Firmware, makthi vazhdon

Disa muaj më parë para se të shkruaja këtu, unë kisha debutuar si shkrimtar në blogun e Frannoe. Një nga artikujt e parë që bëra u thirra "Firmware, makthi i një debutuesi". Tani është koha për të shkruar kapitullin e dytë.

Kohët e fundit kam lexuar lajmet për planet Stefano Zacchiroli (Drejtuesi i projektit Debian) në mënyrë që më në fund shpërndarje universale midis listës së shpërndarjeve të rekomanduara nga Free Software Foundation (së bashku me shpërndarjet që shënojnë veriun si Trisquel, Blax, gNewSense, Venenux, Musix dhe Dynebolic). Në fakt, një listë postimesh është hapur ku mund të filloni të flisni për ndonjë ide të lidhur. Eshtë e panevojshme të thuhet, fërkimi tashmë ka filluar: që FSFists duan t'i japin fund depove jo-falas, se Debianites thonë se kjo shkel kontratën e Debian, etj.

Nuk dua të shkoj kundër atyre që konsiderojnë se Debian meriton të përfshihet në listën e shpërndarjeve të rekomanduara nga FSF (edhe nëse përdoret vetëm depoja kryesore), por dua të theksoj diçka. Ajo që shqetësohet FSF-ja Debian nuk është vetëm mirëmbajtja e depove të kontributeve dhe jo-falas, por gjithashtu gjithashtu lehtësinë me të cilën mund të arrihen këto (Aq e lehtë sa të bësh sudo nano /etc/apt/sources.list dhe të shtosh kontribut dhe jo falas në fund të secilës rresht.) ESA është arsyeja pse ato nuk përfshijnë Debian. Me Shtrydhjen dhe bërthamën e saj të lirë ata u afruan pak më afër, por jo aq afër sa do të dëshironte FSF-ja.

Më kritikja nga e gjithë kjo do të jetë kur bëhet fjalë për trajtimin e firmuerit pa pagesë, ajo gjë e bezdisshme që pengon kompjuterin "100% falas" (falas sipas RMS). Kjo për të mos qenë i lirë, ju detyron të vendosni midis të qenit skllav i një nevoje të tillë si lidhja me internetin pa tel ose përshpejtimi grafik OSE EDHE FILLONI LINUX, ose privohuni nga ato nevoja ………… por jini të lirë. Stallman nuk ka nevojë për përshpejtim grafik, sepse përdor vetëm desktopët për të ekzekutuar aplikacione grafike (shih një pdf ose një imazh) por shumicën e kohës ai përdor tastierën. Ju gjithashtu nuk keni nevojë për një lidhje Wi-Fi pasi që shumicën e kohës nuk keni qasje në Internet dhe lidheni vetëm për të lexuar dhe dërguar email (dhe nga Emacs)Prandaj me një kabëll Ethernet mund të kurseni. Dhe me BIOS, Lemote ai e kishte lënë me një ndërgjegje të pastër. Pa dyshim, heqja e nevojave do t'ju bëjë të ngjiteni më shpejt Piramida e Maslow.

Por sigurisht, të gjithë nuk kemi të njëjtat nevoja. Për fat të mirë nuk kam nevojë për përshpejtim grafik (Nuk më pëlqen të kem efekte në ekran, përtej makinës), por unë kam nevojë të lidhem me internetin pa tel, pasi ka 3 kompjuterë në shtëpinë time (një kompjuter dhe 2 fletore) dhe një router wifi që lidhet vetëm drejtpërdrejt me PC. Përveç në fakultetin tim ka zona Wi-Fi për të qenë në gjendje të lidheni në "raste urgjence. Por më shumë se gjithçka, përvoja e turpshme që pata me bandën e lëvizshme mobile bëri që unë të kem nevojën që lidhja ime e internetit të jetë optimale dhe të mos ndërpritet çdo disa minuta. Dhe sa i përket BIOS-it, e vetmja gjë që unë e konsideroj të nevojshme është që ai të mund të ngarkojë sistemin operativ të zgjedhjes time.

Kjo më bën të bëj një pyetje që shumë prej nesh e injorojnë: Për cilat arsye kompanitë e pajisjeve bëjnë shoferë GNU / Linux? por më e rëndësishme Sa rëndësi mund të kenë përdoruesit e shpërndarjes 100% falas? përdoruesit kërkuese për sa i përket lirisë ata këshillojnë vetëm blerjen e pajisjeve që punojnë me 100% softuer falas, pavarësisht nga performanca. Ata janë mjaft të bindur se nëse linuxers pushojnë së përdoruri kartat NVIDIA, ndërmarrja nuk do të ketë zgjidhje tjetër përveçse të lirojë drejtuesit e saj. Sidoqoftë, ekziston rreziku që NVIDIA (ashtu si Adobe bëri me Flash) i shkon ndërmend  ndaloni së bërë versionet e drejtuesve tuaj për GNU / Linux dhe kushtojuni vetëm përdoruesve të Windows dhe Mac (90% ose më shumë). Cili skenar është më i mundshëm, cili NVIDIA lironi shoferët tuaj për të GNU / Linux apo për t'i hequr ato përpara kërkesës së ulët? Dhe ndërsa unë ju them NVIDIA, unë ju them çdo kompani tjetër që prodhon drejtues jo-falas.

Nuk e di se çfarë mund të dalë nga kjo përpjekje e Debian për t'u pajtuar me FSF, por ekziston frika se afrimi midis këtyre të dyve do të bëjë që shumë përdorues të largohen nga Debian vetëm për pyetjen e firmware-it (duke supozuar se nuk do të kenë nevojë për ndonjë program tjetër pronësor). Këtu në Urugua hardueri nuk është i lirë, opsionet nuk janë aq shumë dhe shitësit e supozojnë këtë ti nuk je i paster sa i përket softverit. Një vendim i keq në blerjen e pajisjeve do ta bëjë përvojën në një shpërndarje 100% falas a e padurueshme dhe se kur ju kërkoni ndihmë ata ju tregojnë ju qij. Rezultati: një humbje e tillë parash dhe një ndjenjë trishtimi dhe paaftësie kaq e madhe ……………………… ..sikur kompjuteri juaj është vjedhur.

Më në fund i lë këto lidhje:

Lista postare për diskutim midis FSF dhe Debian: http://lists.alioth.debian.org/pipermail/fsf-collab-discuss/
Një votë që shkatërroi marrëdhëniet: http://www.debian.org/vote/2004/vote_002
Përdorimi i Stemmanit Lemote: http://richard.stallman.usesthis.com/
Site për të shmangur zhgënjimin: http://www.h-node.org/

PS: Unë kam përdorur Sabayon Linux 9 që nga e Premtja, dhe nuk mund të mos habitem që Broadcom-i im 432b u njoh në DVD-në LIVE. Kjo nuk më ndodhi me Ubuntu. Unë ende e di se si të instaloj firmware nga burimet për kur përdor një shpërndarje tjetër.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Shiba87 dijo

  Disa ditë më parë dëgjova për përpjekjen e "pajtimit" të Debian dhe gjithashtu u frikësova pak se do të bënin diçka të çmendur me depot "jo të lira".
  Në këtë kuptim, unë mendoj se politika e Debian është më se e drejtë për të kënaqur palën. Për ata që duan një shpërndarje 100% falas, ata e kanë atë atje dhe kushdo që dëshiron / ka nevojë për një program jo-falas për të bërë që një kartë grafike të funksionojë, një kartë Wi-Fi ose çfarëdo tjetër, gjithashtu e ka atje, ata nuk të detyrojnë të përdorësh softueri i pronarit dhe as nuk e përjashtojnë atë, ai është një pozicion mjaft "neutral", prandaj të gjithë janë të lirë të përdorin ato depo ose jo.

  Heqja e depove kontribuese dhe jo falas vetëm për të marrë etiketën "FSF Miratuar" më duket si një gabim dhe kam besim se ata do të bëjnë atë që kanë bërë gjithmonë me Debian dhe do të vazhdojnë në të njëjtën mënyrë. Ose kjo ose se FSF do të vijë në vete dhe ata do të arrijnë një marrëveshje (megjithëse nuk jam i sigurt se ferri është ngrirë ose bretkosat kanë filluar të vallëzojnë flamenko).

 2.   Dixhital_che dijo

  Isha në konferencën që Richard Stallman dha në qytetin tim, (Viedma, Rio Negro, Argjentinë)
  Dhe vura re që djali është ekstremist .. Dhe ekstremitetet janë gjithmonë të këqija .. Në një kompjuter shtëpiak, programi falas dhe i pronarit mund të bashkëjetojnë në mënyrë paqësore.

  1.    Marco dijo

   e saktë Pajtohem 100% me ju për këtë çështje. në një botë ideale, nuk do të kishte firmware të pronarit, por në botën reale, ai që Stallman duket se refuzon ta shohë, nuk bën. Unë personalisht nuk kam ndërmend të sakrifikoj komoditetin që më jep Chakra, duke njohur gjithçka menjëherë, vetëm për një ide kaq radikale.

   1.    nano dijo

    Më shqetëson që njerëzit nuk kanë vizion. Zotërinj, ato ide radikale, falë ekzistencës së tyre është se sot kemi kaq shumë zhvillime interesante dhe të hapura. Nuk e di nëse e keni kuptuar që, për shembull, këto ide radikale mbajnë shumë gjuhë programuese të hapura dhe të lira, siç është standardi HTML5. Se këto ide radikale janë baza për gjithçka, GJITHA programet falas dhe se, megjithëse mund të jenë mjaft komplekse dhe të parealizueshme për përdoruesit normalë, ato janë fara për të punuar në ide më të mira.

    Më shumë respekt në këtë kuptim, mos i markoni Stallman dhe idetë e tij si radikalë ose ekstremistë të thjeshtë sepse ka shumë arsye në ato që thotë ai, por kontrolloni se çfarë flet Stallman për arsimin dhe softuerin e lirë dhe më thoni nëse ai është radikal dhe jo e drejtë dhe peshë në argumentet e tyre.

    Mos më merrni si dikë të zemëruar, thjesht dua të sqaroj se ata nuk janë vetëm ide radikale por ata kanë edhe idenë e tyre.

    1.    truko22 dijo

     nano ka pikën +100

    2.    TDE dijo

     nano +1000
     Radikaliteti është parimi nën të cilin bëhen gjëra të mëdha. Nëse do të jetonim duke thënë "mirë, ne e miratuam këtë nga atje dhe këtë nga këtu" nuk do të shkonim askund. Likeshtë si të mendosh për Gandhin që e lejon veten herë pas here të thyejë parimet e tij dhe të vazhdojë të mbrojë parimet e Paqes. Shpresojmë dhe në komunitetin e madh GNU / Linux ne e lejojmë veten të mendojmë për rolin e madh që ka luajtur Stallman (me suksese dhe gabime), në ndjekje të një bote më të lirë teknologjikisht.
     Më zemëron shumë kur shoh se si Stallman kritikohet nga përvoja personale (unë përdor një distro të tillë që nuk është falas, dhe funksionon mirë për mua). Objektivi i tij vazhdon nga ana tjetër, dhe nëse ka pasur arritje në drejtim të lirisë dhe hapjes së kompjuterit, kjo ka qenë pikërisht për shkak të vendosjes së rregullave të qarta dhe radikale që lejojnë promovimin dhe rregullimin e përdorimit të teknologjive të lira. Shënjestra e Stallman është ana tjetër ku ai kritikohet.

     1.    rock and roll dijo

      Mirë tha, Nano.
      Mirë tha, TDE.

    3.    kik1n dijo

     Nano shumë e qartë "Më shqetëson që njerëzit nuk kanë vizion".
     Nuk mendoj se është ekstremiste apo e çmendur hehehe. Ajo që Richard ka në mendje është "Nuk ka kufij".

  2.    rama dijo

   @Digital_CHE «... Isha në konferencën që Richard Stallman dha në qytetin tim, (Viedma, Rio Negro, Argjentinë) ...» che Viedma është kryeqyteti i provincës, ishte pothuajse kryeqyteti i kombit. Nëse thua qyteti që Maquinchao chelforo ka lënë, mencos cervantes, etj. Viedma është një qytet (nuk jam nga Viedma). me falni per temen e temes.

   Në temën e artit.
   njerëzit në fsf janë të gabuar në bazat kundër debian.
   Mohoni ekzistencën e softuerit të pronarit, ose parandaloni përdorimin e tij. Authorshtë autoritare. Toshtë e barabartë ose më e keqe sesa kompanitë që zotërojnë softuer të pronarit kur nuk kursejnë asnjë përpjekje për të parandaluar ose futur shkopinj në timon për përdorimin e softuerit të lirë.

   Unë do t'i tregoja FSF Banned Ban

   Programi falas duhet të arrijë tek njerëzit për arsye bindjeje dhe jo imponimi.

   Debian është një distro që jeton me të vërtetë në frymën e softuerit të lirë, duke ofruar një sistem operativ softuer pronësor me të vërtetë falas. por nuk e ndalon ose kufizon përdoruesin të ketë qasje në softuer të pronarit. sepse ai vendim i përgjigjet vetëm përdoruesit.

 3.   Santiago Caamano Hermida dijo

  Pa qëllim të ofendimit të askujt dhe respektimit të mendimit të «z. Ricardo ", ju jeni të lirë të instaloni çdo gjë që dëshironi në kompjuterët tuaj, pavarësisht nëse është kod falas ose jo.
  Personalisht, nuk kam asgjë kundër shoferëve të pronarit dhe mendoj se ndërmarrjet si Broadcom, Nvidia, etj., Kanë të drejtën e tyre perfekte t’i shpërndajnë ndërsa dalin nga hundët, prandaj janë të tyret.
  Nëse Debian shpërndan me ta, duke varur medaljen e FSF, është aq e lehtë sa të shkosh në një distro tjetër që nëse i përdor ato dhe e vetmja gjë që do t'i raportojë përveç medaljes do të jetë humbja e kuotës së përdoruesit.

 4.   nano dijo

  Çështja është që të gjithë e shohin Stallman si një ekstremist dhe, megjithëse ai është gjithashtu, falë tij kemi shumë gjëra në softuerin e lirë si GPL.

  Problemi këtu është se megjithëse jeni të lirë të zgjidhni cilin sistem dhe cilin softver do të përdorni, ndonjëherë kjo liri prishet sepse përfundoni duke zgjedhur të mbylleni në kafaz për shkak të "vullnetit tuaj të lirë", i cili përfundon duke qenë joproduktiv .. Vetë Linus Torvalds tha kështu (dhe se ai është shumë më i thatë dhe më realist se stallman) e ardhmja e botës është burim i hapur, dhe ai ka të drejtë; gjithnjë e më shumë njerëz e kuptojnë se duan të dinë se nga janë bërë gjërat e tyre (softueri) dhe çdo ditë njerëzit po përfshihen më shumë me teknologjinë; Ne nuk jemi në atë epokë në të cilën softueri ishte vetëm për inxhinierët ose në atë që erdhi më vonë, në të cilën do të përdorej, tani ka shumë më tepër njerëz që studiojnë shkenca kompjuterike ose që kanë lindur tashmë me atë talent dhe duan të e di se është fjala për të gjitha, për të mos përmendur që është gjithashtu fitimprurëse ...

  Se Nvidia Broadcom dhe bla bla janë në të drejtën e tyre? Po. Se zgjedhja juaj e lirë është gjithmonë e mirë? Tregoji mirë Nvidia-s kur ata që nuk dëshironin të lirojnë shoferët e tyre ata humbën një kontratë fillestare për 10 milion patate të skuqura për Kinën, të cilët përfunduan duke bërë marrëveshje me konkursin; atje është, liria e tyre për të qëndruar e mbyllur u hoqi një kontratë të madhe.

  Unë gjithashtu nuk mbështes që Debian dëshiron ta quajë vetveten 100% softuer falas, para së gjithash ata duhet të mendojnë për shumë përdorues që kanë tashmë, të cilët përdorin atë firmware jo-falas për të ringjallur MAC-et e vjetra, mos harroni se është një distro e përdorur gjerësisht në servera dhe që Në planin afatgjatë, ata janë 100% falas gjatë gjithë përkufizimit të konceptit pasi që ato nuk përfshijnë asgjë të pronarit si parazgjedhje dhe kjo e bën përdoruesin të zgjedhë nëse duhet apo jo. Nuk e shoh të nevojshme që FSF ta miratojë atë.

  1.    diazepani dijo

   Kjo më bën të pyes veten nëse lëvizja e softuerit me burim të hapur do të kishte lindur para lëvizjes së softuerit të lirë?

   1.    nano dijo

    Ndoshta kemi pasur një përparim edhe më të theksuar ose kush e di ... është diçka e vështirë të parashikosh xD

 5.   erunamoJAZZ dijo

  Pajtohem me @Santiago, megjithëse besoj se lufta për shpërndarje falas duhet të vazhdojë.
  Fakti që ne përdoruesit e fundit nuk na ndikon shumë, nuk do të thotë që në të ardhmen do të jetë kështu. Të kesh gjithçka lirisht (në kuptimin e 4 lirive) Nuk do të pushojë së qeni e rëndësishme, domethënë nuk mendoj se "të pushosh në dafinat tona" sepse diçka ofrohet privatisht është e saktë. Atij që përpiqet të sigurojë që gjithçka është e Lirë, megjithëse po, një gjë është ta kërkosh atë, dhe një tjetër është që të flagesh veten sepse diçka nuk ofrohet lirisht

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Unë mendoj më thjesht ... të gjitha ekstreme janë të këqija.
   Dhe gjithashtu, përdoruesi është ai që DUHET të ketë mundësinë të zgjedhë.

   Debian duhet të vazhdojë të ofrojë mundësinë për të përdorur vetëm paketa falas, ose të përdorë gjithashtu edhe ato pa pagesë.

   Kaq e thjeshtë e shoh.
   Nëse kjo pushon së qeni e tillë, do të jetë një nga zhgënjimet e mia më të mëdha

   1.    Daniel Rojas dijo

    Idem për Marcos, ti i ke marrë mendimet e duhura.

    E vërteta është, unë gjithashtu do të isha shumë i zhgënjyer nëse Debian e bën këtë, unë provova shumë distro dhe është e vetmja me të cilën ndihem plotësisht rehat

   2.    Marco dijo

    Unë mendoj se keni marrë atë që unë doja të them të drejtë.

   3.    xhemin-samuel dijo

    Epo nëse po, migrimi masiv në zonat e Fedora, Sabayon, Arch, Cjakra do të jetë mjeshtëror

 6.   ergean dijo

  »Këtu në Uruguaj hardueri nuk është i lirë, opsionet nuk janë aq shumë dhe shitësit supozojnë që ju nuk jeni një idiot për sa i përket softverit. Një vendim i keq në blerjen e pajisjeve do ta bëjë përvojën në një distro 100% falas të padurueshme dhe se kur ju kërkoni ndihmë ata do t'ju thonë të bëni vetveten "

  E vërteta është se është shumë e vështirë të gjesh një PC me 100% pajisje falas, nëse jo thuajse e pamundur, gjetja e një PC si ky do të të kushtojë shumë më shumë kohë (dhe ndoshta) më shumë para se një normal.

  Në fund të fundit, ajo që rekomandohet për një përdorues normal (i cili ka një jetë shoqërore, i cili lidhet me internet përmes wi-fi, ose ka një smartphone) është një distro GNU / Linux me përbërës të mbyllur, nëse doni një përvojë minimale të kënaqshme me PC-në tuaj. Dhe kjo nuk është arsyeja pse ju do të jeni në burg, ose nuk do të jeni në gjendje të modifikoni asgjë, përkundrazi, gjithçka që mund të bëhet në çdo distro, falas ose jo, sepse të gjithë ndjekin të njëjtën filozofi dhe ju lejojnë të merrni frenat e sistemit operacionale, nëse dëshironi dhe nëse dini si.

  PS: Diazepan, unë gjithashtu kam të instaluar Sabayon 9, në versionin e tij KDE, dhe nuk e ndryshoj për një tjetër

  1.    diazepani dijo

   1) E imja është me Xfce

   2) Në nyjën h ata rendisin fletoret që punojnë me 100% softuer falas.

   http://www.h-node.org/notebooks/catalogue/en

   1.    ergean dijo

    Faleminderit shumë për uebin, supozoja se duhet të kishte diçka të tillë, por deri më tani nuk e kisha gjetur, do të ishte mirë për mua nëse një ditë dua të blej një PC 100% falas dhe e dua nga një markë.

    Megjithëse kam vërejtur që modelet plotësisht të përputhshme janë ose shumë të vjetra dhe nuk shiten më, ose modelet e reja nuk janë plotësisht të pajtueshme (përgjithësisht, karta wi-fi nuk funksionon, do të ndodhë sepse shumica janë nga broadcom) ose ato kanë një pajisje shumë e dobët.

 7.   truko22 dijo

  Unë besoj se matja e ndikimit të linux dhe mjeteve GNU vetëm nga pikëpamja e distro për përdoruesit përfundimtarë është ekstreme 😀 Unë ndaj filozofinë e 100% burim të hapur, kështu lindi dhe kështu duhet të vazhdojë të ekzistojnë
  Tani drejtuesit e pronarit në disa pajisje është një çështje komplekse 😀 por herët a vonë ata do të duhet të lëshojnë vendin, Linux / Gnu është i pranishëm në shumë pajisje çdo ditë.
  Tani për softuerin e mbyllur, është një temë tjetër shumë delikate

 8.   Tavo dijo

  Diçka pozitive dhe që unë e respektoj shumë në Z. Stallman jeton në të njëjtën mënyrë siç e deklaron, gjë që i jep atij të drejtën morale të inkurajojë përdorimin e sistemeve krejtësisht të lira.
  Diçka që unë nuk e ndaj fare është se aftësia e njerëzve për të zgjedhur është e kufizuar. Unë nuk dua që softueri i pronarit të zhduket, unë dua që programi falas të përhapet dhe të mbizotërojë mbi pronësinë për shkak të cilësisë dhe efikasitetit të tij pa kufizuar askënd.
  Në shumë prej komenteve kujtohet fraza "të gjitha ekstreme janë të këqija", nëse shohim pak historinë njerëzore do të shohim se si ka edhe më kuptim.

  1.    oberost dijo

   @ Tavo "Z. Stallman jeton në mënyrën që e deklaron"

   Së pari sqaroj se për mua një Stallman është i nevojshëm, por për shembull disa shënime

   - Ai nuk përdor celularë, por kur i nevojitet ai pyet kushdo që është afër të telefonojë
   - Ai merr subvencione nga shteti, kuriozisht i njëjti shtet nga i cili vazhdimisht zhvlerëson veten e tij që dëshiron të na monitorojë dhe kontrollojë (të cilën unë pjesërisht e ndaj me të)

   Dhe ajo që është më e rëndësishmja për mua, mungesa e perspektivës.
   Ajo që ai dhe disa përdorues puristë të gnu / linux duan është që ju të jeni të lirë të përdorni VETM softuer falas, por fatkeqësisht programi falas ka shumë mangësi dhe kërkon një njohuri mjaft të lartë të shkencës kompjuterike dhe megjithatë ata e shohin atë mirë.

   Mërzitem duke lexuar përdorues të linux duke kritikuar përdorues të tjerë të linux sepse ata thjesht duan të përdorin një sistem dhe të mos mësojnë asgjë se si funksionon brenda dhe bla bla bla.

   Duke ndjekur këtë argument absurd, unë pyes veten, për shembull: të njëjtët talebanë dinë mjaftueshëm për mekanikët e makinave për ta rregulluar vetë, sepse imagjinoni sikur ta çoni tek mekaniku dhe ai vendos një vidë të patentuar nga kompania X dhe është një patentë pa pagesë vidhos.
   Tani ekstrapoloni mekanikën në gjithçka që përdorni / konsumoni në jetë dhe do të shihni absurditetin e argumentit.

   1.    Tavo dijo

    @Oberost Unë nuk isha në dijeni të asaj që përmendni për Stallman, gjithsesi pajtohem plotësisht me komentin tuaj.
    Nuk ka dyshim që Stallman është i domosdoshëm dhe askush nuk e mohon gjithçka që ai bëri dhe vazhdon të bëjë për softuerin e lirë, por unë e konsideroj tolerancën një virtyt të madh, të cilit Stallman, shumë zhvilluesve dhe përdoruesve të GNU / Linux u mungon.

 9.   i duhur dijo

  Nëse Debian dëgjon FSF-në duke ulur repot e saj pa pagesë, do të bënte një hap të madh prapa sesa të ecte përpara. Unë mendoj se ka një mungesë lirie që është gjithashtu thelbësore: "Liria për të instaluar çfarë të doni".

  E thënë në një mënyrë tjetër, nëse dikush të thotë, Mos e instalo sepse kjo të privon lirinë. A nuk po më privon dikush nga liria për të zgjedhur?

  Sidoqoftë Debian: jeni mirë ashtu, mendoj se ju jepni më shumë liri për faktin e thjeshtë se nëse dëshironi një sistem falas atje, por nëse keni nevojë të përdorni mjete të pronarit, ato janë gjithashtu të disponueshme.

 10.   pavloco dijo

  Ju mund të mësoni shumë gjëra të mira nga Stallman, por duhet të mësoni t'i zgjidhni ato.

  1.    hënë dijo

   Shikoni, sipas përvojës sime (dhe meqenëse nuk jam përjashtim, mendoj se edhe i shumë djemve dhe njerëzve të tjerë) është shumë pozitive që ata patjetër duhet të lënë mënjanë repot jo-falas. Unë spekuloj (më duket) se mirëmbajtja e "jo-lirë" konsumon burime dhe punë të njerëzve që mund të kushtojnë njohuritë e tyre për të përmirësuar pjesën e lirë të distro. Unë gjithashtu supozoj se kompanitë që ndihmojnë debian për qëllimet e tyre dhe mbajnë softuerin e tyre në repo jo falas indirekt ndihmojnë softuerin e lirë. Këtu duhet të jetë rrëmuja e vërtetë. Paratë dhe infrastruktura.

   Kur hyra në debian, për shkak të respektit për njohurinë e djemve të tjerë dhe "blogerëve"; dhe për shkak të mungesës së njohurive, ai zgjodhi të ngarkonte kontribut dhe jo-falas në burimin.list.
   Ishte pas pak dhe për shkak të një bindjeje të brendshme, të plotë, nuk më pëlqeu ta provoja sistemin pa ato jo-falas. Më interesonte më shumë për ideologjinë e softuerit të lirë sesa prishja e një instalimi në kompjuterin tim. Kështu që kuptova që kompjuteri im funksionoi më mirë pa ato repo (të cilat duhet të theksojnë përdorimin e tyre pothuajse të frikshëm në instalimin e tyre me një pyetje). Epo, atëherë më shumë njohuri dhe lexim ndoqën, por kështu ndodhi rreth tre vjet më parë. Më duket kurioze që shumë përdorues këtu mendojnë se nuk është mirë dhe është një pengesë ... Nuk mund të jetë kurrë një pengesë për të çliruar veten nga pesha e pronarit. Asnjëherë nuk është pengesë vetëm për të parë lirinë, edhe nëse kushton. Shpresojmë se ata nuk janë aq të vakët në idetë e tyre sa janë shkruar këtu; Sepse aty qëndron mediokriteti që parandalon ndryshimin e botës! Shpresojmë së shpejti të mund të bëj pak më shumë sesa të shkruaj për të ndihmuar këtë distro të dashur që më duket, një shembull i komunitetit dhe humanizmit. Përshëndetje njerëz. nga jugu; alunado.

 11.   Lex.RC1 dijo

  Një realitet i thjeshtë, "Ju duhet të hani" është se për sa kohë që ata nuk ofrojnë alternativa operacionale të softuerit të pronarit ato nuk mund të eliminohen, unë që jetoj në kompjuter, nuk bëj asgjë me një që nuk mund ta përdor.

  A jemi të lirë dhe të veçantë? Unë mendoj se ishte në këtë blog që kam komentuar shumë kohë më parë ... Ndjehem shumë më i lirë me Windows që e instaloj në çdo kompjuter, që instaloj ndonjë program në mënyrë të ligjshme ose anarkike, që më jep të gjitha mjetet për të punuar rehat .

  Qëndrimet fanatike-ekstremiste të Stallman janë të dëmshme vetëm për një person, përdoruesin përfundimtar. Dhe lehtësia e lumtur e fjalës së Torvalds (dreqin Nvidia .i.) Mund të ketë si pasoja në fund që dikush të marrë vetëm atë gjysmë… Po, i njëjti përdorues i fundit. Kjo liri e fjalës lejohet sepse ato nuk kanë asgjë për të humbur dhe askush nuk duhet të mbajë përgjegjësi.

  Ajo që më habit më shumë është lehtësia me të cilën përdoruesit e GNU / Linux pranojnë ato fjalë dhe i tolerojnë ato, sepse Stallman dhe Torvalds janë programues vizionarë, por liria e vërtetë shkon më tej, ka të bëjë me shoqërinë, filozofinë, psikologjinë, antropologjinë, klasën luftë ... Për shkak se ne jetojmë në një shoqëri që na kontrollon që nga momenti kur kemi lindur dhe përdorimi i një wi-fi nuk bën ndonjë ndryshim.

  Nga pikëpamja sociale… Kur një i varur nga droga hyn në një qendër rehabilitimi, trajtimi fillon duke i dhënë atij doza të kontrolluara të drogës, dhe me kalimin e kohës ato zëvendësohen me "shtesa" derisa ai të mos varet më nga ajo. Më shumë fjalë janë të panevojshme.

  1.    v3on dijo

   "Unë që jetoj jashtë kompjuterëve, nuk bëj asgjë me një që nuk mund ta përdor".
   ke fituar nje puthje: *

   Pajtohem plotësisht, të gjithë jemi të ndryshëm, të gjithë kemi nevoja të ndryshme, kërkesat e Stallman nuk shkojnë përtej konsolës, përdoreni atë si një shembull që "nëse ai mund të përdorë 100% program falas, ne mundemi të gjithë", ai është plotësisht gabim, pikërisht sepse të gjithë jemi të ndryshëm

   Një tjetër gjë që kam lexuar më lart për @nano, vullneti i lirë është gjithçka përveç një kafazi, përveç marrëdhënieve ndërpersonale, ato janë nga ato qarqe të mbrapshta që madje ju lutemi xD

  2.    hënë dijo

   Më pëlqen mendimi juaj praktik, të cilin pothuajse të gjithë e ndajmë ... por në praktikën time gjithashtu ndodhi që Linux të më jepte "një njohuri të llogaritjes" që Windows nuk e bëri (dhe madje edhe pa mundur të kuptoj një kod burim). Dhe dituria është ajo që na bën të lirë, na lejon të zgjedhim. Për atë arsye dhe çështje që tashmë bien vetëm kur janë të pjekur, mendoj se nuk mund të instalojmë dritare. Para se ta bëj atë (ligjërisht ose në mënyrë anarakike) nuk mund të ndaloj së pari të kërkoj një zgjidhje falas në internet ose në vetë këtë faqe. Ne nuk mund të tërhiqemi më dhe asgjë nga këto nuk ka të bëjë me ndjenjën e "lirë ose të veçantë" (këto janë pyetje të egos geeks ose përgjithësisht të ndrydhura). Po bën gjënë e duhur për të mos vazhduar të ndezë botën me budallallëqe private dhe licenca parazitare që u shërbejnë vetëm atyre me më shumë pushtet. Ndryshimi është në secilin prej nesh i dobët. Shtë një kokërr rërë e ndyrë dhe është individuale; por gjithashtu ju bën më të lumtur.

   1.    Lex.RC1 dijo

    Isshtë duke bërë gjënë e duhur dhe kjo është ajo për të cilën është fjala, është të kesh lirinë e dijes, të ndryshimit, të vendimit dhe të zgjedhjes ... Kjo bëhet më e rëndësishme kur lidhet me probleme të tilla si analfabetizmi, kequshqyerja, kultura, shkenca etj. Programi falas mund të bëjë vërtet një botë më të mirë.

    "Nuk mund të kthehesh mbrapsht" sepse është evolucion dhe nëse mësove më shumë për kompjuterët, ka njerëz të tjerë që për shkak të punës ose punës së tyre nuk kanë kohë të mjaftueshme për të mësuar kod por ata mësojnë diçka shumë të rëndësishme, filozofinë.

    Unë e kuptoj plotësisht pozicionin e Stallman duke mos i dhënë krahun për të shtrembëruar, barra që ka ky njeri ka rëndësi të madhe për të ardhmen e lirë, por forma është ajo që nuk më bind sepse filozofia e tij mund të ngatërrohet me idealizmin fanatik.

    Kam mësuar shumë kohë më parë, -Çfarë? - është më e rëndësishme se -Si? - për ta thënë ndryshe ... Nesër, zgjohemi dhe shohim lajmet që të gjitha distrot pa përjashtim kanë kaluar në softuer të lirë dhe bëjnë nuk mbështet softuer falas. private. Çfarë do të ndodhte me GNU / Linux?

 12.   g2-cea11aea8bd496bbb2ed7d6acd478e62 dijo

  OUYA sapo ka treguar rrugën, nëse dikush ka bërë një telefon ose tabletë OUYA, ose një projekt të një kompjuteri ARM me firmware dhe drejtues PUBLIC si dhe të tjera FALAS që nuk janë thjesht të njëjtat, por është se në ARM shumica e tyre nuk janë as publike për këtë nuk mund të instaloni një Linaro ose një Replikant.

  Unë kam pasur një ide që po ndaj, një telefon ose tabletë me 4 USB të brendshëm për të vendosur mini flash drives, dhe të jem në gjendje të nisem prej tyre me distro GNU / linux, android, tizen, meego ose FF OS për shije, përveç që janë në gjendje të jenë të lirë dhe të zgjerojnë kapacitetin e tyre.

  PS: SABAYON për mua është distroja më e mirë aktualisht, por ka më pak vështirësi se ARCH, kernelin e saj prej 1000 Hz ju do ta shijoni shumë, zhvilluesit e tij janë të mençur, me të vërtetë dhe pothuajse gjithmonë nëse diçka mungon që është në një APP do të pyesni, në kohën kur është dhe se - nuk e di pse - shumë pako nuk përkojnë në emër me ato të debianit kur filloni të përpiloni «gjëra të çuditshme» keni «pak punë» me varësitë. XFCE juaj fluturon.

 13.   Aaron Mendo dijo

  Më duket një ide e shkëlqyeshme pasi që do të kishte një shpërndarje shumë më të famshme në listën e FSF dhe në faqen gnu.org kjo nënkupton një rritje në zhvillimin e softuerit të lirë, dhe sa i përket Hardware A keni provuar kompjuterët Dell?.

  Përshëndetje.

 14.   kondur05 dijo

  Hmm, pyes veten kush po e ndjek stallmanin? Ky duhet të jetë problemi i të qenit femër (thjesht të bëj shaka).

  Sa i përket artikullit, unë mendoj se mendimet e Stallman janë të sakta, ajo që është ekstreme është mënyra se si disa (fsf) duan t'i zbatojnë ato në praktikë, dhe arsyeja është që ju nuk mund të bëni një ndryshim në atë mënyrë në një goditje të shpejtë nëse nuk keni mundësi ta bëni, shikoni një shembull, unë shkruaj nga një kompjuter vit, në shtëpi ka dy plus një nga vëllai im, një tjetër nga gruaja ime dhe këtë që blej për përdorimin tim dhe për të punuar, ata e kane me fitore (vellai im per lojrat e tij dhe gruaja ime sepse ajo nuk ka patur durim per linux: b), dhe une e kam me win 7 dhe ubuntu (se shpejti do ta ndryshoj lol), dhe me pelqen dhe nese i kishte të gjitha pjesët e saj plotësisht falas, unë do të më pëlqente akoma dhe familja ime nuk do të vinte butona në përdorimin e saj. Por ajo që ndodh të gjitha pjesët e saj janë intel dhe bios është private. Atëherë, si mund të jemi të lirë njëqind për qind nëse nuk mund të blejmë pajisje falas?

  Shikoni, unë doja të zbuloja se si të blija një kompjuter portativ si ai i stallman, por do të më duhet të shkoj të notoj në Kinë, kështu që unë duhet të jem i kënaqur me atë që ka, pronësi të pastër. Si përfundim, është mirë që të gjithë të shkojmë në atë rrugë që parashikon stallman dhe FSF të shikojë se si është udhëtuar, por ne nuk mund ta bëjmë atë me një goditje të shpejtë, është e pamundur, zotërinj, kjo është një punë homigase, natyrisht më shpejt më mirë, por duke e bërë atë papritmas do të çonte vetëm në dështim.

  dhe a duhet ata? Epo, ata duhet t'i marrin gjërat me qetësi dhe të vazhdojnë të jenë debian dhe të mos duan t'i bëjnë gjërat me nxitim, por më tepër të shikojnë Ubuntu. (po, e di që është nga një person privat, por të gjithë e dinë se si përfundon lajmi i tyre i gëzuar, domethënë shkelmimet), doni të jeni 100% i lirë? mire jane, por gradualisht dhe ne proces na japin alternativa ne perdoruesve qe ne fund te fundit jemi ata qe lindin me paisjet tona dhe ne shume raste nuk dime te programojme (edhe kur desde linux Na shpëtojnë shumë herë :)).

  falënderim

 15.   joanone dijo

  Leximi të jep ndjesinë se për të pasur një përshpejtim duhet të kesh drejtues pronësorë, sepse nuk është kështu

  Unë përdor shoferin nouveau falas dhe kam nxitim, mund të luaj nexuiz pa probleme, kam debianin tim 100% falas

  Dhe ajo listë e FSF-së, sepse është vetëm një listë, unë do ta quaja më shumë politizim, çfarë do të jetë më shumë sesa të mos jesh atje, nëse dëshiron të përdorësh debian falas, ta përdorësh dhe nëse jo, atëherë jo

  A ndikon ne Debianistët nëse duhet të jemi në një listë?

  çfarë mënyrë për të humbur kohë

  1.    shefi94 dijo

   XD e vërtetë

 16.   Lex.RC1 dijo

  v3on ju jeni shume i sjellshem por ...

  lol

 17.   Alf dijo

  Epo, në një rast për shkak të mungesës së Wi-Fi nuk kam marrë një kontratë, një kontratë shumë të mirë, në përvojën time personale, njerëzit e FSF-së janë ekstremistë, nëse do të kisha pasur një distro me drejtuesit e duhur për Wi- Fi për të punuar ... nuk është mirë të qash më.

  Gjëja duhet të jetë hap pas hapi, është gjëja e natyrshme, së pari zvarritet, pastaj ecën dhe pastaj vrapon.

  të fala

 18.   shefi94 dijo

  Por për shkak se një firmware 64 bit nuk është i zhvilluar, grafik, që drejtuesit janë ngarkuar në të, se detyrat e ndarjes dhe ngarkuesi i nisjes janë detyra të

 19.   xhiro dijo

  Do të doja t'ju pyesja nëse është e mundur të vendosni softuer të pronarit në një shpërndarje GNU. Unë jam i interesuar për Dyne: bolic ... por, a mund të shtoj flash, adobe si lexues pdf, etj?

  1.    diazepani dijo

   trolololo.

   Fuqia mund të bëhet por duhet të bëhet manualisht ... dhe nuk rekomandohet nëse nuk doni të kryqëzoheni.

   1.    xhiro dijo

    Epo, unë dua të lë windows xp dhe të kaloj në linux, nëse Dyne: bolic është kaq ekstrem, unë mund të instaloj OpenSuse ose Chakra dhe të instaloj të gjithë programin kompjuterik që më pëlqente për Dyne: bolic, do të më duhet kohë sepse nuk e bëj di linux, por do të jetë një rrugëdalje elegante pa ofenduar askënd.

    1.    diazepani dijo

     Kjo eshte më mirë.