Konfigurimi i Firewall: Zëvendësues i shkëlqyeshëm grafik i Firewall për Gufw Firewall

Konfigurimi i Firewall: Zëvendësues i shkëlqyeshëm grafik i Firewall për Gufw Firewall

Konfigurimi i Firewall: Zëvendësues i shkëlqyeshëm grafik i Firewall për Gufw Firewall

Në fushën e përdoruesve të thjeshtë (shtëpi / zyra) kur bëhet fjalë për përdorimin e a Sistemit operativ të çfarëdo lloji, në përgjithësi, nuk keni pse të kryeni detyra komplekse ose teknike mbi të, si p.sh. filtrimi i përmbajtjes, lidhjet dhe hapja ose bllokimi i portave, ndër të tjera.

Meqenëse këto lloj aktivitetesh zakonisht janë të centralizuara nga Njësitë Kompjuterike Mediante servers dhe menaxhohet në kompjutera nga Specialistë të IT-sëMe Por, kur një përdorues i thjeshtë kërkon ta përdorë këtë, për të mos u komplikuar detyra në kompjuterin e tij, ka aplikacione grafike të thjeshta dhe të lehta si p.sh. "Konfigurimi i murit të zjarrit" y Gufw.

Si të konfiguroni firewall në Ubuntu

Rreth Firewalls, GUFW dhe IPTables

Dhe si zakonisht, para se të hyjmë plotësisht në temën e sotme ne do të lëmë për ata që janë të interesuar të eksplorojnë disa nga të mëparshmet tona të fundit postimet e lidhura me temën e Firewalls, GUFW dhe IPTables, lidhjet e mëposhtme me to. Në mënyrë që ata të mund të klikojnë shpejt nëse është e nevojshme, pasi të kenë përfunduar leximin e këtij botimi:

"Ashtu si të gjitha shpërndarjet Linux, Ubuntu tashmë vjen me një firewall të instaluar. Ky mur zjarri, në fakt, vjen i ngulitur në kernel. Në Ubuntu, ndërfaqja e linjës së komandës firewall u zëvendësua nga një skenar disi më i lehtë për t’u përdorur. Sidoqoftë, ufw (FireWall i pakomplikuar) gjithashtu ka një ndërfaqe grafike që është shumë e lehtë për t’u përdorur. Në këtë postim, ne do të paraqesim një mini-udhëzues hap pas hapi se si të përdorim gufw, ndërfaqen grafike ufw, për të konfiguruar murin tonë mbrojtës." Si të konfiguroni firewall në Ubuntu

Artikulli i lidhur:
Si të konfiguroni firewall në Ubuntu

Artikulli i lidhur:
Krijoni firewall tuaj me iptables duke përdorur këtë skenar të thjeshtë
Artikulli i lidhur:
Krijoni firewall-in tuaj me iptables duke përdorur këtë skenar të thjeshtë, pjesën 2
Artikulli i lidhur:
Sigurimi i rrjetit tuaj me Iptables - Proxy - NAT - ID: PJESA 1
Artikulli i lidhur:
Sigurimi i rrjetit tuaj me Iptables - Proxy - NAT - ID: PJESA 2

Artikulli i lidhur:
iptables për fillestar, kurioz, të interesuar

"Iptables është pjesë e kernelit Linux (një modul) që merret me filtrimin e paketave. Kjo thuhet në një mënyrë tjetër, do të thotë që Iptables është pjesa e kernelit, puna e së cilës është të dijë se çfarë informacioni / të dhënash / paketash dëshironi të futni në kompjuterin tuaj, dhe çfarë jo." Iptables për fillestarët, kuriozë, të interesuar

Konfigurimi i Firewall: Mjet konfigurimi GUI për firewalld

Konfigurimi i Firewall: Mjet konfigurimi GUI për firewalld

Çfarë është Firewall Config?

Me siguri shumë Linuxeros tashmë e dinë GufwMe Por për ata që nuk e dinë, është një mënyrë e lehtë dhe intuitive për të menaxhuar murin mbrojtës Linux (Iptables), pasi ofron një ndërfaqe grafike të përdoruesit (GUI) për aplikacionin e firewall -it të tastierës (CLI) të quajtur UfwMe Dhe ndër gjërat me të cilat mund të bëhet Gufw Ata po kryejnë detyra të zakonshme të tilla si lejimi ose bllokimi i portave të parakonfiguruar, p2p të zakonshëm ose porteve individuale.

Sidoqoftë, ekziston një aplikacion tjetër i madh i quajtur "Konfigurimi i murit të zjarrit" i cili në faqen e tij zyrtare përshkruhet shkurt si më poshtë:

"Shtë një mjet konfigurimi grafik për firewalld." firewall-config

Duke qenë aplikimi Firewalld tjetri:

"Një aplikim konsol (CLI) që siguron një mur zjarri të menaxhuar në mënyrë dinamike me mbështetje për zonat e rrjetit / muret e zjarrit që përcaktojnë nivelin e besimit për lidhjet ose ndërfaqet e rrjetit. Mbështet konfigurimin e mureve të zjarrit IPv4, IPv6, urat ethernet dhe pishinat IP. Për më tepër, krijon një ndarje midis opsioneve të konfigurimit të kohës së funksionimit dhe atyre të përhershme, dhe falë faktit që përdor ndërfaqen D-Bus është e lehtë të konfigurosh shërbimet, aplikacionet dhe gjithashtu që përdoruesit të modifikojnë konfigurimin e murit të zjarrit."

Për më tepër, është mirë ta sqaroni këtë Firewalld në fakt është një kontrollues i përparmë për Iptable, të tilla si Ufw, vetëm, ai përdor zona dhe shërbime në vend të zinxhirëve dhe rregullave. Dhe menaxhon grupet e rregullave në mënyrë dinamike, duke lejuar azhurnime pa prishur seancat dhe lidhjet. Rrjedhimisht, Firewalld nuk është zëvendësim për Iptable.

karakteristika të

Disa prej tyre janë:

 1. API i plotë i D-Bus
 2. Mbështetje IPv4, IPv6, urë dhe ipset
 3. Mbështetje NAT IPv4 dhe IPv6
 4. Zonat e murit të zjarrit
 5. Lista e paracaktuar e zonave, shërbimeve dhe llojeve të shenjave
 6. Gjuhë e pasur për rregulla më fleksibile dhe komplekse në zona
 7. Rregullat e Afatizuara të Firewall në Zona
 8. Bllokimi: Lista e bardhë e aplikacioneve që mund të modifikojnë murin e zjarrit
 9. Ngarkimi automatik i moduleve të kernelit Linux
 10. Integrimi me kukull

Alternativat

Në fushën e serverëve ka disa mundësi për aplikacione, sisteme dhe shpërndarje të plota me zgjidhje të fuqishme për Firewalls (Firewalls). Sidoqoftë, në fushën e aplikacioneve grafike për kompjuterët e përdoruesve të thjeshtë (jo teknikë), për të kryer detyra të filtrimi i përmbajtjes ne rekomandojmë përdorimin e një aplikacioni të dobishëm dhe të thjeshtë të quajtur "Kujdesësi pritës"Me E cila është shumë e lehtë për t'u përdorur, kështu që shërben në mënyrë efikase si e shkëlqyeshme sistemi i kontrollit prindëror (firewall) në disa nga vlerësimet tona Distroset e GNU / Linux.

Artikulli i lidhur:
Host Minder: Një aplikacion i dobishëm dhe i thjeshtë për të bllokuar fushat e padëshiruara

"Shtë një aplikacion i përdorur për të bllokuar domenet e padëshiruara të uebit. Ka një ndërfaqe të thjeshtë grafike të përdoruesit që ju lejon të azhurnoni me lehtësi skedarin «/etc/hosts»Nga Distroja juaj GNU / Linux në një nga katër skedarët hostë / hostë të konsoliduar të StevenBlack. Këto skedarë hosti të konsoliduar ju lejojnë të bllokoni uebfaqe të kategorive të ndryshme, të tilla si: Reklama, Porno, Lojra, Rrjete Sociale dhe Fake News."

Të shtëna në ekran

Konfigurimi i Firewall: Pamja e ekranit 1

Konfigurimi i Firewall: Pamja e ekranit 2

Në një postimi tjeter ne do të thellohemi në përdorimin e Firewalld y "Konfigurimi i murit të zjarrit".

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, duke përdorur të dyja "Konfigurimi i murit të zjarrit" si Gufw për të trajtuar Iptable (firewall i linux kernel fireplace) grafikisht në çdo Distro e GNU / Linux ku paketat e tyre instaluese janë të disponueshme ose të pajtueshme është një mundësi e shkëlqyeshme për t'u eksploruar. Mbi të gjitha, për ata përdorues që fillojnë dhe nuk kanë aq shumë njohuri teknike dhe terminale (tastiere) për të kryer detyra të filtrimi i përmbajtjes, lidhjet dhe bllokimet e portit ose bllokimi, ndër aktivitetet e tjera teknike.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.