase 6.0. Sourceshtë me burim të hapur dhe nuk ka licenca të dyfishta. Pavarësisht nëse e përdorni në aplikacione komerciale ose me burim të hapur, është plotësisht FALAS! Teknologjia Firebird është në përdorim për 20 vjet, duke e bërë atë një produkt shumë të qëndrueshëm dhe të pjekur." Njihuni me Firebird në 2 minuta!

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«Firebird RDBMS», e cila është një Sistemi i menaxhimit të bazës së të dhënave relacionale i përdorur gjerësisht softuer me burim të hapur, i cili kohët e fundit lëshoi ​​një version i ri 4.0 se ka lloje të reja të të dhënave dhe shumë përmirësime; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegramSinjalMastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht.

Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinuxNdërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   dikush dijo

  Unë kam përdorur Firebird që kur ka "lindur" dhe është fantastik, plotësisht i rekomandueshëm në të gjitha aspektet, nuk ka asgjë për t'u patur zili për asnjë tjetër "të madh", me avantazhin e të qenit i vogël, të mos harxhojë shumë burime, duke punuar pothuajse të gjitha sistemet operative, pa mirëmbajtje dhe të shkallëzueshme nga një përdorues i vetëm te sistemet e mëdha me shumë përdorues me qindra lidhje aktive. Nuk ka problem
  Përshëndetje.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Dikush. Faleminderit për komentin tuaj dhe kontributin tuaj nga përvoja juaj personale në lidhje me tha RDBMS.