Phototonic: Një organizator i lehtë i fotografive dhe imazheve

Unë isha duke kërkuar për një organizatori i fotove dhe imazheve e bëjnë atë të pavarur nga mjedisi i desktopit, dhe unë gjeta Fototonike. Ndërsa përdor ambientin e desktopit MATE në Debian Jessie, meqenëse jam një tifoz i deklaruar i GNOME2, nuk doja ta instaloja klasiken gTumbull sepse ndërfaqja e përdoruesit përfundimtar është ajo e GNOME3, dhe unë me të vërtetë nuk më pëlqen aq shumë ai mjedis.

Epo atëherë, unë instalova Fototonike në versionin 1.4.0 dhe unë u befasova këndshëm nga përfitimet që pretendon të ketë - dhe ka - ky shikues dhe organizues i imazheve për Linux, i cili është shkruar në gjuhën C ++ dhe Qt 5.3.2. Prandaj konsumi i tij i ulët i burimeve, shpejtësia dhe lehtësia e përdorimit. organizatori i fotove

Karakteristikat fototonike

Karakteristikat e këtij organizuesi të fotove, sipas krijuesve të saj, janë:

 • Shumë e lehtë dhe me një ndërfaqe të sheshtë dhe të qartë
 • Kjo nuk varet nga asnjë mjedis desktop
 • Ka mbështetje për skema të ndryshme të pamjeve paraprake - thumbnails
 • Duke përdorur pemën e direktorive, ngarkoni pamjet paraprake dhe lundroni në imazhe në mënyrë rekursive
 • Ngarkimi i pamjeve paraprake është dinamik dhe mundëson shfletimin e shpejtë të dosjeve të mëdha ose me shumë imazhe
 • Ju lejon të filtroni me emrin e pamjeve paraprake
 • Pamje rrëshqitëse - shfaqje rrëshqitëse
 • Imazhet mund të rrotullohen, të përmbysen horizontalisht ose vertikalisht, të priten, të shkallëzohen dhe të pasqyrohen nga opsioni juaj Transformoj aksesohet në pamjen kryesore të imazhit duke klikuar butonin e djathtë të miut.
 • Kjo i lejon Zoom automatike ose manuale
 • Mbështet formatet e imazheve BMP, GIF, ICO, JPEG, MNG, PBM, PGM, PNG, PPM, TGA, XBM, XPM dhe SVG, SVGZ, TIFF me plugins.
 • Shkurtoret e tastierës dhe sjellja e miut mund të personalizohen
 • Mbështet ngarkimin e drejtpërdrejtë të imazheve dhe drejtorive nga rreshti i komandës
 • Hapni imazhe me një shikues të jashtëm

Si të instaloni Phototonic

instaloni Phototonic në çdo shpërndarje Linux, thjesht shkarkoni versionin e fundit të mjetit nga këtu. Pastaj do të hapim një terminal dhe do të ekzekutojmë komandat e mëposhtme:

$ tar -zxvf phototonic.tar.gz $ cd fototonike $ qmake PREFIX = "/ usr" $ bëj $ sudo bëj instalim

Instaloni Phototonic në Ubuntu dhe Derivatet

Hapni një terminal dhe ekzekutoni komandat e mëposhtme:

$ sudo add-apt-depo ppa: dhor / myway $ sudo apt-merrni azhurnim $ sudo apt-get instaloni fototonik

Instaloni Phototonic në Arch Linux dhe Derivatet

Arch LInux dhe përdoruesit e derivateve mund të përdorin depot AUR për të instaluar Phototonic, për ta bërë këtë të hapur një terminal dhe të ekzekutojë:

yaourt -S phototonic

Shoku i lexuesit: nëse keni nevojë për një shikues dhe organizator të lehtë, shumë të shpejtë dhe të thjeshtë të imazheve, mos hezitoni ta instaloni këtë program të mrekullueshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   napsix dijo

  Unë preferoj Eye of Mate, ai ka funksione rrotullimi, etj.

 2.   federico dijo

  Unë gjithashtu kam të instaluar Eye of MATE si opsionin e parë dhe është ai që përdor kur shfletoj dosjet me Box. Por është e pamohueshme që për një përmbledhje, Phototonic është më i mirë. Gruaja ime e do atë. 😉

 3.   Lucas Matías Gomez dijo

  Epo, duket shumë mirë

 4.   tulium dijo

  Phototonic nuk është thjesht një vizualizues, siç mund të jenë Syri, Feh, Mirage, Geqie, Qiv ose Photoqt ose shumë të tjerë. Ka atë dhe një shfletues / menaxher skedarësh. Dhe kjo është ajo që e dallon atë nga ato të tjerat, kështu që nuk është e krahasueshme me ato.
  Prandaj është më mirë. Të paktën për mua. Dhe është e njëjtë ose më e shpejtë dhe më e lehtë se ato të tjera që kanë vetëm shikuesin por nuk kanë një mjedis për të menaxhuar drejtpërdrejt imazhet.
  Unë gjithmonë krahasoj shikuesit e imazheve me Acdsee (për dritare) dhe nuk kam parë ndonjë më të mirë ose më të shpejtë në linux. Në fakt, për sa i përket konsumit të kujtesës, unë kam verifikuar që acdsee32 v.2.41 i ngarkuar me verë konsumon shumë më pak se ai më i lehtë i Linux. Sigurisht, është më ngadalë kur ngarkoni mjedisin.

  Por, si ta përdor linux-in, kam vendosur për qimgv.