Firefox 19 në dispozicion me lexuesin e integruar PDF

Që dje mund të shkarkohet nga Mozilla FTP versioni 19 i Mozilla Firefox. Ky version nuk ka ndonjë gjë shumë të rëndësishme për të treguar, përveç se shikuesi i integruar PDF aktivizohet si parazgjedhje (në versionet e mëparshme mund të përdoret duke modifikuar konfigurimin about:).

Ndryshimet dhe lajmet në këtë version janë si më poshtë:

 • Lexues i integruar PDF falë fuqisë së JavaScript dhe HTML5.
 • Përmirësimet në kohën e fillimit të aplikimit (mete 715402 dhe 756313).
 • Elementet në kanavacë mund të eksportohen si një imazh duke përdorur canvas.toBlob ().
 • Debugger tani mbështet ndërprerjet e përjashtimeve dhe fsheh veti të panumërueshme.
 • Remote Web Console është në dispozicion për të na lidhur nga Firefox në Android ose Firefox OS (eksperimental, opsioni devtools.debugger.remote duhet të rivendoset në të vërtetë).
 • Tani ekziston një korrigjues i shfletuesit në dispozicion për zhvilluesit e shtojcave dhe programeve (eksperimental, duhet të rivendosë opsionin devtools.chrome.enabled në true).
 • Lidhjet në seksionin CSS të Web Console tani hapen në Redaktuesin e Stileve.
 • CSS @ faqe tani mbështetet.
 • CSS njësitë e gjatësisë së përqindjes së përqindjes është zbatuar.
 • Transformimi i tekstit CSS tani mbështet me gjerësi të plotë.

A kishin nevojë për ndonjë ndryshim tjetër? Nga mendimi im modest NO. Tani për tani unë jam duke përdorur version 21 de Firefox që mund t’i gjeni në kanal Natën nga Mozilla dhe më e qëndrueshme nuk mund të jetë.

Redakto: Sapo kalova azhurnimin për të shkuar te Firefox 22 😀

Edhe ky version që po përdor tashmë ka disa nga ndryshimet e premtuara në ndërfaqe, si menaxheri i shkarkimit i përfshirë në shiritin e veglave:

Dhe mendoj se e vetmja gjë që do të mungonte Firefox për sa i përket nivelit të përdoruesit, është se ato sapo janë implementuar Australiane, ndërfaqja e re që është tashmë e disponueshme për Windows nëse nuk gaboj, që nuk është se më pëlqen shumë, por hej.

Në nivelin e opsioneve dhe funksioneve, nuk mendoj se po i mungon asgjë ..

Shkarkoni Firefox 19

Nëse dëshironi ta përdorni në Debian mund të udhëhiqet nga Ky artikull.

Fuente: Firefoxmania.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

38 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Cristianhcd dijo

  e mrekullueshme, shpresojmë që një ditë pdf do të pushojë së qeni sinonim i adobe, sepse alternativa falas / dhe ato jo aq të lira nuk dihen ose masive aspak ...

  Për të gjithë këtë, lexuesi i pdf, çfarë standardi (ose versioni) pdf respekton?

 2.   Paniku i bërthamës dijo

  Informacion i mirë, por kur do të dalë një version kde? Nuk më pëlqen të përziej gtk + dhe qt. Faleminderit për informacionin

  1.    elav dijo

   Firefox është një nga ato aplikacione që nuk e kam problem ta përziej me KDE. Ju gjithmonë mund të përdorni Rekonq, ose Qupzilla, por më besoni, nuk është e njëjta gjë

  2.    Stafi dijo

   Unë kam FF v 19 në Arch + KDE, Modifiko pamjen me Oxigen KDE dhe nuk e dini se ku fillon FF dhe ku mbaron KDE.

   Nga rruga, koha e nisjes jo vetëm që u përmirësua, por pothuajse u zhduk! XD

   1.    Nano dijo

    Asnjë shkelje, por asgjë nga kjo, kohët e nisjes janë ende mjaft të dukshme, veçanërisht nëse përdorni një pajisje me burime të ulëta. Në atë Opera e rreh atë nga një rrëshqitje e dheut.

    Tregoni në favor të shikuesit të integruar të pdf edhe pse dështon pak por me siguri do të përmirësohet në të ardhmen.

    1.    Stafi dijo

     Aspak, askush nuk ofendohet
     Unë thjesht sqaroj se krahasimi i drejtë duhet të jetë me versionin e mëparshëm të FF.
     Sapo kisha një test ekipi nga viti 2007 ku fillonte për 4 sekonda dhe tani për 1, një përmirësim prej 75%! (të dhënat e marra me shikimin e pulsit, kështu që mos prisni shumë saktësi XD)
     Nga ana tjetër, aftësitë e harduerit dhe ngarkimi i sistemit nga aplikacione të tjera nuk janë shkaqe të ngadalësisë që i atribuohen firefox.

 3.   tabela e kodeve dijo

  Në një koment për një postim të mëparshëm tëndin, të pyeta për çfarë arsyesh po përdorte Lirimin e Natës së Mozilla-s dhe çfarë ndjesish të dha, por me këto të dhëna që na jep, mendoj se do ta provoj për një sezon për të parë se si funksionon.

  Një përshëndetje.

  tabela e kodeve

 4.   Tesla dijo

  Unë do të doja të bëja një pyetje mjaft pa kuptim duke përdorur frazën: "nëse doni ta instaloni në Debian".

  A ia vlen të instaloni Firefox në vend të Iceweasel në Debian? Padyshim që Firefox është versioni 19 dhe Iceweasel është versioni 10. Por vërtet ia vlen të ndryshohet. Çfarë avantazhesh ofron ajo krahasuar me Iceweasel përtej Firefox-it që është më e fundit?

  Për pjesën tjetër, mirë se vini në Firefox 19. Unë gjithmonë e kam përdorur këtë shfletues dhe nuk e ndryshoj për asgjë!

  1.    elav dijo

   Njeri, nga Firefox / Iceweasel 10 në Firefox 19 ka një sërë përmirësimesh dhe ndryshimesh .. Nëse nuk e provoni, nuk do ta dini .. gjykoni vetë.

   1.    Shiba87 dijo

    Për të pasur versione më të fundit të Firefox / iceweasel në Debian, unë jam më shumë në përdorimin e repos Mozilla-Debian

    http://mozilla.debian.net/

    Duke synuar atë të duhurin, ju mund të keni akullnajë 19, beta ose aurora disa ditë pasi të dalë versioni ekuivalent i Firefox.

    jehonë 'deb http://mozilla.debian.net/ shtrydh-backports lirimin e akullnajës '| sudo tee -a /etc/apt/sources.list.d/iceweasel.list
    wget http://mozilla.debian.net/pkg-mozilla-archive-keyring_1.1_all.deb
    sudo dpkg -i pkg-mozilla-arkiv-keyring_1.1_all.deb
    azhurnimi i aftësisë sudo
    aftësia sudo instalo iceweasel

    Dhe nga atje do të azhurnohet si çdo paketë tjetër

    1.    diazepani dijo

     backportet e shtrydhjes duhet të jenë të aktivizuara në mënyrë që të përdoret lëshimi. Nëse jeni në provë, duhet të tregoni eksperimentale në debian dhe të bëni disa zgjedhje të prirura. Nëse dëshironi të përdorni vetëm depon mozilla.debian.net me degën eksperimentale, mund të përdorni vetëm versionet esr, beta dhe aurora

 5.   elav dijo

  Dreq, tani që shoh imazhin që vendos, 3 ikonat njëngjyrëshe duket se kanë një efekt 3D hahaha .. Interesante

 6.   F3niX dijo

  Orita Po testoj versionin 18.0.2, do të shkarkoj versionin e natës për të parë se çfarë ndryshon edhe unë përdor versionin e dytë në chakra, nuk e di nëse repot e ccr chakra do të jenë një pako, sepse instalon gtk 2, akoma po e shkarkoj.

  Përshëndetje post elav mirë.

  1.    elendilnarsil dijo

   Pyetje: a mund të instaloj në të njëjtën kohë versionin 19 dhe Nigthly ???

   1.    elav dijo

    Me proxy mundeni, por duhet të përdorni profile të veçanta, përndryshe do të kontrolloni sa herë që filloni me njërën dhe tjetrën shtesat dhe të tjerët ...

    1.    elendilnarsil dijo

     perfekt, faleminderit Elav.

 7.   Oscar dijo

  Elav Unë sapo instalova Firefox 19, kur e ekzekutova atë, shfaqet mesazhi i mëposhtëm: Ai nuk arriti të ekzekutojë procesin e fëmijës "/ opt / firefox / firefox" (Skedari ose direktoria nuk ekziston).
  Për instalimin unë ndoqa udhëzuesin e sugjeruar nga ju.

  1.    elav dijo

   Pak pyetje pa kuptim por a e keni dosjen Firefox brenda / opt /? A keni vendosur lejet e kërkuara dhe kështu me radhë?

   1.    Oscar dijo

    Nëse dosja Firefox është në / zgjedh, unë e hapa atë dhe provova të ekzekutoj Firefox të ekzekutueshëm që gjendet në atë dosje, por shfaqet i njëjti mesazh. Unë kisha përdorur Firefox në testime disa herë dhe kurrë nuk e kisha problem tani.

   2.    Oscar dijo

    Gjithashtu ndoqa udhëzuesin hap pas hapi, dhashë lejen përkatëse.

    1.    elav dijo

     Kjo është e çuditshme. Edhe unë e kam dosjen Firefox në ~ / .local / aplikacione / dhe funksionon pa probleme.

     1.    Oscar dijo

      A është lidhja e shkarkimit në artikull për 32 0 64?, Unë fshiva skedarin nga Firefox dhe e shkarkova përsëri, por versionin për 64 dhe e instalova përsëri, pasi mund ta shihni se funksionon shumë mirë.

      1.    elav dijo

       O nena ime !! Hahaha mbase ishte ajo


 8.   MB dijo

  Australis për Windows nuk është i disponueshëm, për më tepër, tema Australis që mund të instalohet më parë nuk është në përputhje me versionin firefox 19, si në dritare ashtu edhe në linux, nuk i kuptoj ato ndryshime që janë kaq të lehta për t'u zbatuar më parë, menaxheri i shkarkimit mund të vendoset në shiritin e veglave duke shkuar te opsionet, shiriti i dizajnit

  1.    elav dijo

   Epo, unë ndjek disa blogë të Mozilla-s dhe do të isha betuar se nëse do të ishte në dispozicion, nuk e di nëse është një shtesë.

  2.    Stafi dijo

   Për ta pasur atë si një plotësues në FF 19 ju duhet versioni 2.4, i cili, sipas fjalëve të autorit, recensuesit po marrin kohë për ta lëshuar, por mund ta merrni këtu:
   https://addons.mozilla.org/es/firefox/addon/australis/versions/

 9.   MSX dijo

  A ekziston akoma Firefox? Ai besonte se me traditën e tij për të mos përtërirë dhe për të jetuar pas orarit ai tashmë ishte zhdukur

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Kur shfletuesit e tjerë kanë mjetet / opsionet e zhvillimit që Firefox tashmë më tregon

   1.    Cristianhcd dijo

    pilivesa: derp
    kush ka vdekur: oops

   2.    MSX dijo

    Haha, është e vërtetë, ka mjete të mira, por Chrome / Chromium nuk është shumë mbrapa dhe nga ajo që pashë Dragonfly është gjithashtu shumë e plotë - me avantazhin që kur ekzekutoni në serverin e kompanisë mjeti azhurnohet vazhdimisht.

    Firefox ishte një revolucion kur ndaloi së qeni Mozilla dhe u bë Fenix ​​por që kur u shfaq Chromium është e vetmja gjë që përdor, Chromium është shumë komod, i varur!

    1.    JackassBQ dijo

     Dragonfly ka një datë skadence.

    2.    sieg84 dijo

     dhe Chrome është tashmë i qëndrueshëm?

 10.   federico dijo

  Zhvilluesit e mozilla marrin gjithnjë e më pak kohë për të lëshuar versionet, gjithsesi pasi vuaj nga versionit dua të kem më të rejat sa më shpejt që të dalin haha.

  1.    elav dijo

   Ju instaloni Nightly dhe më besoni, është Rolling Release hehehe

   1.    federico dijo

    Haha po më tundoni elav, kam kohë që dua ta provoj dhe ata thonë se është shumë e qëndrueshme.

 11.   Matthews dijo

  Ndoshta dikush e di nëse ka ndonjë mënyrë për të vendosur faqeshënuesit Firefox në një mënyrë të ngjashme me Chrome, nuk më pëlqen të shtoj një shirit shtesë.

  1.    kennatj dijo

   Unë nuk e kuptoj mirë se çfarë kuptoni sepse në krom është gjithashtu një shirit xD, në Firefox gjithashtu nëse nuk doni një shirit shtesë i vendosni atje ku dëshironi klikoni te personalizoni dhe vendosni gjithçka siç dëshironi

 12.   lule dijo

  Unë përdor versionin e natës dhe as nuk kujdesem për azhurnimet haha

bool (e vërtetë)