Firefox 97 tashmë është lëshuar dhe këto janë lajmet e tij

Logo e Firefox-it

Versioni i ri i Firefox 97 tashmë është lëshuar së bashku me përditësimin afatgjatë të degës Firefox 91.6.0. dhe ky version i sapo lëshuar i shfletuesit thekson se 18 temat sezonale me ngjyra Colorway të ofruara në Firefox 94 dhe të zbatuara si një shtesë e integruar për një kohë të kufizuar kanë skaduar.

Përdoruesit që synojnë të vazhdojnë të përdorin temat e Colorway mund t'i aktivizojnë ato në menaxherin e shtesave (about:addons).

Nga ana tjetër, në lidhje me ndërtimet për platformën Linux, hoqi aftësinë për të gjeneruar një dokument PostScript për të printuar (mundësia për të printuar në printera PostScript dhe për të ruajtur në PDF mbetet), plus rregulloi problemet e përpilimit me bibliotekat Wayland 1.20 dhe rregulloi një problem ku zmadhimi për zmadhimin do të ndalonte së punuari në ekranet me prekje pasi të zhvendoste një skedë në një dritare tjetër.

Gjithashtu në faqe rreth: proceseve Linux Saktësia e ngarkesës së CPU-së është përmirësuar dhe zgjidhi një problem me ekranin me qoshe të mprehta për dritaret në disa mjedise përdoruesi, si p.sh. Elementary OS 6.

Në Windows 11 u shtua mbështetja për një stil të ri të shiritit të lëvizjes, ndërsa për platformën macOS u përmirësua ngarkimi i fontit të sistemit, gjë që në disa situata bëri të mundur hapjen dhe kalimin në një skedë të re më shpejt.

Në versionin për platformën Android, zgjedhja në historinë e vizitave në faqet e hapura së fundmi është zbatuar, si dhe një shfaqje e përmirësuar e imazheve për faqeshënuesit e shtuar së fundi në faqen kryesore. Në platformën Android 12, çështja e ngjitjes së lidhjeve nga clipboard është zgjidhur.

Ndërsa për pjesën e risive për zhvilluesit bien në sy:

  • Mbështetje e shtuar për rregullin CSS @scroll-timeline dhe veçorinë CSS animation-timeline, të cilat lejojnë që afatet kohore të animacionit në API të AnimationTimeline të lidhen me progresin e lëvizjes së përmbajtjes dhe jo me kohën në minuta ose sekonda.
  • Ndryshoi emrin e vetive CSS të rregullimit të ngjyrave në print-color-adjust siç kërkohet nga specifikimi.
  • CSS ka mbështetje për shtresat kaskadë si parazgjedhje, të përcaktuara me rregullin @layer dhe të importuar me rregullin @import CSS duke përdorur funksionin layer().
  • U shtua veçoria CSS e shiritit të lëvizjes për të kontrolluar hapësirën e rezervuar të ekranit për shiritin e lëvizjes.

Përveç risive dhe rregullimeve të defekteve në kod, Firefox 97 rregullon 42 dobësi, nga të cilat 34 janë shënuar si të rrezikshëm.

33 dobësi (5 nën CVE-2022-22764 dhe 29 nën CVE-2022-0511) shkaktohen nga problemet e kujtesës, të tilla si tejmbushjet e buferit dhe qasja në zonat tashmë të liruara të memories. Këto probleme mund të çojnë potencialisht në ekzekutimin e kodit me qëllim të keq kur hapen faqet e krijuara posaçërisht.

Versioni i ri rregullon gjithashtu një problem të rrezikshëm (CVE-2022-22753) i cili shfaqet vetëm në platformën Windows dhe lejon ekzekutimin e kodit me privilegjet SYSTEM dhe fitimin e aftësisë për të shkruar në çdo direktori të sistemit përmes manipulimeve me shërbimin e instalimit të përditësimeve. Për më tepër, mund të vëreni cenueshmërinë CVE-2022-22754, e cila lejon shtojcat të anashkalojnë kontrollet e autorizimit.

Më në fund Nëse jeni të interesuar të dini më shumë për këtë, mund të mësoni më shumë rreth tij në lidhja vijuese.

Si të instaloni versionin e ri të Firefox 97 në Linux?

Përdoruesit e Ubuntu, Linux Mint ose ndonjë derivat tjetër i Ubuntu, Ata mund të instalojnë ose azhurnojnë në këtë version të ri me ndihmën e PPA të shfletuesit.

Kjo mund t'i shtohet sistemit duke hapur një terminal dhe duke ekzekutuar komandën e mëposhtme në të:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-mozilla-security/ppa -y
sudo apt-get update

Bërë këtë tani ata thjesht duhet të instalojnë me:

sudo apt install firefox

Për përdoruesit dhe derivatet e Arch Linux, thjesht drejtohuni në një terminal:

sudo pacman -S firefox

Tani për ata që janë përdorues të Fedora ose ndonjë shpërndarje tjetër që rrjedh prej saj:

sudo dnf install firefox

Më në fund nëse ata janë përdorues të openSUSEAta mund të mbështeten në depot e komunitetit, nga të cilat mund të shtojnë Mozilla në sistemin e tyre.

Kjo mund të bëhet me një terminal dhe në të duke shtypur:

su -
zypper ar -f http://download.opensuse.org/repositories/mozilla/openSUSE_Leap_15.1/ mozilla
zypper ref
zypper dup --from mozilla

në të gjitha shpërndarjet e tjera Linux mund të shkarkojnë paketat binare nga lidhja e mëposhtme.  


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.