Fondacioni Apache Software njofton integrimin në GitHub

apache-blog

Në një postim në blog nga Fondacioni Apache Software është njoftuar të bashkohet me komunitetin me burim të hapur GitHub.

Apache Software Foundation (ASF), është një organizatë jofitimprurëse që zhvillon softuer me burim të hapur nën licencën Apache, i cili bashkon zhvilluesit, menaxherët dhe inkubatorët vullnetarë nga më shumë se 350 projekte dhe iniciativa me Burim të Hapur.

Apache është një bazë e të dhënave e shkëlqyeshme me burim të hapur, me mbi 200 milion linja kodi të menaxhuara nga një komunitet vullnetarësh prej 730 anëtarëve dhe 7000 kontribuesve të kodit.

Në 20 vitet e ekzistencës së tij, XNUMX miliard rreshta kodi janë vërtetuar në më shumë se tre milion ndryshime.

Infrastruktura integrohet me GitHub

Në blogun e tij,  ASF shpjegon se projektet Apache fillimisht kishin dy shërbime kontrolli versionet e disponueshme përmes infrastrukturës ASF: Apache Subversion dhe Git.

Gjatë viteve, një numër në rritje i projekteve dhe komunitetet e tyre kanë dashur që kodi i tyre burimor të jetë i disponueshëm në GitHub.

Për projektet e pasqyrave vetëm për lexim, aftësia për të përdorimi i mjeteve GitHub në këto depo ishte i kufizuar.

Në 2016 fondacioni cAi filloi të integrojë depot dhe mjetet e GitHub në shërbimet e tij. Kjo lejoi që projektet e zgjedhura të përdorin mjetet e shkëlqyera në GitHub.

Me kalimin e kohës, ne e kemi përmirësuar, rafinuar dhe forcuar këtë integrim. Në fund të vitit 2018, ne kërkuam që të gjitha projektet të largoheshin nga shërbimi ynë i brendshëm Git, në favor të atij të siguruar nga GitHub.

Ky ndryshim solli të gjitha mjetet në projekte, duke ruajtur një kopje rezervë të infrastrukturës sonë. Tha Greg Stein, Menaxher i Infrastrukturës në ASF.

Në deklaratën e tyre ata ndajnë sa vijon:

“Ne jemi duke punuar me Apache për të përmbushur nevojat tuaja dhe për të mbështetur më mirë projekte të rëndësishme me burim të hapur. Ne jemi mirënjohës për një fondacion kaq të fuqishëm për të migruar dhe zhvilluar drejtpërdrejt në GitHub. Pasi të përfundojë ky tranzicion, Apache mund të përqendrohet në ndërtimin e softuerit dhe komunitetit të tij.

Nëse punojmë me administratorë individualë dhe kontribues të burimit të hapur në disa prej fondacioneve më të mëdha me burim të hapur në botë, të tilla si Apache, misioni i GitHub është që të jetë shtëpia e të gjithë zhvilluesve duke mbështetur komunitetet me burim të hapur, duke iu përgjigjur përmbushjes së nevojave tuaja unike dhe duke ndihmuar burimin e hapur projektet lulëzojnë, "tha Bryan Clark, menaxher i produkteve për mirëmbajtës me burim të hapur në GitHub.

“GitHub e bën më të lehtë për zhvilluesit që të punojnë së bashku, të zgjidhin probleme komplekse dhe të krijojnë teknologjitë më të rëndësishme në botë. Platforma u mundëson ekipeve të presin dhe rishikojnë kodin, të menaxhojnë projekte dhe të krijojnë softuer përkrah zhvilluesve me më shumë se 31 milion përdorues, kompani dhe organizata me më shumë se 2 milion. përdoruesit, dhe më shumë se 100 milion depo, "lexohet në postimin e blogut.

Duke u integruar me GitHub, projektet e ASF do të organizohen në një platformë të vetme ku 31 milion zhvilluesit që përdorin GitHub në të gjithë botën mund të rishikojnë dhe bashkëpunojnë me ta, shpjegoi GitHub.

Tani që tranzicioni ka përfunduar, ASF mund të përqendrojë përpjekjet e saj në zhvillimin e softuerit dhe komunitetit.

“Ne kemi punuar me Apache për të përmbushur nevojat e tyre dhe për të mbështetur më mirë projekte me burim të hapur që bëjnë punë të rëndësishme. "Ne jemi mirënjohës që një themel i tillë mbresëlënës po migron dhe po rritet drejtpërdrejt në GitHub," shkroi GitHub në një postim.

Ky lajm nuk e kënaq komunitetin e zhvilluesve mendimet janë të larmishme. Për disa, një komunitet me burim të hapur që migron në GitHub që nuk është falas dhe i hapur është për mëdyshje.

Ata pyesin nëse FSH po mendon të gjejë më shumë kontribues në këtë mënyrë. Për të tjerët, është e qartë që ASF do të ketë më shumë kontribues sepse shumë më tepër njerëz dinë të përdorin mjetet GitHub.

Dhe kjo ndoshta do të rrisë sasinë e zhvillimit, pjesëmarrjen, kërkesat tërheqëse, etj. Projektet e ASF marrin.

Për ata, është e qartë se ky migrim do të jetë i dobishëm për ASF, pavarësisht nëse platforma GitHub është burim i hapur apo jo.

Fuente: https://blogs.apache.org


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.