FLoC nuk është më i zbatueshëm dhe do të zëvendësohet nga Temat

Në një artikull të mëparshëm kemi folur për vdekjen e projektit "Libra". kriptomonedhën që Facebook po planifikonte të fuste në produktet e tij dhe është se duke folur për projekte të vdekura (dështime) në këtë artikull, jam i kënaqur që mund të ndaj me ju një lajm që u publikua disa ditë më parë, por që nuk e kisha pasur. mundësia për të ndarë.

Dhe është ashtu siç thotë titulli FLoC ka vdekur (dhe më shumë se një është i kënaqur me këtë situatë), për ata që nuk janë në dijeni të projektit të diskutueshëm të Google, mund t'ju them se kjo ishte një nismë e keqe nga gjigandi i kërkimit për të zëvendësuar cookies për reklamat e bazuara në interes duke grupuar përdoruesit në grupe përdoruesish me interesa të krahasueshëm.

tani në vend të kësaj, Google njoftoi një propozim të ri të quajtur "Tema" në të cilën ideja këtu është që shfletuesi juaj të mësojë interesat e përdoruesit ndërsa ata shfletojnë ueb (një ide tjetër që shumë njerëz nuk e pëlqejnë).

Synohet që (Tema) do të ruajë të dhënat nga tre javët e fundit të historisë së shfletimit (ide e keqe) dhe tani e tutje, Google do të kufizojë numrin e temave në 300, me plane për ta zgjeruar këtë me kalimin e kohës.

Google vëren se këto tema nuk do të përfshijnë kategori të ndjeshme si gjinia ose raca. Për të përcaktuar interesin Google rendit faqet që vizitoni bazuar në një nga ato 300 tema. Për faqet që nuk janë renditur më parë, një algoritëm i lehtë i mësimit të makinerive në shfletues do të marrë përsipër dhe do të sigurojë një temë të vlerësuar bazuar në emrin e domenit.

Çfarëdo vullneti të mirë që Google ka treguar vitet e fundit, për shembull në luftën kundër abuzimit me reklamat dhe ndjekjen sistematike të përdoruesve, përpjekjet e tyre janë sfiduar nga zgjidhja që kompania ka ofruar.

Kohortet e të mësuarit të federuar ose (FLoC) u promovuan si një strategji më e mirë që mbron privatësinë e njerëzve ndërkohë që u jep reklamuesve diçka që ata mund të përfitojnë. Por megjithatë, avokatët e privatësisë (ata e bënë mirë punën e tyre) ata dhanë alarmin në atë kohë për atë që ata e shohin si teknologji edhe më të keqe, dhe krijuesit e shfletuesve të bazuar në Chromium si Brave dhe Vivaldi janë zotuar të luftojnë FLoC në të gjitha format e tij dhe jo vetëm ato, por projekte dhe marka të ndryshme me emra të mëdhenj.

Dhe për shkak se shumë avokatë të privatësisë ata nuk ishin të bindur për këtë, ata e panë FLoC si një zgjidhje edhe më të keqe se problemi që po përpiqet të zgjidhë. Përveç shkeljes së mundshme të ligjeve si GDPR, kritikët vunë në dukje gjithashtu se FLoC do të mblidhte më shumë të dhëna private në formën e historisë së shfletimit, gjë që nuk e bën as skedarët e gjurmimit.

Ndërsa identitetet individuale unike mund të fshihen pas grupeve, të dhënat e historisë së shfletimit mund të konsiderohen ende private, veçanërisht kur do të jetë e lehtë të zhvillohen profile për anëtarët e atij grupi.

Para tij Google ka bërë një tjetër propozim për të gjurmuar përdoruesit dhe lejoni reklamuesit të bëjnë reklama të synuara dhe kjo është me API-në "Tema".

Sistemi i ri do të heqë ende cookies, por jodo të njoftonte reklamuesit për fushat e interesit të një përdoruesi bazuar në tre javët e fundit të historisë së shfletimit të internetit të përdoruesit.

në parim kur vizitoni një sajt që mbështet API për qëllime reklamimi, shfletuesi ndan tre tema me interes për ju (një për secilën nga tre javët e fundit) të zgjedhura rastësisht nga pesë temat kryesore të tyre çdo javë. Më pas sajti mund ta ndajë këtë me partnerët e saj të reklamave për të vendosur se cilat reklama të shfaqin.

Ideale, kjo do të ishte një metodë më private për të vendosur se cila reklamë të shfaqet dhe Google vëren se ai gjithashtu u jep përdoruesve shumë më tepër kontroll dhe transparencë sesa është norma aktualisht. Përdoruesit do të jenë në gjendje të shikojnë dhe heqin temat nga listat e tyre dhe gjithashtu të çaktivizojnë të gjithë API-në.

Reklamimi i bazuar në interes (IBA) është një formë e reklamimit të personalizuar në të cilën një reklamë zgjidhet për përdoruesin bazuar në interesat që rrjedhin nga faqet që ata kanë vizituar në leje.

Kjo është e ndryshme nga reklamimi kontekstual, e cila bazohet vetëm në interesin që rrjedh nga faqja aktuale e shikuar (dhe e reklamuar). Një nga përfitimet e IBA është se ai lejon faqet që janë të dobishme për përdoruesit, por që mund të mos fitohen lehtësisht para përmes reklamave kontekstuale, të shfaqin reklama që janë më të rëndësishme për përdoruesin sesa mund të ishin ndryshe. gjë që ndihmon në financimin e sajteve. vizitat e përdoruesve.

API i Temave ka për qëllim t'u sigurojë njerëzve telefonuesit (duke përfshirë teknologjinë e reklamave të palëve të treta ose ofruesit e reklamave në faqe që ekzekutojnë skriptin) tema të përgjithshme reklamimi në të cilën vizitori i faqes mund të jetë aktualisht i interesuar. Këto tema do të plotësojnë kontekstin e sinjaleve të faqes aktuale dhe mund të kombinohen për të ndihmuar në gjetjen e reklamave të përshtatshme për vizitorin.

Planet për API Temat e Google sapo janë ndarë me botën, dhe kompania thotë se hapi tjetër është krijimi i një dislokimi testimi dhe mbledhja e reagimeve nga interneti.

Shpresojmë që EFF, Mozilla, BE dhe avokatë të tjerë të privatësisë që kanë folur për FLoC do të përfshihen në planin e ri të Google.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   dimixisDEMZ dijo

    Ndihem shumë i lumtur që jam përdorues i Vivaldi.