Fituesit e edicionit të 8-të të PortalProgramas Awards 2016

Dje ata komunikuan me ne nga Observatori Teknologjik i Programeve të Portalit, për të na dërguar rezultatet e Edicionit të 8-të të Çmimeve dhënë për Software-in e Lirë nga faqja e internetit e përmendur. programet e çmimeveportal2016

Ne jemi mjaft mirënjohës për lexuesit e blogut tonë, që nga FromLinux fitoi vendin e parë në kategorinë e Blog-ut më të Mirë të Programit të Lirë. Duhet të theksohet se vota e lexuesve ishte thelbësore për zgjedhjen tonë.

Ne e shfrytëzojmë rastin për të njohin punën e secilit prej redaktorëve, bashkëpunëtorëve dhe administratorëve, i cili prej vitesh e ka bërë DesdeLinux një blog referues për të sapoardhurit dhe ekspertët e softuerit falas.

Në të njëjtën mënyrë ne bëjmë një ftesë të hapur, në mënyrë që ju të vazhdoni të besoni në punën që kemi bërë dhe gjithashtu në një mënyrë ose në një tjetër na ndihmoni të vazhdojmë ta bëjmë FromLinux blogun që ju pëlqen aq shumë.

 Rezultatet e përgjithshme të çmimeve të programeve të portalit ishin si më poshtë:

Blloku më i mirë falas i softverit në portalin e programit

Vendi i parë: Nga Linux
Vendi i 2-të: Blog KDE
Vendi i parë: Softueri Livre Brasília-DF

Potencial më i madh për rritje

Vendi i parë: Robotika Icaro
Vendi i 2-të: LinuxAE, GNU / Linux Makinë Virtuale.
Vendi i parë: tryezë gvSIG.

PROGRAMI M I MIR FREE FALAS P MOR MOBILE

Vendi i parë: Gjeopaparaci
Vendi i 2-të: KDE Connect
Vendi i parë: Maskë biti.

PROGRAMI M FREE SHUM REVOLUCIONAL

Vendi i parë: tryezë gvSIG
Vendi i 2-të: GNU Health
Vendi i parë: GNU canaima

E THEMELSHME PER KOMUNIKIM

Vendi i parë: WordPress
Vendi i 2-të: GNU canaima.
Vendi i parë: Chamilo LMS.

E domosdoshme për bizneset

Vendi i parë: LibreOffice
Vendi i 2-të: Skripte fature.
Vendi i parë: GNU canaima

Juria me këtë rast është e përbërë nga Noel Rodriguez Freire - President i Shoqatës Arsimore LiGNUx, david santo orcero - Doktor i Inxhinierisë së Shkencave Kompjuterike dhe Inxhinierit të Organizatës Industriale dhe David hine gomez - Inxhinier i shkencave kompjuterike.

Të gjithë llogaritjet për të bashkuar votimin e përdoruesit me votimin e jurisë janë bërë nga Francisco Iglesias - Diplomuar në Statistikë me një Master në Analizën e Avancuar të të Dhënave Multivariate. Mund shkarkoni fletët Calc me të gjitha të dhënat që Francisco ka gjeneruar dhe përdorur për llogaritjet e tij.

Edhe një herë, faleminderit të gjithëve dhe ju them se ju jeni gjithashtu fitues të Blog-ut më të Mirë të Programit të Lirë të vitit 2016, pasi që jeni gjithashtu pjesë e DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ricardo dijo

  Urime nga Linux !!! Kohët e fundit kam ardhur tek ju dhe e vërteta është se ata botojnë artikuj shumë të mirë! Shko përpara, përshëndetje !!

  1.    Luigys toro dijo

   Faleminderit shumë dhe shpresojmë të vazhdojmë përpara me më shumë artikuj.

 2.   Alex White dijo

  Urime, por për mua ky blog është vite drite larg nga ajo që ishte më parë.

  Cilësia e artikujve më duket e diskutueshme, disa madje nuk flasin për Linux. Disa prej tyre madje do të thoshin se janë të sponsorizuar.

  Ekipi juaj i përkthyesve dhe kopjimi dhe ngjitja nga faqet e internetit të tjera ka më shumë punë çdo ditë.

  Ekipi juaj i moderimit të komenteve mund të moderojë komentin tim. Ju do të duhet të rrisni pagën e tyre, sepse unë do të thoja që komente si e imja kanë disa.

  Uebfaqja juaj ngarkohet fatale. Ka një performancë të tmerrshme. Por ju ende e keni zgjidhur këtë pikë sepse pas disa muajsh që nuk keni hyrë në faqen tuaj në internet tani duket se ajo ngarkohet mirë.

  Gjithsesi. Ju keni fituar, po. Por për mua nuk duhet as të nominoheni për çmimet.

  Përshëndetje dhe përpiquni të jeni kritik me komentin tim.

  1.    Luigys toro dijo

   Faleminderit shumë për urimet tuaja dhe gjithashtu për kritikat tuaja të hapura.

   Ka shumë gjëra që kanë ndodhur në DesdeLinux në kohët e fundit, administratorë të rinj, servera të rinj, pikëpamje të reja, përdorues të rinj dhe gjithashtu redaktorë të rinj. Ajo që mbetet e njëjtë dhe që shpresojmë të mos ndryshojë kurrë, është dëshira për të publikuar Softuerin e Lirë dhe për të kontribuar njohuritë tona për të dhënë pak, nga sa na ka dhënë komuniteti.

   Ne kemi punuar shumë që kur kemi menaxhuar DesdeLinux në mënyrë që ajo të ruajë linjën e saj editoriale dhe mbi të gjitha në mënyrë që përdoruesit të vazhdojnë të shijojnë materialin që është bërë për ta. Ekipi ynë është i përbërë nga Profesionistë të Software-it të Lirë dhe gjithashtu ka mbledhur njerëz që bashkëpunuan me DesdeLinux në të kaluarën dhe që sot mendojnë se është koha e mirë për të vazhduar kështu.

   Cilësia e artikujve është rritur, ne kemi bërë disa gabime, por nuk është sekret për askënd që janë marrë masat e nevojshme që të mos ndodhin më.

   Moderimi i komenteve ka qenë i njëjtë si gjithmonë, por të them të drejtën, ka shumë pak që në një mënyrë apo në një tjetër nuk e kuptojnë përpjekjen që po bëhet në mënyrë që Blog-u të vazhdojë të jetë një pikë referimi në softuerin e lirë.

   Ne kemi përmirësuar jashtëzakonisht performancën e internetit, pjesërisht duke rritur përdorshmërinë dhe në të njëjtën kohë duke propozuar përmirësime për ta bërë atë më të arritshëm për të gjithë përdoruesit. Shpresojmë që në të ardhmen, ne mund të vazhdojmë të lexojmë nga ju sugjerimet, në mënyrë që faqja të jetë në kushte optimale.

   Ne nuk kemi fituar, komuniteti që na mbështet ka fituar dhe që ka mbështetur DesdeLinux për shumë vite. Ndoshta shumë nga gjërat në të cilat dështojmë sot do të korrigjohen në të ardhmen e afërt.

   Ne ju ftojmë të jeni pjesë e zgjidhjes dhe në një mënyrë të qartë dhe transparente, ju mund të kontribuoni në njohuritë, komentet dhe aftësitë tuaja të komunikimit, në mënyrë që DesdeLinux të jetë faqja që ne të gjithë duam.

   Ne ruajmë filozofinë e Softuerit të Lirë dhe secila prej kritikave dhe komenteve që përdoruesit japin, përfaqësojnë për ne një pikë të rëndësishme në përmirësimet e këtij komuniteti.

   Ne e dimë dhe e pranojmë që kemi bërë disa gabime, por po punojmë sinqerisht në mënyrë që DesdeLinux të bëhet Blog-u
   ju pelqeu shume Shpresojmë që edhe ju të besoni se do ta arrijmë.

   1.    Vjedhin dijo

    Sipas mendimit tim, kur u bë ndryshimi i pronarëve, blogu ra, veçanërisht për shkak të çështjes së plagjiaturës. Por që nga ajo kohë e tutje, gjithçka u bë më mirë dhe që atëherë e vërteta është se këngët janë duke u përmirësuar. Urime për njohjen dhe shpresoj të vazhdoni të përmirësoheni.

 3.   HO2Gi dijo

  Urime,

  1.    Luigys toro dijo

   Faleminderit shumë HO2Gi tonë besnik

 4.   Jose Fernandez dijo

  Faqja është shumë e mirë dhe pres lajme! Faleminderit. Josè Fernàndez.

  1.    Luigys toro dijo

   Faleminderit shumë, vazhdojmë tutje.

 5.   federico dijo

  I dashur Luigys, Urime të gjithë kolektivit DesdeLinux për marrjen e Çmimit Portalprogramas në kategorinë e Programit të Lirë.
  Përshëndetje dhe sukses

  1.    Luigys toro dijo

   Edhe ky çmim është i juaji, ju faleminderit shumë që ndihmuat në krijimin e një materiali kaq të mirë… Ju jeni një çarje

 6.   Gaspar Fernandez dijo

  Urime !! Kjo sepse ju jeni një portal referimi për shumë prej nesh Linuxeros dhe GNULinuxeros

  1.    Luigys toro dijo

   Dhe shpresojmë të qëndrojmë të tillë për një kohë të gjatë. Ju faleminderit shumë për urimet tuaja!

 7.   rafael larenas dijo

  Urime, është e mrekullueshme të kesh këtë sukses të vazhdueshëm që i ofron të gjithë komunitetit Linux udhëzime dhe njohuri të reja për të pasur një shoqëri të lirë. Rroftë programi falas !!!!

 8.   aioria697 dijo

  urime në kohë të mirë herën e dytë ju merrni atë.