FirefoxOS azhurnohet me shumë veçori të reja

E di ti Firefox OS? Jo Epo nëse nuk e dini ju sugjeroj të hidhni një vështrim në këtë Rishikim i shkëlqyeshëm krijuar nga një nga bashkëpunëtorët tanë në mënyrë që ata të dinë se çfarë po ndodh.

FirefoxOS_ZTE

mirë Firefox OS Hasshtë azhurnuar dhe sjell përmirësime interesante, të cilat natyrisht, tashmë përfshijnë sisteme të tjerë më të njohur dhe më jetëgjatë. Le të shohim se cilat janë ato:

 • MMS: Tani mund të dërgoni dhe merrni foto, skedarë audio dhe video përmes MMS (Shërbimi i Mesazheve Multimedia).
 • API për njoftimin e shtytjes: Zhvilluesit mund të përdorin Push për të dhënë njoftime në kohë tek aplikacionet dhe për të zvogëluar konsumin e përgjithshëm të baterisë.
 •  Aplikacioni i Kërkimit të Përgjegjshëm tani është përpara dhe në qendër të ekranit bazë, duke e bërë më të lehtë dhe më të shpejtë gjetjen e përmbajtjes që dëshironi.
 • Importoni kontaktet tuaja nga Hotmail ose GMail, nga karta SIM Shtimi i kontakteve tuaja në Facebook është tani shumë më e lehtë.
 • Përmirësimet në opsionin për të shtuar kontakte.
 • Këshilla kur telefononi: Filloni të futni numrat e telefonit ose emrat në thirrës për të gjetur shpejt një kontakt specifik.
 • Përmirësime të performancës: Përjetoni kohë më të shpejta të ngarkimit të aplikacionit dhe lëvizje më të butë.
 • Tani mund të ruani imazhe, audio dhe video nga shfletuesi me lehtësi.
 • Përmirësime të tastierës: Kontrolluesi automatik i tekstit korrigjon fjalë gabimisht të shkruara gabimisht.
 • Përmirësimet e postës elektronike: Modaliteti drafti kursen automatikisht postat elektronike të vazhdueshme jashtë linje, në mënyrë që t'i mbaroni dhe t'i dërgoni më vonë.
 • Bashkëngjitjet me email dhe video, plus skedarët e imazheve tani mund të ruhen në galerinë tuaj me lehtësi.
 • Ju mund të bashkëngjitni dhe dërgoni imazhe nga Galeria juaj direkt brenda aplikacionit të postës elektronike.
 • Kërkimi i muzikës: Gjetja e një kënge të preferuar është e lehtë me funksionin e ri të kërkimit të muzikës, thjesht rrëshqitni poshtë nga maja e aplikacionit Music për të shfaqur një shirit kërkimi dhe për të kërkuar muzikë nga artisti, albumi ose titulli të këngës.
 • Përmirësimet e kalendarit: Mund të krijoni ngjarje të drejtpërdrejta, thjesht duhet të klikoni në intervalin kohor që dëshironi të krijoni një ngjarje të re në kalendar.
 • Kalendari me alarme rikujtuese: caktoni përkujtesa që të njoftohen për ngjarjet e kalendarit.
 • Më shumë se 15 gjuhë të mbështetura.

Këto janë lajmet. Sinqerisht, për një produkt kaq të ri, unë jam i kënaqur të shoh se si ata po i kushtojnë kohë dhe përpjekje Firefox OS, një sistem që përdor teknologjinë e internetit për të punuar dhe që tani e tutje është ndër të preferuarat e mia, madje edhe më lart android.

Fuente: Blog Mozilla


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

32 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   eliotime3000 dijo

  Lajme te mira. Me sa duket unë tashmë jam duke u ngazëllyer për të zëvendësuar Android 4.2.2 tim Samsung Galaxy Mini (Faleminderit XDA dhe CyanogenMod!) Me Firefox OS. Sidoqoftë, ende nuk është aq e stabilizuar sa mendova. Gjithsesi, kjo tregon se ka progres.

  PS: Duket se bloget e komuniteteve zyrtare Mozilla tashmë mund të identifikohen me hartimin e të njëjtës faqe zyrtare Mozilla (së pari, Mozilla hispanike, dhe me vone, Firefoxmania).

  1.    elav dijo

   Dizajni i Firefoxmania është i përkohshëm. Unë mendoj se ata do të shtojnë një të ri së shpejti

   1.    eliotime3000 dijo

    Të paktën ai që keni tani është goxha gjenerik. Unë shpresoj që ata t'i japin asaj një prekje më "Kubane". Tani për tani, tema Mozilla WordPress mbetet ekskluzive për komunitetet zyrtare.

    1.    eliotime3000 dijo

     PS: shpresoj azhurnoni në Firefox Sync sepse ata Unë do ta vlerësoja shumë për të hequr ato shenja të mallkuara dhe për të përdorur kriptimin SSL nga lidhjet e mia që kam në Iceweasel tim.

  2.    gato dijo

   Për të përdorur FirefoxOS terminali juaj duhej të vinte nga fabrika me Android ICS pasi që bazohet dhe përdor kernelin e modifikuar nga ai ... Mini vjen me Gingerbread si parazgjedhje.

   1.    eliotime3000 dijo

    Ah mirë. Të presësh një adaptim për Galaxy Mini nga XDA Developers.

   2.    auroszx dijo

    Gjëja tjetër është se nuk ka porte të suksesshme të procesorëve ARMv6 (si ai në Galaxy Mini) për t'u bazuar dhe nuk ka udhëzues specifik (mos tregoni për Mozilla, ka si 4 dhe ka tepricë).
    I vetmi port i suksesshëm ARMv6 deri më tani është ai i Geekpshone Zero, por ai përdor një procesor edhe më të vjetër dhe të ndryshëm se MSM7X27 të Galaxy Mini. Gjithashtu, kodi nuk është përshtatur tërësisht (siç thonë ata, unë nuk kam përpiluar për të provuar) për procesorët ARMv6, për të mos përmendur që ata nuk do të performonin aq mirë sa Cortex A5 i OT Fire dhe Open.

    1.    bxo dijo

     Gjynah për ARMv6 po prisja një port për t'i dhënë jetë ZTE Skate tim me ARMv6, aktualisht kam Cyanogem 10.2 (android 4.3) dhe jam i lumtur, por doja një ndryshim të pamjes dhe nëse ato janë më të lira, më mirë xD

   3.    John gërmon dijo

    Në atë rast, një port Firefox OS në të gjithë poturin e terminaleve me MTK6577 dhe MTK6589 nuk do të dëmtonte.

    1.    gato dijo

     Problemi me Samsung është se shumë (nëse jo të gjithë) përbërësit e saj janë të pronarit.

     1.    John gërmon dijo

      Arsyeja për të mos blerë një Samsung si smartphone.

     2.    gato dijo

      Unë përdor një Samsumg sepse në rangun e ulët dhe të mesëm ato janë më të lirat që ka ... por nëse atje ku unë jetoj Nexus 4 nuk do të ishte katërfishi i vlerës së tij origjinale, për fat të mirë do të kisha një të tillë.

     3.    John gërmon dijo

      Në atë rast, duhet ta vlerësoni Xiaomi si një mundësi për të ardhmen.

     4.    gato dijo

      Problemi që kam me kinezët është se unë u besoj atyre aq shumë sa gringos ... megjithëse ROM-i i tyre MIUI është spektakolar (dhe burim i mbyllur nga republika "popullore" e Kinës).

 2.   Carlos dijo

  A ka dikush ndonjë ide se si të instaloni emulatorin firefox os përveç shtojcës së shfletuesit

  1.    Nano dijo

   Jo, nuk ka diçka të tillë siç pyet xD jo që unë e di

 3.   Asdejan dijo

  po ju mungon pjesa »Ky azhurnim i sistemit operativ Firefox do të jetë i disponueshëm për përdoruesit aktualë dhe në telefonat zhvillues së shpejti. Për më shumë informacion se si të blini pajisje zhvilluesi, vizitoni MDN. »..>. <.. Unë e lexova këtë blog përmes rss në FxOS tim .. XD, shpresojmë që azhurnimi të dalë së shpejti ..
  hej, nëse nuk gaboj, telefonica paketon azhurnimet e sistemit operativ në telefonët e tyre, .. ju nuk e dini nëse ekziston ndonjë mënyrë për të hequr qafe këtë "sjellje të dyshimtë", dhe për t'u azhurnuar direkt me Mozilla?

  1.    elav dijo

   Shhh .. Unë nuk thashë asgjë sepse dua të blej një dhe nuk dua që ata të mbarojnë xDDD

   1.    asdevian dijo

    ajhaj, e njëjta që thashë, dhe arrita të blej OT Fire Blanco, kishin mbetur vetëm disa .. megjithëse, ai do të ndryshojë telefonat në të ardhmen, pasi që disa kompani harduerësh po përgatiten të lançojnë telefona me rreze të mesme me Ky sistem .. dhe po, me atë që kam tani është shumë i rrjedhshëm dhe i shpejtë, a mund ta imagjinoni një me karakteristika më të mira? Po vjen bumi i WebGL, aplikacione dhe lojëra me cilësi të vërtetë me grafikë të patëmetë dhe me çfarë mund t'i blej ekuilibri i telefonit tim .. jojo, shpresoj që FxOS të vazhdojë ashtu siç vjen dhe të azhurnohet çdo 3 muaj, kodrina duket mënyra më e mirë e azhurnimit ..

    Gjëja tjetër që më pëlqeu shumë, deri më tani, nuk kam parë aplikacionin e parë me postë të bezdisshme, dhe shumë aplikacione janë të burimit të hapur. 🙂

    filozofia e mozilla ia vlen të mbështetet .. thjesht duhet të vendosni firefox në qt. XD ..

 4.   le të përdorim linux dijo

  Kur do të jetë dita kur mund të braktisim Android?

  1.    eliotime3000 dijo

   Asnjë ide, por unë tashmë përdor ICS të adaptuar në Galaxy Mini (dmth. CyanogenMod 10.1). Unë jam duke bërë mrekullisht dhe më mirë sesa ROM-i i instaluar paraprakisht që erdhi me celularin tim.

   1.    gato dijo

    CM 10.1 është Jelly Bean.

  2.    gato dijo

   Shpresojmë se me Tizen, më pëlqeu shumë projekti dhe ndërfaqja.

 5.   Manuel R. dijo

  Unë padyshim dua një xD.

 6.   auroszx dijo

  Epo, ka disa detaje me azhurnimin ... isshtë në dispozicion, po, paraprakisht e përpiluar për zhvillimin e Geeksphone Keon / Peak (e njëjta kompani kujdeset për atë për dembelët: P). Për të vdekshmit e tjerë, duhet të presim që Movistar të mbërrijë dorë për dore, dhe gjithashtu që kompania të mbesë dorë për dore ... Unë do të pres që Alcatel të mos ulet, i shtrirë! xD
  Unë isha duke shpresuar që me atë model azhurnimi Rolling, ata të na dërgonin azhurnime direkte Mozilla dhe të para-personalizuara për transportuesin. Jo të gjithë kemi një makinë dhe një lidhje super për të përpiluar versione.

  Me gjithë atë, unë do të pres. E di që do ia vlejë.

 7.   firefox dijo

  ku dhe si mund ta blej një? Unë jetoj në Argjentinë

  1.    gato dijo

   Mendoj se pjesa tjetër e botës do të vijë vitin e ardhshëm.

 8.   wiki dijo

  A di dikush se si ta rrënjosë alcatel-in me një prekje ose ta zhbllokojë atë

 9.   urKh dijo

  Imagjinoj se ky është versioni 1.2, apo jo?

 10.   Miguel Perez dijo

  Mund ta ndryshoj sistemin e përdorimit të tabletës time kineze PD10 (ka ICS) si do ta bëja?

 11.   pedrp dijo

  Kam një version të ri për ta instaluar dhe si të detyrueshëm dhe tani sistemi im i firefox nuk shkruan BN kur bisedon, duket më shumë si një virus

bool (e vërtetë)