Firefox / Chrome: si të aktivizoni kontrolluesin e drejtshkrimit në Spanjisht

Në detyrën time fisnike si moderator i këtij blogu (dhe madje edhe më parë, në Le të Përdorim Linux) kam parë faull tmerre drejtshkrimore, si në shkrimin e artikujve ashtu edhe në komente, të cilat më kanë hutuar. Në këtë kuptim, mendoj se ky hile mund të jetë shumë i dobishëm për të përmirësuar zotërimin tonë të gjuhës. Realiteti i ashpër është se mosnjohja se si të shprehemi në mënyrë të saktë në gjuhën tonë na vë në disavantazh.

Në Firefox

Si parazgjedhje, Firefox është konfiguruar për të kontrolluar drejtshkrimin automatikisht. Ju mund ta aktivizoni ose çaktivizoni këtë veçori duke shkuar te Preferencat> Të përparuara> Të përgjithshme. Pasi të keni arritur atje, zgjidhni opsionin Kontrolloni drejtshkrimin ndërsa shkruani.

Si të aktivizoni kontrolluesin e drejtshkrimit në Firefox

Si të aktivizoni kontrolluesin e drejtshkrimit në Firefox

Pastaj, duhet të klikoni me të djathtën në kutinë e tekstit në të cilin po shkruani dhe të aktivizoni opsionin Kontroll i drejtshkrimit (në rast se nuk është i aktivizuar). Në fund, edhe një herë kliko me të djathtën në kutinë e tekstit dhe zgjidh gjuhën përkatëse.

Cilësimet e gjuhës së Kontrolluesit të Drejtshkrimit në Firefox

Cilësimet e gjuhës së Kontrolluesit të Drejtshkrimit në Firefox

Më shumë informacion në manualet e ndihmës së Mozilla.

Në Chromium / Chrome

1. Klikoni në menunë e Chrome, e cila shfaqet në shiritin e veglave të shfletuesit.

2. Zgjidhni Cilësimet> Shfaq opsionet e përparuara.

3. Në pjesën languages, kliko Gjuha dhe cilësimet e tekstit të hyrjes.

4. Në dialog languages, zgjidhni kutinë e zgjedhjes Aktivizo rishikimin drejtshkrimor për të ndezur ose çaktivizuar kontrolluesin e drejtshkrimit.

5. Nëse dëshironi të përdorni kontrolluesin e drejtshkrimit, zgjidhni gjuhën përkatëse nga lista dhe klikoni Përdorni këtë gjuhë për kontrolluesin e drejtshkrimit ne te djathte. Nëse gjuha nuk është përfshirë, shtojeni atë si një nga "gjuhët tuaja të preferuara". Ekziston një mundësi që gjuha që shtoni të mos ketë një fjalor të kontrollit drejtshkrimor. Në atë rast, nuk do të jeni në gjendje të përdorni kontrolluesin e drejtshkrimit në atë gjuhë.

Opsionet e Kontrolluesit të Drejtshkrimit në Chromium

Opsionet e Kontrolluesit të Drejtshkrimit në Chromium

Këshillë bonus: nëse përdorni ueb në shumë gjuhë, lehtë mund të ndryshoni gjuhën e fjalorit ndërsa shkruani. Thjesht duhet të siguroheni që këto gjuhë të përfshihen në listën e gjuhëve të preferuara në dialogun e konfigurimit të Gjuhë. Pastaj kliko me të djathtën në kutinë e tekstit ku po shtypni dhe zgjidhni Opsionet e kontrolluesit të drejtshkrimit dhe gjuhën që preferoni.

Për më shumë informacion, unë rekomandoj të lexoni manualet e ndihmës së Google.

Yapa: gabimet më të zakonshme

1. Thuhet se i shkëlqyer (me "xc"), nr exelente.

2. Haya, atje y Halla.

Haya (nga folja kam): kështu që Haya gjasat, duhet të studiosh.
Atje (vendi): kjo është më shumë atje për çdo dyshim
Halla (gjej): Ti Halla këtu

3. Thuhet se duke shkuar (me "dhe"), nuk shkon.

4. Uau y valla.

Shko (nga folja shkoj): kështu që unë shko në shkollë duhet të bjerë shi
Valla (ajo që hidhesh): dje vrapova 100 m. me gardhe.

5. Tub y Ai kishte.

Kishte (nga folja kam): Ai kishte dhenve
Tub (kontejner): Tubo nga drita që digjej

6. Personi i dytë i papërsosur

Zeri YT tha, keni kërcyer, a ke dalë. Nuk the, ke kërcyer, ke dalë

7. pse - sepse

Pse (pyetëse):pse a jemi linuxer si kjo? Nuk e di, askush nuk e di mirë por que.
Sepse (shpjegimi): Ne jemi kështu sepse nuk mund të ishim ndryshe.

8. e bërë - humbas

Bërë (nga folja për të bërë): është e bërë.
Jehona (nga folja për të hedhur, do të thotë të hedhësh): ku humbas Plehrat?

9. E madhe y mjafton

E gjërë (do të thotë "e madhe"): një rajon shumë i gjerë.
Mjaft (do të thotë "jo më"):mjafton nga bërja e gabimeve drejtshkrimore!

10. Rrokja e fundit e foljeve të bashkuara me ne.

Wrongshtë e gabuar të përdorësh "le të respektojmë" ose "le të respektojmë njëri-tjetrin", gjëja e saktë për të thënë është "le të respektojmë njëri-tjetrin".

Sidoqoftë, djema, zonja: Unë nuk po ju kërkoj të jeni Cervantes, apo edhe të jeni fondamentalistë të theksimeve ose presjeve, por, siç do të thoshte një mik, "një copë kulture!"

Sidoqoftë, ju mund të lini komentet, puteadat dhe këndvështrimet tuaja.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   x11tete11x dijo

  ́Ǵǵǵ́ŕá́áázzzzííaasśś x́ t́ú v́ué́n̨a bolúńtá

  xD hahahaha

  1.    i gjallë dijo

   Jódéŕ tíó qúé ćáńtídád dé tíldéś .. hahaha

   1.    eliotime3000 dijo

    Cr30 qu3 n0 func10n4 shumë b13n p4r4 4qu3ll0s qu3 l3s gus74n 3scr1b1r 3n h4x0r.

    1.    diazepani dijo

     Bü € n ınŧ € nŦØ

     1.    eliotime3000 dijo

      817c5 pl2

    2.    miu pa bisht dijo

     Nëse vendosin youtube, kliko kudo dhe vendos «1337» të gjitha c0m3n74r10z s3 3zcr183n si kjo

   2.    piksi dijo

    Ray I qke kqeria shkruaj aszi
    xD

  2.    le të përdorim linux dijo

   wtf ?? haha

   1.    eliotime3000 dijo

    Kjo pasi po testojmë drejtshkruesin e Firefox-it për të parë sa efektiv është. Ajo që i mungon është vetë-korrigjimi. 🙂

 2.   Canales dijo

  Drejtshkrimi i mirë është i mirë, kështu që ne e kuptojmë njëri-tjetrin më mirë.
  Importantshtë gjithashtu e rëndësishme të konsultohet fjalori, pasi në shtëpinë tonë kemi mësuar t'u japim një kuptim fjalëve, por në një familje tjetër, ose në një qytet tjetër e njëjta fjalë mund të kuptohet në një mënyrë tjetër. Kjo është ajo ku fjalori na ndihmon: është standardi që duhet ta ndjekim, në mënyrë që të gjithë ta kuptojmë njëri-tjetrin pa probleme, ne jemi rritur kudo, sepse mirëkuptimi dhe dialogu fillojnë me kuptimin që u japim fjalëve.

  Salu2

  1.    le të përdorim linux dijo

   Trueshtë e vërtetë ... fjalori është një aleat i shkëlqyeshëm.
   Po kështu, më duket e vlefshme të shprehem sipas përdorimeve dhe zakoneve të secilit vend. E di që disa i shqetëson që "shkruaj si një argjentinas". Fatkeqësisht, nuk do ta ndryshoj mënyrën sesi jam. Unë i rezistoj "spanjishtes neutrale" (nëse ekziston vërtet).
   Perqafo! Paul.

   1.    Canales dijo

    Njeri i sigurt, për të shprehur secilin që shprehet si të dojë, për sa kohë që e kupton veten 🙂 Unë jam andaluzian dhe nuk ndryshoj për asgjë, kështu më pëlqen të shprehem myself

 3.   Santi dijo

  Mësim shumë i mirë i gramatikës 😉 megjithëse pse - sepse, etj. ka më shumë kuptime:

  http://www.edu365.cat/eso/muds/castella/porque/eines.htm

  1.    le të përdorim linux dijo

   Eshte e vertete. Siç e shpjegoj në një koment tjetër, nuk ishte ideja për të dhënë një "mësim gramatikor" por për të dhënë këshilla të shkurtra për t'u mbajtur në mend.
   Kontribut i mirë!

 4.   Z. Linux dijo

  Drejtshkrimi i parë që bëni në çdo artikull që botoni, unë do të jem i pari që do t'ju njoftojë.

  1.    i gjallë dijo

   Për çfarë është ky koment? Nuk e shoh se cili është problemi me artikullin.

  2.    eliotime3000 dijo

   Errare Humanum Est.

   Ka njerëz që kanë drejtshkrim të shkëlqyeshëm dhe nuk mbështeten shumë te drejtshkruesit (të them të drejtën, i shqetëson shumë ta përdorin atë).

   Nga ana tjetër, ka njerëz që janë aq të padurueshëm sa nuk mundohen të shohin nëse drejtshkrimi i tyre është i drejtë apo i gabuar.

 5.   eliotime3000 dijo

  Si në Firefox ashtu edhe në Iceweasel kam kontrollorët e drejtshkrimit të konfiguruar në Spanjisht. Kështu, mund të shërbejë për të qenë në gjendje të shkruajmë më mirë dhe për të mos hyrë në një kurs online se si të deshifroj kodin "Hoygan" të përzier me "h4x0r" që është në Facebook.

 6.   Z. Linux dijo

  Nëse doni të na trajtoni si injorantë, shpjegimi pse ishte i paplotë, pasi mund të shihni se "pse" mund të përdoret jo vetëm në fjalë. Ajo që po përpiqem të them është se ka mënyra për t'i thënë gjërat në mënyrë më diplomatike. Duke thënë që është e rëndësishme të tregohet më shumë kujdes në drejtshkrim, mjaftonte.

  1.    i gjallë dijo

   Dhe akoma nuk e kuptoj pse ndiheni kaq të aluduar. 😉

   1.    Z. Linux dijo

    Përshëndetje Elav, vetëm sepse të gjithë bëjmë gabime drejtshkrimore (edhe ju kohët e fundit keni bërë një gabim duke shtypur dështimin në shtypjen me z) nuk do të thotë që një kurs mini drejtshkrimi është hedhur në fytyrat tona. Thjesht është pak më e kujdesshme kur shkruani.

    1.    le të përdorim linux dijo

     Në të vërtetë nuk ka të bëjë me dhënien e mësimeve askujt. Më dukej se mund të ishte një kontribut i mirë për të shmangur bërjen e kaq shumë gabimeve në të ardhmen. Kjo është diçka që unë e kam përdorur vetë për të përmirësuar zotërimin tim të gjuhës.
     Nga ana tjetër, mendoj se do të jeni dakord me mua se këto nuk janë gabime drejtshkrimore "të vogla" të bëra nga "pavëmendja". Sigurisht, askush nuk është i përjashtuar nga bërja e një gabimi herë pas here, por kur këto Horror (shumë prej të cilave janë shkollë fillore) përsëriten vazhdimisht, ata flasin për diçka SHUM more më serioze.
     Të jem plotësisht i sinqertë me ju, më duket se dhënia e një kontributi "kulturor" ose "arsimor" është më e rëndësishme sesa përhapja e Linux dhe softuerit të lirë (madje aq i rëndësishëm sa është ky).
     Kështu ndihem unë. Shpresoj se nuk të kam ofenduar ose ofenduar askënd.
     Nje perqafim! Paul.

     1.    Z. Linux dijo

      Qëllimi i artikullit është shumë i mirë, por unë këmbëngul që duhet të keni më shumë elegancë dhe takt për të thënë gjërat, për më tepër, ishit shumë të sigurt që artikulli juaj do të gjeneronte polemikë pasi që në fjalinë tuaj të fundit përmendët fjalën lavire.

     2.    nano dijo

      Gjeneroni çfarë?! Z. Linux, ju lutem, Pablo nuk jam unë, jam i sigurt për këtë.

      Për Zotin, mjaft zotërinj rëre, është një këshillë e thjeshtë për të përdorur korrektorin, dhe me një koment personal ...

      Dëshironi t'i prekni ata ...

  2.    eliotime3000 dijo

   Flaka në sy. Unë jam jashtë ...

   1.    le të përdorim linux dijo

    Ju nuk e dini sa demotivuese është të vrasësh veten duke shkruar një artikull dhe të quhesh "kontribut i shkëlqyeshëm, i madh!"
    Prandaj zemërimi im.

    1.    eliotime3000 dijo

     Kjo është e vërtetë.

   2.    nano dijo

    Ose kundërvihem, jam në! xD

  3.    Kokoliumi dijo

   NUK ka të bëjë me dhënien e mësimeve, por për të mësuarin, për përdorimin e mirë të kompjuterëve që kemi ose në shtëpi ose në shtëpi.

   Në çdo rast, i keni vërejtur tmerret e pikëve që keni? Unë mendoj se ky udhëzues i vogël mund të funksionojë edhe për ju.

   1.    Z. Linux dijo

    Çdo pikëpresje është në vend.

  4.    le të përdorim linux dijo

   Nuk e di nga e kupton se unë të trajtova si injorant. Nëse e merrni si të mirëqenë, ky është problemi juaj, jo i imi.
   Nga ana tjetër, unë jam duke dhënë një kontribut konstruktiv në mënyrë që ne (të gjithë) t'i kushtojmë më shumë vëmendje kur shkruajmë (unë e përfshij veten time). Kjo është ajo që lidhet me pjesën e artikullit që flet për mënyrën e mundësimit të kontrolluesit të drejtshkrimit në Firefox / Chromium.
   Nuk kisha ndërmend të shkruaja një artikull shterues mbi rregullat e drejtshkrimit, por të jepja këshilla të përgjithshme për fjalët që kam parë që zakonisht shkaktojnë probleme.

  5.    Llama dijo

   Përshëndetje, Z. Linux. Ci aq shumë kisaz ezkrivaz komo laz yamaz. Një yama komo llo

 7.   Kokoliumi dijo

  «Mund të aktivizoni ose çaktivizoni»

  Ashtë për të ardhur keq që ju nuk e përdorni këtë funksion të drejtë?

  1.    le të përdorim linux dijo

   Nuk kuptoj. A mund të jeni më specifik? Faleminderit.

 8.   Kokoliumi dijo

  Mundeni ju me falni, ne cfare gjuhe eshte kjo? gaucho? LOL

  Shikoni se është një blog me rreze të gjatë, kështu që të paktën mësoni të ngatërroni foljet, apo jo? meqenëse jo të gjithë kënaqemi me mënyrën argjentinase të të folurit, edhe pse fshihen pas idesë se është arkaike, një përshëndetje.

  1.    piksi dijo

   Kjo është për shkak të fenomenit të Voseo, e cila nuk është e pasaktë pasi që është një zëvendësim i përemrave dhe foljeve në Spanjisht
   Si përfundim ai po shkruan në një mënyrë korrekte

  2.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Cocolio!
   Jam i lumtur të di se ky post i shërbeu një qëllimi.
   "Voseo" pranohet nga RAE si absolutisht e vlefshme dhe e saktë.
   http://www.rae.es/dpd/srv/search?id=iOTUSehtID6mVONyGX
   A e keni parë sa mirë është të mësosh diçka të re?
   Bota nuk mbaron në Spanjë.
   Nje perqafim! Paul.

   1.    eliotime3000 dijo

    Edhe pse termi vos është një derivat i termit vocé i cili është me origjinë portugeze.

    1.    diazepani dijo

     voçe, pa theks dhe me cedilla

  3.    piksi dijo

   Conshtë e konjuguar kështu:
   eci

   unë eci
   Ju / ju ecni -s
   Ai / ajo ecën
   Ne ecim
   Ju ecni - ju / Ju ecni -s
   Ata ecin

   Për një folje të bashkimit të dytë që mbaron me -er bashkimi ndryshon:

   Psh: fuqia

   ti mundesh

   Dhe është e saktë

   1.    diazepani dijo

    Këtu në Uruguaj nuk i përdorim tuajat. Ne përdorim "ti" dhe përdoret bashkimi i tretë i shumësit.

    Ti ecen.

  4.    nano dijo

   Po largohem nga klasa me ju, por idioti i komentit tuaj ...

   A është keq që dikush të shkruajë ndërsa flet? Dhe dua të them dialektin e theksave argjentinase, të njohur zyrtarisht brenda gjuhës spanjolle, që nuk ju pëlqen pak rëndësi, qëllimi juaj i vetëm, sa herë që të komentoni, është ta kundërshtoni atë.

   1.    Kokoliumi dijo

    Ahh, siç ju pëlqen, personalisht ajo e voseo dhe lunfardo më duket mirë, mirëpo unë nuk jam duke shkuar në detaje për të gjeneruar polemikë, me pak fjalë, secili me historinë e tij, dhe nuk do të jetë në kundërshtim, ok? një përshëndetje.

    1.    piksi dijo

     ato mund të ju duken ato që dëshironi
     por ato janë forma korrekte të spanjishtes

  5.    Sergio dijo

   Ju jeni cocolito i keq nga rruga se çfarë një gjë e rrallë e emrit pranon se është e gabuar dhe me këtë nuk arrini askund. Gjithmonë në kërkim të flokëve të vezës që mania mashkull.

 9.   piksi dijo

  Më duket një postim i mirë, është diçka mjaft e dobishme
  Sidoqoftë, unë tashmë krijoj polemikë (jo qëllimisht) dhe kjo më duket se nuk është qëllimi i artikullit, për mendimin tim është vetëm një artikull që do të na ndihmojë në drejtshkrimin tonë, i cili është i mirë për të gjithë ne

 10.   Joseka dijo

  "Zgjidh" dhe siç thotë @Cocolio me "mundesh" nuk është mënyra për të konfiguruar foljet, të paktën këtu në Spanjë ato nuk përdoren në atë mënyrë. Në Argjentinë (apo zona të tjera të Amerikës së Jugut?) A përdoren ata kështu? Synimi vlerësohet, përveç nëse nuk ka fjali si: Hoygan hamygos k tal stan? (Im hojos ahhhh)

  1.    Joseka dijo

   xD, për të konfiguruar foljet jo, për t'i bashkuar ato, mea culpa
   Pershendetje

  2.    piksi dijo

   Kjo mënyrë e veçantë e të folurit është për shkak të fenomenit Voseus. Përdoret në disa vende dhe është ndryshe në secilin prej tyre të thuash "mundesh" NUK është e saktë.

   Kontrolloni këtë lidhje
   http://es.wikipedia.org/wiki/Voseo

  3.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Joseca!
   Nuk është hera e parë që marr këtë lloj komenti dhe nuk mund ta besoj injorancën e madhe që ekziston në këtë temë, veçanërisht në Spanjë.
   "Voseo" përdoret në shumë vende të Amerikës së Jugut (Argjentina, Uruguai, etj.) Dhe pranohet nga Akademia Mbretërore Spanjolle.
   Unë ju lë një lidhje shumë edukative:
   http://www.rae.es/dpd/srv/search?id=iOTUSehtID6mVONyGX
   Mos e ngatërroni "voseo" me "lunfardo".
   Sidoqoftë, kjo nuk është mënyra se si e shprehni veten tuaj, nuk do të thotë se është e gabuar, apo jo? Shtë si të thuash që Portugezët brazilianë janë të pasakta sepse nuk janë si ato që flasin në Portugali.
   Nje perqafim! Paul.

   1.    Joseka dijo

    Shumë faleminderit të dyve për përgjigjet tuaja!
    Në Spanjë ekziston injorancë e plotë për këtë temë.
    Unë nuk e dija që ajo ishte pranuar nga RAE, ju kurrë nuk do të shkoni në shtrat pa ditur diçka të re.
    Çfarë është lunfardo? Më fal injorancën time.
    Mendova se ishte e gabuar edhe nëse ishte përdorur, më falni, nuk ishte qëllimi im siç mund ta shihni nga komenti im për të kritikuar ose për të qenë një "troll"
    Këtu në Spanjë bëhet fjalë për "ti" dhe për t'u folur njerëzve më të moshuar ose të respektuar thuhet për ty. Mënyra jonë e të folurit duke përdorur përemrin "ju" është si veta e tretë (ai / ajo).
    Një përqafim tjetër për të dy ne

    1.    le të përdorim linux dijo

     Lunfardo është një mënyrë e "paarsimuar" e të folurit, si të thuash.
     Nga ana tjetër, "voseo" nuk ka asnjë lidhje me lunfardo dhe përdoret në mënyrë të përgjithësuar (në ato vende). Ndër të tjera, nënkupton përdorimin e «vos» në vend të «tú», me modifikimin pasues në bashkimin e foljes: themi «vos caminás», në vend të «tú caminas».
     Po kështu, në Argjentinë (dhe në Amerikën Latine në përgjithësi) nuk përdoret "ju", por "ju": në vend të "ju ecni", ne themi "ju ecni".
     Perqafo! Paul.

     1.    giskard dijo

      Në Maracaibo, Venezuela gjithashtu "vocea" ose "vosea" (ata tashmë më ngatërruan 🙂) Dhe në Cali, Kolumbi gjithashtu, edhe pse është diçka ndryshe. Unë mendoj se ata e quajnë njërin "verbal" dhe tjetrin "pronominal" por unë sinqerisht nuk e di ndryshimin zyrtar dhe akademik midis të dyve; Di vetëm që ato janë paksa të ndryshme. Pra, siç mund ta shihni, është diçka mjaft e përhapur. Gjëja më e mirë është të mos e shohim atë si diçka negative por si variacione që pasurojnë gjuhën tonë fantastike. E dyta që flitet më gjerësisht në Botë (pas Mandarin) dhe mbi anglishten (sipas Wikipedia).

   2.    René Lopez dijo

    Dhe ne gjithashtu e përdorim atë Paraguai.
    Ata gjithashtu gjithmonë më marrin për Argjentinas kur shkruaj në atë mënyrë.
    Dhe atë që duhet ta ndaloj veten time të shkruaj në gjuhën time amtare, Guaraní.
    Che aguyje ndeve che anguirû ko post re ..
    Çfarë në spanjisht është: Faleminderit partner / mik, për postimin.

   3.    Sergio dijo

    mirë tha Pablo është përgjigjja më e mirë në botë. Nëse jo, janë përshëndetjet e universit haha

  4.    Sergio dijo

   E dini që bota nuk mbaron në Spanjë. E kuptoni? informo veten mashkull! vetëm se mund të them!

 11.   giskard dijo

  Uǝɯɐʇɔǝɹɹoɔ ɹıqıɹɔsǝ ɐ ǝıɯzuǝıɯoɔ ǝʇuǝƃ ɐl zǝʌ ɐuǝnq ɐun ǝp ıs ɹǝʌ ∀ ˙ʇsod lǝ lɐıuǝ

  1.    giskard dijo

   Por seriozisht, një postim i tillë ishte i nevojshëm. Shumë gabime drejtshkrimore, jo vetëm në postime por në komente. Lodhesh

   Më mungojnë, mendoj, "nëse jo" dhe "por" që njerëzit shkëmbejnë pa dallim (nuk je ti por unë / nëse nuk më thua, nuk e di) dhe "kishte" që është e vlefshme vetëm kur zëvendëson kishte ( duhej -> duhej) por njerëzit e përdorin atë si shumës (i cili nuk ekziston) i foljes «to have» (kishte shumë vdekje -> kishte shumë vdekje)

   Post shumë i mirë!

   1.    le të përdorim linux dijo

    Keni të drejtë! Kontribut shumë i mirë… ato janë gjithashtu shumë të zakonshme.
    Perqafo! Paul.

  2.    Canales dijo

   ostia, çmim për postin më paranojak të vitit hahaha

  3.    le të përdorim linux dijo

   Haha! Madhe E doja 🙂
   Perqafo! Paul.

  4.    facundokd dijo

   Sa kohë keni qenë për të shkruar atë?

   1.    giskard dijo

    Çfarë më duhej të bëja google, cila faqe e bëri atë

  5.    eliotime3000 dijo

   Spektakolare. Shpresoj që kontrolluesi i gjuhës të jetë i dobishëm kur shkruani në kokën tuaj.

 12.   xhidi dijo

  Së pari, përshëndetje për të gjithë komunitetin. Unë dua ta bëj të qartë se nuk është qëllimi im të krijoj polemikë, në fakt unë e shoh këtë lloj postimi të shkëlqyeshëm, por më duket paradoksale që kontrolluesi i drejtshkrimit është i padobishëm për shembujt që ju vendosni.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Eshte e vertete. Nuk e kisha menduar.
   Sidoqoftë, kjo vlerëson vetëm pjesën e fundit të postimit (kaq e kritikuar nga disa).
   Perqafo! Paul.

 13.   çaparal dijo

  Jam plotësisht dakord me autorin e këtij artikulli. Nëse dikush thotë se dëshiron të ndihmohet në ndonjë forum dhe nuk shkruan si duhet, vështirë se do të jetë e mundur t'i ndihmosh. Ka njerëz që, për fat të keq, ose për çfarëdo arsye, nuk kanë pasur mundësi të marrin pjesë në klasë dhe të shkruajnë sinqerisht keq. Por gjëja me të vërtetë qesharake është se ata nuk duan të përpiqen të bëjnë një skenar mjaft të kuptueshëm. Sigurisht, gjëja e rëndësishme është ta bësh veten të kuptueshëm, por nganjëherë mund të lexoj postime në të cilat asnjë presje ose periudhë e vetme nuk vendoset në një shkrim të pafund. Kur dy persona që përpiqen të komunikojnë nuk flasin të njëjtën gjuhë, mimika ose gjestet janë shumë të rëndësishme, por në një medium si interneti, kjo është e ndaluar. Prandaj është e rëndësishme të shkruhet, nuk e them drejt, por të paktën mesatarisht mirë, pasi që të gjithë do të përfitojmë nga kjo. Na vjen keq nëse dikush ishte mërzitur, por ky nuk ishte qëllimi im.

 14.   nano dijo

  Dhe këtu është xhevahiri nga unë.

  Zotërinj, a ka ndonjë problem që Pablo apo dikush (ahem, unë për shembull) dëshiron të lërë një mesazh të nënkuptuar në ato që shkruan? Unë nuk mendoj kështu.

  A e dini se sa e dhimbshme është të korrigjoni tmerret drejtshkrimore të kaq shumë njerëzve që duan të postojnë? Apo më keq, lexoni komentet e disa përdoruesve që duket se shkruajnë me vithet e tyre? Gjithçka po shkon larg për mua këtu, jo për të mbrojtur Pablo, por për aftësinë për të arritur nivele idiotizmi mbi 9000, dreqi e mallkoftë.

  Së pari, disa fishekzjarre që komentojnë për voseo, e cila është diçka krejt normale, ato janë në një farë mënyre si tkurrjet që gringos i bëjnë anglishtes, e dini, «unë jam, unë jam»… mundesh, mundesh, mundesh. A mund të jesh vërtet një kafshë e tillë në jetë sa të duash të kritikosh këto çështje? Burri thotë se do të ishte mirë për të gjithë, duke përfshirë edhe veten, dhe katër djem dalin "të ofenduar" sepse mendojnë se u thanë injorantë. Epo, zotërinj, unë dyshoj shumë që qëllimi i postimit të Pablo është t'ju tregojë injorant, por unë jam mjaft i bindur që ju po flakni injorancën tuaj duke u ndier i aluduar për diçka që nuk ishte me ju, si kush thotë këtu këtu «kush nuk duhet ai nuk ka frikë nga ajo.

  A ishin ofenduar? Qumësht i keq! Unë nuk e shoh dëshirën ose qëllimin për të ofenduar këtu, të lënë ndjeshmërinë, se gjithçka që është botuar tani, për një pjesë të mirë, është zakonisht "fyese", ju lutem, mjaft nga një marrëzi e përmasave të tilla.

  1.    Canales dijo

   +10000

  2.    eliotime3000 dijo

   Mbi +9000!

 15.   gato dijo

  Kjo më kujton mua një tekst që gjeta shumë kohë më parë dhe isha shumë qesharak xD

 16.   eliotime3000 dijo

  Pa'l Feis!

 17.   Blitzkrieg dijo

  E shkëlqyeshme, e sigurova dhe nëse funksionon ee

  1.    eliotime3000 dijo

   Oh po? ¬¬

   1.    eliotime3000 dijo

    Në Chromium, ai opsion më vjen tashmë si parazgjedhje.

    1.    eliotime3000 dijo

     Jashtë temës: Tani ata kanë përmirësuar problemin e paraqitjes së faqeve të internetit në Debian Chromium.

     1.    sieg84 dijo

      cilin version e azhurnove në Chromium?

     2.    eliotime3000 dijo

      Në versionin 29.

 18.   zagare dijo

  Post shumë i mirë dhe shumë i plotë. Sidomos për shkak të listës së gabimeve drejtshkrimore (ose tmerreve) më të shpeshta. Se ka shumë njerëz që besojnë shumë te korrektori dhe mendojnë se ata shkruajnë "saktë" duke e përdorur atë.

 19.   Stebsan dijo

  Dhe meqenëse jeni në këtë, si shkruani duke fjetur apo duke fjetur ?????? të lutem nëse je kaq i mirë të më shpjegosh

  1.    le të përdorim linux dijo

   Duke fjetur ...
   une flej
   ti fle
   ai fle

 20.   Fluturo -ylberi dijo

  Unë nuk isha në dijeni të "pse" dhe "pse": O

 21.   Jezu dijo

  Si mund ta aktivizoj drejtshkrimin e saktë të kompjuterit tim —– dhe çfarë

 22.   Eider J. Chaves C. dijo

  Tutorial fantastik! Unë ju falënderoj që gjetët kohë për ta bërë dhe publikuar; me sherben shume.

 23.   Alexander dijo

  hello,

  e shihni, unë kam një problem me këtë nga korrigjuesit në tabletë. fatkeqësisht nuk kam ide se si ta mundësoj një të tillë. Jam përpjekur të shkarkoj shtesa për firefox por ato akoma nuk funksionojnë si duhet.
  Unë do ta vlerësoja shumë nëse mund të më ndihmonit këtu sa më shumë që të jetë e mundur
  Ju faleminderit.

 24.   Sergio dijo

  Ju tashmë i njihnit të gjithë Yapas, por ka gjithmonë dikë injorant që bën gabimet më të pazakonta të tilla si përshëndetja pa h dhe të tmerrshme të tjera Unë kurrë nuk kam qenë maniak i drejtshkrimit dhe theksimeve, por pa marrë parasysh sa budalla nuk mund t'i bësh ato gabime OMG D : si yapa numër 1

 25.   Joanot dijo

  Koment shume i mire. Të shkruash mirë nuk kushton asgjë ... Nëse vendi juaj nuk ka një sistem të mirë arsimor, është më mirë të mësoni vetë ... ashtë paksa e turpshme për të tjerët të shohin tekste të caktuara ... plot gabime ... Në më pak se një vit, nëse jeni të interesuar, mundeni mësoni mirë gjuhën që përdorni dhe është e nevojshme vetëm të jesh i apasionuar për strukturën, origjinën, përdorimet e saj ... ata e shqiptojnë atë si Castilians, dhe megjithatë ata e shkruajnë atë mirë ...
  Këtë jua tregon një që shkruan dy gjuhë në mënyrë të përsosur; në një mënyrë autodidakt ...

 26.   Gabriela ramirez dijo

  WOW madh faleminderit shumë (=

 27.   Zonja li dijo

  Faleminderit!!!!!! Shpjegimi juaj me ndihmoi shume !!! Brohoritje !!!!!! 🙂

 28.   Dixon Scola dijo

  Faleminderit për ndihmën tuaj, sukseset.