Firmware dhe Driver në Linux: Pak nga gjithçka në lidhje me këto 2 koncepte

Firmware dhe Driver në Linux: Pak nga gjithçka në lidhje me këto 2 koncepte

Firmware dhe Driver në Linux: Pak nga gjithçka në lidhje me këto 2 koncepte

Sot do të trajtojmë temën e koncepteve të «Firmware» dhe «Driver», pasi ato janë 2 koncepte të rëndësishme sepse ato ndikojnë drejtpërdrejt në operim i qetë të gjithçkaje Sistemit operativ në një pajisje i vendosur.

Dhe atëherë ne do të thellohemi pak më thellë në mënyrën se si mund të menaxhohen të dyja, «Firmwares» dhe «Drivers»GNU / Linux.

Firmware dhe Driver në Linux: Komandat për të njohur sistemin operativ GNU / Linux

Meqenëse, në këtë post nuk do të hyjmë në detaje se çfarë komandat komanduese janë të dobishme ose të rëndësishme për të njohin specifikimet teknike të Hardware dhe Softuerit të një kompjuterisi zakonisht do të lëmë lidhjet e disave postimet e mëparshme të lidhura në mënyrë që, nëse është e nevojshme, çdokush mund të ketë qasje në to dhe ta thellojë atë pikë:

Një pajisje kompjuterike përbëhet nga pajisje fizike të quajtura pajisje globale, dhe përbërës logjikë të quajtur softuer. Ekzistojnë mjete që lejojnë identifikimin e të dy pjesëve, ose për të njohur karakteristikat e pajisjes dhe për të matur performancën e saj dhe / ose diagnostikuar dështimet e mundshme. Kur ka nevojë për të kërkuar mbështetje në zgjidhjen e problemeve, të tilla si instalimi ose azhurnimi i një firmueri ose shoferi, është e rëndësishme të jeni në gjendje të siguroni (mbledhni) të gjithë informacionin që është i mundur dhe i nevojshëm në lidhje me harduerin dhe softuerin që përbëjnë pajisjet Komandat për të njohur sistemin (identifikoni harduerin dhe disa konfigurime softuerësh)

Artikulli i lidhur:
Komandat për të njohur sistemin (identifikoni harduerin dhe disa konfigurime softuerësh)

Artikulli i lidhur:
3 mjete për të njohur harduerin e sistemit tuaj
Artikulli i lidhur:
inxi: skenar për të parë në detaje përbërësit e harduerit të sistemit tuaj
Artikulli i lidhur:
Si të nxirrni parametrat nga Terminali duke përdorur Shell Scripting

Firmware dhe Driver: Konceptet, Ngjashmëritë dhe Dallimet, dhe më shumë.

Firmware dhe Driver: Konceptet, Ngjashmëritë dhe Dallimet, dhe më shumë.

Çfarë është firmware?

Sipas uebit «Definicion.de», Një "Firmware" Shtë përshkruar si:

"Firmware, emri i të cilit i referohet programimit të firmës, është pjesë e harduerit, pasi është i integruar në elektronikë, por gjithashtu konsiderohet si pjesë e softuerit pasi është zhvilluar nën një gjuhë programimi. Padyshim, firmware funksionon si lidhja midis udhëzimeve që vijnë në pajisje nga jashtë dhe pjesëve të ndryshme elektronike të saj." (Zgjero informacionin)

Ndërsa, ueb «Sistemas.com» shpreh sa vijon:

"Firmware më pas përbëhet nga një numër udhëzimesh që bashkëveprojnë me kompjuterin, këto gjenden në Kujtesën Vetëm të Lexuar (zakonisht përdoret një memorie ROM) që lejon kontrollimin dhe diagnostikimin e funksionimit në nivelin e Qarkut Elektrik të një pajisjeje ose ndërveprimin e saj me ekipi." (Zgjero informacionin)

Çfarë është një shofer?

Sipas uebit «conceptodefinicion.de», Një "Shofer" Shtë përshkruar si:

"Një nga përbërësit e softuerit, i cili punon së bashku me sistemin operativ dhe drejtuesin periferik, për të siguruar një ndërfaqe funksionale. Drejtuesi (kontrolluesi / mbajtësi) i një pajisjeje është një lloj aplikacioni i projektuar posaçërisht në mënyrë që përdoruesi të mund të kontrollojë të gjitha programet e instaluara në kompjuterin e tyre, përveç që është përgjegjës për të bërë një punë të saktë të një hardueri, kështu që konsideron një nga më të rëndësishmit pjesë brenda atyre kushtuar për të moderuar funksionimin e pajisjeve." (Zgjero informacionin)

Ndërsa, ueb «Sistemas.com» shpreh sa vijon:

"Një Kontrollues (ose, ekuivalenti i tij në anglisht, Driver) është një mjet softuer që lejon një Sistem Operativ të përdorë plotësisht atë që përmbahet në Hardware-in e pajisjeve, duke qenë jo vetëm ajo që është një Periferike (domethënë, një Tastierë , një Printer ose një Mi, pa dalluar nëse është një Periferik i Hyrjes ose një Periferik i Daljes) por edhe për të gjitha Pajisjet e Sistemit që janë fikse, të tilla si një Kartë Video, Kartë Sound ose të ngjashme." (Zgjero informacionin)

Ngjashmëritë dhe ndryshimet

Nga sa më sipër mund të nxjerrim ngjashmëritë dhe ndryshimet e mëposhtme

 1. Të dy janë mjete softuerësh ose shërbime që përdoren për të operuar një pajisje (pjesë e brendshme ose e jashtme e pajisjes).
 2. Gjithmonë do të gjejmë firmware të instaluar tashmë në secilën pajisje dhe në modulin e vet të kujtesës, ndërsa një drejtues është i instaluar dhe punon gjithmonë në Hard Drive dhe Sistemin Operativ që do të veprojë pajisjen.
 3. Një firmware përfaqëson nivelin më të ulët të softuerit me të cilin mund të bashkëveprojë me harduerin, ndërsa një Driver përfaqëson nivele më të larta të punës.
 4. Të dyja janë me të vërtetë shumë të rëndësishme dhe të domosdoshme, pasi një Shofer i saktë dhe i instaluar mirë garanton një funksionim korrekt të një pajisjeje në një kompjuter ose pajisje kontrolli, ndërsa firmware siguron konfigurimin bazë dhe fillestar, fillimin e tij të saktë dhe vendosjen e saj në internet. të secilës pajisje.
 5. Një Firmware zakonisht është shumë i komplikuar për tu azhurnuar, ndërsa një Driver është zakonisht i lehtë për tu instaluar dhe azhurnuar, si manualisht ashtu edhe automatikisht.

Menaxhimi i firmware dhe drejtuesve në GNU / Linux

Pasi informacioni nga specifikimet e markës, modelit, prodhuesit dhe teknikës në një pajisje, përmes dokumentacionit, aplikacioneve ose komandave terminale. Do të mungonte vetëm në rastin e "Shoferët", duke ditur se cila paketë përmban drejtuesin e duhur. Vlen të përmendet se shumë pako të "Shoferët" ata e mbajnë fjalën me emër "Firmware".

Gjithashtu, për shembull, në Distroset e GNU / Linux bazuar në Debian / Ubuntu, ju mund të dini se cilat paketa përmbajnë drejtues të caktuar duke përdorur komandë "Apt" ose "i përshtatshëm", siç shihet më poshtë:

sudo apt list *firmware*
sudo apt list *driver*
sudo apt search marcaproducto*
sudo aptitude search nombrefabricante* | grep nombrefabricante

Ndërsa, për menaxhimin e "Ndërmarrjet" opsioni më i lehtë është të përdorni aplikacionin e quajtur "Azhurnimi i firmuerit" një thjeshtë "LVFS". Ky aplikacion i njohur gjithashtu me emrin e tij të plotë, "Shërbimi i firmuerit të shitësit Linux", Në thelb është:

"Një mjet CLI dhe GUI që punon përmes një shërbimi (daemon) që lidhet me uebfaqen "Linux Vendor Firmware Service" dhe është i aftë të zbulojë, shkarkojë dhe azhurnojë firmware-in e nevojshëm për pajisjet e njohura."

Për rastin tonë praktik, unë e kam instaluar në timen Sistemit operativ përdoret, quhet MilagrOS (Respin bazuar në MX Linux) duke ndjekur veprimet e mëposhtme dhe komandat komanduese:

 • Instalimi i Star Labs PPA Repository: Shtimi i URL-së së mëposhtme në skedarin «burimet.list»

«deb http://ppa.launchpad.net/starlabs/ppa/ubuntu bionic main»

 • Dhe pastaj ekzekutimi i komandave të mëposhtme të komandës:
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 17A20BAF70BEC3904545ACFF8F21C26C794386E3
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 499E6345B743746B
sudo apt update
sudo apt install fwupd fwupd-gui
 • Ekzekutoni aplikacionin përmes Menysë së Aplikacioneve nën emrin «Firmware Update»

Firmware dhe Drejtuesi: Shërbimi Firmware i Shitësve Linux (LVFS)

Për më shumë informacion mbi përdorimin e tij nga ndërfaqja grafike ose komanda e terminalit mund ta vizitoni atë faqen zyrtare të internetit, dhe faqet e tyre GitHub y Launchpad.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" mbi konceptet e «Firmware y Drivers», të cilat zakonisht janë dy pika të rëndësishme brenda Informatikë, pasi ato ndikojnë drejtpërdrejt në operim i qetë të gjithçkaje Sistemit operativ mbi një pajisje i vendosur; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegramSinjalMastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht.

Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinuxNdërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y JedIT, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.